- x
Megane 2'de ön takımdan gelen ses!
31 Cevap16209 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

288 Mesaj
22 Mayıs 2007; 0:08:50 

ustalara sorum var yine

2005 model 31binde megane 2 hb aracımla viraj içindeki bozuk yollardan geçerken, direksiyon kutusundan olduğunu tahmin ettiğim ama emin olmadığım bi yerden "takırdama" şeklinde sesler geliyor. ancak düz yoldaki bir bozuk kesimden lastikler düzken ve makul bir süratle geçtiğimde herhangi bir problem yok. bakım için servise götürdüğümde servis şefiyle test yaptık ve bozuk yerlerden hem de hızla geçtiğimizde bile herhangi bir ses gelmedi. düz yolda ne direksiyonda boşluk, ne yüksek hızda titreme ne de başka herhangi bir problem farkediliyor; yani görünürde birşey yok.

ses sadece dönerken çukura girince oluyor. kaynağı ne olabilir?

Two rules of success : 1) Don't tell everything you know

288 Mesaj
22 Mayıs 2007; 12:46:45 

Yok mu fikir yürütebilen?

6877 Mesaj
22 Mayıs 2007; 13:12:20 

Ses sadece dönerken çukura girince oluyor.

Ee bu normal gibi geldi bana.

288 Mesaj
22 Mayıs 2007; 13:35:36 

ama aynı çukura tekerlekler düz konumdayken girince herhangi bir ses yok. dönerken gelen ses "takada tak" şeklinde sanki birbirine çarpan parçalardan çıkan ses gibi. servis ön takım için normal dedi ama sesi duyacak şekilde test etmediler aracı. belki de ben büyütüyorum ama normal bi ses değil gibi geliyor

6877 Mesaj
22 Mayıs 2007; 13:58:32 

Normaldir arkadaşım, eğer başka bi tanıdığının Megane'si varsa ondan bi dene istersen.

Ben 1,5 sene kullandım ama öyle ses geliyomuydu gelmiyomuydu hatırlamıyorum. Geliyordur belkide.

Direksiyon kutusuyla ilgili sanırım.

2332 Mesaj
22 Mayıs 2007; 14:12:47 

Megane bu idare et

Too many prisons and not enough schools
Too many weapons and not enough tools
Not enough teachers, too many fools

288 Mesaj
22 Mayıs 2007; 18:00:40 

quote:

Orjinalden alıntı: muhammedda

Megane bu idare et

peki..

başka herhangi bir fikri olan var mı?

573 Mesaj
23 Mayıs 2007; 14:59:45 

quote:

Orjinalden alıntı: BlaCKwiDoW

peki..

başka herhangi bir fikri olan var mı?

direksiyon kutusu her iddaasına girerim...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2332 Mesaj
23 Mayıs 2007; 19:01:52 

Ben 2 hafta önce

Ön iki amartisör
Ön iki askı rotu
Direksiyon kutusu (Rot kolları ve rot başları birlikte geliyor)
Amartisör başları
arka fren balatası

hepsine 900 ytl verdim

573 Mesaj
23 Mayıs 2007; 19:34:12 

direksiyon kutusu 230 ytl..2 yıl garanti..

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

4054 Mesaj
23 Mayıs 2007; 19:51:19 

quote:

Orjinalden alıntı: bitirimm

direksiyon kutusu 230 ytl..2 yıl garanti..

bana 3.800 dedikleri ne oluyor ozaman?direksiyon kutusu demişlerdi.

136 Mesaj
23 Mayıs 2007; 20:22:39 

Arkadaşım farklı bir servise götür ustanın ustası vardır böyle sorunları ancak bu şekilde çözebilirsin

Sanal Alemin Tek Kalesi
Mevlana Şehri Konyakent
Sağlık Ekibi
Asker Devrek

288 Mesaj
23 Mayıs 2007; 22:36:23 

Yapmayın beyler ne 3.800'ü

Hemen ilk fırsatta garanti bitmeden gideyim servise tekrar madem. şakaya gelmez demek ki.. hayret yau bi sorun da yok gibi normalde ama ses yapıyo hakkaten. bugün yine denedim, takırdama sürüyor virajlardaki yol bozukluklarında

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Mayıs 2007; 9:35:28 

quote:

Orjinalden alıntı: muhammedda

Megane bu idare et

corsanin yanina park ettiyse bulasmistir

211 Mesaj
24 Mayıs 2007; 10:20:08 

Hemen garanti bitmeden bir serv,se git bendede ilk aldığımda olmuştu ve direksiyon kutusu değişti...3800 doğru rakam ne yap ne et hallet ...:)

2332 Mesaj
24 Mayıs 2007; 13:04:19 

Değiştiriltikten sonra yine bozulucak her iddiasına girerim bu araçlar dandik

573 Mesaj
24 Mayıs 2007; 13:20:30 

quote:

Orjinalden alıntı: tunco34

Hemen garanti bitmeden bir serv,se git bendede ilk aldığımda olmuştu ve direksiyon kutusu değişti...3800 doğru rakam ne yap ne et hallet ...:)

garantisi bittiyse sakın o paraları vermeyin servise ben aldım parçacı bi arkadaştan 230 ytl servis köklüyo valla..

