Şimdi Ara

Eski PlayStation başkanı: AAA oyunlar kısalmalı, ya da fiyatları artmalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.146
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Oyun endüstrisinin ünlü isimlerinden olan Shawn Layden, AAA oyun geliştirme modelinin artık sürdürülebilir olmadığını düşünüyor. Gamelab Live'a bazı açıklamalar yapan Layden, oyunların kısalması veya fiyatlarının artması gerektiğini savundu.

Shawn Layden, Sony'nin PlayStation bölümünde 2014-2019 yılları arasında başkanlık yapmıştı. Dolayısıyla sektörü her yönüyle tanıyan bir insan. Layden, AAA oyun geliştirme maliyetlerinin PS4/Xbox One jenerasyonunda ikiye katlandığını ve 80 milyon dolarlardan 150 milyon dolarlara kadar fırladığını söylüyor. Benzer bir artış PS3 jenerasyonunda da görülmüş. 

GamesIndustry.biz'de yer alan ifadelere göre Layden,"Bu model artık sürdürülebilir değil. Yeni nesilde de benzer bir maliyet artışı görülürse şirketlerin büyüyebileceğini sanmıyorum. Bence artık tüm endüstri bir geriye yaslanmalı ve 'Nasıl bir kitle hedefimiz var? Tam olarak ne geliştiriyoruz? Hikayeleri anlatmanın en iyi yolu hangisi?" gibi soruları kendilerine sormalı." şeklinde konuştu.

"Yeni nesilde bu model çökebilir"

Shawn Layden, geliştirme maliyetlerinin sürekli olarak yükseldiğini ancak buna karşın oyun fiyatlarının sabit kaldığını ve oyuncu kitlesinin de yeterince hızlı bir şekilde artmadığını söylüyor. Layden,"Ben bu endüstride çalışmaya başladığımda da oyun fiyatları 59,99 dolardı, ancak bu süreçte oyunların maliyetleri 10 kat arttı. Fiyat konusunda esnek olamıyorsanız, maliyetleriniz de sürekli artıyorsa bu modeli sürdürmek zorlaşır. Bence yeni nesilde bu iki 'değişmezin' çakıştığını göreceğiz." şeklinde konuştu.

Shawn Layden burada özellikle de The Last of Us-The Last of Us Part II örnekleri üzerinden konuşmuş. 2013'te yayınlan ilk oyun 15 saatlik bir oyun süresine sahipti. The Last of Us Part II ise 25-30 saatlik bir süreye sahip. Artan süre, daha büyük bir dünya, daha kaliteli görsellik elbette daha uzun geliştirme süresini ve daha çok maliyeti beraberinde getiriyor. Buna karşın oyunların fiyatı ise aynı kaldı.

12-15 saatlik AAA oyunlara geri dönülebilir

Shawn Layden son olarak,"Tüm bu etkenlere bakıp kendimize şu soruyu soralım: Başka bir yol var mı? 80 saatlik bir oyunu beş yılda geliştirmektense 15 saatlik bir oyunu üç yılda geliştirsek nasıl olur? Bunun maliyeti nedir? Tam anlamıyla tatmin edici bir deneyim sunar mı? Eski bir oyunsever olarak en azından ben kişisel anlamda 12-15 saatlik AAA oyunlara geri dönüşü gayet iyi bir şekilde karşılarım." şeklinde konuştu.

