Şimdi Ara

Intel Alder Lake’te AVX-512, hibrit modda pasif hale geçecek: Linus Torvalds’ın AVX-512 yorumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel Alder Lake’te AVX-512, hibrit modda pasif hale geçecek: Linus Torvalds’ın AVX-512 yorumu

Yarıiletken üreticisi Intel, hibrit tasarım anlayışını genişletmek istiyor. Paylaşılan doküman önemli bir detayı açığa çıkardı.

Intel’in LGA1700 soketle gelecek Alder Lake işlemcileri geçtiğimiz haftalarda duyurulan Lakefield işlemcilerinde olduğu gibi ARM’ın big.LITTLE mimarisine benzer bir dizaynla gelecek. Şimdiye kadar bilinen bu bilgi sızan dokümanla birlikte doğrulanırken AVX-512 ile ilgili bir değişiklik de göze çarpıyor.

Intel Alder Lake’te AVX-512, hibrit modda pasif hale geçecek: Linus Torvalds’ın AVX-512 yorumu

Görünüşe göre Hybrid Technology aktifken yani büyük ve küçük çekirdekler aktifken AVX-512, TSX-NI ve FP16 komutsetleri pasif konumda kalacak. Bu durumda AVX-512 komutsetini kullanmak isteyen kullanıcıların Hybrid Technology’i kapatıp zayıf çekirdeklerden feragat etmesi gerekecek.

Linus Torvalds AVX-512'i yerden yere vurdu

Diğer taraftan Linus Torvalds’ın dün yayınladığı yazısında  özel durum çöpü olarak nitelendirdiği AVX-512, tecrübeli yazılım mühendisine göre benchmarklar dışında kimsenin de umurunda değil. Torvalds’a göre Intel herkesin kullanacağı komutsetlerine öncelik vererek performans artışına odaklanmalı.

Ayrıca Bkz.Intel çekirdek sayısını azaltıyor: 8 çekirdek 12 izlekli Rocket Lake işlemcisi paylaşıldı

Son olarak Alder Lake masaüstü işlemcilerinin DDR5 belleklerle gelmesi beklenirken PCIe 4.0 desteği sunması bekleniyor. Yongalar 600 serisi anakartlar üzerinde çalışacağı tahmin ediliyor. Çıkış tarihi olarak 2022 yılına işaret ediliyor.

• Şu ddr5'lerden ufak ufak haberler gelmeye başlasa, ilk nesillerde gecikmeler ne olacak ben onu merak ediyorum. Duruma göre ryzen 4000 veya 11. nesle geçelim olmadı 5000 ile 12. nesli bekleriz.

• 2022 mi amd bu sene ddr 5 desteği sunmaya başlamazsa fena değil

• quote:

Orijinalden alıntı: jem991

2022 mi amd bu sene ddr 5 desteği sunmaya başlamazsa fena değil

Bu sene daha 4000 gelecek, ryzenler ortalama 1.5 senede bir çıkıyor. AMD için de en erken tarih 2022.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 14 Temmuz 2020; 15:7:8 >
  • PCIe 4.0 desteği sunması bekleniyor.

nassı yani şu anda satılan z490 anakartlar zaten pcie4 destekli değil mi?11. seri işlemciler pcie4 destekli olmayacak mı ne demek 1700 soket pcie4 desteği sunması bekleniyor?ümitleri yok beceremeyecekler 11. nesle pcie4 desteğini vermeye demektir bu.

dur bi timespy extreme gibi benchmark yapayım dediğimizde 16 çekirdekten 8 çekirdeğe düşüyoruz yani süpermiş.

• .V. . kullanıcısına yanıt
    Kimse pci 4.0 beklemiyordu çıkardılar yine ters köşe yapabilirler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Kimse pci 4.0 beklemiyordu çıkardılar yine ters köşe yapabilirler

Yapmazlar, 4000'nin platformu am4, daha sene sonuna erişeceksin bu işlemcilere. 4000 yeni mimariyle geliyor minimum 1 sene piyasada kalacak. Ddr5 daha son kullanıcıya hazır değil. En erken 2022.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 14 Temmuz 2020; 15:13:56 >
    Ddr5 için plan 2018 di şuan 2020 hali hazırda tamemen oturdu ve hazır durumda yanlışın var. 2 sene ertelendi intel yeni bir şey yapmadığı için ama günümüzde AMD nin bunun için gücü ve yeteneği var

