Şimdi Ara

Zoom ve Teams’e yerli rakip: HAVELSAN Diyalog

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
1.480
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Koronavirüs nedeniyle görüntülü dijital konferans uygulamalarının kullanımı ciddi oranda arttı. Türkiye’de genellikle Zoom, Teams ve Discord uygulamaları tercih ediliyor. Bu firmalara yerli bir alternatif olması amacıyla HAVELSAN Diyalog geliştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına yönelik yazılımlar geliştiren HAVELSAN, yabancı konferans uygulamalarının güvenilirliğinin tartışıldığı şu günlerde yerli ve güvenli bir çözüm sunmayı amaçlıyor. Diyalog, Mayıs ayı içerisinde kullanıma sunulacak.

Ayrıca Bkz.Facebook haber doğrulama için Doğruluk Payı ile anlaştı

Diyalog, dileyen firmaların kendi sunucularında ve bulutta çalışabilecek mimaride geliştirildi. Bu sayede firmalar için bilgi güvenliği sunuyor. Ayrıca herkes için uçtan uca şifreleme yapıyor.

Katılımcı ve süre sınırı yok

Diyalog’un herhangi bir uygulaması bulunmuyor, doğrudan tarayıcı üzerinden çalışıyor. Bilgisayarda, iOS ve Android cihazlarda çalışacak yapıda tasarlandı. HD ve 4K görüntü desteği sunuyor. Hıza göre görüntü kalitesini ayarlama özelliği de bulunuyor. Ekran paylaşımı ve sadece sesli görüşme özelliklerine de yer verilmiş. Kullanıcı sayısı ve süre sınırı yok.

Mayıs ayı içerisinde kullanıma sunulacak Diyalog, firmaların bilgi güvenliği için kritik rol üstlenecek. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, yurt dışından alınmış hazır bir ürün veya altyapı olmadığı için özellikle dost ve müttefik ülkelere ihracat potansiyelinin yüksek olduğunu ifade etti.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/havelsan-turkiyeyi-yerli-yazilimla-konusturmaya-hazirlaniyor/1828037

• Hevalsan

• Güzel adımlar.

• çıksın bakalım her yere sayfa sayfa haber yapmışlar daha ortada hiç bir şey yok. aynısı 1 milyon yazılımcı projesi için de geçerli girip derslere bakayım dedim 1 tane ders yok.

• Dersler var öncelikle cv doldurmanı bekliyor doldurduktan sonra açılıyor. çokta güzel en başından sonuna programlama dillerini anlatmışlar

• Maşallah, yavaş yavaş her alanda ismimiz olacak.
  • Güzel adımlar bunlar
  • 1 milyon yazılımcı projesinde nasıl kurs bulamadın bilemiyorum. Bir dünya eğitim var. Dikkatli bak derim

• sen sallarsan ve yatarsan öyle olur tabi benim orada 5 10 tane dersim var

• Toplantı Var uygulamasını deneyin.https://apps.apple.com/tr/app/toplant%C4%B1-var/id1507709807?l=tr

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Olsun olsun, eksik de olsa hatta kötü bile olsa her alanda milli ürünler olsun. Başlangıcı olsun gerisi zamanla çok daha iyi olur inşallah. Her alanda üretim yapabilmeliyiz.

• berk768 kullanıcısına yanıt
    En büyük Türk kim?

• Yanlışsam düzeltin lütfen. Bu tür uygulamalarda yazılımın kendisinden çok sunucu tarafının masrafı söz konusu. Yerli cloud çözümlerinde durumumuz nedir?
  • Helalsan diye okudum

• çok iyi işte yerli milli yazılım yerli imkanlar mutlu oldum

• olsa da görmez :). çünkü öyle olsun istiyor.
  • Google meet geldi ,mertlik bozuldu :D
  • Whatsapp'a yerli/milli rakip Ptt Messenger sonrası bomba haber.
    Ptt Messeger'dan biraz daha iyi olursa yürür gider..
  • fuckulteli kullanıcısına yanıt
    Ne Ptt Messenger'ı, kendi uygulamaları çıkacaktı "iletee" adında donanım destekli şifrelemeli yerli whatsapp olacaktı, onun esamesi yok.

Sayın Atalay donanım seviyesi destekli olması için anlaşmalı bir üretici ile anlaşması gerektiğini, işletim sistemi seviyesinde düzenlemeler bir tarafa, telefonda çalışan tüm servis kodlarının ve android'e özel linux çekirdeği özelleştirmelerinin incelenmesinin gerektiğinin farkında değil
    Ara sıra haberlere çıkıyor, bir çok donanım haber okuyucusunun seviyesine bile çıkmayan eksik açıklamalar yapıyor. Daha Zoom firmasını Amerika'da kurulu bir şirket olduğunu bilmiyor, verilerin Çin'e gideceğini sanıyor. Kopyala yapıştır gönderiler yapıyordu çok fazla, içerikleri bile okumuyormuş(Zoom'un güvenlik açıkları verilerin Çin'e aktarılması ile ilgili değil, tasarım ve kodlama ile ilgili). Bu yazdıklarımın kaynağı kendisinin Linkedin hesabı. Youtube'da ATV'ye yaptığı açıklamaları da bulabilirsiniz, kendiniz değerlendirin.

Havelsan diğer kardeşleri iş yaparken onların yanında şişirme haberlerle gündemde kalmaya çalışıyor. Yerli solunum cihazına katkıda bulunacaz dediler, sosyal medyada "helal olsun" size paylaşımları uçuştu, yine gidin açın haberlere en son yapan firmalar arasında adı var mı?
    Bir tek simulatör ve veri dağıtım sistemlerinde güçlüler, simülatör tarafında rakip olarak Aselsan'ın aldığı BİTES firması ciddi ciddi zorluyor artık.

Tüm bunları rağmen esas işi bu olan, hali hazırda çözümleri raflarda satışa koymuş olan Karel ve diğer bir sürü yerli şirket var.

• raxetul kullanıcısına yanıt
    Hakikaten KAREL gibi bir şirketimiz var neden bir şeyler yapmıyorlar ki?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.