Şimdi Ara

Mac bilgisayarlarda Fujifilm makineleri web kamerası oluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Geçtiğimiz aylarda fotoğraf makinelerinin Windows bilgisayarlarda bir web kamerası gibi kullanılabilmesi için yazılım geliştiren Fujifilm şimdi bu imkanı Mac bilgisayarlara da sunuyor.

Fujifilm X Webcam

Fujifilm bilgisayalarında entegre veya ellerinde mevcut web kameralarının kalitesinden pek memnun olmayan kullanıcılara yönelik olarak kendi makinelerini web kamera olarak kullanabilme fikrini ortaya atmıştı. Bu fikir X Webcam olarak Windows 10 işletim sisteminde hayat bulmuştu.

Ayrıca Bkz.Peak’s Edge strateji ve bulmacayı bir araya getiriyor

Yeni web kamerası yazılımı Zoom, Skype ve Microsoft Teams gibi pek çok görüntülü görüşme uygulamasında Fujifilm makinelerini kullanabilmenizi sağlıyor. USB kablosunun yeterli olduğu yazılım böylece ek bir yakalama kartına da ihtiyaç bırakmıyor.

MacOS sistemleri içinde yayınlanan X Webcam uygulaması X-T200, X-A7, X-H1, X-Pro2, X-Pro3, X-T2, X-T3, X-T4, GFX 100, GFX 50S ve GFX 50R olmak üzere toplamda 11 makine ile uyumlu.

X Webcam yazılımı

Kaynak:https://www.engadget.com/fujifilm-macos-webcam-tool-082538939.html

• "Mac bilgisayarlarda da" demek istediğiniz heralde... Tam tersi olsa nihayet Windows'a geldi diye başlık atarsınız

• Xtrud kullanıcısına yanıt
    Windows'ta yıllardır olan şeyleri haber yapma ihtiyacı bile duymuyorlar hocam. Windows'ta kullanılan milyon tane özellikten biri %1'in kullandığı MacOs'a gelince teknoloji basını düğün bayram olmuş, Mars'ta koloni kurulmuş gibi haber yapıyor. Böyle böyle iyi illüzyon oluşturdu adamlar.

• alaz1903 kullanıcısına yanıt
    Sonuçta Apple o algıyı yaratabilmiş bu da birşey. Takdir etmek lazım.

• Windows'ta olanı haber yapmazlar tabii ki. Hangi windows uygulaması yeterince stabil ve konforlu çalışıyor ki? Mac iş dünyası ve bu tarz toplantı platformlarını en verimli kullanan tabakanın sistemidir. O yüzden haber değeri taşır.

• GFX 100 i webcam olarak kullanan var mıdır acaba?

• Roark kullanıcısına yanıt

İş dünyası ezici çoğunlukla Windows kullanır. İşkembe-i kübradan konuşmayalım lütfen. Bütün profesyonel platformlar windows'a göre dizayn edilmiştir. Bir gün dünya finans ve ekonomisinin kalbinin attığı Londra'ya yolun düşerse gel de iş ve finans merkezlerinde bir tur at istersen. O da olmadı uluslar arası uzay istasyonuna çık (şaka şaka çıkmana gerek yok internette sanal tur atabilirsin içinde) ve orada ne kullanılıyor bir bak. O çok aşırı stabil mac'leri oralarda niye kullanmıyorlar acaba?

Bir kaç tane fularlı efemine reklamcının, tikinin, grafikerin, wannabe'lerin ve starbuck hipsterlerinin şeklim olsun diye kullandıkları (tam tersine şekil yapmak yerine hepsinin bir örnek klişeye döndüğü), kliplerde, filmlerde ve reklamlarda ürün yerleştirme yöntemiyle algısı yapılan bu sistemin Windows'un üzerine koyabildiği hiçbir şey yok. Tam tersine Windows'la yapabildiğiniz ve bununla yapamadığınız sayısız şey var.

Bir de stabillik diye bir asılsız bir şaiya yaratılmış onun ekmeği yeniyor. Bu firma yılda bir model çıkarıyor ve bütün sistemini ona göre dizayn ediyor. Her şey kontrolünün altında. Stabil çalışmazsa eşektir zaten. Ona rağmen ısınma sorununu çözemiyor. Windows işletim sistemi on binlerce farklı konfigürasyon üzerinde çalıştırılıyor. İlla ki düşük maliyetli ve donanım çakışması ve uyumsuzluğu konfigürasyonlarda istenilen verim alınamaz. Bu windows'un eksikliği değil tam tersine onbinlerce farklı konfigürasyonda, en pahalı sistemlerde de merdiven altında toplanan sistemlerde de çalışması onun üstünlüğü. Ha ver o kadar parayı mac yerine Surface bilgisayara stabillik nasıl olurmuş onu da deneyimle.

En başta söylemek istediğim de buydu. Nasıl bir algı oluşturulmuşsa insanlar olmayan şeyleri olmuş gibi konuşabiliyor.

