Şimdi Ara

Netflix koronavirüs nedeniyle Türkiye'deki yayın kalitesini düşürdü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
0
Favori
3.983
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Koronavirüs nedeniyle tüm Türkiye evine kapandı. Çalışanlar ve zorunlu ihtiyaçlar dışında evden çıkılmaması gerekiyor. Bu durum dijital yayın platformlarının ziyaret sayısında artışa neden oldu. Özellikle de Netflix’in son zamanlarda çok yüksek izlenmelere ulaştı.

Netflix, Youtube vb. video platformlarının ziyaret trafiğinin artması, telekomünikasyon şirketlerinin altyapısını zorlayabiliyor. Evde kaldığımız bu süreçte internet bağlantısında sıkıntı yaşanmaması ve telekomünikasyon şirketlerinin maliyetlerinin düşürülmesi için siteler trafiğini yavaşlatma kararı alıyor.

Yayın kalitesi düştü

Netflix, Avrupa’daki trafiğini yüzde 25 oranında düşürme kararı almıştı ancak bu karara Türkiye dahil değildi. Netflix İçerik İletiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ken Florance tarafından bugün yapılan açıklamayla Türkiye’deki trafiğin yüzde 25 oranında düşürüldüğü duyuruldu. Bu nedenle dizi ve filmlerin video kalitesi düşüş yaşandı. Bitrate kalitesinde düşüş var ve kalitenin SD'den HD'ye geçiş hızında yavaşlama gözlemleniyor.

Ayrıca Bkz.Netflix resmen duyurdu: Yayın kalitesi %25 düşüyor [Güncelleme]

Resmi açıklama geldi

Netflix İçerik İletiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ken Florance, yaşanılan küresel krize bağlı olarak, sundukları hizmet kalitesini koruyarak telekomünikasyon ağlarındaki Netflix trafiğini yüzde 25 oranında azaltacak bir yöntem geliştirdiklerini ifade etti.

Ken Florance, şunları kaydetti:

"Trafikteki bu azalmaya rağmen üyelerimiz tercih ettikleri plan kapsamında yer alan Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD), Yüksek Çözünürlük (HD) veya Standart Çözünürlük (SD) seçeneklerinden faydalanmaya devam edebilecek.

Türkiye'de önümüzdeki 30 gün boyunca uygulanacak bu yöntemin telekomünikasyon ağları üzerinde önemli bir rahatlama sağlayacağına inanıyorum."

• Aylık 10TL'ye kaliteli hizmet alıyoruz. Olağanüstü bir durum var ve buna karşı bizlerin çok da etkilenmeyeceği geçici bir önlem alınmış.

%25 yayın kalitesinin düşmesiyle kimse ölmez. Kaldı ki bu durum geçici.

Biraz anlayış gerekir. 4 kişi toplanıp Netflix'e girince hak ihlali yok ama olağanüstü bir durumda geçici olarak kalite düşünce herkes anayasa hukukçusu oluyor.

Yapmayın, etmeyin, yazıktır. Bu süreçte firmaların ve sistemin ayakta kalması lazım. Biraz anlayışlı olalım lütfen.
    %25 Kalite ile kimse ölmez mantığı çok yanlış %25 daha kaliteli görüntü alabilmek için harcamalar yapan sinema serverler var. Senin mantığına göre 2k 4k 8k hiç çıkmasın 1k eyiydi.

Ayrıca Netflix'in burada PR yaptığını düşünüyorum. Kendi altyapısı kaldırmadığı için iyilik yapıyormuş gibi sunuyor bunu bize. Asıl olan knedilerine gelen yükü azaltıyorlar bunuda bize iyilik yapıyorum diye yutturuyorlar.
    Sana oyun mantığıyla anlatım. İyi bir kalitede 100 Fps alan biri 125 Fps alamk için ne gibi harcamalar yapar ? Ekran kartı ve işlemci belki ram. Çünkü bu adam için önemlidir o sen 50 fps oynarımda dersin senin tercihindir o.

4k kaliteli film izlemek için sinema severlerde iyi bir TV alırlar sonra iyi bir medai player alıp iyi bir ses sistemi ile bunu tamamlarlar. Bu senin için önemli değildir ama sinema severler için önemlidir.

Sonuçta o 10 TL dğeil güzel kardeşim emin ol.
    Netflix tarafından bir içerik sunuluyor ve fiyatı belli. Herhangi bir yayın kalitesi garantisi yok. Yayın kalitesi ancak Netflix'e rakiplerine karşı pazarlama avantajı sunar.
    Yayın kalitesi düşürülmesine rağmen filmin %25 kesilmiyor. %100 izliyoruz. Demek ki fiyatta bir indirim söz konusu olması gerekmiyor.
    Arkadaşlar %25 tamamen yalan . 4k içeriklerin nerdeyse tamamı hd olmuş durumda . Peki ben enayi miyim acaba 4k ya o kadar baya bayildim yok dolby vision bilmem ne izlemek icin . Bir mail bilgilendirme bile yok saka gibi bu kabul edilbilir bir durum degil para iadesi talep ettim kullanmadigim gunler icin siz de hakkinizi arayin .
  • Aylik verdigimiz ucretten de yuzde 25 dussunler o zaman.

