Şimdi Ara

Dünya'nın düz olduğunu kanıtlamak isterken öldü: Çılgın Mike'ın roket macerasında hazin son

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
4
Favori
3.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Dünya'nın düz olduğunu kanıtlamak isteyen Mike Hughes'un roket macerası maalesef hazin bir şekilde sonlandı. CNN'in haberinde yer alan ifadelere göre 64 yaşındaki 'Çılgın' Mike,  ev yapımı roketiyle bugün kendini yaklaşık 1500 metrelik bir yüksekliğe fırlattıktan sonra yüzeye sert bir iniş gerçekleştirdi ve hayatını kaybetti. Mike'ın paraşütüyle ilgili bir problem yaşadığı tahmin ediliyor.

Mike Hughes'un roket maceraları Amerikalı teknoloji ve bilim kanalı olan Science Channel'da yayınlanacaktı. Bugünkü kalkışta olay yerinde bulunan Science Channel temsilcileri,"Mike Hughes'un ailesi ve arkadaşlarına bu zor zamanlarında başsağlığı diliyoruz. Bugünkü roket kalkışını gerçekleştirmek yıllardır onun en büyük hayaliydi." sözlerini kullandı.

Çılgın Mike ismini hatırlayacağınız gibi ilk olarak 2017 yılında duymuştuk. Hughes, geliştirdiği ilk roketiyle o zamanlar kendisini yaklaşık 500 metrelik bir yüksekliğe fırlatmıştı. Hughes'un roket maceralarına Düz Dünya cemiyetinden de epey bir maddi destek geliyordu. Çılgın Mike, kendini uzaya fırlatarak Dünya'nın düz olduğunu kanıtlayacağını ifade etmişti.

"Düz Dünya'ya inanmasam da kendimi uzaya fırlatırdım"

Mike Hughes geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada ise, ev yapımı roketlerle kendisini fırlatmasının asıl nedeninin 'tamamen çılgınlık' olduğunu söyledi. Dünya'nın düz olduğuna inandığını ancak bu inancı olmasa dahi yine de kendisini uzaya fırlatacağını belirtti.

Hughes 2017 yılında verdiği bir röportajda, "bilime inanmadığını" söylemiş ve,"Aerodinamik, akışkanlar mekaniği, itki gibi şeyleri biliyorum. Ancak bunlar bilim değil, bunlar formül. Bilim ve bilim kurgu arasında hiçbir fark yok." sözlerini kullanmıştı. Hughes ayrıca John Glenn ve Neil Armstrong gibi tarihin önemli astronotlarının birer "mason" olduğunu söylerken son olarak Elon Musk'ın ise bir sahtekar olduğunu belirtmişti.

Aslen bir limuzin şoförü olan Hughes, roket mühendisliğiyle ilgili herhangi bir geçmişi olmamasına rağmen kendi öğrendiği bilgilerle yıllardır roketler üzerinde çeşitli deneyler yapıyordu. Hughes'un ilginç inançlarını ve 'çılgınlığını' bir tarafa koyarsak en azından mühendislik anlamında başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. 

Kaynak:https://www.bbc.com/news/world-us-canada-51602655

• İslamiyet bu konularda da gereklidir. İslam'da dünyanın düz değil yuvarlak olduğu bildiriliyor.

Mesela ilk akla gelen ayet şudur:

“Allah geceyi gündüze dolar, gündüzü de geceye dolar.” (Zümer, 39/5)

“Dolamak” diye tercüme edilen Arapça ‘tekvir’ kelimesi, yuvarlak şekilde sarmak manasına gelir.

Başka bir ayet:

"Bundan sonra da yeri döşeyip yaydı (deha, dehv kelimesi ile)." (Naziat, 30)

Ayetteki ‘deha’ fiili 'yapıp düzenlemek' anlamına geldiği gibi ‘deve kuşunun yumurtlama yeri, yuvarlak taş ve ceviz atmak’ anlamında da kullanılmaktadır.

Başka bir ayet:

“Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor.” (Zümer, 39/5)

Bu ayet-i kerimede “sarıyor” diye çevirdiğimiz kelimenin Arapçası “kevvera”dır. Bu kelime Türkçeye de geçen “küre” kelimesi ile aynı kökten gelmektedir. Bu fiil Arapçada yaygın olarak “başa sarık sarmayı” ifade etmek için kullanıldığı gibi, “yuvarlak bir şeyin üzerine bir cisim sarmak” için de kullanılır.

Baş gibi küremsi bir yapının etrafına sarığın sarılması için kullanılan bu fiil, gecenin gündüzün üzerine sarılmasını ifade etmek için de kullanılmıştır. Ayette “gecenin gündüzün etrafına sarılması” ifade edilirken aynı zamanda “gündüzün de gecenin üzerine sarıldığı” ifade edilmektedir. Gece ile gündüzün oluşma sebebi ise Dünya’nın küremsi yapısıdır. Bu da ancak ve ancak Dünya’nın yuvarlak olması durumunda bu ayette ifade edilen fiil ile gerçekleşebilir.

