Şimdi Ara

Yerli ventilatör cihazı Biosys Biyovent hakkında her şey

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
1.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Koronavirüse yakalanan ve solunum sıkıntısı çeken hastaların solunumu için mekanik ventilatör cihazı (solunum cihazı) kullanılıyor. Koronavirüs nedeniyle ihtiyacı artan yoğun bakım ventilatör cihazlarının ilk kez yerli versiyonu seri üretime geçti ve 100 tanesi hastaneye teslim edildi.

Yerli mekanik ventilatör cihazı için Biosys isimli Türk firmasının Biyovent isimli solunum cihazı tasarımı tercih edildi. Biosys, 2012 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın teknogirişim sermaye desteğiyle kuruldu. 2017 yılında TÜBİTAK, KOSGEB ve Bilkent Üniversitesi’nin destekleriyle ürünlerini ticarileştirmeyi başardı. Müşterisi ve yeterli altyapısı olmadığı için seri üretime geçemeyen Biosys Biyovent ventilatör cihazının üretimi için Arçelik, ASELSAN ve Baykar elini taşın altına koydu.

Ayrıca Bkz.Liselerde N95 maske üretilmeye başlandı

Biosys çalışanlarına ek olarak 60 Arçelik ve diğer 60’ı da ASELSAN ve Baykar mühendisi olmak üzere 120 mühendis, yalnızca 14 günde ilk ürünün üretimini tamamladı. Testi yapılan ve kullanıma hazır hale gelen 100 ventilatör, Başakşehir Şehir Hastanesi’ne teslim edildi. Mayıs ayı sonuna kadar 5 bin adet cihaz üretilmiş olacak. Her ay 5 bin yeni cihaz üretilecek.

Kim neler yaptı?

Biosys, yerli solunum cihazı üzerinde yıllar süren çalışmalar yürüttü. Tasarımını, teknik özelliklerini ve prototiplerini hazırladı. Biosys’in yıllar süren çalışmaları, cihazın 14 günde cihazın seri üretime geçmesine imkan tanıdı.

ASELSAN, bu süreçten önce Biosys ile iş birliği yapmıştı. Biyovent cihazının üretimi için 2018 yılından beri ortak çalışma yürütülüyor. Savunma sanayide edindiği tecrübeyi bu cihaza aktardı. Kritik parçaların üretiminde ve yazılımsal özelliklerin geliştirilmesinde rol aldı.

Koç Holding bünyesindeki Arçelik’in Arçelik Garage isimli girişim hızlandırma platformu, Biyoevent'i seri üretime uygun hale getirdi. Arçelik’in hızlı prototipleme ve güçlü tedarik ekosisteminden yararlanıldı. Kompleks elektronik devreler, kullanıcı ekranı, elektromekanik bileşenler, mekanik altyapısı Arçelik fabrikalarında üretiliyor.

Baykar, koronavirüsün ülkemize sıçramasından sonra Biosys’e ilk destek olan firmalardan biriydi. 250 adet sipariş vereceğini duyurmuştu ve ortak üretim için ekibe dahil oldu. Ürünün Ar-Ge çalışmalarının tamamlanmasına, tasarım ve yazılımda iyileşmeler yapmaya, parçaların üretimine katkıda bulundu.

Solunum cihazı çalışmalarına bu 4 firmalara ek olarak Saha İstanbul, Akım Metal, Aksan, Dora Makine, Emge Elektromekanik, Femsan, PCS Test Sistemleri, Serdar Plastik, Tekno Kauçuk ve Tombak Kauçuk firmaları destek oldu.

