Şimdi Ara

İngiliz hava yolu ile uçan Türklerin verileri çalındı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• İngiliz hava yolu şirketi EasyJet, geçtiğimiz hafta 9 milyon müşterinin verilerinin çalındığını duyurmuştu. Bu müşteriler arasında Türkiye’den yolculuk yapanların da olduğu ortaya çıktı. KVKK açıklamasına göre Türkiye’de 6 bin 846 kişinin verileri ele geçirildi.

EasyJet ile uçan toplam 9 milyon müşterinin e-posta ve seyahat bilgileri çalındı. Bunlardan 2208 tanesinin bilgileri arasında CVV numarası da dahil olmak üzere kredi kartı bilgilerinin tamamı yer alıyor. EasyJet tarafından Kişisel Verileri Koruma Kuruluna (KVKK) gönderilen yazıya göre Türkiye’deki 6 bin 846 kişinin rezervasyon yaparken belirttiği fatura adresi çalındı. Türkiye’deki 3 kişinin çalınan bilgileri arasında kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CVV bilgisi de yer alıyor. Verilerin 17 Ekin 2019 ile 4 Mart 2020 tarihleri arasındaki rezervasyonları kapsadığı belirtiliyor.

Ayrıca Bkz.Uzun aranın ardından yolcu uçuşları başlıyor

Firmanın KVKK’ya yolladığı açıklamaya göre sisteme ilk yetkisiz girişin 22 Ocak’ta tespit edildiği, 10 Mart tarihinde ise bu girişlerin özel üretim bir kötü amaçlı yazılımla yapıldığı belirlenmiş. Kredi kartı bilgileri çalınan müşterilere ulaşıp bilgilendirme yapıldığı, diğer bilgileri çalınan müşterilere ise ulaşılmaya devam edildiği belirtiliyor. Sistemde yapılan düzeltme ile güvenliğin sağlandığı ifade ediliyor.

EasyJet hava yolu firması Türkiye’den Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir kalkışlı olarak yurt dışına uçuyor. Firmanın web sitesinden rezervasyon ve bilet satışı yapılıyor. Site Türkçe hizmet vermesine rağmen veri ihlaliyle ilgili sorulara açıklık getiren özel sayfanın Türkçe çevirisi yapılmamış. İlgili sayfaya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/6744/Kamuoyu-Duyurusu-Veri-Ihlali-Bildirimi-EasyJet-Plc

• 9 milyon kişi ne demek? Küçük çaplı şirketlere bile milyon dolar ceza keseriz diyerek verilen bilgi güvenliği ISO sertifikaları işe yarıyor mu göreceğiz. Normalde böyle bir skandaldan geri dönememesi lazım herhangi bir firmanın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • izi gg

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Çalındı mı" yoksa batmadan önceki son çırpınışları bu bilgileri satmak mıydı?

Şirketlerin aslında nasıl yönetildiğini bilen herkesin cevabını bildiği bir soru.
  • Başlığa bak sanki sadece Türklerin verisi çalındı

• O kadar thy den başkasına binmeyin diye tembih ettim. 😄

• Ben onlarla uçmadım. Benimkini çalmış olamazlar.
  • Aşırı ucuz bir hava yoluydu. Buna rynaira falan güven olmaz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.