Şimdi Ara

Yazılım ve oyun ihracatını artırmaya yönelik yeni vergi indirimleri devrede

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
465
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• T.C Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yatırımcıları teknolojik ürün geliştirilmeye teşvik etmek için yeni destek paketini açıkladı. "İhtisas Serbest Bölgesi” olarak adlandırılan yeni destek modeli sayesinde teknolojik mal, hizmet üretimi ve ihracatının artması amaçlanıyor.

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre ihtisas serbest bölgesi kuran veya burada faaliyet gösterecek Ar-Ge yoğun, yüksek teknolojili veya yüksek katma değerli üretim yapacak firmalara kira, nitelikli istihdam gibi desteklerin yanı sıra gelir, kurumlar ve gümrük vergisi gibi birçok vergi istisnası sunulacak. Bu firmaların ihracat gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunması amaçlanıyor. Ayrıca ihtisas serbest bölgeleri sadece yerli üreticilere değil yabancı üreticilere de destek sağlayacak. Uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca Bkz.Türk oyun stüdyosu Peak resmen satıldı: 1.8 milyar dolar

Bu bölgelerdeki işletmecilere yatırım safhasında taahhüt ettikleri sabit yatırım tutarının yüzde 50’sini geçmemek koşuluyla 10 yıl boyunca faiz veya kar payı desteği verilecek. Firmaların istihdam ettiği en fazla 10 nitelikli personelin aylık brüt ücretleri yüzde 50 oranında ve personel başına yıllık en fazla 15 bin dolar desteklenecek.

İhtisas serbest bölgesi için ilk olarak bilişim sektörü belirlendi ve bu nedenle İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi kuruldu. İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi sayesinde son günlerde ivme kazanan yazılım ve oyun geliştirme sektörünün yatırımcıların daha fazla ilgisini çekmesi amaçlanıyor.

• Oyun geliştiricisyim, admob'da az çok kazanıyorum ama her an maliyeden bir tebligat gelecek diye tırsıyorum.
    Bir sonraki adıma geçip adam gibi gelir kazanmaya başlayıp riske girmek için devlet yakamıza bunları bağlıyor;
    Stopaj,
    Bağkur (en az 1000 TL)
    %35 gelir vergisi
    Muhasebe giderleri, (en az 200 TL)
    Geçiçi vergi, (en az 50 TL)
    KDV,(--)
    Demirbaş giderleri vs

bu tip şeyleri zorunlu kıldıkları sürece benim gibi amatör geliştiriciler asla bir üst lige çıkamayacak, çıkmayacak...
    Acaba vergide indirim mi yapacaklar yoksa steam'e bindirim yapıp yerli oyun mu oynayın diyecekler...

Bütün dünya yapay zeka, derin öğrenme diye çalkalanıyor, lisansta aldığımız makine öğrenmesi dersinde "makul" vergilerden ötürü ram'i yetmeyen arkadaşlar modellerini eğitemiyorlardı, derin öğrenmede nvidia ekran kartına ulaşılamadığı için yeterli optimizasyona ulaşılamıyordu.

Şimdi yurtdışında master yapıyorum, herkesin bilgisayarlar canavar, adamlar zarıl zurul model eğitip bilim öğreniyorlar. Sonra ülke neden bu halde...
    Bilgisayar alanların çoğu yazılım geliştirmek için almıyor. Bu yönde iş yapan firmalara, ve meslek gruplarına(yıllık kotalı ) yönelik indirim mantıklı olabilir. Ek olarak, yazılım geliştirmek için güçlü bir bilgisayara ihtiyacın yok.(Bazı istisnai durumlar ve oyun geliştirmek hariç).
    Türkiye yazılımdan milyar dolarlar kazanan bir ülke değil. Fakat milyar dolarlık teknolojik "ürün" ithal eden bir ülke. Böyle bir indirim olacaksa, belirli kişi/kurumlara verilmesi daha mantıklı olabilir.

Bir taksici vergi indirimi ile araba alabiliyorsa, yazılımcılara yönelik böyle bir indirimde uygulanabilir.
  • Yazılımı geliştirmek ve test etmek adına donanım fiyatlarını düşürmeyi akıl edebilen yok.

• Bilmeden politika üretiyorlar.

1. İstatistik. Ülkede elimde kaç tane yazılımcı / donanımcı var?
    2. Ne kadarı çalışıyor/çalışmıyor?

Bunların hiç birinin istatistiğini bilmeden ne politikası yapıyorsun kardeşim anlayamıyorum. Hem bu insanları toplayıp derdi sordun mu? ihtiyacı? bunların kalkınmak için fikirlerini dinledin mi?

