- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
İşletme Okuduktan Sonra Ne Olacak ?
39 Cevap3821 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4008 Mesaj
12 Mayıs 2007; 20:03:21 

Beyler , ben üniversiteye hazırlanan bir kişi olarak işletme'yi hedefliyorum.İşletme bölümünü bitirdikten sonra hangi işlerde çalışabilirim ?En önemlisi de ben kendi fabrikamı açmak istiyorum.İşletmeci bir insan bunu yapabilir mi ? Ayrıca sermaye işi için ne yapmalıyım ? Malum paraya bakıyor herşey.ÖZellikle işletmeci abilerime soruyorum bu soruyu.

Seyahatname'm Yazı kağıda düştüğünde okuyucusunu er ya da geç bulacaktır.

1689 Mesaj
12 Mayıs 2007; 20:10:42 

Fabrika açmak için paraya ihtiyacın var. Okuman gerekmez, eğer paran varsa yönetici tutarsız. Ama sen kendi fabrikamı kurup kendim yönetcem dersen o zaman okuman gerekir ki bu sanırım işlermedir. Ben de fazla bir şey bilmiyorum çünkü ben de senin gibi össywe hazırlanıyorum ama bence işletme okumak amerikada master yapıp çalışmak. 1 sene erasmus kapsamında bi ülkeye gitmek üni de okurken. Ünivsersitedeykn bol bol sosyal etkinliklere katılmak. Siyasi bi çevre edinmek. Bunları yapman lazım. Bunları yaparsan istersen hukuk oku fark etmez. Mesela philipsin türkiye ceo'su ingiliz edebti ve dili mezunudur . Ama direk ben fabrika açmak istyrm biraz genel bi amaç

Opel Corsa 1.2 Enjoy spor paket

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Mayıs 2007; 20:12:07 

Hevesini kırmak gibi olmasın ama...

Neyse boşver.

1113 Mesaj
12 Mayıs 2007; 20:20:31 

işletmeyi bitirdikten sonra, tüm işletmelerde çalışabilirsin...

işletme(ci) nedemek? (finansal yönetici) aynı zamanda
işletmenin elindeki para akışımı kontrol altında tutmak, optimal düzeyde tutmak, yönetmek, ve yatırımlar için gerekli olan bütçeyi iyi ayarlamaktır...
bu tanım artık teorikte kalmış bir tanımdır
çünkü şimdi işletmede okuyan veya bitirmiş olanlar iş bulamamaktadır. çoğu geçim derdi için polisliğe yönemişerdir.
birde insan kaynakları uzmanı olabilirsin.

tabi elinde paran varsa kendine ait biyer açabilirsen senin için iyi, ama şuanki piyasa için kötü, çünkü ekonomi hareketli gibi görünse de, bir enflasyon var, alım gücü düşük şuan...

sermaye işi diyorsunda ne diyorsun?
yani şimdi işletme açmak için elindeki tüm parayı peşin yatırırsan, duruma bağlı iflasda edersin karda edersin
ancak fabrika v.s. açmak için uzun vadeli banka kredisi alarak(5 yıl), işletmeni açarsın az buçuk döndürmeye başlarsın, kar'a geçebildiğin zaman iyi ama bu kar'a geçiş noktan çok uzarsa, o zaman cepten yemeye başlarsın yavaş yavaş iflas bayarağını çekersin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcheLoN_ -- 12 Mayıs 2007; 20:25:06 >

DH Kadın Milletine Güvenmeyenler Klübü

112 Mesaj
12 Mayıs 2007; 20:24:52 

1996'da istanbul işletmeye girdim..

2004'de okuldan atıldım.. yani bitirmedim

buna en çok ailem üzüldü..

ama ben hiç pişman değilim..

bütün arkadaşlarım 2000'de mezun oldu ve hemen hiçbiri çok iyi yerlere hala gelmiş değil..

işletme okumak tek başına hiçbir şey ifade etmiyor..

mezun olduktan sonra mutlaka belli bir konu üzerine uzmanlaşmalı ve master yapmalısın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K4l3l -- 12 Mayıs 2007; 20:25:51 >

"Efendiler,
Avrupa'nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık, Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanadurmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için, mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre uygun yapmak, yürümek, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki, hangi istiklal vardır ki ecnebilerin nasihatiyle, ecnebilerin planlarıyla yükseltilebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir" Gazi Mustafa Kemal 6 Mart 1922, Büyük Millet Meclisi

1113 Mesaj
12 Mayıs 2007; 20:32:49 

evet arkadaşa katlıyorum işletmede okumakta yetmiyor arıtk maalesef birde master yapman lazım . (yurt dışı tercih sebebidir.)