• Avengers filmi yapılıyor 2 saatlik gidiyorum izliyorum. 20 tl veriyorum. Evde 4 saatlik oyuna rahatlıkla 20 tl veririm. Ama avangers kalitesinde olmalı. Bakıyorum 20tl lik oyuna çöp... mekanik yok grafik yok konu yok.... asıl oyun dünyası kendine çeki düzen versin. Bak rocket league e. Maliyeti ne kazancı ne. Dota ya bak apex e bak. Ücretsiz ve efsaneler estiriyor. Her tarzda herkesi memnun edecek bir çözüm bulunabilir. Ama vakti olmayan insanlar için 20 saatlik hikayeli oyun baş ağrısı cidden. Sonra 3 yılda çıkamıyor 60 dolar yetmiyor demesinler...
    Ps oyunları artık 1000TL'ye ulaşır. Ama RTX 2060 gücünde konsolu 8-9 bin lira gibi ucuz bir rakama alacaklar. O da bir şey. Hem de hile yok. Diğer yandan 1000TL verdiğin oyunda online hakkına sahip olabilmek için ekstra para ödemek tabi biraz rahatsız edici olur. Şimdi o güçte pc toplamaya kalksan 10-12 binlira. Böl topla çap çıkart. Konsol asıl zengin işi gibi duruyor.
    Katılıyorum. Bu kadar uzun süreyi kim nasıl verebilir oyuna. Tüketilecek bu kadar çok haber, dizi, film, müzik ve internet materyali varken 100 saatlik bir oyunu tüketecek insan sayısı az. Üstelik süre uzasın diye oyunu da zorluk seviyesini yükselterek veriyorlar bu da bir bölüme üç beş on defa oynamak demek günde 2 saat oyuna ayıran biri sadece bir bölümü geçmemekle kalmayıp günlük eğlence kotasını da tüketip sinirle bir daha oyun almamayı tercih edebiliyor.
  • Sen işe başladığında 60tl idi .şimdi 500tl :)

• Bence suresi de fiyati da yariya insin. Oyle daha guzel olur.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yas ilerledikce sure kisalsin istiyor insan, bazen gozum korkuyor cok uzun ugrasamam simdi 100 saatlik oyunla diyip hic bulasmiyorum, o yuzden hem suresi hem fiyati dusse mis gibi olur. Benim gibi dusunenler icin tabi.

• Oyunlarda grafik animasyon ilerlemesi durdurulmali ve hatta geri gitmeli. Oyunlar 5 senede cikamiyor.

• Resident evil 3 remake gibi 5 saat de yapmayın zalımlar.

• kımyasal kullanıcısına yanıt
    Yapsinlar ama 30₺ olsun misal :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ygulbahar -- 24 Haziran 2020; 20:20:6 >
  • Avengers filmi yapılıyor 2 saatlik gidiyorum izliyorum. 20 tl veriyorum. Evde 4 saatlik oyuna rahatlıkla 20 tl veririm. Ama avangers kalitesinde olmalı. Bakıyorum 20tl lik oyuna çöp... mekanik yok grafik yok konu yok.... asıl oyun dünyası kendine çeki düzen versin. Bak rocket league e. Maliyeti ne kazancı ne. Dota ya bak apex e bak. Ücretsiz ve efsaneler estiriyor. Her tarzda herkesi memnun edecek bir çözüm bulunabilir. Ama vakti olmayan insanlar için 20 saatlik hikayeli oyun baş ağrısı cidden. Sonra 3 yılda çıkamıyor 60 dolar yetmiyor demesinler...

• İyi ama oyun satışları da bi o kadar artıyor. Oyunları 40-50+ saat olan Rockstar deli gibi satıyor sebebi ise yaptığı işin kaliteli olması. Aynı şekil gayet uzun bir oyun olan Ac Odyssey ise "bana göre" insanı sıkan bi oyun şahsen 2. bir şansım olsa almazdım oyunu. Açıkcası uzun ve gayet kaliteli oyunları çok seviyorum fakat bazı oyunlar bu uzunluğu tekrara bağlayarak sağlıyor cidden bu tarz oyunların sürelerinin kısaltılması şart.

• sniper23 kullanıcısına yanıt
    Biri BSC diğeri DH haberi.

• Oyunların fiyatları mı artmalı? Oha, ne içmiş bu?