X::::::PROTESTO::::::X

• Nerde para görseler düzenleme çıkartıyorlar. Ortada vizyon , plan program yok. “ Oooaaaaaghghhh bu işte para var. Düzenleme çıkartalım hemen, bir şeyler yapalım!!!! “ 1 milyon yazılımcıyı da internet sitesinden yemini suyunu verip , yetiştiriyorlar zaten. İşler kebap

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• classf2re kullanıcısına yanıt
    Haberi okudun mu okuduysan anladın mı?

• Acaba vergide indirim mi yapacaklar yoksa steam'e bindirim yapıp yerli oyun mu oynayın diyecekler...

Bütün dünya yapay zeka, derin öğrenme diye çalkalanıyor, lisansta aldığımız makine öğrenmesi dersinde "makul" vergilerden ötürü ram'i yetmeyen arkadaşlar modellerini eğitemiyorlardı, derin öğrenmede nvidia ekran kartına ulaşılamadığı için yeterli optimizasyona ulaşılamıyordu.

Şimdi yurtdışında master yapıyorum, herkesin bilgisayarlar canavar, adamlar zarıl zurul model eğitip bilim öğreniyorlar. Sonra ülke neden bu halde...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rachsuchtig kullanıcısına yanıt
    Algındaki hangi seçiciliğe istinaden böyle bir soru soruyorsun?

• Feyzuli kullanıcısına yanıt
    Bilgisayar alamıyoruz. Nasıl yazılım veya oyun geliştirelim? Beyni yetmiyor ki adamların.

• Guhong01 kullanıcısına yanıt
    Çok haklısın durum çok kötü.

• Bence olumlu bir haber peak games zaten satıldı artık ama doğacak yeni şirketler ve taleworls (bu peak gamesden daha önemli bir firma) yararlanmış olur.

• Jeroww J kullanıcısına yanıt
    Bilgisayar alanların çoğu yazılım geliştirmek için almıyor. Bu yönde iş yapan firmalara, ve meslek gruplarına(yıllık kotalı ) yönelik indirim mantıklı olabilir. Ek olarak, yazılım geliştirmek için güçlü bir bilgisayara ihtiyacın yok.(Bazı istisnai durumlar ve oyun geliştirmek hariç).
    Türkiye yazılımdan milyar dolarlar kazanan bir ülke değil. Fakat milyar dolarlık teknolojik "ürün" ithal eden bir ülke. Böyle bir indirim olacaksa, belirli kişi/kurumlara verilmesi daha mantıklı olabilir.

Bir taksici vergi indirimi ile araba alabiliyorsa, yazılımcılara yönelik böyle bir indirimde uygulanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilirKişi00 -- 9 Haziran 2020; 19:31:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Parayı görünce ben 😁

• Bir yerlerden başlamak lazım.

• bir firma yabancıya satılınca mı akıllarına gelmiş?

• emre1393 kullanıcısına yanıt
    Boş yapma ya

kesinlikle doğru söylüyorsunuz, yurtdısında yabancılar marketten çekirdek alır gibi raspberty pi4 vs alıp aynaya gömüyorlar akıllı sistem yapıyorlar, otomatik ev sistemleri veya yazılımlar ile harika projeler yapıyorlar. Bizde 4gb ramli raspberry 500 tl, zar zor 2gblı olanı aldım bir tane, bir projeye harcamaya kıyamıyorum çünkü 2.sini almam zor olacak sırf yapmak için yapacağım projeleri doğru düzgün kullanamayacağım bile.
  • Oyun geliştiricisyim, admob'da az çok kazanıyorum ama her an maliyeden bir tebligat gelecek diye tırsıyorum.
    Bir sonraki adıma geçip adam gibi gelir kazanmaya başlayıp riske girmek için devlet yakamıza bunları bağlıyor;
    Stopaj,
    Bağkur (en az 1000 TL)
    %35 gelir vergisi
    Muhasebe giderleri, (en az 200 TL)
    Geçiçi vergi, (en az 50 TL)
    KDV,(--)
    Demirbaş giderleri vs

bu tip şeyleri zorunlu kıldıkları sürece benim gibi amatör geliştiriciler asla bir üst lige çıkamayacak, çıkmayacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lyc -- 9 Haziran 2020; 21:42:12 >
    Oyun makinesi mi lazım oldu.

• Onu bilmiyorlar, bunu bilmiyorlar diye buralarda vakit kaybedeceğinize ilgili bakanlıkla ,öyle ya da böyle, iletişime geçip "yazılımcıyım/geliştiriciyim, planım şu, projem bu, şöyle bir önerim var, düzenlemenizin eksikleri ve yanlışları şunlardır, önerimin artıları ve kazançları şu miktarda ve şu kadardır' gibi net, çözüme yönelik , hedef odaklı sunumlarınızla dikkatleri çekin.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.