4 sene okuyorsun hergün okula gidip geliyorsun (hocaların kazık sorularıını eksizkisiz bir sayfa dolusu yazıyorsun).
birgün eline bir kağıt parçası tutuşturuyorlar. artık sen meeezuunsun diyorlar. akşam eve gidiyorsun. ve gittiğinle kalıyorsun. artık sen bir ev oğlanısın.. işletme mevzunu olsan ne yazar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcheLoN_ -- 12 Mayıs 2007; 20:35:07 >

1540 Mesaj
12 Mayıs 2007; 20:47:07 

iyi bir işletme eğitimi alarak, finans, pazarlama, insan kaynakları ya da yönetim bilişim sistemleri alanında iş yaşamına atılabilirsin. özellikle son yazdığım yönetim bilişim sistemlerinde uzmanlık ek bir lisansüstü eğitimi almanı gerektirebilir. işletme eğitimi, yutunca insanı köşeyi döndürecek bir hap olarak görülmemelidir.başarıyı yakalamada, insanın kişilik özellikleri, istikrarlı çalışabilme arzusu ve girişimci ruha sahip olması en az alınan eğitim kadar önemlidir.

4008 Mesaj
13 Mayıs 2007; 12:41:33 

Bİlgilendirdiğiniz için sağolun.

1387 Mesaj
13 Mayıs 2007; 13:19:53 

ben de odtü işletme düşünüyordum ama biraz moralimi bozdu yanıtlar. Durum böyle demek. Belki odtü gibi bir üniversiteyi bitirmemin artısı olur ha ne dersiniz. yoksa pek farketmezmiki.

1192 Mesaj
13 Mayıs 2007; 13:25:31 

işletme ilginç bir bölüm... okuyan arkadaslarım var,sanki bir belirsizlik hakim gibi... insan nasıl bir alana yöneleceğini kestiremiyor,belli bir hakimiyet ya da uzmanlık alanı yok gibi...

bence işletme yüksek lisans seviyesinde düşünülmesi gereken bir dal...

mesela bir mühendislik okuyup peşinden işletme de yuksek lisans yaparsanız,daha da faydası olacaktır...

şahsi kanaatim bu yönde,şu an inşaat muhendisliği okuyorum şartlar uygun olursa işletmede yuksek lisans yapmayı düşünüyorum.

"Seni unutmam gerektiğini hatırlayamıyorum!"

2336 Mesaj
13 Mayıs 2007; 13:30:50 

İyi bir üniversite olursa işletme iyi tabiki.Hemen kaparlar seni.Fakat normal olarak okudun mu ortada işletme mezunu kaynıyor

Gelene de gidene de eyvallahım var... gelmişe de-geçmişe de saygım... şu saatten sonra kafama anca toka takarım... kimsenin hayatı beni ilgilendirmez, benimki de kimseyi... bu hayat benimse eğer cidden yaşamaya değer... dün-dündür, bugün-bugün... dünya 1 gündür... oda bugündür...

1387 Mesaj
13 Mayıs 2007; 14:29:53 

quote:

Orjinalden alıntı: trbugrapc

İyi bir üniversite olursa işletme iyi tabiki.Hemen kaparlar seni.Fakat normal olarak okudun mu ortada işletme mezunu kaynıyor

açıköğretim var mesela en azından. hepsi işletme okuyor. onlarda aynı diplomayı alıyor bildigim kdarıyla. bir de bütün üniversitelerde işletme bölümü oluyor. bu yüzden ortalık işletme mezunu kaynıyor gerçekten.

ama ben öss de iddalı oldugum için odtüyü düşünüyorum. kazanması bitirmeesi zor bir okul. umarım olur bi farkı. yoksa mühendislik mi okusam diyorum bilgisayar vs. onlarıda kazanabilirim

Uzaklaştırılmış
13 Mayıs 2007; 16:13:31 

kısa ve neti olarak Türkiye'nin gerçeklerini söyliyim...

Türkiye'de sırasıyla...