Biosys Biyovent ventilatör cihazı özellikleri

• Türkiye'nin ilk üst düzey yoğun bakım tipi mekanik ventilatör cihazı

• Yüzde 100 yerli tasarım ve üretim

• Tüm hastalarla uyumlu

• 20 cc ye kadar düşük Vtidal'e inerken, dakikada 150 soluğa kadar çıkabiliyor

• 15 inç yüksek çözünürlüklü, dokunmatik ekran

• Kolay kullanımlı ekspirasyon valfi, harici nemlendirici yuvası

• 2.5 saat dahili batarya

• 1-60Sn aralağında ayarlanabilir inspirasyon ve ekspirasyon bekletme özelliği sunuyor. (Inspiration Hold, Expiration Hold)

• Oransal B asınç Desteği özelliği(PPAV) ile hasta cihaz etkileşimini artırır. SAV(Self Adjusting Ventilation) modu ile Otis Optimizasyonu sağlar ve hastayı en ideal değerlerde solutur.

Daha fazla teknik detayı ve ürünün resimlerini aşağıdaki galeriden görüntüleyebilirsiniz.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Biosys Biyovent yerli ventilatör - solunum cihazı

• Şu aşağılık duygunuzu kendinize saklayın liseli genç kız gibi her bir şeye ağlamayın ağlaklar. Biz Türküz biz yaparız , herkes sizin gibi ezik olsaydı bizi bu topraklarda yaşatmazlardı . Şükür ki idaelleri olan vatan sevdalıları herdaim bu milleti ileri taşıyacaklardır bazı yabancı hayranları eziklerde böyle ağlayacak ama onlarda zamanla öğrenecekler ve ben bu vatan için ne yapabilirim diye düşünecekler inşallah.
    Neresi yerli ne kadar yerli diyenler. Birazcık düşünün bu günlerde kim kime kritik tedarik yapar. Gemisini kurtaran kaptan misali herkes kendi derdine düşmüş. Birbirlerinin mallarına bile el koyar olmuşlar. O öve öve bitiremediginiz Avrupa ve Amerika bizden yardım dinleniyor hâle geldi. Hatta İngiltere bizden yardım gelmezse ayvayı yiyecek hale gelmiş.

Konu dağıldı helal olsun yapanların eline sağlık.

Not: Koronadan yatarsaniz yerli ürüne bağlanmak istemiyorum deme hakkınızı kullanın, hatta gidin o hayran olduğunuz Avrupa ve Amerika'da tedavi görün.
    Acil üretim olduğundan gösterge paneli yada başka parçalar dışarıdan temin edilmiş olabilir.

Özellikle tıbbi cihazlarda bir cihazı üretmek için DSÖ ve ülke normlarından müsaade olayı epey uzun sürebilir,kafana göre tıbbi cihaz yapamazsın

Şu zor zamanda maddi bir beklenti olmaksızın,elini taşın altına koyanlardan allah razı olsun

Şurada bile muhalefet yapan zihniyet,propaganda yapma peşinde

Başakşehir şehir hastanesine karşı çıkıyordunuz,hamdolsun hastane bitti ve şimdi orada ideoloji gözetmeksizin herkes muayene oluyor

Selam kelamet tilavet selamet ve 🤲 ile
    Eğer 1 maliyeti olup 10 a yapılan projelerden değilse helal olsun.

Böyle bir ülke gelişir. Üretimle her sektörde illa zor duruma düşmemize gerek kalmadan böyle hırsla çalışırsak gelişiriz. Sadece aklıma takılan seri üretim için 100 adet az değil mi? yoksa tıbbi cihazlarda üretim daha yavaş mı gerçekleşiyor?

