Şimdi Ara

SpaceX'in dev roket prototipi infilak etti! İşte patlamadan görüntüler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
2.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• SpaceX'in yeni Starship prototip roketi, bugün gerçekleştirilen bir test sırasında infilak etti. Büyük bir patlamayla paramparça olan roket bir anda dev bir ateş topuna dönüştü. İlginç görüntüler bölgede bulunan kameralar tarafından canlı olarak kaydedildi.

Yukarıdaki videoda Starship roketinin SN4 isimli prototipini görüyoruz. SN4 henüz yeni geliştirilen bir prototipti ve önümüzdeki hafta ilk kez fırlatılması planlanıyordu. SpaceX, uçuş öncesinde roketin motorlarını test etmek için bugün rutin bir statik ateşleme gerçekleştirdi. Ancak test beklendiği gibi gitmedi ve yukarıdaki patlama görüntüleri ortaya çıktı.

Patlama henüz yeni gerçekleştiği için nedeni henüz tespit edilmiş değil. SpaceX mühendisleri şu anda muhtemelen mesaiye başlamıştır. Önümüzdeki saatlerde konuyla ilgili hem Elon Musk'tan hem de SpaceX'ten resmi açıklamalar gelmesini bekliyoruz.

Ayrıca Bkz.Elon Musk, insanlığı Mars'a taşıyacak olan roket motorunu gösterdi

Starship roketi henüz geliştirme evrelerinin başlarında olduğu için bu tarz patlamalar aslında çok da anormal değil. SpaceX'in popüler roketi Falcon 9 da henüz geliştirme sürecindeyken bu tarz patlamalarla yüzleşmek zorunda kalmıştı. SpaceX bu hatalardan derslerini çıkarıp roketi yavaş yavaş kusursuzlaştırmaya çalışıyor. Starship'i önümüzdeki 10 yıl içerisinde Mars'a ve Ay'a insan taşırken görebiliriz.

Kaynak:https://www.space.com/spacex-starship-sn4-prototype-explodes.html

• En azından uğraşıyorlar. Meraklılar bilir bu adamların nerden nereye geldiğini. 1 patlar 2 patlar en sonunda başarırlar ;) Bizim uzayla ilgili çalışmamız olmadığı için bırakın dalga geçmeyi, yorum yapma hakkımız bile yok bence. Geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: msatic

En azından uğraşıyorlar. Meraklılar bilir bu adamların nerden nereye geldiğini. 1 patlar 2 patlar en sonunda başarırlar ;) Bizim uzayla ilgili çalışmamız olmadığı için bırakın dalga geçmeyi, yorum yapma hakkımız bile yok bence. Geçmiş olsun.
    Ben uğraşlarından çok başarısız denemelerinide sürekli göstermelerini takdir ediyorum, Bir çok ülke sadece iyi gelişmeleri gösterip haber yaptırır bu konularda.
  • Falcon 9 roketini çalışır hale getirmek için kaç kere başarısız olduklarını kendileri bile bilmiyordur. Ama şimdi çatır çatır çalışıyor. Bilimsel ilerleme ancak böyle oluyor. Bilimde mucize diye bir şey yok maalesef. Deneme, yanılma, tecrübe bilimsel ilerlemenin yapı taşlarıdır. Elbet o roket uçacak. Hemde çok uzak olmayan bir zamanda.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Oo patlamış olmaz elon bu işi yapamıyor arkadaş hemen bırakıp tencere üretsinler.

• dua etselerdi olurdu bence ya.

• internet sitelerindeki patlama videosunun arkasına müzik mi koymuşlar :) ilginç insanlar bu amerikalılar
  • msatic M kullanıcısına yanıt
    Uzayla ilgili çalışmamız var. Bu yıl sonu ilk atış denemesini görürüz büyük ihtimal. Öncelikli hedef kendi uydularımızı kendi roketlerimizle yörüngeye koyabilmek olucak.

• orientem kullanıcısına yanıt
    Açıkçası bu konuları takıp ederim. Ben böyle bir haber duymadım. İnşaallah yapılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C2560DDFD

Açıkçası bu konuları takıp ederim. Ben böyle bir haber duymadım. İnşaallah yapılır.
    Aklımda kaldığı kadarıyla söylemiştim de asıl yol haritası şu şekildeymiş.İlk büyük ölçekli sondayı bu sene atmayı planlıyorlar. Takip edenlerle paylaşmış olayım.
    SpaceX'in dev roket prototipi infilak etti! İşte patlamadan görüntüler
    Aralıkta çekilmiş de şöyle bir video var. >> Türkiye'yi uzaya çıkaracak roket çalışmalarında son durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orientem -- 30 Mayıs 2020; 11:20:28 >

Güzel haberleri merakla bekliyorum.

• Olur oyle seyler

• adamlar nelerle uğraşıyor biz daha neredeyiz . Vay be

• Geçmiş olsun.Kötü sonuç olmuş adamlar için en azından uğraşıyorlar yapıyorlar ve denemelerle bu işi bitirecekler

• Ilk koloni de böylece patlamis oldu

Şimdiye kadar ne adını duydum nede birşey gördüm hibrit motordan kastı ne? İngilizlerin hep jet motoru gibi hemde roket motoru gibi çalışan bir motoru vardı sabre diye acaba öyle birşey mi?

• Ülkenle gurur duy derim. Zira bilim şehirlerimiz kuruldu ve yeri geldiğinde de kurulmaya devam ediliyor. Ve ayrıca hükumet uzay çalışması da başlattı. Özel bir şirkete sağlam bir destek veriyor. Hibrit senelerdir hibrit uzay roketi prototipleeinin deneme ateşlemesi Konya da yapılıyor. Az araştırın ve ülkenizi lekelemeyin lütfen. Geç başladık ama iyi gidiyoruz Allah'ın izniyle..

• quote:

Orijinalden alıntı: orientem

Aklımda kaldığı kadarıyla söylemiştim de asıl yol haritası şu şekildeymiş.İlk büyük ölçekli sondayı bu sene atmayı planlıyorlar. Takip edenlerle paylaşmış olayım.

Aralıkta çekilmiş de şöyle bir video var. >> Türkiye'yi uzaya çıkaracak roket çalışmalarında son durum

Alıntıları Göster
    Parasal olarak sıkıntı olmadığı sürece bu proje yapılır.

• msatic M kullanıcısına yanıt
    Bizde 1 patlar, 2. patlama olmaz. Proje bırakılır.

• Sahi, bizim de yerli ve milli bir uzay ajansımız vardı, onlar ne işle meşgul acaba, bilen var mı?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.