ODTÜ, BİLKENT, BOĞAZİÇİ, İ.T.Ü, YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, HACETTEPE, MARMARA ÜNİ., İSTANBUL ÜNİ., hariç hangi okuldan mezun olursan ol adam akıllı iş bulamazsın arkadaşım.. bide özellerde KOÇ VE SABANCI hariç..

onun haricindeki üniversitelerden mühendis bile olsan adam yerine konmazsın. küçük ölçekli işletmelerde çalışabilirsin ancak. Yurtdışı eğitimi de ülkemizde çok büyütülüyor. Ama bu göreceli bir kavram çünkü orada yapılan masterların ne şekilde yapıldığını artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Sadece 100 sayfa ingilizce tez hazırlamakla yurtdışında yüksek yapanların hiçbirşey öğrenmediğine çok şahit oldum. Boşyere yurtdışı kasmayın.

benim sana tavsiyem şu olur...

madem sözelcisin, şu an aklın varsa hukuk yaz. Türkiye bir hukuk devleti olduğu sürece kendi işine sahip olmuş olursun..

1786 Mesaj
13 Mayıs 2007; 16:18:53 

Eğer sayısalcıysan İşletme yerine Endüstri Mühendisliği okumak daha iyi olur.

Benim yaradılışımda bir fevkalâdelik varsa, o da Türk olarak dünyaya gelmemdir.
Mustafa Kemal Atatürk

Forum Kuralları || İmza Kuralları || Şikayet Et Butonu || Nick Değişimi || SMS Onay Sistemi || Öneri ve Şikayetleriniz

134 Mesaj
13 Mayıs 2007; 16:20:57 

işletmeyi secme kardeş...ben marmara universıtesındeyım yanı gelıpte okumaya gerek yokmuş ınan kı hayal kırıklıgına ugradım ...eger rahat okumak okula gelmeden gecmek bıse ogrenmeden mezun olcaksan bıse dıyemem ama hakkıyla okumak , işini elıne alcaksan kendıne yazık etme sansını iyi degerlendır işletmeyi seçme benden demesı

1088 Mesaj
13 Mayıs 2007; 16:24:22 

ben bu aralar ucak govde motor - (bakim ve elektrik bolumu var) bolumlerini takip ediyorum varmi bilgisi olan yada okuyan ?

Eski Nick:RunAwA

Katılım zamanı: 14 Mayıs 2006

248 Mesaj
13 Mayıs 2007; 16:39:13 

İstanbul veya ankarada ingilizce olarak okumayacaksan tavsiye etmem .

Mucizeler, enerjimizi korkularımıza değil hayallerimize kanalize ettiğimiz zaman gerçekleşir

4008 Mesaj
13 Mayıs 2007; 16:44:34 

quote:

Orjinalden alıntı: RunAwA

ben bu aralar ucak govde motor - (bakim ve elektrik bolumu var) bolumlerini takip ediyorum varmi bilgisi olan yada okuyan ?

Bende merak ediyorum bu bölümü.Bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim.

Eşit ağırlıkçıyım.İşletme olmazsa Uluslararası İlişkiler yazacağım.Uluslararası İlişkiler nasıl bir bölümdür? Anlatabilir misiniz ?

1113 Mesaj
13 Mayıs 2007; 16:47:39 

iş muhakak bulursun fakat okudğun ve çalıştığının hakkını alamazsın. 900 ytl maaş alıyorsun aylık mesela
evlisin, evinde kira kiraya 500 ytl versen. elinde para kalmıyor.
kendi evin olursa biraz daha iyi o zaman doğalgaz parası v.s. sadece yeme içme olunca ayı denk çıkartırsın.

bu bütün söylediklerim hep başka arkadaşlarımın yaşadıkları....
ama benim umudum var yani bu iş birazda prezentable görünüm ve biraz daha iyi bilmekten kaynaklanıyor...

birde şu var ki işletmede çaışanlar lise mevzunu ve artık yaşlanmış kişiler bunlar artık emekli olsalar. ozaman piyasa çok daha kaliteli elemanlarla çalışacak ve ekonomi iyiye gidecektir..

1088 Mesaj
13 Mayıs 2007; 16:51:10 

quote:

Orjinalden alıntı: Bindalmg

Bende merak ediyorum bu bölümü.Bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim.

Eşit ağırlıkçıyım.İşletme olmazsa Uluslararası İlişkiler yazacağım.Uluslararası İlişkiler nasıl bir bölümdür? Anlatabilir misiniz ?

yanliz bu bolum sayisal 1 ile aliyor ortalama puanida 330 370 arasi

suan için 10 puan eksigim var ama hallederim.

