Şimdi Ara

## Intel'in Çift Çekirdekli 45nm Wolfdale İşlemcileri ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## Intel'in Çift Çekirdekli 45nm Wolfdale İşlemcileri ##

65nm üretim sürecine rakibi AMD'den yaklaşık 1 sene önce geçmeyi başaran Intel, 45nm üretim teknolojisini de rakibine göre yine yaklaşık 1 sene önce devreye sokmuş olacak. 2008 yılının hemen başında 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanan Intel'in çalışmalarına hız verdiği işlemcilerin çok sayıda olmasa bile ilk örneklerini içinde bulunduğumuz yılın son çeyreğinde piyasaya sürebileceği dahi konuşulmakta.

Firmanın 45nm üretim teknolojisine sahip yeni işlemcileri bildiğiniz gibi çift çekirdekli-Wolfdale ve dört çekirdekli-Yorkfield işlemcileri olmak üzere ikiye ayrı seri halinde piyasaya sunulacak. Intel'in 45nm üretim tekolojisine sahip yeni işlemcileri daha önce haberini yaptığımız üzere temel mimamiri olarak şu an satılmakta olan Core 2 işlemcilerin kullanıdı Core mimarisine dayanacak ama tabii başta çoklu ortam uygulamalarında ciddi performans atışı sağlaması beklenen 47 yeni SSE4 komut setleri olmak üzere önemli bazı değişikliklere de sahip olacak.

Bu arada Wolfdale işlemcileri hakkında yeni bazı detaylarda elimize ulaştı. Intel'in Wolfdale işlemcileri çıktıkları çeyrek içerisinde Intel'in toplam satışlarının yaklaşık %10'unu oluşturması bekleniyor. Wolfdale işlemcilerinin piyasaya çıkacak ilk örneğinin seviye 2 ön belleğinin 6MB olacağı ve 1333MHz fsb ile geleceği daha sonra ise 3MB seviye 2 ön belleğe sahip olan ve 1066MHz fsb ile gelen farklı Wolfadale modellerinin de piyasaya süreleceği beliritiliyor. 45nm üretim teknolojisinin üretim maliyetlerine olumlu etkisi işlemci fiyatlarına da yansıyacak. Zira ilk çıkacak olan Wolfadale işlemcisinin bu yaz satışa sunulacka olan Core 2 Duo E6550 (2.33 GHz) modelinin yerini alacağı ve fiyatının ise yaklaşık olarak 180$ seviyesinde olacağı söylenmekte.

Bu arada 1333MHz ile 1066MHz fsb hızına sahip olan Wolfdale modelleri arasındaki önemli farklar ise genellikle sahip olan teknolojiler tarafında kendini gösterecek. Zira 1333MHz fsb'ye sahip modellerin aksine 1066MHz'lik modellerin VT ve TXT teknolojilerine destek vermesi beklenmiyor. Kısaca açıklamak gerekirse VT yani sanallaştırma teknolojisi genellikle çoklu işletim sistemi kullanmak için kullanılan ve özellikle sunucu odaklı geliştirilen bir teknoloji. TXT ise daha çok veri güvenliğini hedef alan bir teknoloji. Açıkçası son kullanıcının günlük kullanımına etki etmeyecek bu teknolojilerin ev kullanıcılar için işlemci seçiminde göz önünde bulundurulacka kritlerler arasında olması beklenmiyor.

Yine 45nm üretim teknolojisine sahip dört çekirdekli Yorkfield işlemcilerinin de çıktıkları çeyrek itibariyle Intel'in toplam satışlarının yaklaşık %2-3'lük kısmını oluşturması bekleniyor. Son bir not olarak dört çekirdekli işlemcilerin 2009 yılında temel işlemci olması bekleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 20 Mayıs 2007; 19:12:24 >

• Kesin 2008 de çıkacaksa, E4300 ALIP oc yapıp idare mi etmeli?
  • quote:

Orjinalden alıntı: oldkhn

Kesin 2008 de çıkacaksa, E4300 ALIP oc yapıp idare mi etmeli?