• quote:

Ddr5 için plan 2018 di şuan 2020 hali hazırda tamemen oturdu ve hazır durumda yanlışın var. 2 sene ertelendi intel yeni bir şey yapmadığı için ama günümüzde AMD nin bunun için gücü ve yeteneği var

Arkadaşım daha sunucular için bulunamıyor, üretim bu sene başlayacak dendi daha haber yok, üretimi sınırlı sayıdaki ürünün maliyetinden haberin var mı. Bu işlemciler son kullanıcıya üretiliyor, kime satacak bugün çıkarsa ddr5'li sistemi. Diyorum ki güncel mimari belirlendi am4 ile yola devam edilecek, 400 seri kartlar 4000 destekleyecek. Sen diyorsun sürpriz yapabilir. En erken 2022 başı ddr5'li sistemler raflarda olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 14 Temmuz 2020; 15:27:35 >
    Geliştirici jedec hedef tarih olarak 2020 sonu olarak bilgi veriyor ben okuduğumu aktarıyorum geliştrici böyle bir bilgi verdiyse hazırdır

• quote:

Geliştirici jedec hedef tarih olarak 2020 sonu olarak bilgi veriyor ben okuduğumu aktarıyorum geliştrici böyle bir bilgi verdiyse hazırdır

Üretim daha yeni başlarken piyasadaki işlemcilerin aradığı parça ddr5 olamaz,bu stratejik bir hata olur. Zaten işin sadece bu kısmını da anlatmıyorum yol planı belli, çıkan kartlar ve seriler belli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 14 Temmuz 2020; 15:30:47 >
    Dram kontrol birimi CPU ya entegre yani 7nm avantajını kullanıp 4000 serisi içinde 2 dram kontrol birimi olabilir böylelikle ddr4 le ve ddr5 le çalışan 500 serisi kartlar olabilir ayrıca 500 serisinin 4000 desteklemesi 600 serisi gelmeyecek demek olmuyor firma yenilik gösterip talep almak için gayet üretim masrafını göze alabilir biz burada zen3 beklerken adamlar zen4 ve 5 için plan yapıyorlar üretip test ediyorlar hiç bir şey imkansız değil

• quote:

Dram kontrol birimi CPU ya entegre yani 7nm avantajını kullanıp 4000 serisi içinde 2 dram kontrol birimi olabilir böylelikle ddr4 le ve ddr5 le çalışan 500 serisi kartlar olabilir ayrıca 500 serisinin 4000 desteklemesi 600 serisi gelmeyecek demek olmuyor firma yenilik gösterip talep almak için gayet üretim masrafını göze alabilir biz burada zen3 beklerken adamlar zen4 ve 5 için plan yapıyorlar üretip test ediyorlar hiç bir şey imkansız değil

2022 çok geç bir tarih gibi mi algılanıyor bilmiyorum ama bu seneyi bitti say, elinde kalır 1 sene. 2022 gibi ddr5 yaygınlaşırsa, fiyatları alınabilir seviyedeyse öpüp başa koymak lazım. Ddr5'e en çok serverler ihtiyaç duyuyor, artan çekirdek sayıları o tarafı sıkıştırıyor. Intel 10. nesil desen zaten 3000mhz'ler ile mutlu mesut o taraf. Dolayısıyla üretilen ürünler ilk sunucu pazarına sunulacak, o taraftaki talep karşılanıp maliyetler biraz olsun düşünce hemen son kullanıcı pazarına da çıkacaktır ddr5'ler bunun için işlemciye 4000 çekirdekleri koy i/o kısmı ddr5 uyumlu işlemciler yap gibi 1 sene için ortalığı bulandırmanın bir anlamı yok. Ddr5 2022 am5 ile çıkarılacağı beklentisi zaten oluşturuldu bu sene böyle gidecek.

Ddr5 destekleyen işlemci gelmeden ddr5 yaygınlaşmaz desteği olmayan bir şeye niye üretim yapıp yaygınlaştırsınlar

PCI 4.0 gelmeden önce PCI 4.0 SSD varmıydı yoktu PCI 4.0 geldi SSD ler gün yüzüne çıktı ve artarak devam ediyor

Ddr5 gelecek üretim ve yaygınlık artacak bu kadar basit

Birde serverda ddr5 yok filan demişsin teknoloji en yavaş serverlarda ilerler orada önemli olan en son teknoloji değil en güvenilir en uzun süre 7 24 sorunsuz çalışacak olmasıdır ddr5 en son server sınıfına gelecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jem991 -- 14 Temmuz 2020; 16:57:41 >
  • IPC artısı cok fazla HT kapat kucuk cekirdek kapat fazla guc cekiyor kapat bu mantık degisik yani...Enteresan isler...

