Şimdi Ara

6 çekirdek 12 izlekli Rocket Lake işlemcisi gün yüzüne çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Yarıiletken üreticisi Intel’in halihazırdaki Comet Lake işlemcileriyle aynı soketi paylaşacak Rocket Lake işlemcilerine dair bilgiler gelmeye başladı.

6/12 yonga 3DMark'a düştü

3DMark’ın veri tabanına düşen 6 çekirdek 12 izlekli Rocket Lake işlemcisi rapora göre 3.5 GHz’lik taban frekansta çalışıyor. 4.09 GHz’lik boost frekansa sahip erken mühendislik örneği işlemcinin nihai frekanslarının daha yüksek olmasını bekleyebiliriz.

Intel, Rocket Lake’te yıllardır bırakamadığı 14 nm sürecine yer vermeye devam edecek. Bu açıdan güç tüketimi başlığı yine firmanın en çok eleştiri toplayacağı konu olarak kalacak. Buna karşın 11. nesil Core işlemcileri Sunny Cove çekirdekleri yerine Willow Cove çekirdekleriyle gelecek. Dolayısıyla kaydadeğer IPC artışı yolda diyebiliriz.

Ayrıca Bkz.AMD’nin Renoir APU’ları PCIe 4.0 desteklemeyebilir

Ek olarak Gen12 Xe grafik birimin yer verilmesi olası Rocket Lake iGPU kanadında da AMD’nin karşısına rekabetçi bir şekilde çıkabilir. Son olarak Rocket Lake işlemcilerinin bu yıl sonu ya da gelecek yılın başlarında satışa sunulması bekleniyor.

Kaynak:https://www.techpowerup.com/267526/intel-rocket-lake-cpu-appears-with-6-cores-and-12-threads

• En yüksek model 8 çekirdek olacakmış ve farklı mimari. Düşük boost hızı ile yüksek ipc artışı kesin gibi, bir de 14nm'nin esnek oc kabiliyeti eklendiğinde bakalım nasıl olur. 7nm Alder Lake-S öncesi ısınma turları olacak gibi görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 24 Mayıs 2020; 22:33:48 >
  • 7nm öncesi baya baya ISINMA turları olacaktır bence de. Alacaklara güzel, pahalı sıvı soğutmalar dilerim.

• intel 7 nm ye inmediği sürece işlemci alınmaz. Vaktiyle 7820x alarak güzel bir yatırım yapmışım. 12. nesle kadar götürür beni rahatlıkla.
  • Yeni nesil saadet zinciri

8c 16t alti islemci alinmaz bu saatten sonra

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • valla bu saaten sonra intel islemci alacak olsam iki kere dusunurum, gun gecmiyorki bir acik haberi cikmasin.... kim ister aldigi islemci guncelleme ile yavaslasin.... olacak sey degil.

• 11. neslin hızlı geleceğini yazmıştık. Acelesi olmayan bekleyebilir. 11. nesilde %18-20 civarı IPC artışı konuşuluyor. Tabi bu hangi Skylake'e göre bilinmiyor.

northwood hocam, tanıtılması yazmışsınız ama çıkışı olarak konuşuluyordu o dönem için diye hatırlıyorum.

Release Date: 2021, maybe even late 2020
    https://www.techpowerup.com/review/future-hardware-releases/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-02177D6B6 -- 24 Mayıs 2020; 22:16:8 >
  • Daha 10. nesil yeni çıktı daha 10400 işlemcisini "MEINSTREAM" yapacaklardı heveslerini kursaklarında bırakıyorsun Intel.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-02177D6B6

11. neslin hızlı geleceğini yazmıştık. Acelesi olmayan bekleyebilir. 11. nesilde %18-20 civarı IPC artışı konuşuluyor. Tabi bu hangi Skylake'e göre bilinmiyor.

northwood hocam, tanıtılması yazmışsınız ama çıkışı olarak konuşuluyordu o dönem için diye hatırlıyorum.

Release Date: 2021, maybe even late 2020
    https://www.techpowerup.com/review/future-hardware-releases/
    Sağolun hocam düzelttim
    Kaynakta da o dönemde satışa çıkacağı yazıyor da yazarken o dönem tanıtılacaktır anca diye düşünerek yazmıştım
  • Intel zaten Comet Lake ile AMD'yi soluksuz bıraktı. Bu işlemciler ile tamamen iflas ettirir diye düşünüyorum.

• 10. nesil işlemci ve anakartların performanslarını gördük fiyat olarak pek rekabetçi değillerdi ryzen karşısında 11. nesil işlemcilerin rekabetçi olacağını hangi fiyat sızıntısına dayanarak söylediniz? yeni çıkan soketi 14nm ile üretilen pek bir artısı olmayan 11. nesile kullandırtıp 12. nesilde yeni bir soket yapısı daha çıkaracak anlaşılan... Siz onada rekabetçi dersiniz gerçi parasıyla değilmi

• Intel nm değişmeden, mimariyi değiştirmez hadi onuda geçtim intel mimariyi değiştirse soketide mutlaka değiştirirdi(11. gen z490'larda çalışacak).

Kısaca yine 14nm skylake olacaktır yani sadece mhz'ler artar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 26 Mayıs 2020; 17:1:4 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.