Şimdi Ara

Windows 10’un oyun modu performans sorunlarına yol açıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
2
Favori
1.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Yazılım devi oyun modunu 2017 yılında tanıttığından bu yana sevilerek kullanılıyor. Özellik oynadığınız oyuna öncelik tanıyarak arka planda açık tuttuğunuz tarayıcı ya da oyun içi sohbet programlarının oyunun akıcılığını etkilemesini engellenmesini sağlıyor.

Hem AMD hem de Nvidia kullanıcıları şikayetçi

Son gelen haberlere göre kullanıcılar oyun modunun performans düşüşü ve takılmalara yol açtığını rapor etmiş. Call of Duty: Warzone ve League of Legends’ın da aralarında olduğu çeşitli oyunlarda yaşanan sorunlardan hem AMD hem de Nvidia ekran kartı kullanıcıları etkileniyor.

AMD kanadında RX 5700 XT, RX 570, RX 480 ve R9 290 sahipleri performans düşüşü yaşıyor. Nvidia cephesinde ise GTX 980 ve GTX 1080 Ti kullanıcıları ekranda donma ve takılmalardan şikayetçi.

Ayrıca Bkz.Google Stadia kontrolcüsü bilgisayarda kablosuz kullanılabilecek

Sorunun çözümü ise şimdilik Ayarlar>oyun>Game Mode yolunu izleyerek özelliği pasif hale getirmekten geçiyor. Microsoft’un ne zaman bir yama yayınlayacağı ise bilinmiyor.

• Başaramadık abi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Wolfenstein yougblood oynuyordum bsc cikinca goruntu gidipgeliyor sonra makine restart ediyordu bende counurlugu dusurdum birsekilde takilsada gectim bolumu

• Merak ediyorum şu Windows 10'da düzgün çalışan bir şey var mı? Özellikle son zamanlardaki yeni Windows'lardan, yeni güncelleştirmelerden?

• oyun modu neden hatalı

• Bu yenı gelecek olan 2004 surumunde HDR problemi çözülür umarım
  • Android telefonlardaki oyun modu da aynı şekilde hepsinde problemli. Mantık gereği problemli de olmalı zaten. Bir işletim sistemi oyun vb. ayrımı yapmamalı ihtiyacı olana kaynakları sağlamalı. Windows daki oyun modu altyapı olarak ne yapıyor bilmiyorum ama Android dekiler çok saçma. Ram temizliyor, sistem arkada tekrar onları açacak....

• Oyun oynarken windows 10 bildirim gönderiyor "oyun oynarken rahatsız olmayın diye bildirim göstermeyecez" diye, ulan zaten senden başka bildirim gelmiyor

• Bir yazılımın var, şunu stabil yap be kardeşim, sen pcye değil PC sana ayak uydurmaya çalışsın...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Oyun baltalama modu" olarak değiştirilsin bari. Madem açmadığımızda bilgisayar daha performanslı.
    Tevekkeli değil geçen gün baya bir süredir ilk kez oyun açtım garip takılmalar oldu oyunda olum dedim bu oyunu rahatça oynuyordum virus mü girdi acaba, virus değil MS girmiş bilgisayara.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 7 Mayıs 2020; 9:52:51 >
  • Ben de diyorum daha önce akıcı oynayan oyunlarım niye takılıyor hepsinin performans ayarlarını düşürüyorum gitgide. Aklıma da geldi ha Windows güncelleştirmeleri sonrası oldu demiştim. Ama bu oyun modunun bir yerde açılıp kapandığını yeni haber aldım iyi oldu.

• hesap makinesi 😎

• Daha önceden hiç kullanmadım bu oyun modunu ben daha çok arka plan da çalışan uygulamalarını ve başlangıç'ta çalışan uygulamaları her windows yüklediğim de kapatırım. Güçü de ''Yüksek Performans'' seçeneğinde açarım.

Windows 10'un menüsünün sağ tarafında abuk subuk uygulamaları da komple kapatırım. Windows 10'da o kadar gereksiz uygulamalar var ki, hiç birini kullanmıyorum. Çok şükür Performans sorunu bende yok ama olmayacak anlamına da gelmiyor gelir bulur bir gün. :)
  • Wındows'un kendisi sorun zaten

• 10 oldu devam editör kardeşlerim :)

• ikide bilgirim gelmiyor artık ama windows kendisi de göndermezse bildigirim bu iş tamam olacak :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: WARTIME

Bu yenı gelecek olan 2004 surumunde HDR problemi çözülür umarım
    nasıl bir sorun yaşıyorsun
  • Red_devil33 kullanıcısına yanıt
    Hdr acinca sdr iceriklerin(oyunlarin,fimlerin) goruntusu ve masaustu arkaplanin renkleri soluk oluyor.Brightness ayarini fullemissin gibi sanki.
    Hdr iceriklerinde bir problem yok ama

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu hatayı uzun zaman zaten forumdaşlara söylemiştim. Oyun modu devre dışı bırakılmalı ardından oyun kısayolu veya .exe dosyasına sağ tık > özellikler menüsünden tam ekran iyileştirme devre dışı bırakılmalı. Bu sayede fps düşüşü engelleniyor. Microsoft un amacı burada aslında oyun oynarken arka alandaki servisleri duraklatma yapması. Ancak ekran kartı veya oyunun kendi servislerini de engelleyebildiği için takılma sorunları ortaya çıkıyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.