• Vergiler vs ile pek bir yansimasi olmayacaktir.

• Aylık 10TL'ye kaliteli hizmet alıyoruz. Olağanüstü bir durum var ve buna karşı bizlerin çok da etkilenmeyeceği geçici bir önlem alınmış.

%25 yayın kalitesinin düşmesiyle kimse ölmez. Kaldı ki bu durum geçici.

Biraz anlayış gerekir. 4 kişi toplanıp Netflix'e girince hak ihlali yok ama olağanüstü bir durumda geçici olarak kalite düşünce herkes anayasa hukukçusu oluyor.

Yapmayın, etmeyin, yazıktır. Bu süreçte firmaların ve sistemin ayakta kalması lazım. Biraz anlayışlı olalım lütfen.
  • Tendürek T kullanıcısına yanıt
    Hak ihlali nereden çıktı? Netflix kendisi bile kabul ediyor bu olayı? İhlal nerede?

• Netflix tarafından bir içerik sunuluyor ve fiyatı belli. Herhangi bir yayın kalitesi garantisi yok. Yayın kalitesi ancak Netflix'e rakiplerine karşı pazarlama avantajı sunar.
    Yayın kalitesi düşürülmesine rağmen filmin %25 kesilmiyor. %100 izliyoruz. Demek ki fiyatta bir indirim söz konusu olması gerekmiyor.

• LazerBülbül kullanıcısına yanıt
    Netflix sadece bu durumun farkında ve kabul ediyor ancak şifre paylaşımı yayın politikasına aykırı.

Link
  • Torrent akaaaar!

• Herkes içerik ücreti demiş de bir vcd-dvd-bluray fiyatı nasıl aynı değilse yayında kalite farkı da aynı ücretlendirmeyle olmamalı. Sadece çözünürlükten bahsetmiyorum, bitrate de önemli sonuçta.

• İnsanların işlerini kaybettiği, alacaklarını alamadığı ve ödeme güçlüğü yaşadığı bu günlerde aylık üyelik ücretinden de aynı oranda bir indirim yapılarak sembolik de olsa insanlara maddi anlamda bir destek verilebilirdi diye düşünüyorum.
  • Nord VPN kullanamya devam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Katılmıyorum desem yalan olur ;)

• Fiyat aynı ama.!!

• 4k paket alanda gözle gorunur düşüs goren varmi?

%25 Kalite ile kimse ölmez mantığı çok yanlış %25 daha kaliteli görüntü alabilmek için harcamalar yapan sinema serverler var. Senin mantığına göre 2k 4k 8k hiç çıkmasın 1k eyiydi.

Ayrıca Netflix'in burada PR yaptığını düşünüyorum. Kendi altyapısı kaldırmadığı için iyilik yapıyormuş gibi sunuyor bunu bize. Asıl olan knedilerine gelen yükü azaltıyorlar bunuda bize iyilik yapıyorum diye yutturuyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi madonos -- 27 Mart 2020; 13:11:5 >
    Şifre paylaşımı yayın politikasına aykırıysa bütün abonelikleri tek kullanıcı için yapsınlar o zaman. Kendileri belirtiyor kullanım koşullarını.

• Fiyata da yansımadığı sürece bu anlayış tantanaları ikiyüzlülükten başka bir şey değil...

• Netflix in altyapısı varken telekom altyapısı nasıl sorun yaratıyor anlamış değilim.

• Devletler resmen savaştayız diyorlar, OHAL uyguluyorlar. Her gün yüzlerce insan ölüyor, binlercesi hastalığa yakalanıyor. Adam gelmiş, burda 4K'nın savunmasını yapıyor. @madonos Halen olayın ciddiyetini kavrayamamış.

Netflix ile ülke mi kurtarılacak gibi mantıksız bir yorum yapacağın için detaylıca açıklıyorum. Arkadaşım ekonominin, ülkenin ayakta kalabilmesi, en az zararla atlatabilmesi için bizlerin (ben mesela bilgisayar programcısıyım) ve benim gibi evden çalışabilenlerin işlerine devam etmesi, çalışması, internet üzerinden videolu toplantılar yapabilmesi, ekran paylaşması gerekiyor. Bunun için de internet bağlantısının iyi olması gerekiyor. Ülke olarak biz Netflix gibi hizmet sağlayıcılarından kaliteyi düşürmesini talep ediyoruz, adamlardan birde indirim mi isteyeceğiz? Adamların altyapısal bir problemi yok, bizim var. İşin özeti böyle ciddi bir durumda devlet isterse haklı olarak sana online stream hizmetlerini dahi yasaklayabilir.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.