Şimdi Ara

Sol taraftan şarj edilen MacBook Pro’lar ısınıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• MacBook Pro modellerine yönelik yeni bir araştırma sonuçlarına göre, cihaz sol taraftan şarj edildiğinde ısınarak performans kaybı yaşıyor.

Modern Apple MacBook Pro model laptoplar, bildiğiniz üzere 13 inç taban model haricinde iki tarafında ikişer tane olmak üzere toplam dört USB-C portuna sahip. Bu portlardan herhangi birini kullanarak şarj edilebilen laptop, ortaya çıkanlara göre sol taraftaki portlar kullanılarak şarj edildiğinde ısınma problemi yaşıyor. Bu ısınma, fanların çalışmasına ve hatta işlemcinin daha erken termal limite ulaşmasına sebep oluyor.

StackExchange üzerinde yayınlanana göre, sol taraftan USB-C şarj aleti bağlandığında aktive olan kernel_task görevi, yüksek işlemci kullanımına sahip. Aynı görev, cihaz sağ taraftan şarj edilirken aktive olmuyor.

Sol taraftan şarj edilirken 2 dakika içerisinde meydana gelen ısınma ve fanların çalışması, şarj aletinin sağ tarafa alınmasıyla birlikte 15 saniye gibi bir süre içerisinde ortadan kalkıyor ve fanların çalışması, devam eden ağır bir işlem yoksa, duruyor.

Ayrıca Bkz.6 çekirdekli Ryzen işlemcili Lenovo IdeaPad 5 satışa çıkıyor

StackExchange üzerinde şimdilik önerilen çözüm, tahmin edeceğiniz üzere şarj aletini sağ tarafa takarken sol tarafa aksesuarların takılması yönünde. Bu durumun yazılımsal tabanlı mı donanımsal tabanlı mı olduğu bilinmiyor. Konuyla ilgili Apple tarafından herhangi bir açıklama yapılmış değil.

• Siz şarj etmeyi bilmiyorsunuz

• Aktarmalı port yüzünden kaynaklandığını düşünüyorum.

Tahminen geri gelen cihazların daha kaliteli aktarma kullanacaklar.

Anakart sol tarafta ondan daha fazla ısınıyor.

İkisinden birisi ama bakalım apple ne açıklama yapacak.

• Sağdan şarj etsinler :d

• iki taraftan şarj bulmuşsun, serinini arıyorsun.

• mertov M kullanıcısına yanıt
    Aynen. Kabloyu dolayabildiğiniz kadar yuvarlak bir şekilde dolayın. Sonra fişi takın

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İki taraftan aynı anda sarj edersek ne oluyor?

• Ben diyodum bu macbooklar sağcı hic gözüm tutmuyor.:D

• Şaka maka piyasada doğru düzgün stabil dizüstü bilgisayar modeli kalmadı. Apple ince/hafif/sessiz yapacağım hevesiyle mahvetti güzelim seriyi. Üç özellik de güzel fakat donanımın sınırlarını zorluyorlar, bu sebeple ömür kısa stabillik az oluyor. ThinkPad serisinin de son modelleri eskileri kadar sağlam değil ne yazık ki... Şu elimdeki laptoptan memnun değildim, alternatif ararken her birinde kronik sorunları görüyorum; kendi laptopumdan kronik sorunlardan dolayı memnun değilim zaten. En güzel AMD bir masaüstü toplayıp Linux kurup geçmek olacak heralde...

• Sağa alalım hocam

• Peki ya yalnızca sol tarafta Type-C portu bulunan 13 inch MacBook Pro'lar?Aynı sorun bunlarda da var mı acaba?

• Yeni notebooklarda type-c’den şarj olanı var mı varsa onlarda da benzer sonuçlar olabilir.

• sen bi de kitabın soldan verilince gör ısınmayı

• Hala daha intel işlemci kullanmakta olmaktan olmasın o ısınma. Apple bile soğutamıyo demekki son nesil intelleri..

• 13'' olduğu için sağ taraf'da giriş yok bendekin de :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gökay16

Hala daha intel işlemci kullanmakta olmaktan olmasın o ısınma. Apple bile soğutamıyo demekki son nesil intelleri..
    Doğru söylüyorsun.. AMD kullanmadığı için ısınıyor AMD kullansaydı kaynardı..
  • "Sol taraftan şarj edilirken 2 dakika içerisinde meydana gelen ısınma ve fanların çalışması, şarj aletinin sağ tarafa alınmasıyla birlikte 15 saniye gibi bir süre içerisinde ortadan kalkıyor ve fanların çalışması, devam eden ağır bir işlem yoksa, duruyor.

"

ben surekli olarak soldan sarj ederim cihazi. hatta hem kendi orjinal sarj aleti ile heme lenovo laptopun type-c adaptoruyle ne isingidigini ne fan sesi cikardigini gormedim.... keske spesifik bir model ve yazilim bilgisi de paylasilsa idi... yada haberin kaynagi olan arastirmadan... yani haberi yazan kisinin biraz daha ozenli olmasi gerekmez mi ? teknoloji haberi degil de boyle magazin haberi gibi... marsda su bulunmus... ama kuyu suyu icilmiyor..

• fotifoti kullanıcısına yanıt
    Muhahahah :D Admsın, ince laf
    Hakka Suresi 25-26-27-28-29

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.