Eski Nick:RunAwA

Katılım zamanı: 14 Mayıs 2006

2583 Mesaj
13 Mayıs 2007; 16:59:52 

işletme okuyacaksan iyi bir okul ve inglizce eğitim olması şart(mülkiye hariç).. şu anda kim ne derse desin en fazla iş olanağı olan bölüm işletme-iktisattır ama kafasını kullanana..mesela okulunu bitirdikten sonra kpss ye hazırlanıp iyi bi sonuç alıp ta dış ticaret müsteşarlığı, hazine müsteşarlığı,rekabet kurulu, devlet planlama teşkilatı, spk, bddk, aklına gelecek bütün bankalar(başta merkez bankası), pek çok bakanlık, gibi yerlerde uzman-müfettiş yardımcısı olarak işe girersen harika bir maaşla ve müthiş olanaklarla işe başlayabilirsin.. mesela gecen gun rekabet kurulu uzmanları okulumua geldı kariyer gunlerınde..rekabet kurulunda uzman yardımcısı olarak işe giren her uzman yardımcısına (bekar veya evli) lojman tahsis ediliyor..bu olanak o cok begendigimiz doktorlarda bile yok.. arkadşaımın abisi dış ticaret müsteşarlıgında uzman yardımcısı bir ay tek bir ay çift maaş alıyor ve maaş ortalaması aylık 3milyara denk geliyor üstelik bir ayagıda yurtdışında..işbankasında uzman yardımcısı olarak işe girenlerin ne kadar maaş aldıgını biliomusunz?4-5binytl civarı..bu listeyi uzatabiliriz..ama işletme bölümünde en önemli şey kendini geliştirmek..yoksa okul bittikten sonra muhasebeci olursun iki tane meslek lisesi muhasebe bölümü mezunu adam tutarsın bi kaçtane defter tutar okadar.... ben tekrar girsem tekrar işletme yazarım.. ama büyük üniversiteler hariç işletme yazma

2343 Mesaj
13 Mayıs 2007; 17:03:56 

işletme mezunu olunca bi hal t olamıyor kimse
üniv. mezunu olmak da bi hal etmiyor adamı sadece farklı görüş açıları kazandırıyor
başarılı olmak kişisel gelişimle ilgili bir olgu.

Davinci'nin şifresi soğanın cücüğünde saklı.

4008 Mesaj
13 Mayıs 2007; 17:03:57 

quote:

Orjinalden alıntı: shamsheytani

işletme okuyacaksan iyi bir okul ve inglizce eğitim olması şart(mülkiye hariç).. şu anda kim ne derse desin en fazla iş olanağı olan bölüm işletme-iktisattır ama kafasını kullanana..mesela okulunu bitirdikten sonra kpss ye hazırlanıp iyi bi sonuç alıp ta dış ticaret müsteşarlığı, hazine müsteşarlığı,rekabet kurulu, devlet planlama teşkilatı, spk, bddk, aklına gelecek bütün bankalar(başta merkez bankası), pek çok bakanlık, gibi yerlerde uzman-müfettiş yardımcısı olarak işe girersen harika bir maaşla ve müthiş olanaklarla işe başlayabilirsin.. mesela gecen gun rekabet kurulu uzmanları okulumua geldı kariyer gunlerınde..rekabet kurulunda uzman yardımcısı olarak işe giren her uzman yardımcısına (bekar veya evli) lojman tahsis ediliyor..bu olanak o cok begendigimiz doktorlarda bile yok.. arkadşaımın abisi dış ticaret müsteşarlıgında uzman yardımcısı bir ay tek bir ay çift maaş alıyor ve maaş ortalaması aylık 3milyara denk geliyor üstelik bir ayagıda yurtdışında..işbankasında uzman yardımcısı olarak işe girenlerin ne kadar maaş aldıgını biliomusunz?4-5binytl civarı..bu listeyi uzatabiliriz..ama işletme bölümünde en önemli şey kendini geliştirmek..yoksa okul bittikten sonra muhasebeci olursun iki tane meslek lisesi muhasebe bölümü mezunu adam tutarsın bi kaçtane defter tutar okadar.... ben tekrar girsem tekrar işletme yazarım.. ama büyük üniversiteler hariç işletme yazma

Beklediğim cevap buydu işte !!!