Gözünüzü toprak doyursun. Üst düzey bir oyun 100 milyon dolara mal oluyor belki, o da sizin kafanızı yaşayalım diyelim ki öyle olsun, ama her sene milyar dolar ciro açıklıyorsunuz. Zarar mı ediyorsunuz yani şimdi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 24 Haziran 2020; 20:37:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ygulbahar

Yapsinlar ama 30₺ olsun misal :D

Euro ya da Dolar demek istedin sanırım. Zira 30 TL, 3.88 Euro yapar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ps oyunları artık 1000TL'ye ulaşır. Ama RTX 2060 gücünde konsolu 8-9 bin lira gibi ucuz bir rakama alacaklar. O da bir şey. Hem de hile yok. Diğer yandan 1000TL verdiğin oyunda online hakkına sahip olabilmek için ekstra para ödemek tabi biraz rahatsız edici olur. Şimdi o güçte pc toplamaya kalksan 10-12 binlira. Böl topla çap çıkart. Konsol asıl zengin işi gibi duruyor.

• Oyunlar aslında ucuz sadece bize pahalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: ardicli2000

Avengers filmi yapılıyor 2 saatlik gidiyorum izliyorum. 20 tl veriyorum. Evde 4 saatlik oyuna rahatlıkla 20 tl veririm. Ama avangers kalitesinde olmalı. Bakıyorum 20tl lik oyuna çöp... mekanik yok grafik yok konu yok.... asıl oyun dünyası kendine çeki düzen versin. Bak rocket league e. Maliyeti ne kazancı ne. Dota ya bak apex e bak. Ücretsiz ve efsaneler estiriyor. Her tarzda herkesi memnun edecek bir çözüm bulunabilir. Ama vakti olmayan insanlar için 20 saatlik hikayeli oyun baş ağrısı cidden. Sonra 3 yılda çıkamıyor 60 dolar yetmiyor demesinler...

Servis oyunlari ile tek oyunculu oyunları karşılaştırmak yanlış. Biri sürekli gelir sağlarken diğer sadece satıştan gelir sağlıyor. Aynı şekilde Türkiyedeki sinema ile karşılaştırmak da yanlış. Oyunlar ucuz değerlendirmesi abd baz alınarak yapılıyor. Abd de 60 dolara yaklaşık 6 kere ortalama bir salonda film izleyebilirsiniz. Filmi 2 saatten sayarsak 12 saat yapar. Türkiyede ise 500TL ye (Sony nin güncel AAA oyun kuru) yaklasik 12 kere imax gibi premium salonlarda film izleyebiliyorsunuz. Standart sinemalarda ise yaklaşık 24 film izleyebilirsiniz. 20-25 saatlik Last of Us 2 fiyatına 45-50 saatlik filmi sinemada ekstra ekipman ( konsol, TV VS.) gerekmeden izleyebiliyorsunuz. Daha uygun fiyatlı salonlarda bu sayi 30 lara kadar çıkıyor. Dh ölcüsü iseniz zaten sinemaya para vermeden gidiyorsunuzudur o ayrı konu  

Firmalar bir bakıma haklı, evet oyunlar ucuz bu yüzden sürekli dlc ve mikro ödemeler ile para koparma derdinde firmalar. Ama bunu yıllar geçti, masraflar arttı ama oyun fiyatı 60 dolarda kaldı demek de doğru bir şey degil. Sonuçta zamanla masraflar artarken oyuncu sayısı da artıyor, oyun satışları da artıyor, gelir de artıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Türkiye'de oyun alana konsol hediye edilmeli.

• ygulbahar kullanıcısına yanıt
    İnsan sevdiği şeyin bitmemesini ister

• haber PS bölümüne yansıtıldı

• Teknoloji ilerliyor o kadar maliyet falanda buna oranla azalması lazım her şeyi kolaylaştıracak Bi şeyler çıkıyor yapay zeka falan gelişiyor ama ne hikmetse maliyetler artıyor enteresan

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.