Şimdi Ara

Apple, Mac modellerinde artık kendi işlemcilerini kullanacağını duyuracak

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Bloomberg'in haberine göre Apple, yıllık geliştirici konferansında Intel yongalarını değiştirerek, Mac bilgisayar modellerinde kendi ana işlemcilerine geçiş yapacağını duyurmaya hazırlanıyor.

Ayrıca Bkz.Twitter, kimliğini doğrulayan herkese "mavi onay rozeti" vermeye hazırlanıyor

22 Haziran haftasında yapılacak olan etkinlikte, 2021'de yeni Mac'lerin piyasaya sürülmesinden önce geliştiricilere uyum sağlama zamanı verileceği de açıklanacak. Mac modellerinde kullanılacak olan yeni işlemciler, iPhone ve iPad çiplerinde kullanılan teknolojiyi temel alacağı belirtilirken, yeni üretilecek olan Mac'lerin macOS işletim sistemini kullanmaya devam edecekleri belirtiliyor.

Mac tarihinde üçüncü kez işlemci değişti

Apple'ın tasarladığı işlemcilerin bu makinelere güç verecek olması, Mac'in 36 yıllık tarihinde ilk kez olacak. Şirket bu zaman zarfında sadece  iki kez işlemci değişikliğine gitti. 1990'ların başında Apple, IBM ve Motorola ile birlikte geliştirdiği PowerPC adlı işlemciye geçiş yapmıştı. 2006 yılında WWDC'de Steve Jobs, PowerPC'den Intel'e geçtiğini duyurdu ve Apple, Ocak 2006'da ilk Intel tabanlı Mac'leri piyasaya sürdü.

Şirket şimdi ise Mac serisinin tamamını en pahalı masaüstü bilgisayarlarda olduğu üzere Arm tabanlı işlemcilere geçirmeyi planlıyor. Apple, yeni işlemcileri geliştirmek için Arm lisanslı teknolojiyi kullanıyor. Bu mimari, Intel yongalarındaki temel teknolojiden farklı olduğundan, geliştiricilerin yazılımlarını yeni bileşenler için optimize etmeleri zaman alacak.

Tüm bunlara ek olarak, Apple'ın PC pazarının yaklaşık yüzde 10'una sahip olduğu düşünülünce, yapılacak olan bu değişikliğin Intel işlemcili Mac satışlarını fazla etkilememesi bekleniyor.

• Sonunda enerji verimliliği yüksek ve güçlü işlemciler geliyor. Mac’leri Arm’a geçirecekler, iPhone ve iPad zaten ARM tabanlı. Belki de iPad ve Mac marketleri ortak olur vs. Intel tabanlı bizler bu geçiş döneminde ne olacağız onu bilmiyorum tabi Fakat sonuçları herkes için güzel olacaktır, az enerji tükettiği için soğutması kolay ve uzun süre pili giden laptoplar zor değil.

Edit: Yatırım tavsiyesi değil, gram anlamam ama eğer böyle bir şey olursa Intel’in borsa fiyatına ne olacak acaba? Pazarın %10’unu kaybetmiş olacaklar, ne olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Silent Guardian -- 9 Haziran 2020; 18:10:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Silent Guardian kullanıcısına yanıt
    Bizlere bir şey olmayacak(mac kullanmayanlar) eğer bir gün AMD ya da masaüstü pazarına talip güçlü bir firma ana akım arm işlemciler tasarlamazsa, 50 sene daha x86 kullanmaya devam edeceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6s -- 9 Haziran 2020; 18:21:46 >
  • İşlemci pazarı şenleniyor. Siz bilmezsiniz tek işlemci döneminde neler çektik, intel kullanıcılara zulüm ediyordu.

• 8Bit devrini, MOS 6502 ve Motrola 6800 işlemcileri bir kenara bırakalım fakat motorla 68k işlemcileri de saymak gerek aslında. Görüldüğü gibi apple için platform çok önemli değil aslında her türlü tasarlayıp pazarlıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6s -- 9 Haziran 2020; 18:19:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 6s

Bizlere bir şey olmayacak(mac kullanmayanlar) eğer bir gün AMD ya da masaüstü pazarına talip güçlü bir firma ana akım arm işlemciler tasarlamazsa, 50 sene daha x86 kullanmaya devam edeceğiz.
    Hocam Apple hep bu konularda sektörü yönetiyor maalesef. Bilgisayarda biraz yavaşlar o ayrı. Şimdi millet görecek ısınmayan ve saatlerce çalışan bilgisayarları Apple alacak, diğerleri bunu izlemek istemez.

• ben yazılım firması sahibi olsam mac için yazılım geliştirmem bir daha. mevcut yazılımı sil baştan arm için kodla. zaman ve para kaybına bak.

• Evet, ARM işlemcili MacBook'lar daha uzun pil ömrü vaad edebilir, enerji verimliliği daha çok iyi olabilir, daha hafif ve taşınabilir olabilir. Amaaa...

Mac'lerin PC ekosisteminde pazar payı %10 ise bunda Bootcamp, Parallels, VMware, Virtual Box ile Windows çalıştırabilmeleri de önemli bir etken. Mac kullanan çok sayıda profesyonel Windows da kullanmak zorunda. Bu birçok kişi için bir tercih değil, zorunluluk.

