Şimdi Ara

Türkiye’de korona bağışıklığı %1,5’in altında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.318
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• TÜİK ile birlikte bir çalışma başlatan Sağlık Bakanlığı covid-19 semptomu göstermeyen kişilerden bir örneklem oluşturdu. Bu örnekleme dahil olan 153 bin kişiye uygulanacak antikor ve PCR testiyle ülkemizdeki taşıyıcılık oranının ortaya konması hedefleniyor. Bu sayede toplumda ne kadarlık bir test yapılması gerektiği ortaya konmaya çalışılacak ve ülkemizdeki genel duruma ışık tutması sağlanacak.

153 bin antikor testinin yarısına yakının tamamlandığını aktaran Fahrettin Koca, PCR ile yapılan numune sonuçlarında binde 2 - 2,5 seviyesinde bir pozitif vaka oranına ulaştığını aktarmış. Semptom göstermemesine karşın covid-19 taşıyıcısı olan kişileri temsil eden bu rakamın binde 2 seviyelerinde ortaya konmuş olması aslında bir parça sevindirici. Oranlarsak ülkemizde yaklaşık 160 - 200 bin taşıyıcı olduğu kanısına istatistiksel olarak ulaşabiliriz.

800 bin kişi bağışıklık kazanmış olabilir

İkinci test olan antikor testlerinde ise bağışıklık durumunun anlaşılması hedefleniyor. Burada da %1 - 1,5 seviyesinde bir rakam ortaya çıkmış. Yani ülkemizde covid-19’a karşı antikor bağışıklığı kazanmış bireylerin sayısı istatistiksel olarak yaklaşık 800 bin ile 1 milyon arasında bir rakama denk düşüyor. Devlet politikası olarak sürü bağışıklığı uygulayacağını belirten İsveç’te henüz %7 seviyelerine erişilmiş olması aslında bakanın da söylediği sürü bağışıklığının mantıksızlığı ile örtüşüyor.

Ayrıca Bkz.Yeni vaka sayısında düşüş sürüyor (17 Haziran)

Hastalığın bağışıklık nedeniyle yayılım ortamı yakalayamayıp etkisini yitirebilmesi için toplumun %65’lik bir bağışıklık düzeyine erişmiş olması bekleniyor ki bu rakamdan şu anda ne kadar uzak olunduğu ortada. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin 5 bin civarında olduğunu düşünürsek bu da %65 seviyesine erişene kadar 200 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybetmesi anlamına gelecek ki pek de mantığın kabul edebileceği bir durum olmadığı aşikar.

Toplumda asgari temas

Rakamlar ülkemizin bu işte birinci aşamayı iyi bir şekilde sürdürdüğüne işaret etmiş olsa da henüz hiçbir şey bitmiş değil ve normalleşmeye geçmeyi makul kılacak bir durumda değiliz. Elbette ki ekonomik kaygılar ile bazı adımların atılması kaçınılmaz ancak mümkün olan seviyede toplumsal temasın engellenmesi halen son derece kritik gibi görünüyor.

• Ülkemiz bu sınavı iyi şekilde atlattı derken daha maske bile dağıtılamadı en ihtiyaç duyulan günlerde,insanlar markete vs giremedi maskesizlikten çünkü parayla da alamıyorlardı artık,faturaları ödemeyen ülke kalmadı nerdeyse biz de o da olmadı vs vs.

Hem sınavı atlattık ama hiçbirşey bitmedi garip durmuş, daha salgın aylarca sürecek hemde bu ekonomik koşullarda sürecek, devletin kanal istanbul,daha çok vergi vs gibi projelerini bırakıp halkın yanında olacağı projeler üretmesi lazım insanlar çok zor durumdalar.
  • Ülkemiz bu sınavı iyi şekilde atlattı derken daha maske bile dağıtılamadı en ihtiyaç duyulan günlerde,insanlar markete vs giremedi maskesizlikten çünkü parayla da alamıyorlardı artık,faturaları ödemeyen ülke kalmadı nerdeyse biz de o da olmadı vs vs.

Hem sınavı atlattık ama hiçbirşey bitmedi garip durmuş, daha salgın aylarca sürecek hemde bu ekonomik koşullarda sürecek, devletin kanal istanbul,daha çok vergi vs gibi projelerini bırakıp halkın yanında olacağı projeler üretmesi lazım insanlar çok zor durumdalar.
  • Komplocu insan müsveddeleri "%90 belirti bile vermiyor, bağışıklık aslında %30 oldu bile, çip, Bill Gates, hede hödö" diye ötüyordu. Hadi gelsin yorum yapsınlar? Yok, onlar şimdiye çoktan başka bir komplonun peşine takılmışlardır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • redoracle R kullanıcısına yanıt
    Sınavı atlattık demiyor, "...birinci aşamayı iyi bir şekilde sürdürdüğüne işaret etmiş olsa da henüz hiçbir şey bitmiş değil ve normalleşmeye geçmeyi makul kılacak bir durumda değiliz...." diyor

• CleanCoders C kullanıcısına yanıt
    Türkçe cümlenin Türkçe tercümesi: abicim hastalık geçmedi nerenize normalleşiyorsunuz az bi' durun.

Fahrettin Koca daha resmi şekilde söylemeye çalışmış. :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bağışıklık falan yok öyle bitti diyincede bitmiyor daha geçen yeni zelanda'da hasta yokken yeni hasta çıktı, dışardan gelen 2 kişi yüzünden.