Fakat büyük üniversiteler beni biraz aşar.Bursa , KOcaeli , Eskişehir yada Kıbrıs gibi yerleri yazabilirim ancak ben.

3827 Mesaj
13 Mayıs 2007; 17:06:04 

kibrisa gitmeeedeee naparsan yap

Uzaklaştırılmış
13 Mayıs 2007; 17:06:12 

quote:

Orjinalden alıntı: shamsheytani

İş bankasında nasıl bir ortam olduğunu biliyor musun peki?

Herkese işin parası anlatılır ama işin iç yüzü anlatılmaz. ODtu endustri mühendisliği mezunu yakınım iş bankasında 3 ay dayanabildi.

2583 Mesaj
13 Mayıs 2007; 17:12:45 

quote:

Orjinalden alıntı: Loop

İş bankasında nasıl bir ortam olduğunu biliyor musun peki?

Herkese işin parası anlatılır ama işin iç yüzü anlatılmaz. ODtu endustri mühendisliği mezunu yakınım iş bankasında 3 ay dayanabildi.

haklısın ama herşeyin bedeli vardır derler..okadar parayı adama boşuna vermezler..

2583 Mesaj
13 Mayıs 2007; 17:14:52 

quote:

Orjinalden alıntı: Bindalmg

Beklediğim cevap buydu işte !!!

Fakat büyük üniversiteler beni biraz aşar.Bursa , KOcaeli , Eskişehir yada Kıbrıs gibi yerleri yazabilirim ancak ben.

ozaman sana daha cok iş düşüyor..daha fazla calısıp yabancı dil sorunun halletmen lazım+kendini geliştirece, vizyonunu açacak hiçbirşeyi atlamaman eksiksiz yapman lazım

3216 Mesaj
13 Mayıs 2007; 18:54:13 

quote:

Orjinalden alıntı: EcheLoN_

evet arkadaşa katlıyorum işletmede okumakta yetmiyor arıtk maalesef birde master yapman lazım . (yurt dışı tercih sebebidir.)

4 sene okuyorsun hergün okula gidip geliyorsun (hocaların kazık sorularıını eksizkisiz bir sayfa dolusu yazıyorsun).
birgün eline bir kağıt parçası tutuşturuyorlar. artık sen meeezuunsun diyorlar. akşam eve gidiyorsun. ve gittiğinle kalıyorsun. artık sen bir ev oğlanısın.. işletme mevzunu olsan ne yazar

ne diyeyim..işletme ve kazık haa..sen kazık görmemişin..

işletmeyi okursan yata yata geçersin..ama nerelere gelecegin sana baglı..heh işletmecilik yapacaksan para gerekir..

ama en güzeli iyi bir mühendislik yapıp master işletme yapmak..bitse şu okul öyle yapacagım

quote:

Orjinalden alıntı: roro

kısa ve neti olarak Türkiye'nin gerçeklerini söyliyim...

Türkiye'de sırasıyla...

ODTÜ, BİLKENT, BOĞAZİÇİ, İ.T.Ü, YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, HACETTEPE, MARMARA ÜNİ., İSTANBUL ÜNİ., hariç hangi okuldan mezun olursan ol adam akıllı iş bulamazsın arkadaşım.. bide özellerde KOÇ VE SABANCI hariç..

onun haricindeki üniversitelerden mühendis bile olsan adam yerine konmazsın. küçük ölçekli işletmelerde çalışabilirsin ancak. Yurtdışı eğitimi de ülkemizde çok büyütülüyor. Ama bu göreceli bir kavram çünkü orada yapılan masterların ne şekilde yapıldığını artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Sadece 100 sayfa ingilizce tez hazırlamakla yurtdışında yüksek yapanların hiçbirşey öğrenmediğine çok şahit oldum. Boşyere yurtdışı kasmayın.

benim sana tavsiyem şu olur...

madem sözelcisin, şu an aklın varsa hukuk yaz. Türkiye bir hukuk devleti olduğu sürece kendi işine sahip olmuş olursun..
bende sana şu gerçegi söyleyeyim..

sen egitimleri nasıl oldugunu bilmeden sağdan soldan duyumlarla konuşuyorsun..marmarada müh. okuyanlar hiç memnun değil..haccetepe otdü de bitirenler %50 oranında..

neyse herşey kendine kalmış demek istedigim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RccP -- 13 Mayıs 2007; 18:58:23 >

2007 Mesaj
13 Mayıs 2007; 23:23:38 

Okuması kolay bir bölümdür ama bazı öğrenci istisnalar hariç(bkz.ben )

İş olanakalrı olaraktan çok rahat bir bölümdür

Ama kazandıktan sonra her alanda kendini geliştirmen gerekecek

Ne gibimi?