Bu arada parçaların yabancı olması önemli değil %10 yerli dahi olsa eğer dışardan direkt hazır aldığında 10 birim maliyet oluyorken böyle 9 birimse başarıdır. Hele ki böyle bir pandemi döneminde hiçbir devlet dışarı tıbbi malzeme satmıyorken ülkemizde yapılıyorsa güzel iştir. Yapanların eline sağlık
    Türkiye şu süreçte gerek sağlık malzelerinin gerek ventilasyon cihazlarının üretimi olsun, gerekse yoğun bakım ünitelerinin, sağlık tesislerinin varlığı konusunda birçok batılı ülkeden daha etkili olduğunu gösterdi.
    Gösterge paneline takılan mal sürüsüne söylecek söz bulamıyorum. Ventilasyon cihazı yapmışsın takıldığı yere bak, kendin yoğun bakıma muhtaç olduğunda al bir gösterge paneli ağzına sok, sana faydası olur belki.
    Bu arada TR kendi ihtiyacı karşıladıktan sonra ABD ve AB ülkelerine de ventilasyon cihazında kullanılan bazı kompenentleri satışı için de anlaşma yaptı. medikal malzeme bağışlarımız zaten biliniyor. bu tür teknolojik aletlerin kompenentlerini de satıyor olacağız. Demekki herşey panel değilmiş :)
  • o değilde hangi parça? hangi ülkeden? onuda yazsaydınız
  • la benim anlamadığım neden damat kendini öne atmış ?

tayyip baktı oğullarında iş yok, damatlara mı paslıyacak sultanlığı ?

@deckartes

evet parçalar sağdan soldan toplama ( Mesela gösterge ekranı ve paneller isviçre/almanya TEUGAR ) ama şu kısıtlı zamanda yerli milli palavralarına aldırış etmeden, bu işte emeği geçen herkese minnet duymalıyız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ebavamqko -- 21 Nisan 2020; 18:57:1 >
  • Sen veya yakınlarından biri şu alate muhtaç olduğunda sorarsın hangi parçası nerden diye yerli değilse kullanmazsın olur biter.

• maşallah

gerçi burda "ama yol yabdııı" diyerek aşşağılayan

hastene yabdıı cihaz yabdıı diye yine aşşağılar.
  • ebavamqko E kullanıcısına yanıt
    Özürlü sanırım, uzak durun

• leoga66 L kullanıcısına yanıt
    sen şuraya ana hesabınla yazda ben sana ne olduğumu söyliyeyim.
  • Yüzde 100 yerli tasarım ve üretim?

Mesela gösterge ekranı ve paneller isviçre/almanya TEUGAR?

• quote:

Orijinalden alıntı: -Hattori-

Yüzde 100 yerli tasarım ve üretim?

bak ne yazmışım

şu kısıtlı zamanda yerli milli palavralarına aldırış etmeden, bu işte emeği geçen herkese minnet duymalıyız.

şu anda ihtiyaç duyulanların en başında gelen ürünler bunlar. yerli milli palavralarını görmezden gelebiliriz diyorum.
  • ebavamqko E kullanıcısına yanıt
    %100 yerli milli değilse orada %100 yerli milli yazmayacak ağa.

şu zamanda prim yapmak demektir bu.
  • quote:

%100 yerli milli değilse orada %100 yerli milli yazmayacak ağa.

şu zamanda prim yapmak demektir bu.
    adam, damadına prim kastırıyor sürekli.

ihaları çok olay düşürüldü ama nedense bayraktarları sağlam fiyattan iteledi devlete.

onun yerine anka ve anka-s projelerine bu paralar yatırılıp daha da genişletilebilinirdi.

yapıyor adam napalım kardeş. yani ... görmüyor musun o gelmeden önce dolabımız yokmuş, ambulans nedir bilmiyormuşuz ... nabalım kardeşim söyle. bu dönemde göz ardı edeceksin. isterse oğlum bilal üretti desin. yeter ki insanların sağlıklarını kazanmalarına katkı sağlasın bu aletler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ebavamqko -- 21 Nisan 2020; 19:11:11 >
  • Şu aşağılık duygunuzu kendinize saklayın liseli genç kız gibi her bir şeye ağlamayın ağlaklar. Biz Türküz biz yaparız , herkes sizin gibi ezik olsaydı bizi bu topraklarda yaşatmazlardı . Şükür ki idaelleri olan vatan sevdalıları herdaim bu milleti ileri taşıyacaklardır bazı yabancı hayranları eziklerde böyle ağlayacak ama onlarda zamanla öğrenecekler ve ben bu vatan için ne yapabilirim diye düşünecekler inşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nerdeburda -- 21 Nisan 2020; 19:29:6 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Lafi eveleyip gevelemeye gerek yok HELAL OLSUN .

