Şimdi Ara

Zen 3 tabanlı Ryzen 4000 ailesi bu yıl sonuna geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
2.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Zen 2 ile ciddi oranda satış paylarına ulaşan AMD düzenlediği finansal analiz günü etkinliğinde dikkat çekici bilgiler paylaştı. %50’den fazla performans artışı ve verimlilik artışının yanı sıra donanımsal ışın izlemeye destek sunacak RDNA2 mimarili kartlara eşlik edecek yeni işlemciler firmanın konumunu bir adım öteye taşımaya geliyor.

Zen 3 mimarili işlemciler bu yıl geliyor

AMD’nin EPYC Milan ve 4. nesil Ryzen işlemcilerinin temel alacağı Zen 3 mimarisinin performans getirişi hakkında şimdiye kadar bir çok sızıntı paylaşıldı. Resmi ağızdan da doğrulanan tamamen yeni bir mimariye gidileceği bilgisi göz önünde bulundurulursa %17 IPC artışı makul görünüyor. Diğer taraftan kayar nokta performansında da %50’lik artış bekleniyor.

Çıkış tarihi olaraksa bu yılın sonlarına işaret edilmekte. Buna göre yeni bir soketle gelmesi beklenen ve DDR5’e geçişin yaşanacağı Zen 4 mimarili yongalar 2021 yılının sonuna veya 2022 yılına konumlandırılabilir.

uzun bir süredir sızıntılarda 4. nesil Ryzen’ların 7 nm+ sürecinden geçeceğine yer veriliyordu. Buna karşın AMD’nin slaytlarında ‘’+’’ ifadesine yer verilmemesi dikkatli gözlerden kaçmadı. Görünüşe göre kırmızı ekip 7 nm sürecine devam edecek. Yani 7 nm EUV süreci söz konusu değil.

AMD EPYC işlemcilerde verimlilik artışı

Diğer taraftan sunucu tarafı da önemli güncelleştirmelere sahne olacak. Yine bu yılın sonlarına doğru gelecek EPYC Milan işlemcileri Zen 3 mimarisiyle temel odak enerji verimliliği olacak.

Performans kanadında da iyileştirmelerin görüleceği Milan yongalarında slaytlara göre 4 yollu SMT desteğine yer verilmeyecek. 120-225 watt TDP aralığında değişecek modeller SP3 soketiyle de geri dönük uyumlu olacak.

AMD ayrıca işlemcinin tasarımında önemli bir değişikliğe imza atacak. Hali hazırda her CCX’te yer alan 2 CCD birimi ayrı ayrı 16 MB’lık L3 önbelleğini kullanıyor. Milan’da ise CCX’teki tüm çekirdeklere açık halde 32 MB kapasiteli önbelleğe yer verilecek.

Son olarak Zen 4 mimarisi, DDR5 bellek ve PCIe 5.0 gibi heyecan verici başlıklara sahip EPYC Genoa çözümlerinin piyasaya sürülmesi 2021 yılına planlanmış durumda.

Ayrıca Bkz.Intel’in üretim sürecinde yarışa yeniden katılması 2021’den sonrasına kalacak

16 kanallı PCIe yolu üzerinden 128 Gbps veri akışına imkan tanıyacak yeni platform SP5 soketle gelecek ve 2 ExaFLOPS’un üzerinde hesaplama kapasitesi sunacak El Capitan süperbilgisayarına güç verecek.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması

• Gelsin bakalım ilk alan kişilerden birisi ben olurum. 3000 serisindeki voltaj ve sıcaklık gibi sorunları düzeltip üzerine %10 koysalar kafi. Bellek gecikmesinide biraz indirirlerse tadından yenmez.

