Şimdi Ara

## AMD'nin RD790 ve RS790 Yonga Setli Yeni Anakartları ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.680
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## AMD'nin RD790 ve RS790 Yonga Setli Yeni Anakartları ##

AMD Hammerhead

ATi'yi alarak yonga seti üreticisi konumuna da gelen AMD yeni nesil K10 mikro işlemci mimarisini esas alan Barcelona, Agena ve diğer işlemcileri için hazırladığı yeni anakartları gün yüzüne çıktı. AMD ilk etapta yeni anakartlarında RD790 ve RS790 olmak üzere iki farklı yonga seti kullanmayı planlıyor. Bunlardan RD790 yüksek performans segmentine hitap ederken, RS790 yonga seti ise yeni nesil entegre grafik işlemciye sahip olması beklenmekte.

AMD'nin üzerinde durulması gereken ilk anakartı Hammerhead kod adı taşıyan model. Firmanın bu modeli soket AM2+ formunda hazırlanan yeni nesil işlemciler için tasarlandı. Soket AM2+ desteğine sahip olan anakart bu vesileyle Agena ve Kuma işlemcilerine destek verecek. Anakart üzerinde değinilmesi gerekn bir diğer önemli noktada ise iki adet PCIe 2.0 formlarında PCIe X16 slotuna sahip olması gçsterilebilir. Tabii çift slot itibariyle anakartın Crossfire desteğine sahip olacağını artık söylemeye gerek yok herhalde. Anakart üzerinde kuzey köprüsü olarak RS790 yongası yer alırken güney köprüsü için ilk örnek modellerde SB600 yongası kullanılmasına rağmen piyasaya çıkacak olan versiyon üzerinde SB700 yongasının da olabileceğinden bahsedilmekte.

AMD Wahoo

SATA konnektörlerinin yanı sıra 1 adet PATA konnektörüne de sahip olması beklenen AMD Hammerhead'in ek özellikleri arasında iki adet gigabit ethernet ve yüksek tanımlı 7.1 kanal ses desteği de olacak. Besleme konusundaysa anakart üzerinde 24-pin + 8-pin ATX ve 4-pin molex konnektörü bulunmakta.

AMD'nin diğer anakartı ise Quad-FX veya yeni adıyla FASN8 platformu için hazırlanan ve soket 1207 formunda hazırlanan 2 adet Phenom FX işlemciye destek verebilen AMD'nin kod adı Wahoo olan yeni anakartı üzerinde topalm 3 adet PCIe slotu yer almakta. Bunlardan ikisi yeni PCIe 2.0 standartlarını karşılarken diğer ise PCIe 1.1 formatını desteklemekte. AMD bu anakartı üzerinde özellikle verimliliği arttırabilmek adına dijital güç düzenleyicileri kullanmayı tercih etmiş.

AMD'nin bir diğer anakartı ise RS790 yonga setini kullanacak. Bu anakartın en önemli özelliği DierctX 10 desteğine sahip olacak entegre grafik işlemciye (IGP) sahip olması gösterilebilir. Soket AM2+ formunda hazırlanan işlemciler ile kullanılacak anakart üzerinde harici ekran kartı kullanmak için bir adette PCIe X16 slotu bulunacak. Bu slotun PCIe 1.1 mi yoksa 2.0 desteğine mi sahip olacağı şimdilik bilinmiyor. Tabii ciddi başarı yakalayan 690G yonga setini yerini alacak olan RS790 yonga setini AMD mobil platformlarda da kullanmayı hedefliyor.

RS790 yonga setli model - kod adı bilinmiyor

Ayrıca belirtelim her 3 anakartta DDR-2 bellek desteği ile gelecek. En azından 2008 yılının 2. yarısına kadar AMD DDR-3 bellekler konusunda ciddi bir adım atmayı düşünmüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 18 Mayıs 2007; 15:34:28 >

• abu çikinliğe!!! kim alır ya bunları
  • quote:

Orjinalden alıntı: tuffurchin

abu çikinliğe!!! kim alır ya bunları

Bunlar yeni anakartların ilk mühendislik örnekleri. Anakartlar olgunlaştıkça daha da çekici olackalardır.
  • AMD chipset üreticem diye ATI'Yi aldı

iyi chipsetler üretmeyi başardı ama ekran kartı ve işlemci üretmeyi unuttu

bu arada ankartların çirkin olmasi normal sonuçta bize hitap eden modellerin albenisi çok olacak...
  • Helel be Amd!!!...sonunda çıkardın yani bi anakart'ı. E gözümüz aydın artık....
  • renk olayı ığrenç bide çok buyuk göründü gözüme bu kartlar. daha ergonomik olmalılar.
    birde uygun fiyat olucak tabi 100 dolardan fazla verilmez bu kartlara
  • quote:

Orjinalden alıntı: tuffurchin

abu çikinliğe!!! kim alır ya bunları

ben alırım nasılsa kasanın içinde görünmüyor benim için hiç problem değil. çirkin olsun ucuz olsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozee2505

AMD chipset üreticem diye ATI'Yi aldı

iyi chipsetler üretmeyi başardı ama ekran kartı ve işlemci üretmeyi unuttu
    Ama o kadar tembel ki bu Amd bütün işi ATİ'ye yaptırdı. Acıyorum ATİ'nin bu durumuna.

Amd >><< ATİ

• 100 usd uzeri niye verilmez bunalra onu anlamadım?
    rengide amd nin renkleri fena durmuo
  • çirkinmiş diyen arkadaşlar bu anakartların üzerindeki kondansitörlere bi bakın o kalitede bize satacakları anakartlarda kullanmıyacaklarına ben eminim
  • birkaç ay sonra heppimiz bunlardan bahsediyor olacağız, amd-ati ortaklığının meyvelerini toplamaya hazırlanın...
  • fx57 helal olsun be sana, bu ne surat ne hız........bu işin kitabını sen yazacan bu gidişle...... emeğine gözüne eline sağlık......

• AMD yi usame bin ladin satın almış arkadaşlar. Anakartların rengi bundan dolayı böyle.. Camii Yeşili
  • quote:

Orjinalden alıntı: ezorla

AMD yi usame bin ladin satın almış arkadaşlar. Anakartların rengi bundan dolayı böyle.. Camii Yeşili

cami türbe yeşili olmuş
    Kutuya da RD790 türbe edition yazsınlar.
  • amd bitmiştir artık, bi bakın kaçtane soketten bahsediliyo yukarıdaki yazıda...amd daha kendi içinde hangi soketi kullanacağına karar verememişken,kullanıcıların vay haline..soket 1207,am2,am2+ nedir bu soket enflasyonu kardeşim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beyazkartal -- 19 Mayıs 2007; 10:34:06 >
  • Anakartı koynuna almayı düşünenler var galiba. Çirkin yada çekici değil gibi yorumları okuyunca yorum yapmadan olmaz.
  • ilk fotodaki fanın güç kablosu nekadar kalın öyle, 220 mi veriyorlar ne fana, köprü yanıyor herhalde
  • ben striker ex.i sırf ışıkları için aldım..geceleri kasadan çıkarıp beraber yatıos ben esprik olsun diye yazdım arkadaşlar takmayın bukadar buarada eve en sonunda net bağlattım artık gece gündüz beraberiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuffurchin -- 19 Mayıs 2007; 16:49:51 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.