Şimdi Ara

3 yıllık AMD Ryzen 3 1200 işlemcisi Zen+ ile güncellendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
3
Favori
1.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD bir yandan yeni teknolojilerle donattığı işlemcilerini piyasaya sürerken bir yandan da sürpriz bir şekilde geçmiş işlemcilerini güncelliyor. İlk Zen mimarisinin işlemcilerinden Ryzen 3 1200 bunlardan birisi.

Yeni Ryzen 3 1200 neler sunuyor?

Ryzen 3 1200 işlemcisi Temmuz 2017 tarihinde piyasaya sürülmüştü. 14Nm sürecinde geliştirilen 4 çekirdekli işlemci giriş seviyesinde mücadele vermişti. 12Nm sürecindeki Zen+ çekirdeklerine güncellenen işlemci biraz daha avantajlı hale geldi. 3.1GHz taban hızı turbo ile 3.4GHz seviyesine çıkabiliyor.

Ayrıca Bkz.Binance yakında Ethereum ağına rakip oluyor

Bu avantajlar arasında biraz daha iyi IPC performansı, daha iyi turbo hız seviyeleri, daha hızlı ön bellekler, daha hızlı DDR4 bellekler için optimize edilmiş kontrolcü sayılabilir. Ayrıca enerji verimliliği de unutulmamalı.

Yenilenmiş Ryzen 3 1200 işlemcisi YD1200BBM4KAFBOX model numarasıyla bazı Avrupa perakendecilerinde satışa başladı. Fiyatı ise 55Avro civarında seyrediyor.

Kaynak:https://www.techpowerup.com/266029/amd-updates-ryzen-3-1200-cpu-with-zen-architecture

• Bunun özel bir nedeni yok. Teknik sebeplerden dolayı böyle.

AMD işlemcilerini intel gibi blok üretmiyor, bunun yerine CCX denen gruplar halinde üretiyor. Mesela 64 core Threadripper 8 tane 8 core içeren CCX yapısında. Bunun avantajı maliyet. Blok üretimde kusur çıkarsa 64 corenin hepsi çöp olur. CCX yapısında ise 1 CCX bozuk 7 CCX sağlam olur ve yine 8 CCX ile 64 core işlemci yapılır.

AMD 1xxx ve 2xxx serisinde 2-3-4 core içeren CCX kullanıyordu. Ryzen 3 serisi de 2 tane 2 core içeren CCX içeriyordu. 3xxx serisinde ise 4-6-8 core içeren CCX kullanıyor. Bu yüzden 3xxx serisi Ryzen 3 çıkarmadı.

Aynı zamanda nm küçültme işi de yapılıyor. Daha düşü nm bantları kuruldukça eski bantlar yavaş yavaş devreden çıkarılıyor. TMSC firması AMD için 14-12-10-7 nm üretim yapıyordu. Şimdi Zen4 (belki 5xxx serisi) ve Apple için 5 nm üretime hazırlanıyor. 7 nm üretimi de artırmaya çalışıyor. Bu yüzden eski 14 nm bantları değiştirip 5 nm üretim bantlarını artırmaya çalışıyor.

Bu da eski 14 nm Ryzen 1xxx serilerinin artık 12 nm ile üretilmesi demek.
    12nm islemcilere ozel bir durum da diyebiliriz. Daha onceki konularda defalarca detayli yazildi. AMD'nin mevcut anlasmasi geregince cok yuklu miktarda 12nm islemci uretme firsati bulunuyor. 7nm icin ekstra lisans bedeli odememek icin mevcut 12nm uretim bantlarini en az 2021 e kadar kullanmaya devam edecegini taahhut etmisti AMD. Asagida yabanci bir kaynak bulunuyor mesela;

https://www.anandtech.com/show/13915/amd-amends-agreement-with-globalfoudries-set-to-buy-wafers-till-2021

Sadece Ryzen 5 2xxx, Ryzen 7 2xxx islemciler ile bu kotayi dolduramadigi icin ilk asamada 1600 serisi ile 12nm'ye gecis yaptilar. Buyuk ihtimalle hala kapasite acigi oldugu icin en rahat satabilecekleri giris seviye modellere yoneldiler simdi de. Aynisini ne yazik ki 7nm Zen2 mimarisi icin gormemiz mumkun degil. 7nm hala yuksek talep olan gorece daha pahali bir uretim teknolojisi, 12nm gibi bol bulunmuyor.
  • İntel bunları yeni nesil diye tekrar kakalıyordu. Demek bu şekilde oluyormuş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Intel in 2000 den 7000 serisi dahil tüm serilerinde milleti keklediği taktik

%3 performans artışıyla millete zorla üst seviye anakart aldırması da cabası.

