Şimdi Ara

4/8 Tiger Lake işlemcisi 8/8 Ryzen 7 4700U ile başa baş: iGPU performansı Ryzen’ın önünde

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.214
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Yarıiletken üreticisi Intel’in hem işlemci hem de GPU tarafında güncellemeye gideceği Tiger Lake işlemci ailesi AMD’nin yavaş yavaş hakimiyet kurmaya çalıştığı mobil pazardaki hayallerini suya düşürebilir.

Core i7-1165G7

Paylaşılan Time Spy testine göre 4 çekirdek 8 izlekli Core i7-1165G7 yongası Ryzen 7 4700U ile aynı performansı gösteriyor. 4266 MHz’lik LPDDR4X bellekle desteklenen Gen12 iGPU’su ise Ryzen APU’sunun %35’lik ciddi bir oranla önüne geçmeyi başarmış.

Ryzen 7 4700U’nun burada bellek frekansı dezavantajı önemli bir rol oynamış olabilir. Bu açıdan Geçtiğimiz haftalarda AMD’nin daha yüksek frekanslı LPDDR4X bellekleri geçiş yapabileceğine dair iddialar yaklaşan Tiger Lake işlemcilerine yönelik bir hazırlık olabilir.

8/16 Ryzen 7 4800U ile yapılan kıyaslamada ise çekirdek sayısı artışı ve daha yüksek frekans sayesinde %35’lik farkla AMD’nin çözümü önde bulunuyor. GPU tarafında 1750 MHz’de görev yapan 8 CU sayesinde grafik performasında mobil Ryzen APU’su  yine geride kalsa da fark bu sefer %19.8 seviyesine çekilmiş.

Ayrıca Bkz.Tiger Lake işlemcisi Battlefield V’te oynanabilir deneyim sunuyor

Test esnasında her 3 yonganın maksimum TDP sınırı olan 25-28 watt düzeyine yükseltildiğini de ekleyelim. Görünüşe göre AMD mobilde fiyat avantajıyla işlemci tarafında avantajlı konumda kalmayı sürdürse de Intel Xe GPU’suyla oldukça güzel iş çıkaracak. Bu önümüzdeki dönemde APU’ların 3D performansının daha da ileriye taşımada teşvik edecek bir gelişme olarak yorumlanabilir.

Kaynak:https://wccftech.com/intel-tiger-lake-core-i7-1165g7-on-par-with-amd-renoir-ryzen-7-4700u-cpu-3dmark-time-spy/

• kagit uzerinde hersey iyi guzel, rekabetin her turlusu son kullaniciya fayda getirir, ancak burda bu testler yapilirken intel islemcilerin kisa zaman once cikan yeni guvenlik aciklari icin sistemlere yamalar gecildi mi > ben gundemi biraz geriden takip ettigimden cok detayini bilmiyorum, para verip islemciyi alirken 100birim basarim gosterirken, iki ay sonra bir "acik+pach" yuzunden bu 70 birim oluyorsa, orda bir durup dusunmek lazim....

intel kusura bakmasin ama bu konuda amd'den daha kotu bir gecmise sahip.... bu saatten sonra kolay kolay intel almam gibi, 2014 senesinde 4790k aldim halada memnunum, ama patchlerin hicbirini kurmadim sisteme..... suanda sistem yenileyecek olsam ryzen 3900x alir yoluma bakarim herhalde...
  • igpuyu kim ne yapsın? 8 gerçek çekirdekli cpulu laptop alanlar harici ekran kartına bakar

• Masaüstü için de sağlam apular gelir intelden.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kagit uzerinde hersey iyi guzel, rekabetin her turlusu son kullaniciya fayda getirir, ancak burda bu testler yapilirken intel islemcilerin kisa zaman once cikan yeni guvenlik aciklari icin sistemlere yamalar gecildi mi > ben gundemi biraz geriden takip ettigimden cok detayini bilmiyorum, para verip islemciyi alirken 100birim basarim gosterirken, iki ay sonra bir "acik+pach" yuzunden bu 70 birim oluyorsa, orda bir durup dusunmek lazim....

intel kusura bakmasin ama bu konuda amd'den daha kotu bir gecmise sahip.... bu saatten sonra kolay kolay intel almam gibi, 2014 senesinde 4790k aldim halada memnunum, ama patchlerin hicbirini kurmadim sisteme..... suanda sistem yenileyecek olsam ryzen 3900x alir yoluma bakarim herhalde...