ARM tabanlı işlemci ile bu mümkün olamayacaktır. Apple'da aptal değil, dolayısı ile Intel işlemcili Mac modelleri üretilmeye önemli bir süre devam edecektir. Etmez ise %10 pazar payı kaçınılmaz olarak gerileyecektir.

Şekil olsun diye MacBook Pro alıp, MacOS'u hiç kullanmadan sadece Windows kurup kullanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

• myhotyro M kullanıcısına yanıt
    Sadece şekil için değil stabil ve şık olduğu içinde alan var şahidim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kim ne derse desin doğru donanımı kullandıktan sonra en stabili Windows 10 , Macbook'a Windows yüklenemezse sadece tasarım olarak kalır

• Apple bu hamleyi zaten iPad Pro'dan beri yapmayı planlamıştı. Geçiş dönemi falan beklemeye gerek yok sanırım. Zaten Mac uygulamalarını da ARM'ye portlayan bir yazılım kullanıyorlar. En basit örneği full photoshop çalıştıran tek ARM (iOS) cihaz iPad Pro.

Böylece Macbook Air ailesi emekli olur diye düşünüyorum.

Tek sorunsal Macbook Pro grafik bileşeni bakımından nasıl bir doping alacak. Umarım ilk olarak AMD'nin, bu seçenek mümküj değilse de Imagination'un IMG isimli yeni serisinden faydalanılır. Apple GPU konusunda kötü değil fakat her tüketiciye sağlayacak performans artışı sunamadı CPU kanadı gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi High Sierra -- 9 Haziran 2020; 19:48:7 >
  • Microsoft'un yapamadığını yapacak galiba. Tüm cihazlar için tek OS. Google tarafında Fuchsia geliştirilmekte. Apple'ın bu yarıştan geri kalmamak için böyle bir şey yaptığını düşünüyorum. Mobil cihaz ve tabletleri x86 mimarisine taşımaktansa pc yi ARM mimarisine taşıyacak ki böyle bir işlemci yok, en azından snapdragon kadar güçlü.

Apple'ın 2021 Mac'te 12 çekirdekli 5nm ARM işlemci kullanacağı bildiriliyor

https://www.theverge.com/platform/amp/2020/4/23/21232441/apple-arm-mac-2020-5nm-processor-12-cores

• SC0RPI0N kullanıcısına yanıt
    Windows 10 çok iyi donanımlarda bile uzun kullanımlarda şişiyor malesef. Ayrıca güncellemeler de çopu zaman sorunlu oluyor, çok basit bir güvenlik güncellemesi bile bir sorun yaratabiliyor. Uyumluluk ve kullanım kolaylığı açısından çok iyi evet ama bazı senaryolarda MacOS tepkiselliği sayesinde üretkenliği arttırıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • murdocklawless kullanıcısına yanıt
    Eğer ASM ile yazılmamışsa öyle bir şey olmaz. Hedef işlemci : ARM seçip tekrar derlersin, tamam.

• Eğer 2021 de sadece ARM tabanlı işlemci çıkaracaklarsa bunun altyapısını zaten yilladirdir yapmışlardır.Yoksa alınan macbookun ipadden farkı kalmaz.Bilgisayara başka işletim sistemi yüklensin diye bootcamp yazılımı ekleyen şirket zaten bunları düşünmüştür. Bu yıl maci yenileyecektim. Seneye bırakmak daha mantıklı gibi duruyor.Bionic ciple beraber yeni 14" Mb pro tanıtımı olursa çok süper olur

• quote:

Orijinalden alıntı: alp.adalar

Windows 10 çok iyi donanımlarda bile uzun kullanımlarda şişiyor malesef. Ayrıca güncellemeler de çopu zaman sorunlu oluyor, çok basit bir güvenlik güncellemesi bile bir sorun yaratabiliyor. Uyumluluk ve kullanım kolaylığı açısından çok iyi evet ama bazı senaryolarda MacOS tepkiselliği sayesinde üretkenliği arttırıyor.
    Evet maalesef güncellemeler sıkıntılı ben her ikisini de kullanıyorum i3 8100 ve SSD ile window gayet stabil ve 2 yıldır format atmadan fazla sıkıntı yaşatmadı Macbook pro retina i7 ve SSD ilk formatla stabil ama güncelleme sonrası yine aynı şekilde yavaşlama meydana gelebiliyor. Tabi Macbook'un da iyi olduğu şeyleri var güzel, grafik, renk, müzik ses üzerine ve tasarım olarak çok iyi ama tek başına yeterli değil bana göre.. Windows farklı bir dünya gerçekten işletim sisteminin özgürlüğü, directx, donanım, yazılım benim için en iyisi.. Macbook bir şehir efsanesi

• bence windos pc pazarı yüzde 10 büyüyecek olarak anladım :D bence fan boylar fazla hayal görmesi :D

• murdocklawless kullanıcısına yanıt
    Apple'ın umrunda değil hocam. Apple'ı görmezden gelen sektörde tutunamaz.
  • burgamer kullanıcısına yanıt
    Pc ye yazılım yapıp Apple a yapmayan tonla yazılım firması var, sana göre alayinin batması lazım ama batmiyorlar.

• Gelişiyor... gelişiyor... ve yine gelişiyor
    Linux kullanan biri olarak gözlerim yaşlı leptobuma bakıyorum
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.