Şimdi Ara

Araştırmalara göre ter ve koltuk altı kokusu insanlık tarihinden çok daha eski

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
543
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Araştırmalara göre ter ve koltuk altı kokusu insanlık tarihinden çok daha eski

Feromon adı verilen kimyasal maddeler hayvanlar arasında çiftleşme ve tür içi sosyal ilişkiler konusunda oldukça etkili olmasına rağmen insanlarda bu durum hemen hemen körelmiş durumda bulunuyor ve feromonların insanlar üzerindeki etkisi halen evrimsel biyolojinin tartışma konularından birisini oluşturuyor.

Uzun zamandan beri kötü kokuya sebep olan bakterilerin koltuk altında bulunduğu bilinmesine karşılık bilim insanları BO enzimi adı verilen ve kötü kokudan sorumlu olduğu düşünülen yeni bir enzim türü keşfetti. Ayrıca bahsi geçen kokuların evrimsel süreç içerisinde insanlık tarihinden çok daha yaşlı olduğu belirtiliyor.

Vücuda özgü koku ve primatlar

Araştırmalara göre ter ve koltuk altı kokusu insanlık tarihinden çok daha eski

Terin, insanın esas kokusunu oluşturmakla birlikte insan terinin aslında kötü kokmadığı, koltuk altında ve deride bulunan bakterilerin terdeki proteinleri yıkarak koku oluşumuna sebep olduğu biliniyor.

Araştırmacılar vücut kokusunun büyük oranda Staphylococcus hominis tarafından domine edildiğini keşfetti ve bahsi geçen bakteriden bir tür enzim izole etmeyi başardı.

Yapılan araştırmalar neticesinde ilgili bakterinin sistein-tiyol liyaz ( C-T liyaz ) adı verilen enzimi kullanarak bazı molekülleri oldukça kokulu olan tiyoalkollere dönüştürdüğü tespit edildi. Daha sonra ilgili enzim izole bakterilere verildi ve bakterilerin koku oluşturduğu tespit edildi.

Ayrıca Bkz.Yeni implant kemik onarımını hızlandırabilir

Ayrıca yapılan çalışmalar S. hominis’in insanlık tarihinden çok daha önce ( 60 milyon yıl ) var olduğunu gösteriyor. Bu durum da primat atalarımızın benzer kokulara sahip olabileceği ve bu kokuların sosyal iletişimde rol alabileceği fikrini doğrular nitelikte.

Araştırma ekibi bahsi geçen enzimi hedef alacak ve kötü kokuların oluşmasını önleyebilecek bir tür deodorant geliştirmek için hazırlanıyor.

Yeni araştırma Scientific Reports adlı dergide yayımlandı.

Kaynak:https://www.nature.com/articles/s41598-020-68860-z

• The bomb has been planted.

Bu arada haber için teşekkürler.

• torabi T kullanıcısına yanıt
    Adem diye biri hiç olmadı ki :D

• Elektrikliarabasever E kullanıcısına yanıt
    Ok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: torabi

Ok
    Bilim konusuna boş yapan kişi sizsiniz kusura bakmayın Adem'i kanıtlayın inanalım
  • Evrimsel süreçte varsa lazımdır...

• Bende Zeus un sol billurundan düşme yarı tanrı yarı insan Hz. İsa'nın soyundan geliyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    İlim, bilim,teknoloji,uzay anladım seni

• ultramarine caeruleum kullanıcısına yanıt
    olabilir biz herkese ,her cins e saygılıyız

• yılar önce erkegin kol altı kokusu kadını döllüyormuş diye okudum isviçreli bilim adamlarının demesi

• quote:

Orijinalden alıntı: torabi

Bu mesaj silindi.
    Hissetme yöntemi ile var oluş mu sorgulanır arkadaş ne yiyip ne içiyorsunuz? Anlamıyorum ki. Bazı ilahiyatçılar evrimi kabul edip kuranda zaten böyle birşeyler yazıyordu demek zorunda kaldılar, zorlamasyon kanırta kanırta evrimin kuranda geçtiğini çıkaracaklar sonunda eminim. Gerçeğin böyle bir huyu vardır öyle ya da böyle ortaya çıkar. Sen adem havva çocukları derken ensest sonucu olduğunu mu hissediyorsun? Evrimin de maymundan geldiğini sanıyorsundur bir de... La havle...

• therkut kullanıcısına yanıt
    Aşkım seviliyorsun

benim dayımın adı nasıl adem o zaman açıkla şimdi.
  • Bu milletin dini hassasiyetleri hep var olacak, bitiremeyeceksiniz, biz kazanacagiz!

• quote:

Orijinalden alıntı: Dmitritch

benim dayımın adı nasıl adem o zaman açıkla şimdi.
    Hahahhahahahahahahhahahahahah çok komiksiziniz. orda bahsedilen güya ilk insan olan Adem.
  • torabi T kullanıcısına yanıt
    Bu konuda %100 emin misiniz? Elinizde veri, kaynak vb. doneler var mı? "Adem diye biri hiç olmadı ki" şeklinde size cevap veren arkadaşıma da size de aynı soruyu sormak isterim.

Din ile ilgili konuları %100 budur, şudur, Hz.Adem ilk insandır derseniz bunun adı "inanış" olmaktan çıkar. Ancak "öyle olduğuna inanıyorum" derseniz buna kimse birşey söyleyemez.

Biliyormuşçasına var diyen de yok diyen de dogmatizmin kuyusuna düşmüştür.

Dinlerin çıkış amacı hep insanlığın doğasından gelen kaosu düzene sokmak olmuştur ancak her nedense kendileri çok daha büyük kaoslar oluşturmuştur.

Keşke herkes birbirlerinin "inanışlarına" yada "inançsızlıklarına" mutlak saygı gösteriyor olsalar, bunlara göre kategorize edilmeseler.

• Konunun içine etmiş yobazlar. cevap vermeyin, engelleyin, mesajlarınıda şikayet edin tartışma çıkarıcı kışkırtıcı mesajlar diye, bölüm uzaklaştırması alsınlar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.