Şimdi Ara

ABD ordusu, artan enerji ihtiyaçları için taşınabilir nükleer mikro reaktör arayışına girdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Teknolojiyi silahlı kuvvetlerinde en yoğun şekilde kullanan ve bu sebeple oldukça gelişmiş silah sistemlerine ve altyapıya sahip olan ABD ordusunun mevcut seviyede bulunmasının bir de faturası var. Bu kapsamda ülke Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre bakanlık bağlısı kurumlar, yılda 30 terawatt saat elektrik enerjisi ile günde 40 milyon litre yakıt kullanıyor. Neredeyse küçük ölçekteki bir şehrin ihtiyacı olan bu tüketim değerleri, aynı zamanda oldukça uzak bölgelerde elde ediliyor ve haliyle ciddi lojistik altyapısı sayesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Bu durumun sürdürülebilirlikten uzak olduğunu iyiden iyiye fark eden Bakanlık, enerjinin ihtiyaç duyulan bölgede üretilmesi konusunda çalışmalar yapmaya başlamış. Kaynaklar, söz konusu ihtiyacın çözümü için Bakanlığın ABD merkezli üç şirkete ihale verdiğini belirtmiş. Stratejik İmkân ve Kabiliyetler Dairesi çatısı altında hayata geçirilen Project Pele adlı çalışma kapsamında BWX Technologies, Westinghouse Government Services ve X-energy isimli şirketler, Bakanlık için taşınabilir nükleer mikro reaktör üretecek.

Ayrıca Bkz.Boeing’in başı, şimdi de 737 MAX’lardaki kablo demetleriyle dertte

Reaktörlerin neye benzeyeceği konusunda henüz bir bilgi bulunmasa da Westinghouse, bu konuda tecrübe sahibi. Şirketin hâlihazırda geliştirmekte olduğu eVinci isimli mikro reaktör, bizlere ortaya nasıl bir ürün çıkabileceği hususunda ipucu veriyor.

İhtiyaç bölgesine nakledilmeden önce fabrika ortamında inşa edilen, yakıtı yüklenen ve kullanıma hazır hale getirilen reaktör, bir aydan kısa sürede kurulabiliyor. Otonom olarak çalışabilen eVinci’nin enerji kapasitesi ise 200kW ile 5 MW arasında. Bakanlık ihale sonucu seçilecek reaktörün sadece askeri operasyonlar için kullanılmayacağını, bunların afet yardımı harekâtları gibi sivil operasyonlarda da işe yarayacağını düşünüyor.

En az iki yıllık bir tasarım süresi öngörülen Project Pele için Bakanlığın yaklaşık 14 milyon dolar bütçe ayırdığı ifade edilmiş. Takip eden süreçte, tasarımların ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığına karar verilerek üretim aşamasına geçilecek.

• EEE Petrol çıkan yerlere saldırma sebeblerinden birisini açıklamış oldunuz..

• Lockheed martinin skunk works birimi nukleer fuzyonu hala beceremedi

Abd 10 milyar dolar bassin Nukleer fizyon projesine aktarsin benec

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğruysa 14 milyona nükleer enerji üretiyor adamlar biz Körfez köprüsünü 4.5 milyar TL’ye yaptık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu azimle devam etsinler onua becerirler..

edison tüm eyalete ceryan dediğinde dalga geçiyorsun demişlerdi..

biz birbirimizi yemeğe dönelim..
  • Dünya Nükleeri bırakıyor biz nükleer santral kurma peşindeyiz

• Nuclear Fusion i basarsalar zaten herşey hallolacak.

• Silent Guardian kullanıcısına yanıt
    Aynen, köprü ve mini nükleer santral birbirine çok benziyor, maliyet kıyaslaması yapılabilir.

korfez koprusunude kendin mi yaptin? yabanci firmalara turk firmalarla ortaklik kurdurup yaptirttin. birde su nokta var, kendi ordusuna 14milyon, sen almak istersen ne kadar?

• 2014 yılında 'Compact Fusion Reactor' geliştirdiklerini duyurmuşlardı.
    https://www.lockheedmartin.com/en-us/products/compact-fusion.html

• Gunes enerjisi yetmemis mi nedir?

• Bütün üstler canlı bomba olacak demektir. Hele ki savaş vb ortamlar söz konusu ise...

Bu araştırma geliştirme faaliyetleri için ön bütçedir.

Elle tutulur fena olmayan bir fikir tasarım gelir ise daha da verirler.

En sonunda da sipariş vermeye başlarlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • gun kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, ben öyle olduğunu bilmediğimden yazmıştım. Haklı olabilirsiniz, sevgilerle.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    "En az iki yıllık bir tasarım süresi öngörülenProject Pele için Bakanlığın yaklaşık 14 milyon dolar bütçe ayırdığı ifade edilmiş. Takip eden süreçte, tasarımların ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığına karar verilerek üretim aşamasına geçilecek."

Bu bütçe tasarım aşaması için ayrılmış. Üretim aşamasında ayrı bir bütçe gerekiyor. İşin uzmanı olarak söylüyorum: Üretim aşaması çok daha fazla bir bütçe gerektiriyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • o reaktörler daha çabuk terör örgütlerin eline geçer

• Adam taşınabilir nükleer bile yapmaya çalışıyor sen dünya vazgeçiyor diyorsun. Aklın sıra eleştiri yapıp reyting almaya çalışmışsın.

• muratkaya kullanıcısına yanıt
    hocam buproje ne oldu hala bilgi yok

abd niye 50 milyar dolar basıp su projeye vermiyor anlamıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Apple_M1

hocam buproje ne oldu hala bilgi yok

abd niye 50 milyar dolar basıp su projeye vermiyor anlamıyorum
    Lockheed Martin'e bağlı Skunk Works firmasının yürüttüğü bu projeyle ilgili firmadan gelen son açıklama 2016 yılında yapılmış. Açıklamaya göre Lockheed Martin'in projeyi hala desteklediği ve muhtemelen daha fazla yatırım yapacağı söylenmiş.

2019 yılında Forbes'ın haberine göre Amerikan Deniz Kuvvetleri, kompakt füzyon reaktörünün patentini almış.
    https://www.forbes.com/sites/arielcohen/2019/10/30/a-breakthrough-in-american-energy-dominance-us-navy-patents-compact-fusion-reactor/#130520710701

Burada çok ilginç bilgiler var. Mesela bu cihazın üreteceği enerjiyle UFO'lar gibi antigravity yani yer çekimine karşı koyarak uçan uçaklar mümkün olacak diyor.

Nükleer plazmayı stabil şekilde barındırarak güneşi taklit eden bir enerji üretim yöntemi olacak.
    Aslında bunlar 'Tokamak' denen bir reaktör projesi. Üzerinde çalışan Çin, Rusya gibi ülkeler var. Youtube'da 'Tokamak' diye aratırsan Türkçe sonuçlar da çıkıyor. Çok ilginç şeyler bizi bekliyor.

• Rusyanın kuzeylerinde deniz fenerlerini aydınlatmak için falan kullanılan düşük güç reaktörler var. Bu nükleer enerjide potansiyel fikrimce çok büyük, pek çok şey yapılabilir ama tehlike durumu mesele...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.