Şimdi Ara

Çin, dünyanın sadece yenilenebilir enerji taşıyacak ilk nakil hattı inşaatını tamamladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Fosil yakıt kullanımında açık ara dünya birincisi olan Çin, sürdürülebilir olmayan bu enerji türüne karşı yaptığı yeşil enerji yatırımlarıyla da gündemden düşmüyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlarla da birinciliği kimseye kaptırmayan ülke, bu alanda bir ilki daha başardığını duyurdu.

2016 yılı itibariyle 545.2GW yenilenebilir enerji kapasitesine sahip Çin’de 3.2 milyar dolar yatırımla gerçekleştirilen proje kapsamında sadece yenilenebilir enerjiden elde edilen elektriğin taşınacağı ilk nakil hattı kuruldu. Devlet Elektrik Kurumu bünyesinde tamamlanan 1.500 km uzunluğundaki nakil hattıyla Qinghai ve Gansu gibi uzak eyaletlerde, rüzgâr ile güneş enerjisi üretimi projelerinin özendirilmesi planlanıyor.

Ayrıca Bkz.İPad boyutlarındaki elektrikli scooter WalkCar, satışa hazır

Bu eyaletlerin yıllık güneş ve rüzgâr enerjisi üretim potansiyeli yaklaşık 40GW dolaylarında bulunuyor. Nakil hattı, ülkenin ortasında bulunan ve nüfus yoğunluğunun oldukça yüksek olduğu Henan eyaletine uzanıyor.

Aralık ayı içinde tam kapasitede hizmet vermesi planlanan nakil hattıyla yılda 40 milyar kWh değerinde enerji trafiği kontrol edilecek. İş gücüne de önemli katkılar sağlaması beklenen proje ile önümüzdeki yıllarda 10 bine yakın ilave istihdam yaratılacağı da belirtilmiş.

Çin Devlet Elektrik Kurumu’nun denizaşırı yatırım projeleri kapsamında Brezilya, Filipinler, Portekiz, Avustralya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde 64 milyar dolarlık varlığı bulunuyor.

• DC iletim sadece cok yüksek gerilimlerde (+400 kV), yüksek enerji yogunlugunu uzun mesafelere aktarmada verimlidir ve yenilenebilir enerji tesisleri, tesisin büyüklügüne bagli olarak, ya orta gerilim hattina (1-30kV) ya da yüksek gerilim hattina (60-150kV) baglanir. Tabi transformatörler vasitasiyla gerek AC-DC-AC dönüsümü gerekse de mevcut gerilimi arttirmak mümkün. Verilen bilgilere bakacak olursak (40 GW tasima kapasitesi ve 1500+km mesafe) DC enerji aktarimina müsait gibi görünüyor.

Ancak yenilenebilir enerji kaynaklari, degisken üretim dinamikleri sebebiyle (günes+rüzgar varsa full kapasite besleme, yoksa elektrik üretmeme) sebekede darbogazlara vererek sistem dengesini bozdugu gerekcesiyle
    genellikle üretildikleri bölgelerde lokal olarak dagitilir.
  • dc iletim sanırım.

• PurposeLess sinan P kullanıcısına yanıt
    Çin gibi büyük ülkelerde standart tesislerde üretilen AC elektrik de DC'ye dönüştürülüp o şekilde iletiliyor, hat sonunda tekrardan AC'ye çevriliyor. Youtube "HVDC Power Lines" aratarak detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

• üretilen enerji zaten dc, nasıl ac-dc-ac oluyor?
  • elektriği yemek aklıma gelmemişti
  • DC iletim sadece cok yüksek gerilimlerde (+400 kV), yüksek enerji yogunlugunu uzun mesafelere aktarmada verimlidir ve yenilenebilir enerji tesisleri, tesisin büyüklügüne bagli olarak, ya orta gerilim hattina (1-30kV) ya da yüksek gerilim hattina (60-150kV) baglanir. Tabi transformatörler vasitasiyla gerek AC-DC-AC dönüsümü gerekse de mevcut gerilimi arttirmak mümkün. Verilen bilgilere bakacak olursak (40 GW tasima kapasitesi ve 1500+km mesafe) DC enerji aktarimina müsait gibi görünüyor.

Ancak yenilenebilir enerji kaynaklari, degisken üretim dinamikleri sebebiyle (günes+rüzgar varsa full kapasite besleme, yoksa elektrik üretmeme) sebekede darbogazlara vererek sistem dengesini bozdugu gerekcesiyle
    genellikle üretildikleri bölgelerde lokal olarak dagitilir.

• %100 yerli ve milli

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Yenilebilir" diye okudum. Hani herşeyi yiyorlar ya ondan sanırım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PurposeLess sinan

dc iletim sanırım.
    basta dedim neden ayri hat ceksinler. keza elektrik sebekesi grid dir, bir butundur, ureten ve tuketen elemanlar tek devrenin parcasi gibi calisirlar. yeni ozel hat ds ise bu durumu aciklar. muhtemlen gunes panelelrinden gelen dc akimin ac ye donusumdeki elektrik kayiplarini yasamamak icin bu sekilde yapiyorlar.

mevcut elektrik sebekesinin ac akim olmasinin nedeni ac de transformatorlerle voltaj akim oranini degistirip yuksek voltaj, dusuk akim ile elektrigin daha az kayipla tasinmasiydi. ama gunumuz teknolojisinde dc akimida transformator kullanmadan yuksek voltaja cevirip dusuk kayipla tasinmasi mumkun. hatta gelecekteki iletim hatlarinin tamaminin dc olabilecegi tartisiliyor.
  • Yenebilir olması gerekmez mi dediğinizin ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • PurposeLess sinan P kullanıcısına yanıt
    Gebel bilgi olarak verdim, bu tesisin öyle bir uygulamaya ihtiyaci dugundan değil :).Fotovoltaik tesislerde dc akım üretilir ama (avrupa) sebekelerinde ac akımla iletim yapıldığından üretim tesisinde genellikle bir de dc-ac Konverteri bulunur (bu sebeple de kurulum masraflari fotovoltaik tesislerde yüksektir)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • darkaura kullanıcısına yanıt
    DC iletimde kayıplar daha düşüktür. Ondan dolayı gelecekte DC olması düşünülüyor. Şu andaki maliyetlerle 500 km'nin üzerindeki hatlarda DC kullanmak daha avantajlı görünüyor.
    Ben evlerden başlanarak DC akıma geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Evlerde kullanılan cihazların çoğu DC ile çalışıyor. Sadece motor kullananlarda AC'ye ihtiyaç var ve onlar için bile direk AC kullanmak yerine DC-AC dönüştürücü kullanmanın bazı avantajları var.
    Bu konudahttps://eksisozluk.com/alternatif-akimdan-dogru-akima-gecis-fikri--6411914 konusunda bir yazı var.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.