Şimdi Ara

nPerf, Türkiye'deki mobil operatörlerin hızını ölçtü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
2
Favori
4.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• İnternet hız testi platfomu nPerf, mobil operatörlerin internet hızını karşılaştırdı. Kullanıcıların nPerf.com’dan yaptığı hız testinden edinilen bilgilere göre Türkiye’de 2019’da en hızlı interneti sunan mobil operatör firması Turkcell oldu.

nPerf tarafından hazırlanan rapor, 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Türkiye’den 43 bin 123 farklı bağlantıdan elde edilen hız testi verilerine göre ölçüm yapıldı. Bağlantıların yüzde 39,1’ini Turkcell, yüzde 30.9’unu Vodafone ve yüzde 30’unu Türk Telekom oluşturuyor.

Download hız testinde kullanıcılarına ortalama 35.04 Mb/s hız sunan Turkcell en hızlı operatör oldu. Türk Telekom kullanıcıları ortalama 21.32 Mb/s, Vodafone kullanıcıları ortalama 14.44 Mb/s hız elde etti.

Upload hızına baktığımızda da sıralamanın aynı olduğunu görüyoruz: Turkcell 12.88 Mb/s, Türk Telekom 10.72 Mb/s, Vodafone 7.78 Mb/s.

Ayrıca Bkz.İndirme hızında en hızlı interneti Turknet, yüklemede Turkcell sundu

Gecikme testinde ise tam tersi bir sıralama söz konusu. Bu veri özellikle de PUBG Mobile gibi rekabetçi online oyun oynayan ve Geforce Now gibi bulut oyunculuk servisini kullanan kişiler için büyük önem taşıyor. Düşük rakam, daha iyi deneyim sunuyor. Vodafone kullanıcıları Turkcell’e göre ortalama 10 ms daha düşük gecikme ile oyun oynayabiliyor.

nPerf skoru, indirme hızının 2/3’ünü yükleme hızının 1/3’ünü ve ping süresini hesaplıyor. nPerf, bu formülün genel tüketici kullanımının bağlantı kalitesini yansıttığı ifade ediyor. nPerf skoru sıralamasına göre Turkcell 1. sırada, Türk Telekom 2. sırada, Vodafone 3. sırada yer alıyor.

Kaynak:https://media.nperf.com/files/publications/TR/2020-03-23_mobile-connections-survey-nPerf-2019.pdf

• Onun sebebi Vodafone’nun 4G için en kötü bantları satın almasından kaynaklı. Dolayısıyla nüfusun yoğun olduğu yerlerde hız ciddi ölçüde düşüyor. Vodafone 4G işinde Turkcell ve TT’nin gerisinde. Hele ki virüs yüzünden millet evlere kapanıp telefondan internete yüklenince hız farkı kendini iyice hissettirmeye başladı.
    Bizim insanimiz ne zaman kiyas yapmaktan vazgececek bilmiyorum.
    Sidik yaristirmaktan keyif aliyor insanlar hayret etmemek elde degil.
    Bulundugun konuma, yogunluga, elindeki cihaza gore degisiyor zaten hız denen şey. Benim oturdugum yer ogrenci mahallesiyse burada Turkcell bile tatmin etmiyor. Turk telekomda video bile acamiyorum. Köye gidiyorum, cevre koylerin toplam nüfusu 200-250 ee orada turk telekom bile muthis bir hız veriyor. Bakarsın senin bulundugun yerde hangi operatör iyiyse gecersin ona. Senin cevrendeki 5-10 kisiden duydugun bilgiyle nasil yargilama yapabiliyorsun ? Bu yetkiyi kim veriyor size ya yeminle gozumde gram degeri kalmiyor artik insanlarin. Buraya yorumu yazanlar sokakta, orada burada karşılaştığımız insanlar.
    Aklı başında, işkembeden sallamayan insanları tenzih ediyorum.
  • Turkcell hiz canavari net.

• Sırf Türkcell iyi çekiyor diyo Vodafone’den geçtim Türkcell farkını hissettiriyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • vodafone internet hızı cidden kötü. 3g si 4g den hızlı

• Vodafone'un şu son 5 yıldaki fırsatı nasıl da beceriksizce heba ettiğini gösteren tablo.
    Oysa biraz yanına yanaşsa o kadar çok insan geçmeye hazır ki; başta ben.
    Telekom'un bile gerisinde kalmışlarç

• Vodafone kullanıyorum önceden Tt kullanıyodum. Vodafone gerçekten 4g kullandığını düşünmüyorum. 3g de bile diğer opratörler daha yüksek hız veriyor.

• bykrm kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle haklısın hocam, aşırı yavaş kalıyor.

• hız sorun değil ancak bazen köye gittiğimde bir tek türkcell çekiyor tt ve vodofone zerre çekmiyor.

• Türkcel pahalı gardaş biz alamak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Turkcell fiyat olarak tuzlu olsa da hız ve çekim kapasitesi konularında rakiplerinden ileride.

• Speedtest sonuçlarını damerak ettim. Gerçi Turkcell orada da öttürmüştür.

4/4'lük olmasada açıkara en iyisi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu Vodafone'a noldu gerçekten anlamak zor. son zamanlarda şehrin göbeğinde evimde bile çekme sorunları oluşmuştu ki etrafımda ki çoğu kişi de de böyle. Adamalara yüzlerce şikayet gidiyo. Hiç mi dikkate almazlar. internet keza o derece kötü. Neyseki şirketim Turkcell'e geçti de rahat ettik.

• bykrm kullanıcısına yanıt
    Onun sebebi Vodafone’nun 4G için en kötü bantları satın almasından kaynaklı. Dolayısıyla nüfusun yoğun olduğu yerlerde hız ciddi ölçüde düşüyor. Vodafone 4G işinde Turkcell ve TT’nin gerisinde. Hele ki virüs yüzünden millet evlere kapanıp telefondan internete yüklenince hız farkı kendini iyice hissettirmeye başladı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 23 Mart 2020; 15:2:30 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • " Bağlantıların yüzde 39,1’ini Turkcell, yüzde 30.9’unu Türk Telekom ve yüzde 30’unu Türk Telekom oluşturuyor. "

Ufak bir düzeltme lazım.

• vodafone kötü aveadan da betermiş

• quote:

Orijinalden alıntı: santhora

Bu Vodafone'a noldu gerçekten anlamak zor. son zamanlarda şehrin göbeğinde evimde bile çekme sorunları oluşmuştu ki etrafımda ki çoğu kişi de de böyle. Adamalara yüzlerce şikayet gidiyo. Hiç mi dikkate almazlar. internet keza o derece kötü. Neyseki şirketim Turkcell'e geçti de rahat ettik.
    Bugünden itibaren Vodafone'da komple sinyal gitti kapalı alanlarda.

• quote:

Orijinalden alıntı: yaver_

vodafone kötü aveadan da betermiş
    Devamlı sövdüğüm Telekom bile Vodafone'dan daha iyidir. Vodadone açık ara en kötüsüymüş. Bunu yaşayıp gördüm.

• Trakyada Vodafone dan memnunum köyde bile 55mb/sn indirme 39mb/yükleme 11ms alıyorum

• 3 sene evvel Vodafone'nun full 4.5g çektiği yerde internete giremezdim,arama yapamazdım. aylarca öyle şikayet etsem de sorunu çözmediler. Sonra TT ve ardından Turkcell. Pahalı olsa da Turkcell der geçerim, diğerleri rakip olamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mustafa Dümen -- 23 Mart 2020; 15:21:24 >
  • ikinci paragrafın sonunda 2 kez Türktelekom yazılmış.. Vodafone olmasın..
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.