Şimdi Ara

Sistem toplayacaklar dikkat | Yeni fiyat/performans işlemcileri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    AMD yepyeni donanımlarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. Zen 2 mimarisini kullanan Ryzen 3000 serisi masaüstü işlemcilerle çıtayı yükselten firma, şimdi de aynı seriye 4 çekirdekli yeni Ryzen 3 modelleri ekliyor. Bu modellerin önceki nesil Ryzen 3'lere göre önemli farkları var, detayları videoda. 

• Tek kelime; "Yuh"...

Keşke mesajımı anlayıp sonra bol hakaretli ansiklopedinizi yazsaydınız, o mesaj zaten sizin dediğinizi bütün şekliyle destekliyor

Bütün dünyada bu şekildeden kastım ifadenin "fiyat/performans" şeklinde olmasıdır. Bu oran ne kadar düşük olursa bizim için o kadar iyidir. Fakat "düşük" sözcüğü dilimizde olumsuz ifade olarak algılandığından "yüksek" sözcüğünü kullanıyoruz. Pek kurcalamaya gerek yok dedim. Var mı size bir tenkit bu ifadede? Yok... Keşke paylaştığım linki okumadığımı aşağılama yollu iğnelemelerle uzun uzun yazacağınıza önce kısacık mesajımı düzgünce okusaydınız...
    Bütün dünyada bu şekilde anılıyor:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Price%E2%80%93performance_ratio

Buradaki problem bu oranın düşük olmasının aslında iyi olduğu sorunsalı. Bir şey düşükse iyidir meselesi bize öğretilmiş olan mantığa çok ters. Bu yüzden yanlış bir anlatımla "fiyat/performans oranı yüksek" deniliyor :) Ama bu şekilde yerleşmiş olduğu için artık pek kurcalamaya gerek olmadığını düşünüyorum.
  • Fiyat/Performans orani yuksek cihazlar yerine neden Performans/Fiyat orani yuksek cihazlara bakilmiyor ?

Yani fiyat/performans orani dusuk oran olanlari en guzeli en mantiklisi iken ?

:) ...

Klise kemiklesmis yanlislar ne zamandir yikilmiyor... Enteresan ...

Matematige de hakaret ediliyor ...

Anlayana ...

• Merhaba,

Yeni bir sistem toplayacağım bunun için yüksek miktarda bir bütçe ayırdım fakat 4000 serisini beklemeye değer mi? Çıkış tarihi hakkında tahmin var mı yoksa alıp geçeyim mi mevcutta olanı?
  • r5 3600 almanın arifesindeyim. ryzen 4 ler ile ilgili olan video ne zaman gelir ? sarı sitede elimdeki 4790k lı sistemi sattığım gibi r5 3600 ve b450 anakart alıcaktım ?

• fiyat/performans mı kaldı gözünüzü seveyim
  • Yakın zamanda özellikle playstation için bahsedilen geçici %50(elektronik olduğu için %5 ile başlamazlar) fiyat artışı bu ürünleri de etkiliyor. Yani daha ucuz geleceğini sanmayın ; Ryzen 3 3100 100 dolar dense de 158 dolar(1100 TL) civarına bize ulaşacaktır! Ryzen 3 3300X 120 dolar ise 188 dolar olur bence o da 1300 TL olarak bize ulaşacaktır! Bu yüzden imkanınız varsa ryzen 5 ve üzeri alacaksanız şimdiden alın diyorum! 200 dolara satılan ürün hala 1500 lira iken kaçırmayın o da 250 dolar olacak bal gibi! 1750 lira olacağı ortada! (Bazı siteler arttırdı bile fiyatları)

• smart1978 kullanıcısına yanıt
    Bütün dünyada bu şekilde anılıyor:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Price%E2%80%93performance_ratio

Buradaki problem bu oranın düşük olmasının aslında iyi olduğu sorunsalı. Bir şey düşükse iyidir meselesi bize öğretilmiş olan mantığa çok ters. Bu yüzden yanlış bir anlatımla "fiyat/performans oranı yüksek" deniliyor :) Ama bu şekilde yerleşmiş olduğu için artık pek kurcalamaya gerek olmadığını düşünüyorum.

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    Umarim kendini akademik olarak tanitirsin bizlere

Kendi verdigin kaynagi okumamak veya anlamadan kaynakl bir buyuk bir sorununuz var. Yani gozden kacacak uzun bir makale/ kitap filan degil o paylastiginiz...

