Şimdi Ara

AMD 2014’te koyduğu hedefi aştı: 25 katın üzerinde verimlilik artışı yakaladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Kırmızı ekip son dönemde performans cephesinde Intel’i iyiden iyiye rekabete zorluyor. Diğer taraftan AMD işlemciler hakkında söylenegelinen önemli bir hususun da değiştiğine şahit olduk. Güç tüketimi.

Ryzen işlemciler donanım dünyasını belirgin ölçüde düşük güç tüketimi ve bu seviyelerde sundukları performanslarıyla da etkilemeyi başardılar. AMD’nin yaptığı açıklama gelinen noktayı daha güzel açıklıyor.

AMD hedefininin üzerine çıktı

Duyuruya göre AMD 2014 yılında, 2020 yılına gelindiğinde işlemcilerinde 25 kat verimlilik artışı yakalamayı kendisine bir hedef olarak belirlemiş. O dönem benzer konumdaki işlemciyle yapılan ölçümlere göre bugün Ryzen 7 4800H 31.7 kat daha verimli çalışıyor. Enerji verimliliği masaüstünde bir seviyeye kadar çok önemli olmasa da dizüstü bilgisayarlarda batarya ömrü için ehemmiyet arz ediyor.

Tabi buradaki verimlilik artışında sadece AMD’nin mimarisel kanatta gittiği geliştirmeler rol oynamadı. O dönemden bu zamana kadar üretim tekniklerindeki iyileştirmeler ve gittikçe küçülen nm değerlerinin payı da büyük.

Kırmızı ekip hedeflerinin ötesini başarmasının üzerine kıyaslanan yonganın belirlenen bir işlemi %80 daha kısa sürede tamamlaması da önemli bir detay.

Ayrıca Bkz.Intel daha güçlü ekran kartlı dizüstüyle AMD işlemcili modele karşı oyunlarda üstünlük iddia ediyor

AMD’ye göre 2014 yılında satılan 50 000 notebook için yapılan geliştirmeler sayesinde 3 yıllık bir kullanım süresi sonunda 1.4 milyon kilowatt saat elektrik, 971 kg karbon emisyonunun önüne geçilebilecek. Bu da 10 yılda yetiştirilen 16 000 ağaca eşit bir rakam.

Kaynak:https://www.notebookcheck.net/AMD-announces-that-the-Ryzen-7-4800H-destroys-its-25x20-power-efficiency-goal.477494.0.html

• Yürü be kim tutar seni

• Böyle gelişmeleri keşke Intel tarafından da duyabilsek.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • RAIZEN kullanıcısına yanıt
    Onlarda beklentilerinin çok üstünde güvenlik açığı ve performans düşürücü güvenlik açığı yamaları yayınladılar.

• Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Rekabetin olmaması hiç iyi bir şey değil. Umarım AMD 4000 serisinde beklentilerin altında ürünler sunmaz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • amd batmanın eşiğinden geldiği için bu performansını kaybetmez, yokluk nedir bilirler :D daha durun yeni seriler çıksın uçuşa devam bence :D

• Musty3535123 M kullanıcısına yanıt
    evet fiyatlarda da uçuşa gidiyorlar

• amd ye ha battı ha batacak, yan yattı, denize düştü, harp oldu, garp oldu.... derken okuduğumuz bu haber ile demekki amd de daha çok iş varmış

• Amd'nin başarısını forumdaki fanboyların Ryzen kullanmaya başlamasından daha net görebilirsiniz.  

• Intel fanboyları hiç yok ortalıkta. Ben hiçbir firmanın fanboyu olmadım bugüne kadar. Bir malı körü körüne savunan cahillerden olmayıverin eyyyy fanboylar.

• quote:

Orijinalden alıntı: qoqoCAN

evet fiyatlarda da uçuşa gidiyorlar

o uçuş bizim ülkeye özel, yoksa adamlar f/p gidiyor şuana kadar. intel i7 leri i5 yaptı aynı fiyata amd yüzünden.

• Fiyatları hem işlemci hemde anakartta inteli geçiyor.Yeni kartel amd.

• Yani intelin fanboylarının gelipte ne demesini istiyorsun anlamadım yani kimse ne intel ne de amd yi savunuyor diyede fanboy olmuyor bunu söylemek istedim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.