Şimdi Ara

AMD Ryzen 4000 APU serisi soğutmasız bile çalışabiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• AMD’nin Lisa Su ve Jim Keller önderliğinde sıfırdan tasarladığı Zen işlemci mimarisi ne kadar iyi bir işçiliğe sahip olduğunu ispat ediyor. 7nm sürecinde tasarlanan Zen 2 mimarisini temel alan işlemciler ısıya meydan okuyor.

Şaşırtıcı sonuçlar

İşlemci zarlarını fotoğraflaması ile bilinen Fritzchens Fitz, Renoir kod adlı Ryzen 4000 APU serisine ait bir işlemciyi termal olarak görüntülemeye çalışırken ilginç sonuçlarla karşılaşmış. 4 çekirdekli Ryzen 3 4300U işlemcisi adeta ısıya meydan okuyor.

Ayrıca Bkz.Xiaomi’den verimlilik odaklı Mijia DC akıllı vantilatör

Yapılan testlerde Ryzen 3 4300U APU modelinin herhangi bir soğutma sistemine gerek kalmadan çalışabildiği görülmüş. Hatta pasif soğutma bile kullanılmamış ve sadece Zen çekirdekleri açık havaya maruz bırakılmış.

Testler esnasında iki çekirdek kompleksinden sadece bir tanesinin aktif olduğu görülmüş. Ayrıca Cinebench R15 ve Crysis benchmark testlerinde 10 dakika boyunca dengeli bir yapı izlediği tespit edilmiş.

Dahili grafik birimi ile Ryzen 4000 APU serisi önceki nesle göre çok daha verimli ve sektörde daha fazla benimsendi. Şimdiden sayısız dizüstü bilgisayar Ryzen 4000 APU ile piyasaya çıkmış durumda. Testlerin videosu ise Twitter üzerinde paylaşıldı.

• vat da fak!
  • Bu işlemci ile, işlemciden 2 mm. daha kalın bir laptop yapılır.

• gta 5 kaldırırmı ?

• AMD artık yanmıyor, yakıyor.
  • Yıllarca Amd ısınıyor dediler mühendisleri delirttiler sonunda. Alın size buz gibi işlemci

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Resmen nispet yapıyor :)

• Gerçekten güzel fakat çok da şaşırtmadı, çünkü zaten bunlar u işlemciler 15w tdp falandır, üstüne bir kümesi çalışmıyormuş yani 10w tdp düştü desen saat hızlarını falanda frenlediyse bu kıvama gelmiştir. Telefon-tablet kısmında 5w tdp civarı işlemciler heatsink olmadan zaten çalışıyorlar, aynı termal karaktersitiği gösterince işlemci x86 olunca şaşırıyor ama bu verilerle doğal yani.

Not: Şimdi baktım 4 çekirdeği açık 10w tdp olarak yapılandırılabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6s -- 16 Haziran 2020; 16:20:20 >
  • AMD Ryzen 4000 APU serisi soğutmasız bile çalışabiliyor
  • amd 4800h ile 100 dere ile selamlar :D

• oğlum bari ayıp olmasın diye pasif soğutma koyaydınız en azından. Test ile hakaret edildiğini ilk defa gördüm :)

• Haberde hata var AMD ısınırdı ,olması lazım :)))

• 4500U'ya geçeli 2 hafta oldu performans tek kelimeyle mükemmel.

i7 8750H düzeyinde performansı çok çok daha verimli şekilde sunabiliyor.

• .rkan kullanıcısına yanıt
    Merak ettim, nerede yaşıyorsunuz? :) Türkiye'ye daha bir tane bile 4000U serisi cihaz gelmedi de... Gerçi gelse ne yazar, dizüstü fiyatları ortada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 19 Haziran 2020; 1:39:59 >
  • Türkiye'de yaşıyorum. Lenovo Flex 5 modelini piyasaya çıktığı gün ABD'den sipariş verdim, ertesi hafta aynı gün elimdeydi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.