Şimdi Ara

RTX 3080 Ti 21 TFLOPS hesaplama kapasitesiyle gelebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• GPU devinin hacimli performans artışı sunacağı Ampere kartlarının hazırlığını yaptığı şu günlerde modellere dair detay gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

RTX 3080 Ti

Bir Twitter kullanıcısının paylaşımına göre RTX 3080 Ti 21 TFLOPS’luk hesaplama kapasitesi sunabilir. GA102 GPU’sundan güç alması beklenen kartta 5376 CUDA çekirdeğinin 2200 MHz’e kadar yükselmesi beklenirken 12 GB kapasiteli GDDR6 belleklerinse 18 Gbps’te görev yapacağı belirtilmiş.

Bellek bant genişliği 863 GB/s seviyesine ulaşacak kartın TDP değeri ise 320 watt seviyesinde olabilir.Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde paylaştığımız sızıntıda belleklerin frekansı bilinmese de GDDR6X bellek kullanılacağına yer verilmişti.

Ayrıca GPU’nun 7 nm sürecinden geçeceği de tabloldaki dikkat çeken veriler arasında. Görünüşe göre Nvidia’nın TSMC’nin kapısını çalacağı iddiaları doğru olabilir.

Ayrıca Bkz.Ampere GPU’su RTX 2080 Ti’ın %31 önünde

Son olarak son sızıntının bellek tipi dışında RTX 3080 Ti’da GA102-400’e işaret etmesi de şu ana kadarki sızıntılarla uyuşmuyor. Bu açıdan teknik özelliklerin şu günlerde sık sık değişebileceğini unutmamak gerek.

Kaynak:https://wccftech.com/rumor-alleged-spec-sheet-of-an-nvidia-rtx-3080-ti-leaked-shows-up-to-23-tflops-of-peak-graphics-horsepower/

• 320 watt tdp, 7nm. Big naviye laf edenler görüyordur bunları umarım :)

• 320 watt nedir la

Amdye tdp fazla diye bir ton laf ediyorlardi

Nvidia o karti sogutamaz artik

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bi çıkmadı gitti be kardeşim. amd rdna2 leri intel rtx3 leri patlatsada piyasa şenlense bizde 2. el 1080ti alsak.

• bi de sli yapcan, yanına da i9. vurucan kırbacı. Kışın doğalgazda %40 tasarruf garanti.

• 2080ti zaten 17-18 arası veriyordu. Güç tüketimi olarak 320-380w arası çekiyordu.

benzer güce %20-30 daha fazla performans. İyi mi? bence değil beklenti daha yüksekti açıkcası.

• fotifoti kullanıcısına yanıt

Yüksek tdp li ürünlerden nefret ediyorum. Yıllar önce 7850 ekran kartımla gayet güzel idare ederken elime geçici olarak bir r9 390 geçti. Gürültüsünden, yazın soba gibi etrafı ısıtmasına kadar kabus gibiydi. Bir ara da fx 8320 kullanıyordum kışın kasanın üstüne ayaklarımı uzatırdım sıcaklık geliyor diye  i9 10900k ve 3080ti ikilisi r5 3600 ve 2060 ile aynı fiyata satsalar ikincisini alırım. O derece. 2060 hadi o da yetmedi 2070 ile hangi oyun keyifle oynanmıyor? Üst seviye donanımları alanların da çoğu oyun falan oynamıyor zaten. Bencmark kasıp, sidik yarışı yapıyor. O katlarda iyi soğutma var ısınmıyor falan diyebilirsiniz ama sonuç olarak 250-300w ısı olarak etrafa dağılıyor. Ayrıca 2060 ve 2080ti arasındaki performans farkı eşşek yükü fiyat farkına rağmen %40-50 yi geçmiyor. Tüm sistemin toplamı 250w ı geçen sistem almam bu saatten sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 24 Haziran 2020; 19:11:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Manyaqçocuk M kullanıcısına yanıt

2080TI 13-14 Tflops arası değil miydi?

