Şimdi Ara

WD hangi sürücülerini SMR teknolojisiyle geliştirdiğini açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Western Digital ve Seagate’in SMR depolama tekniğine geçişi geçtiğimiz hafta teknoloji dünyasının gündemi meşgul eden önemli başlıklardandı. WD şeffaflık adına önemli bir adım attı.

WD Blue diski de listede

Western Digital topluluklardan gelen geri bildirimleri dinlediklerini belirten açıklamasıyla SMR depolama yöntemine yer verdiği dahili HDD çözümlerini listelemiş. Liste Red ve Blue ailesini içermesinin yanı sıra Black ailesine konumlandırılmış bir modelin de yer alması oldukça dikkat çekici. Zira firma bu seriyi performans odaklı geliştiriyor.

Ayrıca Bkz.Seagate disklerini SMR ile ürettiğini gizleme çabasında mı?

Şimdi sıra diğer üreticilerde. Seagate şimdiye kadar gerekli açıklamaları yapmaktan kaçınan bir tavır sergilemesi nedeniyle kullanıcıları üzdü. Umarız Seagate de gerekli bilgilendirmeleri açık bir şekilde yaparak yeniden güven kazabilir.

Kaynak:https://www.guru3d.com/news-story/western-digital-now-explains-which-hdd-models-use-smr.html

• Bir haber yapıyorsunuz bir resim iki yazı, ama ne nedir onu bile anlatmıyorsunuz.

Shingled magnetic recording (SMR) yani Karışık manyetik kayıt (SMR), depolama yoğunluğunu ve genel sürücü başına depolama kapasitesini artırmak için sabit disk sürücülerinde (HDD) kullanılan bir manyetik depolama veri kayıt teknolojisidir. [1] Geleneksel sabit disk sürücüleri, üst üste binmeyen manyetik izleri birbirine paralel (dikey kayıt) yazarak veri kaydederken, shingled kayıt, daha önce yazılan manyetik izin bir kısmıyla çakışan yeni izler yazar, bir önceki iz daha dar kalır ve daha yüksek iz yoğunluğu sağlar. Böylece, paletler kısmen çatı kiremitlerine benzer şekilde üst üste binmektedir. Bu yaklaşım seçilmiştir çünkü fiziksel sınırlamalar manyetik kafaların okuma kafalarıyla aynı genişliğe sahip olmasını engeller ve kayıt kafalarını daha geniş bırakır.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Shingled_magnetic_recording

https://www.youtube.com/watch?v=3UFUfv9n420&feature=youtu.be
  • Bir haber yapıyorsunuz bir resim iki yazı, ama ne nedir onu bile anlatmıyorsunuz.

Shingled magnetic recording (SMR) yani Karışık manyetik kayıt (SMR), depolama yoğunluğunu ve genel sürücü başına depolama kapasitesini artırmak için sabit disk sürücülerinde (HDD) kullanılan bir manyetik depolama veri kayıt teknolojisidir. [1] Geleneksel sabit disk sürücüleri, üst üste binmeyen manyetik izleri birbirine paralel (dikey kayıt) yazarak veri kaydederken, shingled kayıt, daha önce yazılan manyetik izin bir kısmıyla çakışan yeni izler yazar, bir önceki iz daha dar kalır ve daha yüksek iz yoğunluğu sağlar. Böylece, paletler kısmen çatı kiremitlerine benzer şekilde üst üste binmektedir. Bu yaklaşım seçilmiştir çünkü fiziksel sınırlamalar manyetik kafaların okuma kafalarıyla aynı genişliğe sahip olmasını engeller ve kayıt kafalarını daha geniş bırakır.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Shingled_magnetic_recording

https://www.youtube.com/watch?v=3UFUfv9n420&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yimmasabi -- 26 Nisan 2020; 17:6:23 >

• HDD ye sistem kurulmaz, her disk alınmaz artık. Veri tutsan bi dert, sistem kursan bir dert. Teknoloji markaları kendi paramızla bizi perişan etmeye doymuyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: gokhantinmaz

HDD ye sistem kurulmaz, her disk alınmaz artık. Veri tutsan bi dert, sistem kursan bir dert. Teknoloji markaları kendi paramızla bizi perişan etmeye doymuyor...
    SSD'lerde de aynı muhabbet. Önbelleksiz, TLC hatta QLC Nand'ler, plastik 2.5" kasa.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • SMR Son kullanıcıyı nasıl etkiliyor biri açıklabilirmi.Örneğin ben HDD yi sadece depolama için kullanıyorum.Sistem ve oyunları SSD de tutuyorum.Benim için kötü yanı nedir bu disklerin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Potato_GLaDOS

SMR Son kullanıcıyı nasıl etkiliyor biri açıklabilirmi.Örneğin ben HDD yi sadece depolama için kullanıyorum.Sistem ve oyunları SSD de tutuyorum.Benim için kötü yanı nedir bu disklerin.
    Levent Pekcan Teknoseyir deki son gündem değerlendirmesinde bu teknolojinin ev kullanıcısını etkilemiyecegini, çok sık yazma silme olacak ve HDD ye kendisini düzenlemesi için fırsat verilmeyen senaryolarda problem olacağını söyledi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Performans odaklı olan Black serisi nasıl olur da SMR teknolojisi kullanır. WD Black satın almış laptop kullanıcısına küfür etselermiş daha iyiymiş.

WD firması doğru politika izleyerek SMR teknolojisi içeren diskleri açıklamasına karşılık acaba Seagate SMR teknolojisi içeren diskleri açıklayacak mı?

Açıklamayan firmanın da dürüst olduğunu düşünmüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Potato_GLaDOS

SMR Son kullanıcıyı nasıl etkiliyor biri açıklabilirmi.Örneğin ben HDD yi sadece depolama için kullanıyorum.Sistem ve oyunları SSD de tutuyorum.Benim için kötü yanı nedir bu disklerin.
    Senin için bir zararı yok okuduğum kadarı ile, Ama sürekli yazma silme işlemi yapanlar için kötü örnek olarak SMR ile üretilmiş bir Hdd'i güvenlik sistemlerinde kullananlar için sıkıntı sürekli video yazıp sildiği için.
  • Levet Pekcan'ın dediğine göre, ürünlerin kutusunun üzerinde açıkça belirtmedikleri sürece büyük sıkıntılar yaşanacak. Ev ve küçük ofis kullanıcıları içi sorun teşkil etmese de, orta ve büyük işletmeler için çok ciddi sorunlara gebe

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.