Şu intel yıllar boyunca kerizleri ne sağdı arkadaş ya
  • İntel her yıl çekirdek sayınısı arttırmadan sadece %5 lik performans arttırıp, yeni anakarta da mecbur bırakıyordu. Sağılmaya alışanlara böyle şeyler garip gelir :))))

• Sanırım 14nm'likleri tekrar üretmek daha pahalıya mal olduğu için böyle yapıyor sürekli AMD. 12 nm'lik ryzen 5 1600 denilen de 2600'un underclock edilip 1600 diye piyasa sürülmüş haliydi zaten.
  • Ryzen 1600’den asagisini almayin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ryzen 1200 AF, 60 dolara güzel işlemci.

• şaka maka ryzen serisi cillop gibi oldu.
  • Bir seri ilk çıktıktan aylar sonra almayı düşünüyorum bu sebepten. Sonradan gelen seri daha rafine olmuş oluyor. ryzen 1600 gibi.
  • Bu olay Ryzen 2. seri ve 3. seride de devam edecek mi?

Atıyorum Ryzen 5. seri 5 nm ile çıktığında Ryzen 5 3600'ün de 5 nm AF versiyonunu yapacaklar mı?

Yoksa sadece ilk nesil Ryzen'lere özel bir durum mu?
  • 12nm islemcilere ozel bir durum da diyebiliriz. Daha onceki konularda defalarca detayli yazildi. AMD'nin mevcut anlasmasi geregince cok yuklu miktarda 12nm islemci uretme firsati bulunuyor. 7nm icin ekstra lisans bedeli odememek icin mevcut 12nm uretim bantlarini en az 2021 e kadar kullanmaya devam edecegini taahhut etmisti AMD. Asagida yabanci bir kaynak bulunuyor mesela;

https://www.anandtech.com/show/13915/amd-amends-agreement-with-globalfoudries-set-to-buy-wafers-till-2021

Sadece Ryzen 5 2xxx, Ryzen 7 2xxx islemciler ile bu kotayi dolduramadigi icin ilk asamada 1600 serisi ile 12nm'ye gecis yaptilar. Buyuk ihtimalle hala kapasite acigi oldugu icin en rahat satabilecekleri giris seviye modellere yoneldiler simdi de. Aynisini ne yazik ki 7nm Zen2 mimarisi icin gormemiz mumkun degil. 7nm hala yuksek talep olan gorece daha pahali bir uretim teknolojisi, 12nm gibi bol bulunmuyor.

• CCaaNN kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler ayrıntılı cevap için :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Evil Belief

Bu olay Ryzen 2. seri ve 3. seride de devam edecek mi?

Atıyorum Ryzen 5. seri 5 nm ile çıktığında Ryzen 5 3600'ün de 5 nm AF versiyonunu yapacaklar mı?

Yoksa sadece ilk nesil Ryzen'lere özel bir durum mu?
    Bunun özel bir nedeni yok. Teknik sebeplerden dolayı böyle.

AMD işlemcilerini intel gibi blok üretmiyor, bunun yerine CCX denen gruplar halinde üretiyor. Mesela 64 core Threadripper 8 tane 8 core içeren CCX yapısında. Bunun avantajı maliyet. Blok üretimde kusur çıkarsa 64 corenin hepsi çöp olur. CCX yapısında ise 1 CCX bozuk 7 CCX sağlam olur ve yine 8 CCX ile 64 core işlemci yapılır.

AMD 1xxx ve 2xxx serisinde 2-3-4 core içeren CCX kullanıyordu. Ryzen 3 serisi de 2 tane 2 core içeren CCX içeriyordu. 3xxx serisinde ise 4-6-8 core içeren CCX kullanıyor. Bu yüzden 3xxx serisi Ryzen 3 çıkarmadı.

