Şimdi Ara

## Intel'den Doğal 4 Çekirdeğe Sahip Harpertown İşlemcisi ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
3.128
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'den Doğal 4 Çekirdeğe Sahip Harpertown İşlemcisi ##

Intel'İn güncel dört çekirdekli işlemciler iki adet çift çekirdekli işlemciden oluşuyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında pazara sunduğu 4 çekirdekli işlemcileri ile AMD'yi bu alanda da zor durumda bırakan Intel'in AMD'nin doğal 4 çekirdeğe sahip Barcelona işlemcisine cevabı gecikmiyor. Bilindiği gibi Intel'in şu an satılmakta olan 4 çekirdekli işlemcileri üzerinde aslına bakılırsa doğal 4 ayrı çekirdek bulunmuyor. Firmanın gerek masaüstü için hazırladığı dört çekirdekli işlemcileri gereksede sunucu ve iş istasyonları için geliştirdiği dört çekirdekli işlemcileri aslında çift çekirdekli iki işlemcinin bir paket içerisinde buluşturulmasından oluşuyor. Dört çekirdekli işlemcilerde baya bir yol kat eden Intel, rakibi AMD henüz piyasaya kendi dört çekirdekli işlemcilerini sürememişken dört çekirdekli bazı modellerini üretimden bile kaldırmaya hazırlanıyor ki bu operasyon büyük ihtimalle Ağustos-Eylül aylarında gerçekleşecek.

AMD'nin Intel'e cevabı ise yılın 3. çeyreğinde gelecek olan Barcelona işlemcileri olacak. Firmanın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni mikroişlemci mimarisi K10'u esas alan işlemcilerin en önemli özelliklerinin başında doğal (native) dört çekirdeğe sahip olmaları gösterilmekte. AMD'nin sahip olduğu doğal çekirdek yapısının da etkisi ile rakibi Intel'in eş değer çözümlerine %40-50 arası performans farkı atacağı iddiasını sürekli beyan etmesinden de hatırlıyoruz. Doğal dört çekirdekli yapıyı 45nm üretim sürecine geçiş ile birlikte devreye sokmaya planlayan Intel tarafında işler hız kazanmış olabilir. Daha önce ilk örneklerinin Ağustos ayı gibi gün yüzüne çıkması beklenen firmanın doğal dört çekirdeğe sahip 45nm işlemcilerinden olan ve Xeon ailesinden gelecek kod adı Harpertown olan yeni işlemci gelen bilgilere göre, büyük bir ihtimalle önümüzdeki ay yapılacak Computex fuarında gün yüzüne çıkmış olacak. Tabii aynı fuarda AMD'de de Barcelona işlemcilerini sergileceyecek.

Anlaşılan gelecek ay yapılacak Computex fuarına doğal olanlar ile olmayanların rekabeti damga vuracak gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 17 Mayıs 2007; 7:53:10 >

• Gel barcelona gel. Bu işlemciyi çok merak ediyorum. Bakalım henüz çift çekirdeğin ne işye yaradığını göremeden 4 çekirdeklileri göreceğiz piyadasa. Ama bunlar intele %40 - %50 performans farkı attıysa (ki henüz göremedik) , yeni intellerin kendi işlemcilerine en az %60 fark atması lazımki barcelonaya cevap verebilsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ste_ganos -- 17 Mayıs 2007; 8:20:12 >
  • Şimdi dikkat ettim ilk ben cevap yazmışım
  • fx57 ben artık haberlerine yetişemiyorum abonelik felan yok mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KabesTr -- 17 Mayıs 2007; 8:31:08 >
  • Umarım resimde yazdıkları daha ucuz lafı havada kalmaz...
  • Hiç uğraşma intel!

Sen 16 çekirdekli işlemcini çıkarmadan bilgisayarımı de ğiş tir mi ye cem!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bukelamun -- 17 Mayıs 2007; 9:34:30 >
  • 16 değil 4 e bile gerek yok aynı anda 4 program çalıştırdığımız bile ara sıra oluyor 16 yı ne yapacaksın?????he programlar ağır hadi ordan intel pentium 4 3.0 var canavar gibi çift çekirdeklilleri de gördük kıl tüy meselesi bunlar
  • Ben ağustos da bir celeron 400 serisinden birCPU alacağim gibi..800FSB 512L2 Core çekirdekli..
    2x512 ddr-800 RAM P35 anakart..Yetmezmi Multimedya PC için...
  • AMD yi örnek aldıgına göre İntel busefer bişi yapamaz çalıntı mimari olayı olmazmı ha örnek almak hada calmak

zaten e6300 bi işe yaramıyor ki bu lafım core2duo lara buda bi ise yaramıycak amd sempron 2800+ mı özledim walla

bidakine amd alıcam istersen intelden 4kat daha pahalı olsun hic deilse işe yarıyor

• Barcelona ne ki, ben 32 çekirdekli İstanbul işlemcilerinin çıkmasını bekliycem, şimdilik çift çekirdek yeter.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mixenon

Barcelona ne ki, ben 32 çekirdekli İstanbul işlemcilerinin çıkmasını bekliycem, şimdilik çift çekirdek yeter.