Tabi bu bahsettiklerim olmasa hatta daha kötü bir şekilde çıksa bile daha işlemciyi görmeden övecekler var forumda.
  • Zen 3 tabanlı Ryzen 4000 ailesi bu yıl sonuna geliyor
  • Teknolojinin gelişmesi kullanıcıya yararlı birşey.
    Lakin o zamana dolar olur 7-8 lira hiç alamayız.
    Gerçi türkiyede her sene işlemci anakart değiştiren adam var. Müsriflikte de sınır tanımayan bir ülkeyiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

uzun bir süredir sızıntılarda 4. nesil Ryzen’ların 7 nm+ sürecinden geçeceğine yer veriliyordu. Buna karşın AMD’nin slaytlarında ‘’+’’ ifadesine yer verilmemesi dikkatli gözlerden kaçmadı. Görünüşe göre kırmızı ekip 7 nm sürecine devam edecek. Yani 7 nm EUV süreci söz konusu değil.

enteresan bir çıkarım yapmışsınız.EUV başka bir şey 7nm'nin artısı değil.TSMC kendi demiş hazır yapalım diye.Amd gibi yenilik seven bir firmanın, et ya klasik 7nm'den gidelim para güzel geldi yapması enteresan olur sizin bu çıkarımı yapmanız gibi.bekleyelim görelim daha ilk haberde böyle iddialı cümlelerle gelmeyin bu işler son dakika işleridir.
  • :)

• Ben dayanamadım bekleyemedim R5 3600 siparişimi verdim.

• Gelsin bakalım ilk alan kişilerden birisi ben olurum. 3000 serisindeki voltaj ve sıcaklık gibi sorunları düzeltip üzerine %10 koysalar kafi. Bellek gecikmesinide biraz indirirlerse tadından yenmez.

Tabi bu bahsettiklerim olmasa hatta daha kötü bir şekilde çıksa bile daha işlemciyi görmeden övecekler var forumda.
  • 4. Nesil ryzen, zen 3, zen 4

Beyin patates oldu sağol

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Intel in 65W islemci cıkarması da olumlu gelisme, Ryzen sayesinde hic istemedigi halde cekirdek sayılarını arttırması da olumlu bir gelisme, Ryzen 4 sayesinde Ryzen 3 fiyatlarının dusecek olması da olumlu bir gelisme, gelsin de biraz Voltaj oynamaları duzelsin biraz erisim sureleri kısalsın biraz da en azından 1-2 modeli OC yatkın olsun rekabeti gorelim.
  • 3600 performansı veren 2600 çıksa da alsak be

• Elinde 2000 serisi olup sabırsız davrarak 3000 serisi alanlar pişman olacak. ( 2400g gibi işlemcisi olanlara degil lafım 2600x , 2700 gibi işlemcileri kast ediyorum )

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2E449A54C

Gelsin bakalım ilk alan kişilerden birisi ben olurum. 3000 serisindeki voltaj ve sıcaklık gibi sorunları düzeltip üzerine %10 koysalar kafi. Bellek gecikmesinide biraz indirirlerse tadından yenmez.

Hocam 4000 serisi çıktığında rlinizdeki işlemciye 500 tl verebilirim.

• avrupa bunları tek maaşı ile son yeni çıkan modelleri topluyor biz agır bedeller ödüyerek topluyoruz zenginlerimiz bile onlar kadar rahat degil umarım tl eski günlerine döner 1990 yıllarında 1 tl ye 2 dolar alınıyordu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SuperVisör -- 7 Mart 2020; 8:15:55 >
  • 4.nesil olurda bi soket değişmesse benım r5 2600 emekli etme zamanı geldi :d

• SuperVisör kullanıcısına yanıt
    90 larda ücretler dolar bazında neydi onada bak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-26E6B5369 -- 7 Mart 2020; 9:55:49 >
  • 2600’den 3600’e geçeyim diyordum, en iyisi erteleyip bu yeni seriye geçeyim. Hoş, 2600 gayet yeterli bir işlemci ama işte upgrade hastalığı.

• Epyc'ler her zamanki gibi chiplet tasarımına sahip olacak, performans kazanımı için ortadaki paylaşımlı 2x16mb L3 cache'i tek 32mb yapmışlar, normal kullanıcıyı ilgilendiren bir haber değil bu, bellek gecikmelerinin tamamen ortadan kalkması için yeni tasarım gerekiyor, 4000 serisinin desktop modelleri monolitik yapıda gelirse oyunlarda daha iyi performans sergileyebilir demiştik, bakalım AMD nasıl bir yol izleyecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 7 Mart 2020; 10:36:53 >
  • hayırlısı..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.