• quote:

Ddr5 destekleyen işlemci gelmeden ddr5 yaygınlaşmaz desteği olmayan bir şeye niye üretim yapıp yaygınlaştırsınlar

PCI 4.0 gelmeden önce PCI 4.0 SSD varmıydı yoktu PCI 4.0 geldi SSD ler gün yüzüne çıktı ve artarak devam ediyor

Ddr5 gelecek üretim ve yaygınlık artacak bu kadar basit

Birde serverda ddr5 yok filan demişsin teknoloji en yavaş serverlarda ilerler orada önemli olan en son teknoloji değil en güvenilir en uzun süre 7 24 sorunsuz çalışacak olmasıdır ddr5 en son server sınıfına gelecek

Öncelikli ihtiyaçsa gelir, ddr5 pc'den çok büyük severlar için ihtiyaç günümüzde. Ddr4 bellekleri ilk server tarafında gördük.

Bu senin düşüncen serverlar PC gibi çalışmıyor ram server ayrı CPU server ayrı depolama server ı ayrı gpu serverı ayrı şekilde çalışıyor dediğin gibi bir ihtiyaç söz konusu değil serverlarda. serverı normal sistem gibi düşünme hepsi işinde özelleştirilerek en iyi duruma geliyorlar.

Önce son kullanıcı gelir server marketi en yavaş gelişen markettir. Dediğim gibi serverda öncelik dayanıklılık eğer bir şey dayanıklıysa gerekirse 8 işlemcili server 12tb ddr4 lü server yapılabilir çünkü özel sipariş yapılır. Daha yeni SSD ve ddr4 serverlar artmaya başladı server sistemi şudur çalışıyorsa dokunma.

Özetle her yeni teknoloji ilk önce masaüstü ne gelir daha sonra leptop server şeklinde ilerler.

• "İntelden yine 3-5 sene sonra yapar.geriye düşünce ağlamaya başlarlar. Burada bunu eleştirmeye kalkan tipler...AMD yaptığında Sklylake'ten 3 sene sonra çıkan ve skylake mimarisine bolca önbellek eklenmiş hali olan Zen 1 için yaptıkları gibi alkışlamaktan elleri kızaracak yine muhtemelen... konunun arkasını önünü bilen kimse kalmadığı için yine garip garip lay lay lom mesajlarla dolmuş konu"

Yorumlara bak arkadas...Su sekilde yazmak icin Intel basın sozcusu olmak lazım ki o bile bu uslupla konusmaz.

Athlon ile P4 u ezen IPC de tavana vuran,64 Bit İslemciyi cıkaran,Intel fanatigi dahi olsa tuketicileri 4 cekirdek 8 izlek 1000dolarlık islemcilerden kurtaran kimdi?Hatta Intel in islemcilerine Onboard GPUyu kim verdi.Bilgim yok ama kökü P3 mimarisine dayanan birseyin Zen 1 nasıl kopyası olabilir?

Ne olmus ARM ye gecince Apple ?10900K,3950X den daha guclu islemci mi yapmıs ya da 3080Tİ den daha güçlü GPU mu yapmıs?Oyun ve multitasking icin Apple alan var mı?

Masaustu satıslarında cok ciddi payı olan,Mobilde muhtemelen pazar payını arttıracak olan,Sunucuda da guclu islemcileri ile muhtemelen payını arttıracak olan bir firma kolay kolay Nokia olabilir mi?

Sen hic P4 kulladın mı?P4-Athlon donemini biliyor musun?Bulldozer de basarısız olmus Intel P4 de basarılı mı oldu?Intel den 3-5 sene sonra yaparmıs.AMD Ryzen islemcileri 8 cekirdek 16 izlek 4700-4800-4900 35-45W-54W ile calısıyor.Intel 90W alırsan cosarım diyor.Kim kimden ilerde su an?

Tamam Intel sempatin olabilir de bu uslup nedir?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.