Şimdi Ara

Koronavirüs vaka sayısı 18'e yükseldi: Yeni vakalar endişelendiriyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu gece Twitter üzerinden maalesef yeni COVID-19 vakalarının duyurusunu yaptı. Koca'nın ifadelerine göre toplam vaka sayısı 18'e yükselmiş durumda. Yeni vakaların 7'sinin Avrupa'dan ve 3'ünün de ABD'den geldiği belirtiliyor.

Fahrettin Koca'nın açıklamaları şöyle: "Açıkladığımız ilk vakanın gözlem altında tutulan çevresindeki iki kişiye tanı konmuştur. Avrupa ülkelerinden gelmiş yedi, Amerika’dan gelmiş üç vakamız var. Durum üzücü ama… Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir."

Koca, ilk tweetinin tam olarak anlaşılamaması nedeniyle ikinci bir tweet daha paylaştı ve kesin rakamları şöyle açıkladı: "Az önce açıklanan ve yeni olan vaka sayısı, toplam 12’dir. Bunlardan 2’si ilk vakamızın temas çevresindendir. Şu ana kadar toplam vaka sayımızsa 18’dir. Vaka sayısı bilgisi açık, tam olarak bu şekildedir."

Kaynak:

• Whatsappta dolasan ses kayitlarindansa resmi kaynaklara inanmayi tercih ederim.

Eski olaylarda yasananlardan dolayi tamamen umudu kesip hic inanmamak sacma olur.

Onlemler alinmaya calisiliyor, dogru kararlarin (okullara ara verilmesi, 60 yas ustu kisilere izin verilmesi, toplu etkinliklerin iptali) yaninda yanlis kararlarda ( ibadethanelerin kapatilmamasi, avmlerin kapatilmamasi) olabilir orasi ayri bir konu ama en buyuk is kisinin kendisine dusuyor. Olabildigince toplu alanlarda kalmayip, mecbur olmadikca kimseyle temas kurmamak ve hijyene onem vermek su anda yapilabilecek en iyi seylerden birkaci.

Bu surecte resmi kaynaklar ve dogrulundan emin oldugumuz kaynaklari takip etmekte onemli. Yoksa ali velinin ses kayidi ya da uydurdugu seylere inanip kendimizi ekstradan korkutmaya ve panige ya da rehavete kaptirmaya gerek yok.
    Pavyon, diskotek, bara gitmek yasaklandı ama günde 5 vakit topluca camiye gitmenizde bir mani yok!! Yaş ortalaması 50 üzeri kimse discoya gitmiyor yalnız.
    Ayrıca eklemek gerek kütüphaneler de yasaklandı! Bu beni en çok şaşırtan. Kütüphaneye kaç kişi gidiyor ki gidenler de öğrenci genç kesimden ve sayıları çok az zaten. Muhtemelen evde ders çalışamayanların kütüphaneye akın edecekleri mi düşünülüyor, ama orada yemek yok en fazla 3 saat oturup giderler. Yine de içinde konuşulmayan mekan, sessiz, birbirine uzak oturulan ve belki de aşı üzerinde çalışacak bir öğrenci gidecektir oraya, ama bir Starbuck kadar bile insan orada gitmez merak etmeyin. Yaş ortalaması 50+80 olanlara ibadethanelerin açık olması ise bana hiç bir şekilde iyi niyetli bir karar gibi gelmiyor.
    Allah korusun burada hepimiz panik için değil birbirimizin sağlığı toplumumuzun kurtuluşu için kafa yoruyoruz, lütfen yazdıklarımızı ciddiye alın ve kötü niyet olarak algılamayın.
  • Söylediğiniz hangi bir haber doğru ki buna insanlar güvensin. Ne kontrol var, ne önlem. Böyle giderse kısa zamanda rakamlar geometrik artacak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hardtracker H kullanıcısına yanıt
    Whatsappta dolasan ses kayitlarindansa resmi kaynaklara inanmayi tercih ederim.

Eski olaylarda yasananlardan dolayi tamamen umudu kesip hic inanmamak sacma olur.

Onlemler alinmaya calisiliyor, dogru kararlarin (okullara ara verilmesi, 60 yas ustu kisilere izin verilmesi, toplu etkinliklerin iptali) yaninda yanlis kararlarda ( ibadethanelerin kapatilmamasi, avmlerin kapatilmamasi) olabilir orasi ayri bir konu ama en buyuk is kisinin kendisine dusuyor. Olabildigince toplu alanlarda kalmayip, mecbur olmadikca kimseyle temas kurmamak ve hijyene onem vermek su anda yapilabilecek en iyi seylerden birkaci.

Bu surecte resmi kaynaklar ve dogrulundan emin oldugumuz kaynaklari takip etmekte onemli. Yoksa ali velinin ses kayidi ya da uydurdugu seylere inanip kendimizi ekstradan korkutmaya ve panige ya da rehavete kaptirmaya gerek yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben biliydim böyle olacaanı.

• Büyük ihtimal parabol şeklinde artar, italyada öyle oldu çünkü. Test yapıldıkça vakaların sayısı da artar. 1 haftaya 100'ü bulur.

