Şimdi Ara

Sapphire Radeon HD 2900XTX ve DirectX 10 destekli AGP modelleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
4.163
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi'nin 14 Mayıs itibariyle pazara sunduğu Radeon HD 2900XT modeli ile ilgili artık neredeyse bilinmeyen detay kalmadı diyebiliriz. Hatta Donanım Haber olarak bir iki güne kadar Nvidia'nın tüm GeForce 8 serisi ile karşılaştırmalı test sonuçlarının yer aldığı video incelememizi de sizlere sunacağız. Fakat ATi'nin asıl merak edilen modelleri hakkında yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Bilindiği gibi firmanın en iddialı modeli olan ve 1GB'lık GDDR4 bellek ile gelmesi beklenen 2900XTX modeli tam sır oldu derken Sapphire'in yayınladığı yeni ekran kartı listesinde Radeon HD 2900XTX modeline ait detaylar ortaya çıktı. Üstelik Radeon HD 2900XTX modelinin yanı sıra birçok kullanıcının eli kulağında beklediği DirectX 10 destekli ve AGP uyumlu ekran kartları konusunda da ATi'nin ciddi ve somut adımları var. Bu yazımızda hem Radeon HD 2900XTX modelinden hemde AMD'nin orta segment çözümleri ile DX10 destekli AGP ekran kartlarına değineceğiz.

Sadece AMD-ATi odaklı çalışan yegane firma olan Sapphire'in yayınladığı bilgilere göre, Radeon HD 2900XTX modeli 80nm üretim teknolojisine sahip R600 gpu'suna sahip olacak. 740MHz'de çalışan grafik işlemcinin yanı sıra kartın bellek frekansları ise 2050MHz olacak gibi görünüyor. Tabii bilindiği gibi Radeon HD 2900XTX modeli üzerinde 512-bit bellek veri yoluna sahip toplam 1GB'lık GDDR4 bellek te yer alacak. 320 adet stream işlemcisine sahip olacak model üzerinde verilen rakamlara göre, 720 milyon transistör bulunuyor. Kartın diğer detaylarına aşağıda vereceğimiz tablodan ulaşabilmeniz mümkün. Radeon HD 2900XTX modelinin yanı sıra AMD-ATi'nin orta segmen çözümlerine ait detaylar da netleşti. Her ne kadar daha önce GeCUBE firması Radeon HD 2600XT ve 2400 Pro modellerine ait bazı teknik değerleri gün yüzüne çıkarmış olmasına rağmen özellikle saat hızları belirtilmemişti. Sapphire'in yayınladığı tablo üzerinden AMD-ATi'nin yeni nesil DirectX 10 destekli Radeon HD 2000 serisine dahil tüm modellerin spesifikasyonlarına ulaşabilmek mümkün.

Tablonun büyük hali için üzerine tıklayabilirsiniz!

DirectX 10 destekli yeni nesil ekran kartları ve performans yarışında şimdilik Nvidia'nın gerisinde kalan ATi, AGP tarafındaysa kullanıcılarını mutlu etmeye devam edecek gibi. Firmanın Haziran ayında lanse etmeyi planladığı giriş seviyesinde yer alacak Radeon HD 2400 ve orta segmentte boy gösterecek Radeon HD 2600 modellerinin AGP varyasyonları da pazara giriş yapacak. Gelen bilgilere göre, özellikle Sapphire, His ve GeCUBE'ün Radeon HD 2400 ve 2600 serisinin AGP modellerini hazırlayacakları ifade ediliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere, AMD-ATi tarafında üretici firmalar Rialto yongası sayesinde PCIe uyumlu kartların AGP versiyonlarını rahatlıkla hazırlayabiliyorlar. PCIe ve AGP ekran kartları arasında dikkatlerden kaçmayan birkaç detay da yok değil. Öncelikle PCIe tarafında GDDR4 bellekli alternatifi de olması beklenen Radeon HD 2600XT modelinin AGP tarafındaysa sadece GDDR3 bellekli modeli kullanıcılar ile buluşacak. Yine Radeon HD 2600XT'nin aksine kartın AGP versiyonu çalışabilmek için ek güç girişine ihtiyaç duymakta. Bu kartların detaylarına da aşağıda vereceğimiz tablodan ulaşabilmeniz mümkün.

7 aylık bekleyiş ve üst üste gelen ertelemeler ile kullanıcılarını üzen AMD-ATi'nin orta segment çözümleri ve AGP uyumlu DirectX 10 kartları ile neler yapabileceğini hep birlikte göreceğiz.