Aynı zamanda nm küçültme işi de yapılıyor. Daha düşü nm bantları kuruldukça eski bantlar yavaş yavaş devreden çıkarılıyor. TMSC firması AMD için 14-12-10-7 nm üretim yapıyordu. Şimdi Zen4 (belki 5xxx serisi) ve Apple için 5 nm üretime hazırlanıyor. 7 nm üretimi de artırmaya çalışıyor. Bu yüzden eski 14 nm bantları değiştirip 5 nm üretim bantlarını artırmaya çalışıyor.

Bu da eski 14 nm Ryzen 1xxx serilerinin artık 12 nm ile üretilmesi demek.

• melikulupinar kullanıcısına yanıt
    Hocam peki ryzen2 işlemcilerde IO modülünün de bu anlaşma gereği 12nm üretimesi işine ne diyorsunuz?ryzen3'te 7nm IO görebilecek miyiz yoksa 5000 serisine mi kalacak bu olay?bu sefer de 5nm olacak deniyor IO da 5nm olursa kullanıcıya faydası var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 128MilyarDolar

Intel in 2000 den 7000 serisi dahil tüm serilerinde milleti keklediği taktik

%3 performans artışıyla millete zorla üst seviye anakart aldırması da cabası.

Şu intel yıllar boyunca kerizleri ne sağdı arkadaş ya
    bile bile sağıldık hocam alternatif yoktu. ama artık seçeneğimiz var bilinci yerinde olan intele pek yaklaşmıyor. ama hala isminden dolayı daha iyi sanan kitle var. amd nin ismini bilinir hale getirmesine 10 yıl var en az. böyle devam ederse tabi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Edward Teach

Hocam peki ryzen2 işlemcilerde IO modülünün de bu anlaşma gereği 12nm üretimesi işine ne diyorsunuz?ryzen3'te 7nm IO görebilecek miyiz yoksa 5000 serisine mi kalacak bu olay?bu sefer de 5nm olacak deniyor IO da 5nm olursa kullanıcıya faydası var mıdır?
    Modülün daha doğrusu Imfinity Fabric içindeki zamazingoların CCX ünitelerinden farklı nm ile üretimi kolay. Zira ayrı die halindeler.

Üstelik IF bririmleri CCX üniteleri (çekirdekler) kadar karmaşık değil ve daha az transistör ile yapılabiliyor.

Bu yüzden 7-12 nm vb tamamen maliyet perf odaklı bir seçim. 12 nm artık IF için yetersiz kalmaya başlarsa 10-7 filan olur ilerde.
  • melikulupinar kullanıcısına yanıt
    Hocam kafa dalgın olunca ben soruyu doğru soramamışım özür diliyorum.şöyle güncelleyeyim: bu ayrı modül IO içerisindeki ram kontrolcü 12nm ya da 7nm olunca bir performans farkı verir mi yoksa bu kontrolcüyü yapmak için misal 1000 tuğla gerekiyor 12nm bunu sağlıyor ve 7nm ile 2500 tuğla ile yapmanın anlamı yok mu?ryzen2 kullanıcıları IF kapasitesi yüzünden yüksek ram hızlarına çıkmakta sorun yaşıyor biliyorsunuz.
  • Edward Teach kullanıcısına yanıt
    Performansa direkt etkisi olmaz. Zaten Infinity fabric bellek veri yolu hızına bağlı. Daha hızlı çalışamaz.

Yine bellek yolu/infinity fabric işlemcinin max frekansının üzerine de çıkamaz.

Bu yüzden 7-12 nm vb olması değil önemli olan, 12 nm ile çıkabilmesi gereken hıza çıkabiliyorsa sorun yok.
  • Edward Teach kullanıcısına yanıt
    İşlemcideki gibi transistor yoğunluğu artırmanın bir getiris yok araştırdığım kadarıyla, üstüne zaten AMD açıkladı bu mevzuyu pek bir getiri sağlamıyor küçülme diye. İstenen birimler 12nm üretimle wafer'da çok fazla yer kaplamadığı sürece öyle gider üretim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 21 Nisan 2020; 18:47:55 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.