• Manyaqçocuk M kullanıcısına yanıt
    En güçlü seri üretim 2080ti bile 16tflops veremiyor. Stok 13-14 arası.https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-2080-ti.c3305

• ilkerinanç kullanıcısına yanıt

Standart Base clock 1535mhz için öyle olabilir ama hiç bir 2080ti'ın o hızda çalıştığını görmedim.

Hesaplamak için: çekirdek sayısı x işlemci hızı x 2 formülü kullanılıyor.

Bu hesaba göre: 4352 x 2000mhz x 2 = 17.5 çıkıyor.

• Standart baz alınır böyle şeylerde. 3080TI nin de özel tasarımları çıkacak.

• Nathan Spencer kullanıcısına yanıt

Hatanız var o kartlar o hızlarda çalışmıyor ki.

Örneğin bosst hızı 1665mhz olan kartım 1900'den aşağı inmiyor. Oc ile 2000 ve biraz üzeri stabil çalışıyor.

Hatta abartarak su soğutma bağlarsanız 380w biosu atılmış bir 2080ti rahatlık ile 2100 mhz gibi hızlara ulaşabilir.

Fark etmez. Benzer hızlarda çalıştıkları için core sayısı belirliyor performansı.

Core sayısı söylendiği gibi ise 5320 civarı, geliştirmeler ile 2000 mhz de çalışsa tam 21 yapıyor işte.

• Seri üretim dedim zaten. 3080ti da aynı durumlarda daha fazla güç üretecektir. Stok 250 wattlık karta 380watt güç limiti verirseniz elbet standart değerlerden fazla performans alırsınız.

• Nathan Spencer kullanıcısına yanıt

Neredeyse bütün özel soğutmalı 2080ti'lar zaten 360w limite geliyor.

Yani gigabyte Asus msi vs.

Hatta msi trio 400w sanırım referans pcb olmadığı için. Ref pcb kullananlar 360w.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 24 Haziran 2020; 19:55:5 >

Blower Fanlı hiç kimsenin kullanmadığı 2080ti specleri ile muhtemelen referansı bile özel soğutmalı gelecek 3080ti karşılaştırmak doğru değil. Gerçi ne gelecek bilmiyoruz.

Tek bildiğimiz 21tflop gelecek ise 2080ti ile 17-18 sahibi insanlara sadece 3 tflop fazla performans sunacak. Bunun performansa yansıması bu şartlar altında etkileyici olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Manyaqçocuk

Standart Base clock 1535mhz için öyle olabilir ama hiç bir 2080ti'ın o hızda çalıştığını görmedim.

Hesaplamak için: çekirdek sayısı x işlemci hızı x 2 formülü kullanılıyor.

Bu hesaba göre: 4352 x 2000mhz x 2 = 17.5 çıkıyor.

2080 ti'ler 2000 çalışmaz oc modelleri bile 1650.kartın transistörü arttıkça hızı yavaşlar bi 1060 ile 1080 ti aynı çip değil ki aynı hızda çalışsın.3080 ti de transistör bombası olarak geldiğine göre hızı baya düşüktür.

• Nasıl çalışamaz?

Referans pcb için konuşuyorum aio ile sıcaklığı 45 derece civarında tutarak 380w biosu ile rahatlıkla 2100 mhz de stabil çalışır.

360w ile 2075-80 mhz'de çalılıyor.

Hava soğutmalar ile bile oc yapılır ise 1985-2000 mhz çalışır. 75 derece civarında.

Stok oc'li kartlar dahi 1900'e yakın çalılıyor zaten hiç dokunulmasa dahi.

Belki power limiti arttırılmamış ilk çıkan bios'lar için konuşuyorsunuz? 2.nesil bios yüklenir ise power limit 360w'a çıkartıldı nvidia tarafından.

Ayrıca 2080ti power limitli bir gpu. Yüksek frekanslara çıkamaz diye bir şey yok. Yeterli güç çekemiyor gpu ve frekansı limitleniyor.

founder edition ile örnek test: bu kartın power limiti 320w

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyaqçocuk -- 24 Haziran 2020; 20:37:19 >

• Beni fiyatı ilgilendirir.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.