• symbiat kullanıcısına yanıt
    Aynen, zaten stadiadır, geforce now'dır pc ihtiyacımızı düşürecek. 3900x her türlü yeter

• AMD işlemci konusunda Intel'i sıkıştırıyor. Intel işlemciye entegre GPU konusunda AMD'yi sıkıştırıyor. Kazançlı çıkan biz olacağız gibime geliyor. Rekabet her zaman iyidir. Keşke CPU ve GPU pazarında Intel, AMD ve NVidia'ya rakip bir ya da iki firma daha olsa. Hem daha performanslı hem de daha uygun fiyatlı bilgisayarların yolu açılırdı.

• Gerçek zamanlı testlerde belli olur herşey. Öntestler konusunda intel ve nvidia sabıkalı firmalar yıllardır

• Ayni mimarinin bu kadar verisi varken 4 8 lik intelin 8 8 lik ryzeni duman etmesi..
    Ryzen satisini baltalamak icin yapilmis bi haber gibi geldi..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birazdan gelir 8/8 çöp alınmaz diyenler

• 4 cekirdekli işlemci nasil gecsin 8 cekirdekli işlemciyi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FooL

Birazdan gelir 8/8 çöp alınmaz diyenler

AnExIeTy Hocam amma uzattınız İ7 9700K ya CÖP diyen kim isim verin biz de bilelim.Ayrıca CÖP ise de bya pahalı bir cöp 2800-3500TL arasında satılmıs olan bir çöp...

Konuya gelince Cart Lake Curt Lake %25 % 50 %75 cıksın gorelim.Zaten ne getirirse getirsin son islemci ondan sonra gelsin Z590 lar 2020 Haziran da Z490 al 2021 Haziran da Z590 al.

2016 da X370 alan Hala Kullanıyor takmıs Ryzen 1700 u kullanıyor.Simdi de 3900XT ye gecer yola devam hersey %10-15 de degil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huso -- 21 Haziran 2020; 22:26:0 >
  • 2 ghz base, 4.1 boost, 15w ultrabook işlemcisi yalnız 4700U hani oyun işlemcilerine gücü yetmemiş mi 4800h 4900hs?bu taygırın 4 çekirdekten yukarı modeli yok ki bunu neden gösteriyorsunuz züğürt tesellisi mi küçük kardeşi ayarındayım diye?

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-7-4700u

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-7-4800h

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-9-4900hs

• İntelli sistem sibiryanın dağında ryzenli sistem ise kalahari çölünde teste tutulduysa intelin 4/8lik cpusu tabi 8/8 lik amdli sistemi geçer.

• huso kullanıcısına yanıt

Hatırlamıyorum, önemli de değil kimin dediği. Amaç forumda kalıplaşmış, belirli kişiler tarafından sürekli 8/8 yetersiz, alınmaz algısına lafım. Fazlasıyla güçlü çekirdek hala daha oyunlar için. Anlatmak istediğim bu. Yoksa uzatıp uzatmama değil amacım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FooL -- 21 Haziran 2020; 21:43:53 >
  • tek nesilde amd'nin iki kat önüne mi geçti intel ? reklam test yapıyorlar da abartmayın bilader

• 4000 küsür MHz'de çalışan bellek de önemli. Nasıl ekran kartında bellek frekansı yükseltince performans artıyorsa bunda da öyle olmalı. 4000 MHz'de soğutmasız laptop RAM'ı çalıştıracaklarını sanmıyorum. Yani Ryzen testleri kaç MHz ile yapıldı görmedim ama fark daha da azalır.

• Bromton B kullanıcısına yanıt

11 de aynı mimari olacak diye biliyorum, 2 seri aynı soket desteklenecek dendi 10 ve 11 oluyo. gen diyince yeni mimari olmuyo intelin demesiyle tik tok'un adının değişmiş hali, zam yerine güncelleme denmesi gibi.

Zira yeni mimari üstüne çalışan tasarım dehası işten sanırım sağlık sorunları yüzünden ayrılmıştı 6 ay dışardan danışmanlık vericekti intele, yani yeni mimari intel için 10nm gibi bir durumda hala.

• 6 fps vs 8 fps, evet %33 fark var, ama o fark neye yarar?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.