• Direct x 10 ekran kartlarının agp`ye çıkacağını zannetmiyordum, ama Ati her zamanki gibi şaşırtmayı başardı.
  • ATI heralde kaybını AGP pazarından kapatmayını düşünüyor. Ama yanlış bir düşünce
  • artık HD2600 Pro AGP nin çıkmasını bekliyorum. 200 ytl civarı fiyatı olursa kaçırmam
  • Bence ati boşuna uraşıyor.Bu saatten sonra kim napsın agp yi

• şakamı buu..o fiyatla pcıexp e gelmesi imkansız..agp ye en azından 400 ytl civarı gelir..yani 250 dolar+kdv civarı..pcıexp ede 200 dolar civarı gelir..

quote:

Orjinalden alıntı: funnel

artık HD2600 Pro AGP nin çıkmasını bekliyorum. 200 ytl civarı fiyatı olursa kaçırmam
  • quote:

Orjinalden alıntı: bonser24

şakamı buu..o fiyatla pcıexp e gelmesi imkansız..agp ye en azından 400 ytl civarı gelir..yani 250 dolar+kdv civarı..pcıexp ede 200 dolar civarı gelir..

quote:

Orjinalden alıntı: funnel

artık HD2600 Pro AGP nin çıkmasını bekliyorum. 200 ytl civarı fiyatı olursa kaçırmam

HD2600XT agp nin fiyatı 600ytl filan mı olacak. ben kafamda fiyatları 2600xt 350 ytl, 2600pro 250ytl, 2400pro 100-150 ytl olur şeklinde düşünmüştüm ama doğru söylüyorsun ati agpde tek kalıcak fiyatta indirim yapmasına bu yönden gerek yok. ama dediğin fiyatta çok yüksek, agp de talep çok azaldı fiyatı düşük tutmassa kimse almaz ürettikleri gibi tekrar depoya kaldırmaları lazım

• bu şimdi mi söylenir? daha yeni x1600 aldık yaw
  • Agpci bi ben kamıştım bende yazın sistemi değişince ati kime satacak acaba bunları
  • işte bu tam süper olmuş bence yanlız merak ettiğim bir konu var bilgisi olan arkadaşlar cevaplarlarsa sevinirim 2600xt agp modelini athlon 3200+ işlemcim ile tam performanslı çalıştırabilirmiyim işlemciyi günlük 2500mhz de kullanıyorum
    cevaplayanlara teşekkür ederim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Erdemliol

Agpci bi ben kamıştım bende yazın sistemi değişince ati kime satacak acaba bunları

sistemi değiştirirken ocz ramleri ayrı satmayı düşünürsen haberim olsun hocam
  • Hala 2600xt den haber yok mu ? Testleri falan.
  • agp modeller herzaman ki gibi pahalı olacaktır (tasarım, rialto yongası vs. vs. sebeplerden) benim gibi agpciler için iyi gibi görünse de artık agp de ısrar etmek bana pek mantıklı görünmüyor
  • kafayı yemiş ati agp ekran akrtına o kadar para verecek insan bence sistemi değişir daha iyi 300 ytl ye d820 + board alınıyor haberleri yok sanırım

14 mayıs 14 mayıs dendi 20 mayısa girdik hala adam gibi test yok yalan oldu 2xxx serisi cok beklemeden 8600 mu alsam
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozhunter

quote:

Orjinalden alıntı: Erdemliol

Agpci bi ben kamıştım bende yazın sistemi değişince ati kime satacak acaba bunları

sistemi değiştirirken ocz ramleri ayrı satmayı düşünürsen haberim olsun hocam

Bende 7600Gs ne talibim
  • XTX demek 2950de gelecek demek
    boş işler bunlar boş
    crysis çıktığında ekran kartı alın şimdi sakın!
  • quote:

Orjinalden alıntı: Nitrogliserin

XTX demek 2950de gelecek demek
    boş işler bunlar boş

Ne kaldıki crysis in çıkmasına önümüzdeki ay bu zamanlar inşallah çıkmış olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: flywer

quote:

Orjinalden alıntı: Nitrogliserin

XTX demek 2950de gelecek demek
    boş işler bunlar boş

Ne kaldıki crysis in çıkmasına önümüzdeki ay bu zamanlar inşallah çıkmış olur

daha var
    eylül-ekim
  • quote:

Orjinalden alıntı: forious

Hala 2600xt den haber yok mu ? Testleri falan.

Bazı testleri var koyarız ama testlerin geçerliliği tartışılabilir. Bu sebeple Haziran ayının ilk haftasını beklemekte fayda var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Orjinalden alıntı: forious

Hala 2600xt den haber yok mu ? Testleri falan.

Bazı testleri var koyarız ama testlerin geçerliliği tartışılabilir. Bu sebeple Haziran ayının ilk haftasını beklemekte fayda var.

öle diyosan öledir
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.