• Pavyon, diskotek, bara gitmek yasaklandı ama günde 5 vakit topluca camiye gitmenizde bir mani yok!! Yaş ortalaması 50 üzeri kimse discoya gitmiyor yalnız.
    Ayrıca eklemek gerek kütüphaneler de yasaklandı! Bu beni en çok şaşırtan. Kütüphaneye kaç kişi gidiyor ki gidenler de öğrenci genç kesimden ve sayıları çok az zaten. Muhtemelen evde ders çalışamayanların kütüphaneye akın edecekleri mi düşünülüyor, ama orada yemek yok en fazla 3 saat oturup giderler. Yine de içinde konuşulmayan mekan, sessiz, birbirine uzak oturulan ve belki de aşı üzerinde çalışacak bir öğrenci gidecektir oraya, ama bir Starbuck kadar bile insan orada gitmez merak etmeyin. Yaş ortalaması 50+80 olanlara ibadethanelerin açık olması ise bana hiç bir şekilde iyi niyetli bir karar gibi gelmiyor.
    Allah korusun burada hepimiz panik için değil birbirimizin sağlığı toplumumuzun kurtuluşu için kafa yoruyoruz, lütfen yazdıklarımızı ciddiye alın ve kötü niyet olarak algılamayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi monacomen -- 16 Mart 2020; 9:14:43 >

• monacomen kullanıcısına yanıt
    Yasaklamaya gerek kalmadan insanların bunu düşünmesi gerekir.
    Gençlere birşey olmasada herkesin evinde yaşlı insanlar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: monacomen

Pavyon, diskotek, bara gitmek yasaklandı ama günde 5 vakit topluca camiye gitmenizde bir mani yok!! Yaş ortalaması 50 üzeri kimse discoya gitmiyor yalnız.
    Esas yasaklanması gereken cami. Yaş ortalamasının yanında kıç kıça duruyorlar. Bütün gün dışarıda geziyorlar. Virüs'ü yayma olasılığı yüksek insan topluluğu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7686223CE -- 16 Mart 2020; 11:7:53 >

• Şunların hangi şehirlerde olduğunu da açıklasalar bari. İlk vakalar istanbulda. Devamı nerede acaba ona göre kendimizi kollayalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben forumda yazmıştım önümüzdeki hafta işin rengi belli olacak diye, işte belli olmaya başladı, hijyene dikkat.

• hardtracker H kullanıcısına yanıt
    Valla aynen öyle. Bu zamana kadar korona tehlikesi diye söylenen, etrafı uyaran ben, bakan beyin bu açıklamalarından sonra korona'nın bile düzmece olduğunu düşünmeye başladım. Yalancı çoban hesabı. 20 senedir sürekli 180 derece dönüşlerden sonra, bir dediğini yarın inkar etmelerden sonra çoğu yetkilinin söylediklerine itibar kalmadı ne yazık ki.

• Şurda bile siyaset yapanlar var ne diyim biz öyle bir bölünmüşüzki virüs falan pek te önemli değil zaten bidaha bütün olmamız imkansız

• Salgının artmaması için camiler, kıraathaneler bir süre kapatılmalı. 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kartları iptal edilmeli ivedilikle.

• Okullar tatil edildi ama şimdi millet çoluk çocuk ile beraber Avmlere koşacak. Hele yurtdışından gelen evinde kalmayıp orda burda cirit atacak.
    Azıcık duyarlı olup bu salgını önleyebiliriz. Her şeyi devletten beklemeyin artık. Devlet her birimize bekçi dikemez ya. Acil durumlar hariç sağlık kuruluşlarından da uzak durun bu arada.

• İbadethanelere giden bir büyüğümüz covid kapıp evdeki gencimize bulaştırırsa ya?

OHAL ilan edilmeli, güvenlik ve sağlık dışında tüm kamu kurumları geçici olarak kapatılmalı, eczane ve marketler dışında yerler kapatılmalı.
  • vatandaşımız bilinçsiz. sağlık bakanlığı ülke dışından geldiyseniz 14 gün kendinizi izole edin diyor. kim takıyor ki. bizim milletimiz sağda solda ziyaretlerde. yaşlılar için durum ciddi işte idrak edemediniz bir türlü.
  • Adana'da bombaya tekme atan genç:" Yine olsa aynı tepkiyi veririm"

Zihniyet bu... Korona viruse farklı bir tepki de olmayacak.
    https://www.hurriyet.com.tr/gundem/bombaya-tekme-atan-adanali-konustu-yine-olsa-yine-yaparim-40032231

• Kendinize bulaşacak virusude siyasetinize ekmek yaptınız ya helal olsun diyeceğimde, şehit kanını bile siyasetine meze eden zihniyetten başka birşey beklenmez.

Sorun devlette değil, sorun millette. sağcı solcu ateist müslüman komple sorunluyuz.

Temizlik şart...

Elleri iyi çitileyin.

• Şuan Sağlık Bakanı'nın açıklamalarına itibar ediyorum. WhatsApp'ta orda burda dolaşan kayıtlar, söylentiler çoğunun geçerliliği hâla yok. Yalnız şu ilk vakaların hangi şehirde olduklarını bir açıklasalar da bilsek.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.