Şimdi Ara

Koronavirüsle mücadele kapsamında yerli numune alma kabini üretildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz şu günlerde, yeterli sayıda tıbbi ekipmana sahip olmanın ve bunları yerli olarak üretmenin önemi daha net anlaşıldı. Bu kapsamda çalışmalar hızla devam ederken, Ankara’da yerli numune alma kabini tasarlandı.

Koronavirüsün tanı ve teşhis aşamalarında, sağlık görevlilerinin şüpheli vakalarla temasını önlemek ve koruyucu bir alan oluşturmak için kullanılan numune alma kabini, Ankara Sanayi Odası 1. Organiza Sanayi Bölgesi’nde üretildi ve Ankara Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi’nde kullanılmaya başlandı.,

Ayrıca Bkz.Hong Kong’da 90 güne kadar etkili dezenfektan geliştirildi

Üretilen kabin, koronavirüsle mücadelede hastalara tanı konulabilmesi için burun ve boğazdan sürüntü yöntemiyle numune alan sağlık çalışanlarının kişiyle temasını önlüyor. İki bölümden oluşan numune alma kabininde bir bölmede numune alınacak kişi yer alırken, diğer bölümde ise sağlık çalışanı bulunuyor. Numune verilecek kısmın negatif basınçlı ve hepa filtreli olarak tasarlandığı kabin ayrıca çadırla çevrelenerek dış ortamla izolasyonu sağlıyor.

Numune alınan ve verilen kısımda yer alan pleksi cam arasındaki bağlantı yaklaşık 70 cm uzunluğundaki eldivenler ile sağlanırken şüphelide hızlı tanı kiti uygulanmak istenirse kan alınmasını kolaylaştırmak için parmak koyma yerleri de bulunuyor. Numune alma kabini sayesinde sağlık personelinin hastayla olan teması sıfıra indirilirken, özel çadırı ile hastane içine girmeden numune alınmasına imkan sağlıyor ve diğer vatandaşlara koronavirüs bulaştırılmasının önüne geçiliyor.

• valla üretken bir miletiz kobilere daha fazla destek olmak lazım bence hızımızı aldık korona ile biraz kesildi ama sonra devam ederiz... 28 şubat zihniyetinin hor gördügü meslek liseleri bile bir caba içinde...bi burdaki klavye delikanlılarının bi çabası yok boş yanıltıcı konu açmak dan başka
  • valla üretken bir miletiz kobilere daha fazla destek olmak lazım bence hızımızı aldık korona ile biraz kesildi ama sonra devam ederiz... 28 şubat zihniyetinin hor gördügü meslek liseleri bile bir caba içinde...bi burdaki klavye delikanlılarının bi çabası yok boş yanıltıcı konu açmak dan başka

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mokoko_TR -- 28 Nisan 2020; 19:36:24 >
  • Valla helal olsun güzel ülkeme
  • Mercedes Türkiye kulübe şeklinde olanı üretip bağışlamıştı. Daha az yer kaplaması açısından pratiklik sağlıyor.

• yani benim goremedigim bir sey mi var? alt tarafi plastik bir klube yani. ne kadar ust duzey bir teknoloji olabilir de yerli uretim adi altinda haberi ciksin. afrike ulkesi miyiz yahu. elbet birileri de sunu uretsin yani.
  • Şimdi esed düşünsün.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yahu mesele birilerinin üretmemesi düşünmemesi özellikle üniversiteler bliimle deil insanaların sacı sakalı ile uğraştı yıllarca , genelkurmay başkanlarının toplantılarına katılıp hazır olda beklediler unutuldu bunlar bu kafalar üretirmi ürettirirmi ? "ankara bürokratı kafası" boşuna denmiyor anadolu insanının sıçrama yapmaması için yıllarca hunharca mücadele ettiler ..iktidar ellerinden gidince binbir türlü tefrika üretiyorlar açılan polüler olan konulara bak

• quote:

Orijinalden alıntı: mokoko_TR

yahu mesele birilerinin üretmemesi düşünmemesi özellikle üniversiteler bliimle deil insanaların sacı sakalı ile uğraştı yıllarca , genelkurmay başkanlarının toplantılarına katılıp hazır olda beklediler unutuldu bunlar bu kafalar üretirmi ürettirirmi ? "ankara bürokratı kafası" boşuna denmiyor anadolu insanının sıçrama yapmaması için yıllarca hunharca mücadele ettiler ..iktidar ellerinden gidince binbir türlü tefrika üretiyorlar açılan polüler olan konulara bak
    Nokta ve virgül kullanamayan laf salatası.

• mokoko_TR kullanıcısına yanıt
    5 gün olmuş hesabını açalı. ne kadar mayış alıyorsun?

• Frost05 kullanıcısına yanıt
    mayış alan namussuzdur iftira atan daha namussuz

• Daha ütopik bir şey bekledim yanıldım lisede staj yaptığım yerde yapardı bunu belki onlar yapmıştır.

• Sırada yerli maske var titre ve kork Avrupa

• artık avrupa kıskanmaktan ölür
  • mokoko_TR kullanıcısına yanıt
    rahmetli erbakan 'ın "imam hatipler arka bahçemizdir" demesi vesilesiyle meslek liseleri için bir düzenleme ile katsayı puanı getirilmiştir 28 şubatta. haklıda bulurum bunu çünkü resmi ve tarafsız olması gereken bir devlet okulunun herhangi bir siyasi parti için "arka bahçe" olmaması gerekir. yaşın kaç bilmiyorum ama o dönemi iyi bilirim, bende orta-okul imam hatip mezunuyum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kakarikikiri -- 29 Nisan 2020; 16:57:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kakarikikiri

rahmetli erbakan 'ın "imam hatipler arka bahçemizdir" demesi vesilesiyle meslek liseleri için bir düzenleme ile katsayı puanı getirilmiştir 28 şubatta. haklıda bulurum bunu çünkü resmi ve tarafsız olması gereken bir devlet okulunun herhangi bir siyasi parti için "arka bahçe" olmaması gerekir. yaşın kaç bilmiyorum ama o dönemi iyi bilirim, bende orta-okul imam hatip mezunuyum.
    yaşım 44 ve imam hatipler'den bahsetmiyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: mokoko_TR

yaşım 44 ve imam hatipler'den bahsetmiyoruz

Alıntıları Göster
    "28 şubat zihniyetinin hor gördügü meslek liseleri" dediğin için cevap verdim, 28 şubat kararlarında doğrudan teknik liseler ile ilgili bir tutum yoktu, konu daha çok imam-hatiplerdi. o yüzden ne demek istediğini tam anlayamadım.
  • Şu kabinide mi ithal ediyorduk yoksa
  • quote:

Orijinalden alıntı: kakarikikiri

"28 şubat zihniyetinin hor gördügü meslek liseleri" dediğin için cevap verdim, 28 şubat kararlarında doğrudan teknik liseler ile ilgili bir tutum yoktu, konu daha çok imam-hatiplerdi. o yüzden ne demek istediğini tam anlayamadım.

Alıntıları Göster
    "meslek liselerine imam hatipler yüzünden olur başka sebelerden olur zulüm edildi diyorum " şu an ülkesine faydalı işler yapıyor diyorum nesine muhalefet ediyorsun ve anlamadıgını söylüyorsun ? ayrıca erbakan tarafından söylenmiş böyle bir söz yok imam hatipli!..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mokoko_TR -- 29 Nisan 2020; 17:58:5 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.