Bilgisayara hakimiyet şart,ingiizcen su gibi oldumu daha rahat iş bulursun kişisel gelişimden çakmalısın v.s v.s vv.s

Guest
13 Mayıs 2007; 23:47:51 

Halkla İlişkiler okuyunca ne halt oluyor ? iş bulma şansı nedir ama iyi bi üniv.den mezun olunca mesela İstanbul Üniv. ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mujim_007 -- 13 Mayıs 2007; 23:48:22 >

1127 Mesaj
14 Mayıs 2007; 0:38:38 

bende iü işletme mezunu olarak şunu diyebilirim:

işletme güzel bir bölüm maalesef ülkemizde her üniversitede her fakultede bir bölüm açtıkları cok fazla mezun verdiği yetmiyormuş gibi muhendislik mezunları tutup paralı-parasız işletme masterı yapıp bizim işlerimizi kapınca haliyle işe yaramaz bir bölüm durumuna düşüyoruz ...

ben memur oldum sonuçta 2 yıl işsizlik süresi sonunda ve tabi memur olmak için okumadık işletmeyi ve işimde faydası yok denecek kadar az ...ama üniversite sana iş vermez bilgi yığını öğretmez tek kazancı belli bir düşünce mantalitesi kazandırmak ...örnek uyarmı bilmiyorum ama sana bir bilgi indeksi veriyor nereye bakacağını gösteriyor...

eğer amacın kendi işinde çalışmaksa en isabetli bölüm derim tabi sermaye kısmı en ciddi kısım ...
belkide yolunu hiç okumamış ama cok başarılı olmuş tipleri örnek alarakta secebilirsin ama hem nispeten rahat hemde cok vasat olmayan bir bölüm ...belki biraz işletme nin sorunu branşlaşma eksikliği diyebiliriz bunu ancak yuksek lisansda sağlıyor sana ...

kısa bir bilgi daha ...kendi işinde mesela maliyet muhasebesi gibi bir bilgi sistemi kullanmayı düşünmuyorsan
okudukların olsa güzel olur ama kim uğraşacak hem ne gerek var diyeceksen zaten gerekmeyen bir bölüm ..
işletme matematiği okuyup istatistik dersini anlayıp gecene dek yırtındıktan sonra-muhendislik öğrencileri biraz alaya alabilir tabi- bunların hepsini unutup şirketlerimizin çok buyuk bir kısmı için bunlar hikaye ise zaten taşların yerine oturmadığı bir ekonomik yapımız sermaye durmumuz varken işletme için hoş bölüm derim aynı arkeoloji yada çinicilik gibi...

umut mu verdim bilemiyorum!

Uzaklaştırılmış
14 Mayıs 2007; 1:29:10 

eğer fabrika açmak gibi bir amacın varsa sağlam sermayenin olması lazım.ayrıca fabrika açmak için pek uygun bir bölüm deüil bence.Madem böyle bir amacın var çnce ne tür bir fabrika açmak istiyorsun bunu düşün sözgelimi elektronik üzerine bir fabrika açmak istiyorsan önce elektrik-elektronik müh. okuyup üzerine işletme masterı yapman çok daha akıllıca olacaktır.Yada mekanik elet üretimi yapan bir fabrika açmak istiyorsan makine mühendisliği üzerine işletme masterı oldukça güzel bir tercih olacaktır bence.esdüstri mühendisliğide düşünülebir ayrıca.