Kaynak:https://sorularlaislamiyet.com/kuran-i-kerimde-dunyanin-yuvarlak-oldugunun-belirtilmesi-kuranda-yapilan-bilimsel-hatalardan-birisi
    Düz Dünya iddiası için canla başla mücadele eden bu yiğit kahramanın macerası yarım kalmamalı. Bütün düz dünya savunucularını bu öncü kahramanın yolunda gururla ilerlemeye davet ediyorum. Görüldüğü gibi tehlikeleri olan bir yol bu ama inanç bu tehlikelere göğüs germek için sizlerin yanındadır, yılmayın tekrar tekrar deneyin, her daim daha ileriye daha yükseği hedefleyin. Bu kutlu mücadeleniz sayesinde sonunda bütün Dünya en azından bir konuda huzura kavuşacaktır. Roketleriniz çılgın olsun.
    goPro ile çektiğini kabul etmiyor bu düz kankalar.

goPro nun içinde yazılım varmış düz dünyanı yuvarlak gösteriyormus.

hadi canım sende diyeceksin ama bu daha başlangıç.

Mesela uluslararası uzay istasyonunu çıplak gözle görebilirisin, istasyon değilde balon yada 7/24/365 uçan uçakmış
    Peki kamera yada dürbün le bakınca uçak veya balona benzemiyor atmosferde uçabilecek bir yapısı yok dediğimizde dürbünlerinizde yazılım var diyorlar
    la içini açıp baktık 3 mercek 1 boru elektronik birşey yokki yazılım olsun dediğimizde yooo yazılım var mercekte diyorlar.

yok artık diyeceksin ama buda başlangıç
  • Acimadim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2'si 1'de az ekmeği yenmedi güzel goygoy oluyordu bu sefer güldürmedi.

• Delidir ne yapsa yeridir.

• Gebermiş akılsız kefere

• Kafa az çalışsa zaten düz dünyacı olmazmış. Taksana 3-4 tane GoPro niye kendini firlatiyosun dandik roketinle

• Roket yerine çıksana 1500 metreye balonla. Mad kelimesini çılgın diye çevirmişler. Bence deli diye çevirmeliler.

• üzüldüm yazık olmuş değerli bir bilim insanıydı
  • Drone bile daha yükseğe çıkıyor bu adamın yaptiği roketten. Boşuna fırlatmiş kendisini.

• quote:

Orijinalden alıntı: Şehmistan

üzüldüm yazık olmuş değerli bir bilim insanıydı
    kadir popcorn da çok değerli bir tarihçi aynen aynen.
  • Düz dünya ve kamera yerine kendini fırlatması bir yana, adamın roket yapmasını taktir ettim . Toprağı bol olsun :(

• quote:

Orijinalden alıntı: Jacobıan

kadir popcorn da çok değerli bir tarihçi aynen aynen.

Alıntıları Göster
    üstad da çok değerli bir insandı, huzur içinde yatsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Şehmistan

üstad da çok değerli bir insandı, huzur içinde yatsın.

Alıntıları Göster
    Dünya'nın düz olduğunu kanıtlamak isterken öldü: Çılgın Mike'ın roket macerasında hazin son

konu editi: bilime inanmayan adamın doğal seçilimi olmuş. akışkanlar mekaniği biliyorum demiş o yüzden roketin dans ederek yükseliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jacobıan -- 23 Şubat 2020; 16:43:56 >

• B*k yoluna gitti niyazi

• Dünyanın düz olduğunu kanıtlamak için bir su terazisi yeterdi be..

• Adamı tutkularının peşinden koştuğu için tebrik ediyorum.

• pahali ve tehlikeli roketlere gerek yok kafasini calistiran biri bir kac cubuk parcasiyla bile dunyanin duz mu, yuvarlak mi oldugunu test edebilir. nitekim 2500yil oncesinde eratosthenes misirda farki sehirlere koydugu iki cubuk parcasinin oglen gunesindeki golge boylarini olcerek, aralarindaki farkdan dunyanin yuvarlak oldugunu tespit etmis ve hatta dunyanin cevresinin 40bin kilometre oldugunu dogruya cok yakin degerle hesaplayabilmis.

• Düz dünyacıların acı günü. Bu kaçıncı verdikleri şehit. 😞

• adamin fikrini begenin veya begenmeyin. Adam sonucta hayalini gerceklestirdi ve kendi roketi ile uzaya cikti. Bu cesaret, ozguven ve azim ister. Huzur icinde yat duz dunyaci cilgin adam

• inandığınız şeyi böyle savunacaksınız işte düz dünya olayına gram inanmıyorum ama takdir ettim adamın azimini.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.