Şimdi Ara

iOS 14 ifşa etti: Bu uygulamalar panodaki verilere erişerek casusluk yapıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
4
Favori
4.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Ana ekran widget'larından uygulama kütüphanesine kadar birçok yeniliğe ev sahipliği yapan iOS 14 işletim sistemi, gizlilik ve güvenlik için de önemli özellikleri beraberinde getiriyor.

Bu özelliklerden birinde herhangi bir uygulama, panodaki verilere (kes, kopyala ve yapıştır eylemlerinin kullanıldığı veriler) erişim sağlarsa kullanıcının bildirimle uyarılması sağlanıyor. İşte iOS 14'ün bu gizlilik özelliği, birçok uygulamanın izinsiz bir şekilde panodaki verilere eriştiğini ortaya çıkardı. 

Ayrıca Bkz.Instagram, şimdi de kimleri engellemek isteyebileceğinizi önerecek

Üstelik bu uygulamaların birçoğu herhangi bir şekilde metin alanı veya ilgili işlevlere ihtiyaç duymuyor. Dolayısıyla ifşalanan uygulamalardan bazıları, tamamen casusluk amaçlı olarak panoya erişiyor.

Tehlikenin boyutu büyük

iOS&iPadOS işletim sistemli cihazlar ve Mac'ler, birbirleri arasında içerik kopyalayıp yapıştırmayı sağlayan "Evrensel Pano" adı verilen bir özellik kullandığından, panoya erişen bu uygulamalar kullanıcıların şifreleri, kredi kartı bilgileri, bankacılık bilgileri ve çok daha fazlasını içerebilecek birçok veriye erişebilir. 

Pano casusluğu yapan uygulamalar

1. LinkedIn

2. Call of Duty

3. Fruit Ninja

4. PUBG Mobile

5. Accuweather

6. AliExpress

7. Google News

8. Tik Tok

9. Reddit

10. Overstock

11. Paetron

12. ABC News

13. Al Jazeera English

14. CBC News

15. CBS News

16. CNBC

17. Fox News

18. News Break

19. New York Times

20. NPR

21. ntv Nachrichten

22. Reuters

23. Russia Today

24. Stern Nachrichten

25. The Economist

26. The Huffington Post

27. The Wall Street Journal

28. Vice News

29. Hotels.com

30. Hotel Tonight

31. The Weather Network

32. Sky Ticket

33. TruCaller

34. ToTalk

35. Tok

36. Viber

37. Weibo

38. Zoosk

39. 8 Ball Pool

40. Amaze!!!

41. Bejeweled

42. Block Puzzle

43. Classic Bejeweled

44. Classic Bejeweled HD

45. Golfmasters

46. Plants vs Zombies Heroes

47. Bed Bath & Beyond

• Pubg mobile ve Reddit de sıkıntı yok. Oldukça kullanışlı bir özellik olmuş en azından ios kullanırsanız hangi uygulamaların panodaki kopyalanmış veriyi kullandığını görüyorsunuz. Tahminimce çoğu uygulama bu özelliği panoda kopyalanmış bir kod var mı diye uyguluyor olabilir(doğrulama kodu vs.) Bu arada gizlilik konusunda eleştirenler eğer ios için bu özellik gelmeseydi ne iphone ne de android telefon kullanıcılarının aklına bile gelmezdi bu olay. Hayatınızı kaliteli cihaz üreticilerini her fırsatta eleştirmekten daha yararlı şeylere harcamanızı tavsiye ederim.
  • Noldu ya izinsiz erişilmiyordu falan

• Bi de bu olayların acısı tiktokdan çıktı. Tekil ve ilk haber ona yapıldı. Tek yapan oymuş gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anında linkedin’i sildim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlar bi de globalde bilinenler, bi de turkiyedeki uygulamari arastirmak lazim. Paranoyak olcaz yeminle

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Lord Melkor kullanıcısına yanıt
    toktiki de savunmazsın ya

• Toktokla işim olmaz da Amerika'nın yaptığı sadece Çin veri topluyor algısını sevmiyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İzinsiz erişim derken bu da bu zamana kadarki iOS’un açığı bence. Sen kendin uyaracaktın en başında sonuçta işletim sistemi sensin, patron sensin, ver bildirimi kullanıcıya kullanıcı seçsin. Uygulamayı yazan adam tabi söylemez.

• Call of duty Mobil hariç hiçbiri yok.

• hiçbirisi yüklü değil :)

• Android cephesinde bu olay ne durumda ?

• Şimdiye kadarki en iyi güncellemeden biri olacak, gizlilik ve veri ihlalini yapanlar ortaya çıkıyor böylece

• İşletim sistemini yazan Apple ve Google erişmiyor mu klavyede yazılan bütün herşeye ?

• İşte bu yüzden browser forever!

• Hayret WhatsApp Instagram Facebook nasıl olmaz bu listede. Ha doğru ya onlar izin alıp da topluyorlar, izin vermezsen de gizliden topluyorlar ama malum ABD kaynaklı oldukları için rızan yoksa da toplamaya devam ediyorlar, sadece renk vermiyorlar o kadar. Çinliler bunu beceremiyor (o da işletim sistemi ABD kaynaklı olduğu için) ama biz hala pis Çinliler demeye devam edelim...

• Uygulamaların hiçbirisi yok ama ABD kaynaklı uygulamalarında topladığını düşünüyorum.

• oooo baktılar telefon yavaşlatma olayı ile güncellemeler azaldı şimdi ise güncellemek için böyle korkutuyorlar. Haa doğru bile olsa millette verecek bilgi kalmamıştır zaten bundan sonra neyi koruyacaksa

• Bu bizim gıda ve sağlık bakanlığının sağlıksız gıda listesi yayınlanmasına benzedi. Marketlerden toplatma ceza yazma ama soran olursa ben size listeyi vermiştim dersin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pubg mobile ve Reddit de sıkıntı yok. Oldukça kullanışlı bir özellik olmuş en azından ios kullanırsanız hangi uygulamaların panodaki kopyalanmış veriyi kullandığını görüyorsunuz. Tahminimce çoğu uygulama bu özelliği panoda kopyalanmış bir kod var mı diye uyguluyor olabilir(doğrulama kodu vs.) Bu arada gizlilik konusunda eleştirenler eğer ios için bu özellik gelmeseydi ne iphone ne de android telefon kullanıcılarının aklına bile gelmezdi bu olay. Hayatınızı kaliteli cihaz üreticilerini her fırsatta eleştirmekten daha yararlı şeylere harcamanızı tavsiye ederim.

• Edward Snowden 'ı araştırın, olayın ne boyutlarda olduğunu görün. Telefonlar yanınızdayken çok önemli şeyler konuşmayın veya telefonla çok önemli şeyler yazıp okumayın. Sadece telefon da değil tabi ki bilgisayar vb. tüm teknolojik iletişim aletleri aslında buna dahil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FDCF59BE8 -- 6 Temmuz 2020; 6:53:30 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.