517 Mesaj
28 Mayıs 2007; 17:04:29 

aynısı benim araçtada oluyodu.böyle çukurların üstünden geçerken "tak tuk "diye.sorun rotiller.sağ sol tablo(salıncakta diyolar)orjinali 240/yan sanayii 140 dı.ben orjinalini aldım.sanayide deiştirdim.balata, 1lt. yağ,işçilik fln toplam 320 ye mal oldu.serviste yaptırsam kimbilir ne kadar olurdu.. neyse sorun düzeldi

18 Mesaj
11 Mayıs 2010; 17:24:06 

aynısı benım aracta 50bındenberı var rot kollarında az bosluk var ama ıdare eder dıyordu servıs sımdıde bekle temellı gıtsın dırexyon kutusuyla komplesı beraber degısır dedı

2404 Mesaj
11 Mayıs 2010; 17:40:56 

aynıs ı geçenlerde salıncak değiştirdikten sonra başıma geldi yeni aldığım salıncaklar hatalı üretimmmiş çıkardık baktık ki salıncak takozları sağlam değilmiş çukurlara girince takozlar dönüyordu takozu sağlam bir salıncak taktık sorun çözüldü senin sorunun bence kesin salıncaklar önce bunlara baktır takozlar ölmüşse ses yapıyor

Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

1 Mesaj
2 Ağustos 2010; 12:57:44 

Klimadan geliyo bende de oldu

37 Mesaj
5 Eylül 2010; 8:38:57 

Arkadaşlar,

Megane II 2003 model aracım var. Bahsedilen sorun bende de çok uzun süredir var. Gitmediğim özel servis yetkili servis kalmadı desem yeridir.

Düz yolda araçta hiç bir sorun yok ama yüksek bir tümsekten geçtikten sonra araç yerine oturunca tak tuk bir ses geliyor. Ön takımda değişmeyen parça kalmadı ama sorun çözülmedi. Bence sorun ön takımdan ziyade boşluktaki bir parçadan kaynaklanıyor ama ustalar olmaz diyorlar. Boşlukta bir parça varmış da tümsek iniş çıkıışlarında eylemsizlikten havalanıp tekrar yerine konuduğunda vurma sesi yapıyormuş gibi geliyor. Bu konuda fikirlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Uzaklaştırılmış
21 Eylül 2010; 22:54:28 

ya bende de aynı sorun var normal çukura düşünce veya kasislerden geçince hiçbir ses yok ama arada aynı ses benim araçta da on sol taraftan geliyor sanki anlamadım gitti

2265 Mesaj
22 Eylül 2010; 0:47:05 

Aslında bu sesler normal megane ıcın. Seslerın buyuk cogunlugu dıreksıyon kutusundan gelmekte. Ben servıse sordugumda seslerın nbormal oldugu on takımın bıraz hassas oldugundan cukur ve tumseklerde ses yapabılecegı yonunde ıdı. Ama ıstersenız dıreksıyon kutusu degıselım fakat 1-2 ay sonra seslerın tekrar ortaya cıkacagı yonunde ıdı. Ben servıse ınanmadım bırde sanayıdekı ustama gıttım o da aynı seylerı aktarınca hıc masraf etmedım. Salıncaklardakı boslukta arac cekme yapıyor gaza anı yuklenmelerde sesın yanı sıra.

Megane 1.5 dCI

Uzaklaştırılmış
22 Eylül 2010; 1:06:32 

Bence kaliper pimlerinden geliyor...

1227 Mesaj
22 Eylül 2010; 10:35:59 

aynısı bendede var kasise direkt düz olarak girdiğinde eğil tekerler dönük olarak girdiğinde direksiyondan hissettiğim bir takırtı..
bu ses direksiyon kutusunun bağlantı yerinin boşluğundan ve tıkırtı burcundan geliyor ,mekanik direksiyonu çevirdiğinde kutudan çıkan lastiklere giden uzun demir traverse vuruyor o yüzden ,bence fazla kafana takma,asıl sorun direksiyon kutusu arızasıdır bence sen ondan kork, bu arada sesi azda olsa kesebilirler ama komple traversin inmesi lazım uzun iş,zaten usta kesin travers inmişken kutuyu revize edelimde der iyice masrafın artar bence fazla kafana takma ve kurcalama.. çünkü ben çok uğraştım

ayrıca kasise girince sağ veya sol önden gelen tak diye vurma sesi %90 amortisör ve amortisör takozundan...

2012 Superb 1.6 TDİ Elegance & 2003 Octavia 1.6 Mpi Elegance

Skoda bağımlılık yapar...

