Şimdi Ara

Apple kendi işlemcisi ile üreteceği Mac'i 2021'de piyasaya sürecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
818
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Geçtiğimiz ay sizlere Apple'ın artık Mac modellerinde Intel işlemcileri kullanma planı olmadığını ve kendi işlemcilerini geliştirmek için çalışmalara başladığını bildirmiştik. Gelen bilgilere göre ise şirketin kendi işlemcisini kullanacağı ilk Mac modelinin, 2021 yılında geleceğine işaret ediyor.

Ayrıca Bkz.Huawei, Google Haritalar'ın alternatifini buldu: HERE WeGo

Bloomberg'in haberine göre Apple'ın Mac bilgisayarlarda kullanacağı işlemci  sekiz yüksek performanslı çekirdek ve en az dört enerji tasarruflu çekirdek barındıracak. Ayrıca şirketin toplamda on iki çekirdeğe sahip bu işlemcinin diğer sürümlerini geliştirdiği de düşünülüyor. Ayrıca ARM mimarisine sahip 12 çekirdekli bu işlemcinin, şu anda en son Apple iPhone ve iPad modellerinde kullanılan A13 işlemciden "çok daha hızlı" olacağı ifade edilmiş.

Apple, Intel'e bağlı olmak istemiyor

Bloomberg, ARM işlemcili ilk cihazın yeni giriş seviyesi MacBook modeli olacağını öngörüyor. Ayrıca ikinci nesil yongaların zaten planlama aşamasında olduğu ve “A15” kod adı altında iPhone 2021 modellerinin işlemcisini temel aldığı düşünülüyor.

Performansı ve verimliliği artırmanın yanı sıra, Intel yongalarını bırakmak, Apple'ın Mac cihazlarının zamanlamasını daha iyi kontrol etme planının bir parçası olduğu söylenebilir. Zira son yıllarda Intel'in yol haritasını değiştirmesi, Apple'ın Macbook serisini gerektiği kadar hızlı bir şekilde güncellemesini engellemişti.

• Fiyat politikası yüzünden hiçbir zaman yollarımız kesişmeyecek fakat gerçekten teknoloji içeren apple haberlerini okumayı seviyorum. 68k mimarisi ardından powerpc yolcuğu ve intele geçiş. Şimdi de Palo Alto semi'yi yıllar önce almanın ve harcanan çabanın sonucu. Nihayet bilgisayarda çalışmaya layık kıvama geldi demek(umarım core m ayarından daha ciddidir) Bu artık bilgisayar tarafında istedikleri kar marjını yaklayabilecekler demek, ilk telefon tarafında gördüğümüz çekirdeklerin saat hızı ve sayıca yüksek örneklerini görürüz nasıl olsa işletim sistemleri bu yapıya uygun, sonrası zaten ucu açık ipler ellerinde. Satışa olan etkisi açısından ise şöyle düşnüyüyorum artık bir mac hiçbir pc ile doğrudan kıyaslanamayacak olması bunun işlemcisi özel, mac bu pc ile karşılaştırma kavramı yaratacak, üstüne hacintosh fantazisi olanlar pc alayım ne farkı var ikisi de intel işlemcili diyemeyecek, sırf bunlar bile daha özel hissettirdiğinden satışları artıracağını düşünüyorum.
    Onu isteseler çok daha sıkı tutarlardı, aynı platformda olması bugün kullanıldığı gibi elini kolunu sallayarak kurmaya sebep değil. Örneğin konsollara bakın saırım amd'nin şifreleme özelliği olan işlemcilerine sahip, öyle pc'ye getirilemiyor konsol ortamı. Apple'ın biran önce kendi işlemcilerine geçme isteği sebebi çok açık: maliyet. Intel işlemciler çok pahalı; apple kendine 20-30 dolara işlemci üretiyor, olsun laptop işlemcisi 60-70 dolar, ama Intel'in 300-500 dolarlık laptop işlemcileri var.
  • Yani Apple modelleri AMD görmeden kendi yongalarına kavuşacak. (Bir ara Apple Ryzen söylentileri vardı.)