• Eğer 1 maliyeti olup 10 a yapılan projelerden değilse helal olsun.

Böyle bir ülke gelişir. Üretimle her sektörde illa zor duruma düşmemize gerek kalmadan böyle hırsla çalışırsak gelişiriz. Sadece aklıma takılan seri üretim için 100 adet az değil mi? yoksa tıbbi cihazlarda üretim daha yavaş mı gerçekleşiyor?

Bu arada parçaların yabancı olması önemli değil %10 yerli dahi olsa eğer dışardan direkt hazır aldığında 10 birim maliyet oluyorken böyle 9 birimse başarıdır. Hele ki böyle bir pandemi döneminde hiçbir devlet dışarı tıbbi malzeme satmıyorken ülkemizde yapılıyorsa güzel iştir. Yapanların eline sağlık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neresi yerli ne kadar yerli diyenler. Birazcık düşünün bu günlerde kim kime kritik tedarik yapar. Gemisini kurtaran kaptan misali herkes kendi derdine düşmüş. Birbirlerinin mallarına bile el koyar olmuşlar. O öve öve bitiremediginiz Avrupa ve Amerika bizden yardım dinleniyor hâle geldi. Hatta İngiltere bizden yardım gelmezse ayvayı yiyecek hale gelmiş.

Konu dağıldı helal olsun yapanların eline sağlık.

Not: Koronadan yatarsaniz yerli ürüne bağlanmak istemiyorum deme hakkınızı kullanın, hatta gidin o hayran olduğunuz Avrupa ve Amerika'da tedavi görün.

• Şu zor dönemde harika bir iş çıkarılmış.

İsterse panellerini başkası üretsin.

Helal olsun diyorum.
  • quote:

Yüzde 100 yerli tasarım ve üretim?

Acil üretim olduğundan gösterge paneli yada başka parçalar dışarıdan temin edilmiş olabilir.

Özellikle tıbbi cihazlarda bir cihazı üretmek için DSÖ ve ülke normlarından müsaade olayı epey uzun sürebilir,kafana göre tıbbi cihaz yapamazsın

Şu zor zamanda maddi bir beklenti olmaksızın,elini taşın altına koyanlardan allah razı olsun

Şurada bile muhalefet yapan zihniyet,propaganda yapma peşinde

Başakşehir şehir hastanesine karşı çıkıyordunuz,hamdolsun hastane bitti ve şimdi orada ideoloji gözetmeksizin herkes muayene oluyor

Selam kelamet tilavet selamet ve 🤲 ile

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu yerli cihazı bilmiyorum da, dünyada çok kullanılan irlandalı ve amerikalı firmaların içindeki parçaların bazıları isviçreden, bazıları çinden, bazıları tayvandan vb. Böyle gidiyor. Bu yüzden tasarım kimin ona bakmak lazım. Diğer şirketleri ve ürünleri gözünüzde çok büyütmeyin. Kendi ülkenizin malını da küçültmeyin. Allah korusun ama gün gelir hayatınızı kurtarır.

• Günde 72 saat çalışarak milyonlarca üretip dünyaya satıp cari açığı kapatıp gelen dolarlarla kuru düşürelim peki kim çalışacak bu dönemde işsiz kalan binler milyonlar var onlar bu fikri uygularsak ülke kalkınır gelen paralarıda medikale yatırıp dünya medikal lobisinin oluşturalım.

• Ne kadar çok birbirinizle kavga edip tartışıyorsunuz. Yapıldı bitti. Çalışan kazanır. Yapılacak Tabiki... sonuçta insan hayatı...Uzatmayın Hayırlı olsun...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.