Şimdi Ara

(ERTELENDİ) SpaceX birazdan uzaya insan fırlatacak: Canlı yayın başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
2.095
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Güncelleme: Hava muhalefeti nedeniyle görevin ertelendiği duyuruldu. 30 Mayıs Cumartesi günü tekrar denenecek.

-----------

Orijinal haber:

SpaceX'in ilk insanlı uzay görevi için kalkışa artık çok yaklaştık. Birazdan TSİ 23.33'de Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülü uzaya fırlatılacak. Demo-2 ismi verilen görevde, NASA astronotları Douglas Hurley ve Robert Behnken Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilecek. Tarihi görevi aşağıdaki pencelerden canlı izleyebilirsiniz.

Elon Musk: Tüm sorumluluk bana ait

Demo-2 göreviyle ilgili konuşan Elon Musk,"Crew Dragon sisteminin baş mühendisi benim. Sorunsuz bir görev geçirirsek tüm övgüyü SpaceX-NASA ekibi hak ediyor, bir şeylerin yanlış gitmesi durumunda ise tüm hata bana ait." ifadelerini kullandı.

Mars'a giden ilk adım

Demo-2 görevi hem NASA hem de SpaceX için tarihi öneme sahip. Özellikle de SpaceX, yörüngeye insan gönderebilen ilk özel şirket olarak tarihe geçecek. CEO Elon Musk'ın SpaceX'i kurmasındaki nihai amacı bildiğiniz gibi Mars'ı kolonize etmekti. Bugün bu amaç doğrultusunda müthiş bir adım atılmış olacak. 

NASA ise Demo-2 göreviyle birlikte, uzaydaki Rus bağımlılığına son vermeye hazırlanıyor. Barack Obama'nın uzay mekiği programını 2011 yılında iptal edilmesinden bu yana NASA kendi astronotlarını kendisi uzaya fırlatamıyordu. Bu alanda Rusya'nın Soyuz roketleri ve Soyuz kapsüllerine bir bağımlılık söz konusuydu. Amerikan iç siyasetinde de çokça tartışmaya neden olan bu Rus bağımlılığına çok yakında SpaceX son verecek. Yaklaşık 9 yılın ardından astronotlar tekrar Amerikan topraklarından uzaya gönderilecek.  

Obama yönetiminin Uzay Mekiği programını iptal etmesinin nedeni, uzay araştırmalarında özel yatırımı artırmaya çalışmaktı. NASA artık kendi uzay araçlarını direkt olarak geliştirmek yerine burada özel şirketlere güvenmek ve böylece maliyeti ve iş gücünü dağıtmak istiyor. Biraz uzun sürse de bu plan nihayet meyve vermeye başladı. 

Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülü

SpaceX astronotları uzaya Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülüyle fırlatılacak. Günümüzün en popüler roketi diyebileceğimiz Falcon 9 zaten bildiğiniz gibi yaklaşık 8 yıldır aktif bir şekilde kullanılıyor. Tekrar kullanılabilirliğiyle uzay sektöründe inanılmaz bir devrime imza atan Falcon 9 roketi, SpaceX'in son 10 yıldaki müthiş yükselişinin en önemli parçası konumunda.

Crew Dragon ise tamamıyla insanlı görevler için geliştirilmiş yeni bir uzay kapsülü olarak dikkat çekiyor. Crew Dragon tam 7 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip ancak NASA bu kapsülü tam kapasitesiyle kullanmayacak. Geniş ve basit bir iç dizayna sahip olan Crew Dragon, büyük pencereleri ve dokunmatik ekranlarıyla astronotlara —Soyuz kapsülüne göre— çok daha ferah ve modern bir alan sunuyor.

Crew Dragon daha önce mürettebatsız olarak Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmişti. Demo-1 isimli görev geçtiğimiz yıl Mart ayında gerçekleşmiş ve kusursuz bir şekilde tamamlanmıştı. Demo-1'de elde edilen başarının ardından 2019'un yaz aylarında ilk insanlı görevin de yapılması bekleniyordu ancak SpaceX'in Nisan ayında yaşadığı talihsiz kaza buna engel oldu. Yaklaşık bir yıllık bir erteleme gerçekleşti.

• İnsanlık için küçük ilan mask için büyük bir adım. Kardeşimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tarihe tanıklık edelim

• Masa live yaginliyacak live ayağına replayi basicaklar

• ertelenmedi siz bakmayın buna

• 30 mayısa ertelenmiş.

• Hava durumu nedeniyle Cumartesiye ertelendi. Ben de erteleme bekliyordum zaten, %60 düşük ihtimaldi.

• Bize e bir faydası yokki diyelim insanlık adına olcak 1000 asır. Geçse orayı göremicez anca resim gürmekle yetiniriz

• Cumartesi gününe ertelendi!!! Hava koşullarından dolayı!

• 30 mayıs 22.22de izleyebileceğiz gibi duruyor, hadi bakalım

• tolg... kullanıcısına yanıt
    Keşke devlet desteğiyle uzay aracı geliştirilse, eller aya gitti biz yaya kalıyoruz adamlarda özel sektör uzaya araç yollarken bizde bu işi yapabilecek devlet kurumu bile yok. Gerçi bu siyasiler varken benim böyle bir düşünceye dalmam bile hata :) keşke cumhuriyetin 100. Yılında türklerin tasarladığı roketler ile türkler uzaya çıkabilse hayaller hayaller...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi f 22 raptor -- 28 Mayıs 2020; 0:12:30 >
  • Coronavirüs önlemlerine karşı olan tavırlarıyla Elon Musk'tan biraz soğudum ama her şey insanlık için.
  • f 22 raptor kullanıcısına yanıt
    Devlet her şeyden çekilme politikası izliyor.
    Atatürk dönemi politikaları uygulanmıyor ki?
    İşin aslında acı olan tarafıda biraz bu, hala Atatürk dönemi politikaları uygulanmıyor demek zorunda kalıyoruz.
    Çoktan Atatürk dönemi politikaları ilerletilip daha iyi bir hale gelmesi gerekirdi.
    Ama o dönemin bile gerisine düştük.

Kit faaliyetleri durmuş durumda, devlet özel sektörün ısrarla girmediği açık alanlara kit eliyle yatırım yapmamakta.
    Devletin kit, tmo gibi piyasa dengeleyici argümanları kullanılmamakta.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • f 22 raptor kullanıcısına yanıt
    Kendi tezini kendin çürütmüşsün 😂

• Şanssızlık tam kalkacağı sırada hava götüre gidiyor. Biz de doğuda meteor yağmuru olmuş bir kaç saat önce

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tolg... kullanıcısına yanıt
    Elon musk daha dün kurduğu şirket ile bugün uzaya tur düzenliyor ne sağcısı ne solcusunda hayır yok. Çok ciddi bir kafalara yazılım güncellemesi lazım damat olmasa iha alanında geç kalıcaktık iyi bari onun sayesinde bir yerlere geldik. Ben burda bilgisayar başında ağlayarak ksp oynamaya devam ederek kendimi tatmin edeyim gavurun düz dünyacısı bile roket yapıp kendini fırlatırken biz Mustafa topaloğluna kaldık

• Hava koşulları sebebiyle ileri bir zamana ertelenmiş.

• simultane çevirili link geliyor birazdan

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.