• Rakamlara göre TR Çin'e fark atmış

• Emhyr kullanıcısına yanıt
    Babam tam da senin bahsettiğin cahil kitleden. Yemın ederım sırf bu yuzden iletişimi kestim konuşmuyorum cahilin teki. Oturup konuşmak istesen boyle komplo teorilerinden konusuyor.

• Ölüm Sayıları

Türkiye : 4.861
    Ingiltere : 82.643
    Italya : 34.448

Çok başarılı olan Almanya : 8.868

• O kadar az olduğunu sanmıyorum hasta olup haberi olmayan milyonlar vardır. Ve bir şekilde bağışıklık sistemi sayesinde atlatanlar da. Günde 30-40 değil en az 100-200 bin test yapılırsa neyin ne olduğunu anlarız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 153 bin antikor testi ile çok bir şey öğrenemezsiniz ki.

Hangi 153'bin?

Bu antikor testlerini ASM'lere versinler. Dileyen gitsin yaptırsın. Milyonların verisi ile muazzam bilgilere ulaşırsınız.

Bu antikor testlerini ağırlıklı yaşı büyük olanlardan yaptılar. Risk'li olan grupta durum ne diye. Daha da yaygınlaşacak.

Bu forumda ve çevremdeki herkeste Kasım - Aralık - Ocak "öyle böyle hasta olmadım" diyen çok. Herkese yaparsın, 84 milyon, o zaman sana öyle bir veri çıkar ki.

Sürü bağışıklığı zaten olana kadar ilacı da çıkacak, aşısı da.
  • Krone K kullanıcısına yanıt
    anket gibi düşün. rastgele kişilere antikor testi yapılmış. yani sonuç %100 doğru değil. yaklaşık bir rakam.

• astegon kullanıcısına yanıt
    o zaman anket firmaları da boş iş yapıyor. bu da bir anket.

• CleanCoders C kullanıcısına yanıt
    Örneklem ile yapıyorlar evet. Ama bir örneklemin içeriği çok önemlidir.

Hele ki sağlık konusunda.

Ancak genel bir bilgi verecektir bunlar.

Yerli antikor testlerimiz de günde yüz binlerce üretim kapasitesine ulaşmış durumda. Keşke üretseler de ücretsiz antikor testleri olabilsek.

1 kere yapılacak zaten. IcM ve IcG bakılacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: astegon

Örneklem ile yapıyorlar evet. Ama bir örneklemin içeriği çok önemlidir.

Hele ki sağlık konusunda.

Ancak genel bir bilgi verecektir bunlar.

Yerli antikor testlerimiz de günde yüz binlerce üretim kapasitesine ulaşmış durumda. Keşke üretseler de ücretsiz antikor testleri olabilsek.

1 kere yapılacak zaten. IcM ve IcG bakılacak.
    herkese antikor testi yapmak saçmalık. çünkü salgının başlangıcındayız. yapsan bile 1 ay sonra tekrarlaman gerekir. salgın ilerledikten sonra yapılırsa itirazım olmaz. şuan israftan başka birşey değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CleanCoders

herkese antikor testi yapmak saçmalık. çünkü salgının başlangıcındayız. yapsan bile 1 ay sonra tekrarlaman gerekir. salgın ilerledikten sonra yapılırsa itirazım olmaz. şuan israftan başka birşey değil.

Alıntıları Göster
    Pandeminin benim fikrime göre neredeyse ortalarına geldik. Dünya geneline bakıyorum. Bir bu kadar ya da biraz daha fazla yolumuz var.

Dediğinizde haklısınız ancak antikor testi yapılanlar riskli gruptakiler. Bu insanlar aylarca evden çıkmadılar. Ben yine de yaygınlaşması taraftarıyım. öyle 1 ayda yapalım demiyorum. Önümüzdeki e 1 sene var daha.

Yapılmasında da bir sakınca görmüyorum. İnsanlar kendisini bilir en azından

• astegon kullanıcısına yanıt
    aralık gibi ağır hastalık bende geçirdim, nurofen ile ayakta durdum 1 hafta
  • bullx kullanıcısına yanıt
    Bunları diyen çok. Ancak covid-19 olundu mu olunmadı mı bilinmiyor.
  • 1 milyon kişi bağışık demek, hastalığın ölüm oranı türkiyede %0.5 demek olmuyor mu.
  • redoracle R kullanıcısına yanıt
    Ben maskemi iki kere de aldım. Alamayanların durumu garip ya yalan söylüyorlar ya da gerçekten alamadılar. Maske yasağı saçmalıktı gider isteyen istediğini alır sanki fiyat mukayesesi başka ürünlerde yokmuş gibi, devlet kendi maskesini üretir ucuza satar isteyen alırdı böylece kimse boşboğazlık yapmazdı.
    Faturaları ödemeyen ülke kalmadı derken hangi ülke fatura ödedi veya kaç ülkeyi gezdin neren ile salladın bilmesi güç. Yok öyle fatura ödeyen orta halli ülke. Hatta bedava sağlık hizmeti veren ülke sayısı neredeyse Türkiye hariç yok bilmek istersen bunu bil.
    Salgın bizde değil dünyada aylarca sürecek, kanal istanbul gibi projeler bence de ertelenebilmeli ama vergiler zaten bu bedava sağlık hizmetleri, kimsenin çalışmadığı sürece ekonomik daralma, her isteyene 1000 lira dağıtıyoruz gibi gibi şeyler vergiler ile değil ise ne ile karşılanacak acaba çok bilmişler?
    Yani boş muhaliflik ile kör bir saldırı yapmaya gerek yok, trollüğün bile bir mantığı olmalı ki beğeni alıp para kazanabilesiniz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.