• Fiyat politikası yüzünden hiçbir zaman yollarımız kesişmeyecek fakat gerçekten teknoloji içeren apple haberlerini okumayı seviyorum. 68k mimarisi ardından powerpc yolcuğu ve intele geçiş. Şimdi de Palo Alto semi'yi yıllar önce almanın ve harcanan çabanın sonucu. Nihayet bilgisayarda çalışmaya layık kıvama geldi demek(umarım core m ayarından daha ciddidir) Bu artık bilgisayar tarafında istedikleri kar marjını yaklayabilecekler demek, ilk telefon tarafında gördüğümüz çekirdeklerin saat hızı ve sayıca yüksek örneklerini görürüz nasıl olsa işletim sistemleri bu yapıya uygun, sonrası zaten ucu açık ipler ellerinde. Satışa olan etkisi açısından ise şöyle düşnüyüyorum artık bir mac hiçbir pc ile doğrudan kıyaslanamayacak olması bunun işlemcisi özel, mac bu pc ile karşılaştırma kavramı yaratacak, üstüne hacintosh fantazisi olanlar pc alayım ne farkı var ikisi de intel işlemcili diyemeyecek, sırf bunlar bile daha özel hissettirdiğinden satışları artıracağını düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 23 Nisan 2020; 21:49:9 >

• interwap kullanıcısına yanıt
    Apple bu yola girdiyse artık sadece pro model ağır iş yükü olan cihazlarda bir sonraki modellerde belki.

• Merak uyandırıcı bir hareket. iPad'te kullanılan Ax işlemcileri gayet güçlü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerbuyucu -- 23 Nisan 2020; 22:31:16 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hackintosh camiasını bitirmek için de olabilir. Ben yıllardır kullanıyorum mesela. Hackintosh da çok büyük sektör. Hem pastadan pay kaybediyor, hemde beceremeyenler yüzünden MacOS itibar kaybediyor. Bekleyip görmek lazım. Hiç istemediğim bir şey. AMD veya Intel olsun. Hatta GPU'da nVidia artık destek vermiyor, sadece AMD kaldı. nVidia'yı da geri istiyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Xagdas

Hackintosh camiasını bitirmek için de olabilir. Ben yıllardır kullanıyorum mesela. Hackintosh da çok büyük sektör. Hem pastadan pay kaybediyor, hemde beceremeyenler yüzünden MacOS itibar kaybediyor. Bekleyip görmek lazım. Hiç istemediğim bir şey. AMD veya Intel olsun. Hatta GPU'da nVidia artık destek vermiyor, sadece AMD kaldı. nVidia'yı da geri istiyoruz.
    Onu isteseler çok daha sıkı tutarlardı, aynı platformda olması bugün kullanıldığı gibi elini kolunu sallayarak kurmaya sebep değil. Örneğin konsollara bakın saırım amd'nin şifreleme özelliği olan işlemcilerine sahip, öyle pc'ye getirilemiyor konsol ortamı. Apple'ın biran önce kendi işlemcilerine geçme isteği sebebi çok açık: maliyet. Intel işlemciler çok pahalı; apple kendine 20-30 dolara işlemci üretiyor, olsun laptop işlemcisi 60-70 dolar, ama Intel'in 300-500 dolarlık laptop işlemcileri var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 23 Nisan 2020; 21:51:12 >

• Bu sayede belkide ilerleyen dönemlerde iphone , ipad ve mac cihazlar için tek bir işletim sistemi olabilir .

• Macbook Pro 16" alma hazırlığı yapan biri olarak kafamı karıştırdı bu durum şimdi. Hali hazırda 2017 13" modelden geçmeyi düşünüyordum.
  • Darısı Windows'a. <D Büyük bir ihtimalle Apple piyasaya sürdükten sonra olur xb
    Ama şöyle söylemek gerekirse artık yakın zamanda ARM işlemcilerde Hem 32 hem 64 Bit Win32 uygulamaları açması için programlamaları lazım. 32 Bit Win32 uygulamaları açtığına şahit oldum. Sıra 64 Bit yazılımlarda.