Biz 64 çekirdekli eminönü-unkapanı işlemcisi çıkartacağız çalışmalarımız sürüyor(merdivenaltı sanayii)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hunter_one

quote:

Orjinalden alıntı: Mixenon

Barcelona ne ki, ben 32 çekirdekli İstanbul işlemcilerinin çıkmasını bekliycem, şimdilik çift çekirdek yeter.

Biz 64 çekirdekli eminönü-unkapanı işlemcisi çıkartacağız çalışmalarımız sürüyor(merdivenaltı sanayii)

512çekirdekli Okmeydanı cpu cıkartıcaz bizde 07-Q3 te bizimki oda içi sanayiden

• [Deleted by Admins]
  • İntelin çift çekirdekleride bir ara gerçek çift çekirdek değil falan deniliyordu zannedersem 800 serisi miydi o..Neydi..Hatta amd de çerez çekirdek resimlerini koymuştu reklamlarına çift çekirdek işi bu kadar kolay değil demişti :)
  • her hafta yeni işlemci çıkıyo olan bize oluyo yeter bu ne yaaaa
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gunwane

İntelin çift çekirdekleride bir ara gerçek çift çekirdek değil falan deniliyordu zannedersem 800 serisi miydi o..Neydi..Hatta amd de çerez çekirdek resimlerini koymuştu reklamlarına çift çekirdek işi bu kadar kolay değil demişti :)

Evet intel basit olanı yani 2 çekirdeği tek bir işlemcide birleştirme yoluna gitti ve bu fsb darboğazına neden oldu aynı şey quad core lar içinde geçerli Doğal 4 çekirdekliler ağır yüklerde daha iyi iş çıkartır.

Mesela 2 adet 4 çekirdekli intel clovertown işlemcisi cinebench te tek cpuda 370 xcpuda 1700 puan almıstı teoride 2800 civarı puan alması gerekiyordu ama 1700 küsür puan aldı.Bunun en büyük sebebi fsb mimarisi ve doğal 4 çekirdek olmaması

• kım ne derse desin İntel amd yi ezdi geçti x2 lerin adı bile duyulmuyor artık tanıdıgım herkeste amd den kacıyor

http://forum.donanimhaber.com/m_14317111/tm.htm

nedeni açık verdiği sözleri asla tutamayan sürekli chıpset degıstıren bir firma ucuz ve hızlı olma ozellıgını coktan kaybettı sımdı de guvenılırlıgını yıtırmek uzere
  • quote:

Orjinalden alıntı: The_MAD

Umarım resimde yazdıkları daha ucuz lafı havada kalmaz...

Maliyet ucuz demişler. Ama satış fiyatı .

Anladın sen...
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

kım ne derse desin İntel amd yi ezdi geçti x2 lerin adı bile duyulmuyor artık tanıdıgım herkeste amd den kacıyor

http://forum.donanimhaber.com/m_14317111/tm.htm

nedeni açık verdiği sözleri asla tutamayan sürekli chıpset degıstıren bir firma ucuz ve hızlı olma ozellıgını coktan kaybettı sımdı de guvenılırlıgını yıtırmek uzere

Bir oyuncu olarak e6600'ümden çok memnunum ve en az iki sene değiştirmeyi düşünmüyorum. Bu yeni üretilmekte olan 4-8 çekirdekli işlemciler ise bence server platformları dışında oldukça gereksiz. Ben AMD'nin yerinde olsam sırf ekran kartı abanırdım. Core2Duo'lardan daha uçuk işlemciler ne internet, msn tarzı kullanıcıya yarar ne de oyun oynayan kullanıcı için çok büyük fark yaratır. Neyse bakalım piyasa iyice bozuluyor görecez artık neler olacak ilerde...

• HDD'lerde bu yavaşlık olduğu, uygulamalarda çok çekirdekli işlemci desteği olmadığı sürece kaç çekirdek olursa olsun.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.