• makinaların fiyatlarından haberiniz var mı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: alaz1903

İş dünyası ezici çoğunlukla Windows kullanır. İşkembe-i kübradan konuşmayalım lütfen. Bütün profesyonel platformlar windows'a göre dizayn edilmiştir. Bir gün dünya finans ve ekonomisinin kalbinin attığı Londra'ya yolun düşerse gel de iş ve finans merkezlerinde bir tur at istersen. O da olmadı uluslar arası uzay istasyonuna çık (şaka şaka çıkmana gerek yok internette sanal tur atabilirsin içinde) ve orada ne kullanılıyor bir bak. O çok aşırı stabil mac'leri oralarda niye kullanmıyorlar acaba?

Bir kaç tane fularlı efemine reklamcının, tikinin, grafikerin, wannabe'lerin ve starbuck hipsterlerinin şeklim olsun diye kullandıkları (tam tersine şekil yapmak yerine hepsinin bir örnek klişeye döndüğü), kliplerde, filmlerde ve reklamlarda ürün yerleştirme yöntemiyle algısı yapılan bu sistemin Windows'un üzerine koyabildiği hiçbir şey yok. Tam tersine Windows'la yapabildiğiniz ve bununla yapamadığınız sayısız şey var.

Bir de stabillik diye bir asılsız bir şaiya yaratılmış onun ekmeği yeniyor. Bu firma yılda bir model çıkarıyor ve bütün sistemini ona göre dizayn ediyor. Her şey kontrolünün altında. Stabil çalışmazsa eşektir zaten. Ona rağmen ısınma sorununu çözemiyor. Windows işletim sistemi on binlerce farklı konfigürasyon üzerinde çalıştırılıyor. İlla ki düşük maliyetli ve donanım çakışması ve uyumsuzluğu konfigürasyonlarda istenilen verim alınamaz. Bu windows'un eksikliği değil tam tersine onbinlerce farklı konfigürasyonda, en pahalı sistemlerde de merdiven altında toplanan sistemlerde de çalışması onun üstünlüğü. Ha ver o kadar parayı mac yerine Surface bilgisayara stabillik nasıl olurmuş onu da deneyimle.

En başta söylemek istediğim de buydu. Nasıl bir algı oluşturulmuşsa insanlar olmayan şeyleri olmuş gibi konuşabiliyor.

Oğlum çoluk çocuğa laf anlatıyorum. Gel sen bir Maslak tarafına sana iş dünyasının, yönetim tayfasının, bu toplantıları yapan tayfanın ne kullandığını göstereyim. Sen mavi yakalının üretim hattının kullandığı windowsun fujifilm ile bağlantısının önemli olduğunu mu sanıyorsun?

• Roark kullanıcısına yanıt

Oğlum diye hitap etmen, karşındaki insanın daha kim olduğunu bilmeden çoluk çocuk diye nitelendirmen aslında sözü ne kadar ciddiye alınacak bir insan olduğunu gösteriyor. Yazmayacaktım ama yine de dayanamadım. Belki de senin baban kadar yaşlı olmasam bile amcan, dayın olacak yaştayımdır. Daha pek çok kimse Apple nedir bilmeden Macintosh bilgisayar kullanıyordum. İstersen beş dakika içinde garaja inip orada duran 1993 model Macintosh bilgisayarımın fotoğrafını çekip buraya atabilirim. Deneyimlemediğim işletim sistemi kalmadı ve hepsini de çıktığı günlerde kullandım. Trendlerden yola çıkarak ezberden konuşan biri değilim. Dünyanın pek çok yerinde bulundum, şu anda da yabancı bir ülkede yaşıyorum ve bir ay içinde de iş nedeniyle başka bir ülkeye taşınacağım. O çok önemsediğiniz bilgisayarlar buralarda bir asgari ücret parasına. Çok büyütülecek, hayranlık duyulacak bir yanları yok yani. Buralardaki yöneticilerin kendilerini ayrıştırmak için öyle marka takıntısı yok. 2000 poundluk bilgisayarla neyin havasını yaşıyorsun der, gülerler adama. Ayrıca o Maslak dediğin yeri de, orada nasıl tiplerin çalıştığını da çok iyi bilirim ve dolayısıyla dünyası Maslak'tan ibaret biri de değilim. Beni davet etmene de gerek yok dediğin yerlerde yönetim kadrolarında çalışan pek çok tanıdığım, dönem arkadaşım var. Türkiye'ye geldiğim zaman bir kahvelerini içmek için her zaman uğruyorum. Oraları hiç bana anlatma. Mavi yakalı diye küçümsediğin üretim hattındaki mühendislik uygulamalarını çalıştıran bilgisayarlar, tüm sistemi barındıran server'lar bir süreliğine sekteye uğrasa o dediğin yerlerde oturan İKcı Büşra hanımlar, Finansçı Çağatay beyler, Satış ve Pazarlamadan Berkaylar o dekor olsun diye kullandıkları bilgisayarlarla ve o plaza Türkçeleriyle nasıl "meeting set edeceklerini", ne şekilde "briefler" vereceklerini şaşırırlar.

Söyleyecek sözü varsa söyleyenlerdenim. Yoksa hakaret edip, küçümseyerek lafı dolandıranlardan değilim. Bu konuda da daha fazla konuşacak bir şey olduğunu düşünmüyor ve sağlıklı günler diliyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.