iş bulmak konusuna gelince bence burada en önemli şey kendini çok geliştirmek ve girişken biri olmak.Yoksa hangi bölümü okursan oku iş bulmak çok zor maalesef.İngilizce öğrenmek için mutlaka ingilizce eğitim veren bir üniversiteye girmene gerek yok.Ciddi bir kursa gidip belli seviyeye geldikten sonra ilgilizce kitap,gazete,makale okumak oldukça iyi bir seviyeye getirir.Belki bir 2-3 aylığına ingiltere,abd gibi ülkelere gidebilirsin ekonomik dil okulları var duyduğum kadarıyla.2-3 yıl içinde ingilizceni upper-intermediate - advanced bir seviyeye getirdikten sonra son 1-2 yıldada ikinci bir dil için çalışmaya başlayabilirsin.Bulduğun tüm seminerlere katılarak bol bol internette makale,döküman,ekonomi haberleri vs. okuyarak kendini gayet güzel geliştirebilirsin büyük şirketlerin geçmişlerini inceleyebilirsin vs. Belki yurtdışında master yapabilirsin isveç,norveç gibi ülkelerde master programları ücretsiz.sadece kendini geçindirecek kadar bir para harcayarak bu ülkelerdede master yapabilirsin.Doğuda bir ünide işletme okuyupta tüm bunları yapan bir insanın Odtü işletme okuyupta derslerle sınırlı kalmış kendini hiç geliştirmemiş asosyal bir varlıktan çok daha şanslı olacağını düşünüyorum.Hemde işletme gibi iş bağlayabilmenin büyük düşünebilmenin bu kadar önemli olduğu bir bölümde.

Bu arada birisi kıbrısa gelmekten bahsetmiş.
Arkadaşım bende kıbrıstayım ben sana şunu söylüyüm eğer puanın tutuyorsa türkiyedeki özelleri düşün derim inan bana o kadar fazla bir maddi fark yok aralarında burda harcayacan paraya yıllık 5 milyar ekle türkiyede oku hatta ankara,istanbulda falan okuyorsan o eksradan 5 milyara bile gerek kalmayabilir.Eğer puanın falan tutmuyorsa o zaman buradaki okulları iyi araştır hatta atla uçağa gel bir hafta gez burdaki ünleri ona göre tercih yap.Temsilcilere sakın kanma okulları inanılmaz abartıyorlar temsilcilerin verecekleri cdlere falan kalma gel kendi gör ona göre tercih yap.
Ben yakındoğuda okuyorum
3500€ okula veriyorum(girdiğin fiyat sabitleniyor bu sene gelenlere ne kadar olacak bilmiyorum-2006 kayıtlılar 4250€ veriyor sanırım)
2400 € yurda veriyorum
etti sana 7 bin € ayda 500ytl harcasan ki çok rahat harcarsın 8 ayda 4 milyarda ona gider.7000€+4000 ytl eder neredeyse 16-17 milyar.Bilkenin yıllığı 15milyar civarı bilkent nere ydü nere ankara nere lefkoşa nere.
Eğer soracağın bir şey olursa pm atarsın cevaplamaya çalışırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apolloturk2 -- 14 Mayıs 2007; 1:32:30 >

1129 Mesaj
14 Mayıs 2007; 3:25:27 

ne fabrikası??????

Kılıçla herşeyi yaparsın ama üstüne oturamazsın
Talleyrand

12247 Mesaj
14 Mayıs 2007; 3:53:19 

işletmeci olursun

2310 Mesaj
14 Mayıs 2007; 6:04:50 

Benim gibi iki sene üniversiteye giremeyip açık öğretimden işletme okursan daha bi umutsuz olursun.Bence en iyisi myo'lar daha kolay iş bulursun.

4008 Mesaj
14 Mayıs 2007; 16:55:15 

Ne fabrikası diye soranlar olmuş.Hemen cevaplayayım.Taşıt üzerine fabrika açmayı hedefliyorum.Ama herşeyi yerli olacak.(tofaş gibi diil )

741 Mesaj
13 Ağustos 2007; 22:21:25 

İşletme okuyan bir öğrenci olarak yeni fikirleri öğrenmem lazım

3208 Mesaj
13 Ağustos 2007; 22:25:09 

Ben de İşletme düşünüyodum ama vazgeçtim İktisat, Ekonomi ,Bankacılık falan okumak istiyorum bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz ea

952 Mesaj
13 Ağustos 2007; 23:04:28 

Keşke tercih yapmadan önce okusaydım burayı...

Tercih olarak Odtü-Suny İşletme(uolp) yazdım..belki yurtdışındada eğitim görmenin iş bulmada daha fazla şans getirceğini düşünmüştüm umarım yanılmam..

burdancikisyok.blogspot.com

12447 Mesaj
13 Ağustos 2007; 23:35:42 

İktisat mezunları ne iş yapabilir arkadaşlar. Bende açık öğretime geçiş yapacağım işletme ya da itisat seçebliyorum hangisini seçeyim.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » İşletme Okuduktan Sonra Ne Olacak ?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.484