Şimdi Ara

Intel’in entegre Xe GPU’su AMD’nin iGPU’sunu yakalayabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• AMD yıllardır iGPU alanında liderliği açık ara farkla elinde tutuyor. Son test sonucu Intel’in yoğun mesai ayırdığı Xe GPU’sunun bir hayli iddialı geldiğine işaret ediyor.

Xe GPU'su skoruyla şaşırtıyor

3DMark’ta ortaya çıkan 2/4 Tiger Lake işlemcisi Gen12 GPU’sunu barındırıyor. Grafik alanında 2467 puan alan yonga fizik alanında ise 6488 puana ulaşmış. Grafik skoru itibariyle model AMD’nin 8 CU içeren Vega iGPU’suyla kıyaslanabilir düzeyde.

Renoir APU’larındaki GPU her ne kadar Picasso yongalarındaki CU’larla karşılaştırılınca 11 CU’ya denk performans sergilese ve Navi’den aldığı modern medya ve görüntüleme motorlarını taşısa da özünde 3 yıllık  Vega mimarisini kullanıyor.

Ayrıca Bkz.AMD Zen 4 ve RDNA 3’te optimize edilmiş bir 5 nm tekniğini kullanabilir

Dolayısıyla Intel’in 2021 yılında ilk işlemcilerle birlikte kullanıma sunacağı Xe GPU’larına karşı eğer AMD önemli bir hamlede bulunursa mavi ekip yine geriye düşebilir. Kesin sonuçları zaman gösterecek.

• Biz güzel AMD laptoplar bekliyoruz. Inteli amerikalılar alsın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İntel başlangıçta AMD yi yakalarsa bu konuda Inyel avsntaj yakalayabilir. Intelin bir çok işlemcisinde entegre gpu var. Amd de sayılı.

• biz AMDden şaşmayız
  • Gökten kemik yağarsa Intel belki Amdyi yakalar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • classf2re kullanıcısına yanıt
    amd de menşei olarak amerikan firmasıdır :=)

• Şu işlemcilerin içine adam gibi gpu entegre edip bizi zırt pırt bozulan ekran kartlarından kurtaracak firmaya tüm kalbimle hayır duası eder bir fatiha okurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 17 Nisan 2020; 21:1:18 >
  • Merakla bekliyoruz. Laptop alacağımdan değil, bir kere aldım, yaba gibi eller ve koca parmaklar ile eziyetin alasını yaşadım. Tövbe. (Hem artık ev kuşu bir emekli olduk. Yaşasın desktop.)

Sadece i740, Larrabee ve Iris gibi fiyasko olup olmayacağını merak ediyorum.

i740-larrabeee de çok tantana koparmış ama sonuçta fiyaskonun dibi çıkıştı. Iris de öyle. Zamanındaki en güçlü APU olan AMD A10-7850K içindeki iGPU ile kapışacak deniyordu. Bir çok demo ve testte uçuyor kaçıyordu.

Sonra işin foyası ortaya çıktı. Grafik verisi işlemci içindeki 128 MB ESRAM içine sığıyorsa epey uçup kaçabiliyordu. Ancak o dönemler 1-2-3 GB bellekli ekran kartları hakimdi ve en dandik harici oyun kartında bile 1 GB vardı.

Grafik verisi 128 MB dışına taşınca uçup-kaçan iris isabet almış uçak gibi yere çakılıyordu. 128 MB ile de anca demo yapılıyordu, gerçek bir oyunla uzaktan yakından alakası yoktu.

Bakalım en azından işe yarar bir şey mi çıkacak, yoksa yine demo mu izleyeceğiz.

• Amerikan frimaları hiç bir zaman kaybetmez

• ugacomtr U kullanıcısına yanıt
    Ben yerli ve milli demedim ki. Dedim mi? Demedim. Inteli amerikalılar alsın rekabet sürsün biz de güzel Amd ürünlerini ucuza alalım demeye getirdim. Yani bana bunu açıklattınız ya bir manası kalmadı artık. Neyse :/

• ilk baştan bunu yazabilme kabiliyeti varmış. Helal :)
    kurduğunuz cümle inteli üretildiği yerdeki abd liler alsın biz başka yerde üretilen amd alalım anlamına da geliyor. Ha bunu düşünemediyseniz sizin kabahatiniz. Düşük cümle kurulacağına düzgün bir anlatımla cümlelerinizi de yazabilirsiniz.
    İyi forumlar.
    Not: Baya da hayal gücü var yerli milli falan. Elementler güzel uyduruluyor bakıyorum.
  • iGPU konusunda rekabet olması gayet iyi bence.

Belki GTX 1060 seviyesine gelecek iGPU görebiliriz.
  • AMD'nin işi bu. Çakar yeni seri işlemcilerine bi tane GPU farkı gene açar. Şimdi sallamıyor bile.
  • TDP değeri var laptoplarda önemli olan bu. Yoksa yakalamış yakalamamış bu önemli değil.
  • interwap kullanıcısına yanıt
    Lakin AMD nin elinin altında bilgi ve deneyim var. Bundan 10 sene evvel satın almıştı ATİ yi. ATİ nereden baksan 20 yıldır bu sektörde olan bir firma. Öyle kolay değil

• quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet DOĞAN

Lakin AMD nin elinin altında bilgi ve deneyim var. Bundan 10 sene evvel satın almıştı ATİ yi. ATİ nereden baksan 20 yıldır bu sektörde olan bir firma. Öyle kolay değil
    Elbet AMD daha kaslı GPU'yu yongaya gömebilir ama bu AMD grafik kartı satışını etkiler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.