3776 Mesaj
22 Eylül 2010; 11:14:34 

quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

Bence kaliper pimlerinden geliyor...

olabilir.skoda da başıma gelmişti.

EIRP:Effective Isotropically Radiated Power
|∇xE=-(dB/dt) | ∇xH=J | ∇.D=φv | ∇.B=0 | D=ϵ.E | B=µ.H |

908 Mesaj
6 Ekim 2011; 16:10:25 

Megane 1 tam türkiye yol şartlarına göre alttakım sağlam ve ses filan gelmez ama megane 2 için aynı şeyi söylemek çok zor türkiye yol şartlarına uygun değil ön düzeni çok çabuk yıpanıyor nazik araçlar.. ha binilir ama 3 yada 6 ayda bir altsalıncak değiştirirsiniz buda her değişim sonrası ek masraf demek birde o ses gerçekten çok sinir bozucu..

Güçlü olan zayıf yanını herkesten daha iyi bilendir; daha güçlü olan, zayıf yanına hükmedebilendir.

858 Mesaj
6 Ekim 2011; 18:33:24 

quote:

Orijinalden alıntı: BlaCKwiDoW

Yok mu fikir yürütebilen?

Renault yetkili serviste 1 ay mekanik stajımı yaptım..Gelen megane 2'lerden %70 i ön takım problemiyle geliyordu en az..

En güçlü ihtimal Direksiyon kutusunda boşluk olabilir..
salıncaklardan geliyor olabilir..
z rotlardan geliyor olabilir..
vee..En can alıcı kısım olan "motor beşiği" de olabilir..Eğer araç genelde bozuk yollarda km yaptıysa veya hor kullanıldıysa motor beşikleri çok çabuk boşluk yapıyor ana ses ondan çıkıyor..fiyatı ise 1000 tl falandı yanılmıyorsam..Eğer salıncaklardan geliyorsa onlarında tanesi 260 tl civarı..z rot ve direksiyon kutusunu bilmiyorum fiyatını ama ins en az zararla kurtarırsınız.

4614 Mesaj
6 Ekim 2011; 20:37:38 

aynı sorun bende olmuştu. Sol rot kolunu değiştiler. Şimdi sorun yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuncay altuntoprak -- 6 Ekim 2011; 20:37:51 >

2012 Honda fd6 Civic EleganceLG Nexus 4

9 Mesaj
5 Kasım 2011; 10:58:56 

megane 2 dizellerde sürekli geliyo böyle sesler ben kaliper pimlerini bantla sardırdım cok cüzi bi rakama uzun süre idare etti şuan yine geliyo tekrar sardırdım eskisi kadar iyi olmadı meganea ne yaparsan yap ön takım düzen tutmuyor en kokten cozum satıp broadway almak onda hiçbi sorun çıkmaz :)

288 Mesaj
9 Kasım 2011; 0:09:58 

quote:

Orijinalden alıntı: guvenxoca

aynısı bendede var kasise direkt düz olarak girdiğinde eğil tekerler dönük olarak girdiğinde direksiyondan hissettiğim bir takırtı..
bu ses direksiyon kutusunun bağlantı yerinin boşluğundan ve tıkırtı burcundan geliyor ,mekanik direksiyonu çevirdiğinde kutudan çıkan lastiklere giden uzun demir traverse vuruyor o yüzden ,bence fazla kafana takma,asıl sorun direksiyon kutusu arızasıdır bence sen ondan kork, bu arada sesi azda olsa kesebilirler ama komple traversin inmesi lazım uzun iş,zaten usta kesin travers inmişken kutuyu revize edelimde der iyice masrafın artar bence fazla kafana takma ve kurcalama.. çünkü ben çok uğraştım

ayrıca kasise girince sağ veya sol önden gelen tak diye vurma sesi %90 amortisör ve amortisör takozundan...

nokta atışı!

arkadaşlar konuyu öyle bir hortlatmışsınız ki benim aracımdan bahsettiğinizi ilk başta anlayamadım :) aracımı geçen sene satmadan hemen önce, direksiyon kutusunu değiştirmek amacıyla sanayideki ustama götürmüştüm. çıkan parçaya ustayla beraber bakmış, çıplak gözle görülebilen önemli bir sorun görememiştim. kutuyu değiştirdikten sonra henüz daha sanayinin içindeyken seslerin kesilmediğini farketmemle dönüp hışımla dükkana girmem bir oldu. yeniden tüm parçaları söküp kutuya ulaştığımızda sorunun hakikaten guvenxoca'nın söylediği gibi direksiyon milinin traverse vurmasından dolayı olduğunu tespit ettik. çıkardığımız direksiyon kutusunu hareketi sırasında traverse vurmamasına dikkat ederek monte ettik ve sorun çözüldü. işçilik parası ödeyip çıktım.

aynı sorunu yaşayan arkadaşlar öncelikle bunu kontrol etsinler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlaCKwiDoW -- 9 Kasım 2011; 0:10:52 >

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.391