Evet işlemcilerin hacimli satışına 2008'in ilk çeyreğinde başlanacak.
  • Intel l2 pompalamaya devam ediyor. 4 çekirdek 12mb 2 çekirdek 6mb. Netburst gibi buda bir yerde çakılacak.
  • amd yandı bitti kül oldu. mu acaba
  • Benim gibi sistemini yenilemek isteyenler böyle haberleri duyunca sevinsin mi yoksa üzülsün mü şaşırıyor.
  • quote:

C 2 duo E4300 FSB 200 den rahatlıkla FSB 333 e çıkarılabiliryor.Normal DDR2 667 ram le bunu yapabiliyorsun.Bu da yaklaşık olarak %66 O/C demek.Ben denedim. Fiyat / performans olarak hiç fena değil .Fazla para harcamadan 3.0 GHz lik Core 2 duo işlemciniz oluyor.
    Şuan E6420 kullanıyorum.aralarında çokta fark yok hani.Hatta E6420 daha fazla ısınıyor.
  • 45nm işlern fiyatlarıda gzl olursaa bu amd bellini doğrultamaz artık yazık olck inş onlarda bi atak yapar tez zamanda
  • quote:

core 2 duo E4300 geçiş dönemi için iyi bir işlemci.Fiyat / performas olarak çok uygun. FSB 200 den 333 e rahatlıkla o/c olabiliyor. Bu da %66 bir artışa denk.Fazla zorlanmadan 3 GHz lik işlemciniz oluyor.Ben E6420 kullanıyorum çokta fark yok aslına bakarsan.Hatta E6420 daha fazla ısınıyor.

Core 2 duo E4400 de fiyat / performans olarak iyi ve çarpanıda x 10 . E4400 ' üde FSB 333 yap 3.3 GHz lik bir hıza rahatlıkla ulaşırsın.

FX verdiğin bilgilerden dolayı Teşekkürler

• intel coşmuş ya
  • quote:

Orjinalden alıntı: elektronikman

quote:

core 2 duo E4300 geçiş dönemi için iyi bir işlemci.Fiyat / performas olarak çok uygun. FSB 200 den 333 e rahatlıkla o/c olabiliyor. Bu da %66 bir artışa denk.Fazla zorlanmadan 3 GHz lik işlemciniz oluyor.Ben E6420 kullanıyorum çokta fark yok aslına bakarsan.Hatta E6420 daha fazla ısınıyor.

Core 2 duo E4400 de fiyat / performans olarak iyi ve çarpanıda x 10 . E4400 ' üde FSB 333 yap 3.3 GHz lik bir hıza rahatlıkla ulaşırsın.

FX verdiğin bilgilerden dolayı Teşekkürler

Fiyat çok uygun, gerçi e6600e niyet etmiştim ama 22 Temmuz indirimleri ve q6600 lerin fiyatları 266$ a çekileceği kesinleştiğinden hevesim kaçtı.

Bende E4300 ,2 GB Ram,8800 gts, 500w Psu ve iyi bir anakart almak var niyetimde amma en çok CrySis için.
    Sene sonuna çıkacaksa acele etsem mi, etmesem mi? Diye düşünüyorum.

PC den soğudum soğumasına bilhasssa oyun yönünden ama CrySis için toplamayı dşünüyorum.
    Ama PS3 te GTHD oynamaktan başka bir altenatifim yok şu an.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1080p -- 20 Mayıs 2007; 23:48:54 >

• Eğer 4400 de 333FSB de rahat çalişabiliyorsa 4300 e dediğiniz gibi yazın PC toplayacak olanların en iyi F/P işlemcisi olur..Üstelik geçenlerde bir haber vardı bu işlemci yeni bir teknikle üretilecek ve daha düşük voltajda çalişacak maxımum çalişma ısısıda artacaktı...O yeni seri 4400 lerden bulup almak lazım ama nasıl ayırd edeceğiz acaba..
    Ayrıca 4300 de kalkacakmış heralde yakında öyle diyordu 4400 ler en alt olacakmiş yazın..4300 fiyatındanbile aşağıya
  • HELAL OLSUN İNTEL'E.Amd uyuyo hala.En geç iki ay içinde sistem kurucam ve bu Conroe Refreshli İntel sistem olucak.
  • intel bizleri sömürmeye devam edicek anlaşılan...
    amd 22 temmuza büyük bir sürpriz yapıp şu intelin kafasına kafasına bir vursa yeni işlemcileri ne güzel olur...
    hem içimiz belkide cebimizde rahatlar bilgisayar toplarken...
  • BAKALIM BU İŞN SONU NE OLACAK
    99999999999.999999999.99999999.999999999999999999999=
    ====ÖLÜM======
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.