• Selçuk ALAGÖZ kullanıcısına yanıt
    Ben olsam beklerdim ama eğer işinizde verimlilik ön planda ve proje başına çalışıyorsanız vakit nakittir yani o zaman şimdi upgrade etmekte mantıklı.

• Bana kalirsa maliyet optimizasyonu gecerli bir sebep ama tek sebep o degil.

Su anda 6W TDP'li A13, 95W TDP'li Intel islemcileri tek cekirdek performansinda yakaliyor. Intel yillardir masaya yeni bir sey koyamadi, ne performans ne de enerji verimliligi anlaminda. Ilk iPhone'da neden ARM tercih edildiyse su anda Mac'leri ARM'a tasima istegi de oradan geliyor. Yillardir 10-12 saat bandini asamayan batarya omru yerine Apple'in daha ilk jenerasyon ARM MacBook'larda 20 saati zorlamasi hatta gecmesi bile mumkun. Ustelik daha az isinma ve daha hizli bir sekilde. (or: Apple'in iOS 12'deki frekans olcekleme optimizasyonu)

Ayrica gunluk kullanima yonelik gecisin cok sancili olacagini sanmiyorum ama profesyonel kullanima yonelik yazilimlarin ARM tarafina gecisi biraz sancili olacaktir.

Ayrica MacBook'lari x86 sunucularda calisacak yazilim gelistirme icin kullanan cok buyuk bir kesim var (Or. Google, Amazon, hatta Microsoft vb.). MacBook Pro'larin ARM'a gecmesi demek bu musterilerin direk disarda birakilmasi demek. En cok merak edilen konu bu ve Apple'in bu konudaki tavrini zaman gosterecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Afodfrea -- 24 Nisan 2020; 11:20:4 >

• Merak ettiğin bir Ryzen veya Core-Ix işlemci kadar işlemci kadar performans vereblecekmi yoksa sadece "ya tablet gibi kullan işte napıcan o kadarını" mantığı ile mi yapılmış bir hamle bu?
    Eğer x86 işlemcilere yetiştiyse bu herkes için iyi bir haber sadece Aplle için değil. Alternatik oldu demektir en azından.
  • .V. . kullanıcısına yanıt
    Maliyet ve özgürlük avantajı var. Apple kişiselleştirmeyi çok seven bir şirket ama intel bu konuda aşırı tutucu davranıyor. AMD ise aşırı cömert bu konuda ama iş işten geçti, Apple işlemci sektöründe bu kadar gelişmişken AMD'ye tutunmaz artık.

• Özgür1616 kullanıcısına yanıt
    Emin ol olmaz, iPad ile Mac için geçerli olabilir ama iPhone için imkansız.

• Selçuk ALAGÖZ kullanıcısına yanıt
    Performans olarak pek aynı klasman gibi durmuyorlar. Bu geçiş süreci şak diye olacak bir şey değil. İlk önce 12 inç Macbook'tan başlatırlar, harici GPU olan modellere daha sonra gelir özellikle 16 inç Macbook Pro en son güncellenen Macbook olacaktır. Yani beklemenize pek gerek yok gibi eğer 10 yıl civarı kullanmayı planlamıyorsanız.

• interwap kullanıcısına yanıt
    Halen AMD Ryzen kullanma ihtimali var. Apple bu işlemcileri önce en temel modellerde kullanır, Macbook Pro'ya falan gelmesi yıllar alabilir. Açıkçası Ryzen 9 4800H, 4900H'lı 8 çekirdek 16 izlek işlemci kullanan bir Macbook Pro çıkarsın, piyasayı çok fena sallar. En güçlü laptop işlemcisi 4900H şuan, güç olarak neredeyse masaüstü 9900K'ya yakın öyle diyeyim. Şuan Apple'ın elindeki bunların yanında altı bezli bebe kalır.

• Bakalım onların işlemcileri nasılmış
  • Bilişim dünyasının devleri birim başına katma değeri artırma peşinde. Daha fazla kâr kâr kâr. Bu durumda işlemcisini temin eden müşterisi azalan ve pazar payı daralan Intel de bilgisayar ve mobil cihazlar pazarına bodoslamaya dalarsa şaşırmayalım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.