Şimdi Ara

Milyonlarca akıllı cihaz kullanılamaz hale gelme riskiyle karşı karşıya!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• 5G bağlantı teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte, nesnelerin interneti (IoT) kavramı da popülaritesini artırdı. Öyle ki birçok teknoloji şirketi, akıllı telefonlar vasıtasıyla birbirine bağlanabilen ve kontrol edilebilen bir ürün ekosistemi oluşturmaya odaklanmış durumda.

Ancak fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle haberleşmesini sağlayan ve adına nesneleri interneti (IoT) verilen bu iletişim ağı, milyonlarca cihazı etkileyebilecek önemli bir sorunu da beraberinde getiriyor. 

Ayrıca Bkz.WhatsApp çoklu cihaz oturumu üzerinde çalışıyor: İşte WhatsApp'a gelecek yeni özellikler

Nesnelerin interneti (IoT), sorunların internetine dönüşebilir

Güvenlik araştırmacısı Scott Helme, birçok IoT aygıtının önümüzdeki 12 aylık süreçte kullanılamaz hale geleceği konusunda önemli uyarılarda bulundu. Zira milyonlarca IoT aygıtı, yakın zamanda internet bağlantılarını kaybedebilir. Bu duruma neden olan etmen ise birçok IoT cihazının yazılım güncellemesi alamıyor ya da üreticisi destek sunmadığı için almıyor oluşu. 

Bu cihazların uzaktaki sunucularla güvenli bir şekilde haberleşmesini sağlayan CA kök sertifikalarının kendilerine tanınan sürenin sonuna yaklaşmak üzere olması, yakında birçok IoT cihazının intenet bağlantılarını kaybedebilme riskini de beraberinde getiriyor. 

Sunucu tarafındaki sertifikalar kolaylıkla güncellenebiliyor olsa da istemci konumundaki bazı IoT aygıtları herhangi bir yönetim arayüzüne sahip olmadığı için güncelleme alamıyor. Bunun yanı sıra birçok üreticinin güncelleme desteği sunmaması da IoT aygıtlarının kullanıcılarını yarı yolda bırakmasına sebebiyet verebilir. Bu noktada üreticilere büyük iş düşüyor. 

CA kök sertifikalarının ortalama 25 yıl ömrü olsa da belli bir süre sonra kullanım dışı kalabiliyor. Bu noktada herhangi bir IoT cihazı satın alırken, ürününü CA kök sertifikasının sona erme tarihini kontrol etmekte fayda var. 

Kaynak:https://www.theregister.com/2020/06/10/iot_trouble_root_certificates_expire/

• "Whatsapp kullananlar dikkat! Bu açık herkesi etkiliyor! " Başlıkları gib olmuş

• - Merhaba ben şu ürünü almayı düşünüyorum fakat "CA kök sertifikasının sona erme tarihini öğrenebilirmiyim lütfen?"
    - AN@48&+^(%'NI
    - Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

• quote:

Orijinalden alıntı: YesimCirakli

- Merhaba ben şu ürünü almayı düşünüyorum fakat "CA kök sertifikasının sona erme tarihini öğrenebilirmiyim lütfen?"
    - AN@48&+^(%'NI
    - Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...
    Hahahah Bu telefonun işlemci modeli nedir diye sorunca, bana "Android" diye cevap veren satış temsilcisine bu soruyu sorarsak muhtemelen mavi ekran falan verir
  • Ya arkadaş devamlı aynı muhabbet, üçüncü sınıf gazete click bait haberleri gibi olmuş, geçiniz...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • vergiler dövüz kurları ile biz cihaz almak hayal olmuşken ne önemli bilgi

• 100 defa haber başlığını arka arkaya yazmışsınız ne boktan bir habercilik anlayışı bu yaaa her seferinde ciddiye alıp okuyayım diyorum esas mevzuyu 3 paragraf başlık okuduktan sonra en son yazıyorsunuz

• Tebrikler;
    Milliyet, sabah gibi haber yapmayı öğrenmişsiniz. 👏🏻👏🏻👏🏻

• Sacma salak alakasiz haber basliklari yapmayin kardesim, o kadar elestiriliyorsunuz hala ayni basliklar.

• Allahım inanamıyorum bu nasıl büyük bir risk! :(
    Bir daha akıllı telefon kullanamazsak ne ederiz biz :((
    Bizim bu hayattaki amacımız ne olur öyleyse :(((

• İyi de bize ne😂

• Buyur 😃

• Zaten sunucuyla haberlesen bir cihaz almak başlı başına saçmalık. Kendi ağında yönetilebilecek bir cihaz daha mantıklı.

Sahibi sunucuyu kapatsa ne olacak. Ya da bilgilerinizi çalışırsa ya da satsa?

• Boş haber.

• Arkadaş neyin muhabetini yapıyorsunuz anlamadım? Beğenmiyorsan okumazsın haberleri, hem çok biliyorsan gel kendin yaz. Sanırsın adam Asoşeytıt preste çalışıyor hobi için Donanımhaber'e takılıyor. Az insanların emeğine saygı gösterin ya. İyice suyu çıktı bu forumun yeminle ne ararsan var.
  • Yeni okuma gelistirdim, baslik ve son satir.

• "Bu noktada herhangi bir IoT cihazı satın alırken, ürününü CA kök sertifikasının sona erme tarihini kontrol etmekte fayda var."

Arkadaşım, bana kök sertifika sona erme tarihini ürün satışında, özelliklerde veren bir firma söyle, ben de bir daha seni eleştirmeyeyim.

• .......

• IoT cihaz kullanan zenginleri ilgilendiren bir haber. Bize ne! Bizi ilgilendirmez :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.