Can alici kismini vurguluyorum iste :

" ...it actually refers to the performance divided by the price, in other words exactly the opposite ratio (i.e. an inverse ratio) to rank a product as having an increased price/performance. "

https://enacademic.com/dic.nsf/enwiki/252485

Ne anladigini bir daha izah et .

Temel seviyede bir eksikliginiz var. Umarim kendinize ceki duzen verirsiniz. SIRF onceki cevabima duz temel seviyeden ele alip hak vermeniz gerekirdi ( amacim sekilse +1 lenmem veya yazili evet haklisin smart1978 filan muhabbetleri degildir ... ) Ortaya ifade etmistim. Anlayanlar anlar dedim... Cunki biliyorum ki temel bilgisi olanlar bile kendilerine dayatilmis surekli bir yanlisin pompalanmasi ile olusan ALGISAL gerceklige karsi farkindalik hatta kendi kendinize farkindalik icindir. Forumda yillardir ne zaman gelse buna vurgularim bazen direk PErformance/fiyat derim... Ama son zamanlarda oran ifadesi de soylenmeyerek sanki kacinildigi sanilmasin ... Bu isin dogrusu bellidir...

Birseyde imla anlatim bozuklugu kadar belki de daha da onemlisi bu tur detaylardir ( kanimca ) ...

Enteresan olan olaya niteliksel olarak degil de niceliksel ele alisiniz ile " Butun dunya bu sekilde " diye de ifade etmeniz enteresan ... Cogunluk hatali diye dogru olmaz .

Ek olarak ilkokul/ilkogretim matematik ifadesiyle pay nedir payda nedir .. Payda daki degerin artmasi veya azalmasi hakkinda temel bilgiler icin tekrar ilkogretim kitaplarina ve yayinlarina bakmanizi SALIK veririm ..

Son yaziniza gore hafiften gercegi fark etmis gibisiniz ama ben yine de yazayim .

Hatalisiniz .. Cogunluk gibi ...

Tek kelime; "Yuh"...

Keşke mesajımı anlayıp sonra bol hakaretli ansiklopedinizi yazsaydınız, o mesaj zaten sizin dediğinizi bütün şekliyle destekliyor

Bütün dünyada bu şekildeden kastım ifadenin "fiyat/performans" şeklinde olmasıdır. Bu oran ne kadar düşük olursa bizim için o kadar iyidir. Fakat "düşük" sözcüğü dilimizde olumsuz ifade olarak algılandığından "yüksek" sözcüğünü kullanıyoruz. Pek kurcalamaya gerek yok dedim. Var mı size bir tenkit bu ifadede? Yok... Keşke paylaştığım linki okumadığımı aşağılama yollu iğnelemelerle uzun uzun yazacağınıza önce kısacık mesajımı düzgünce okusaydınız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 26 Nisan 2020; 18:59:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ne kafa ütülemişsiniz arkadaş. Sokağa çıkma kısıtlaması size pek yaramamış belli.

Erdi beycim video için teşekkürler :)

• 1200AF nin fiyatına yakın olacak şekilde 1400AF de gelse ne süper olurdu ya. Bana ilaç gibi gelirdi. 2200G ara ara doluyor artık.

• iyi ki 3900x almışım.muadili olmayan 9900K 8/16 bile 4800 tl.1050 tl kardayım.

• video sürekli takıldığı için youtube'dan izlemeye devam ettim. :/

Hocam en iyisi biz fiyat-performans oranı iyi diyip geçelim :)
    Çünkü bu bir formül değil. Bir elinde maliyet, bir elinde faydayı tartıp karar almak anlamına geliyor. Herkesin bütçesi ve ihtiyacı farklı. Bana f/p olan başkasına abartı , Başkasına f/p olan bana abartı olabilir.

misal vga 2080ti düşünüyorsan sana f/p olan işlemci 3900x olur.
    monitörün 1680x1050 ise direk amd 3200g alırsın vga da lazım olmaz

• Ryzen masaustuler yil sonuna <br /><br />3000 i alacakdan al yoksa bekle

• Dolar 7ye dayandı f/p

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ryzen 3 3300X ram zamanlamaları tum ryzenlerden iyi olabilir o işlemcide ozel durum var
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.