Şimdi Ara

RX 5950XT, RX 5900 ve RX 5800 XT sertifika sürecinde listelendi: VR’da RTX 2080 Ti ile kıyaslama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.102
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Kırmızı ekip işlemci tarafında kullanıcıların yüzünü güldürürken Intel’e soğuk terler döktürüyor. Yıllar sonra yeniden özlenen koşulları getiren AMD ne yazık ki uzun yıllardır üst segmentte Nvidia’nın karşısına bir model dahi çıkaramadı.

Lisa SU’nun da doğruladığı Büyük Navi yongası bu yıl içerisinde gelecek. Resmi bilgi olarak oldukça kısıtlı bilgiye sahip olduğumuz yeni kartlar Güney Kore’nin sertifikasyondan sorumlu kurumunun yayınladığı listede gün yüzüne çıktı.

RX 5950 XT

RX 5950 XT, RX 5900 ve RX 5800 XT’nin yer aldığı paragrafta daha önce yer alan kartlar şu ana kadar 6 aylık bir süre içerisinde satışa sunulmuştu. Haliyle yeni kaslı modellerin de yakın olduğunu söylemek mümkün.

Ayrıca Bkz.Intel Comet Lake’te fiyat artışına gidebilir

Diğer taraftan modeller OpenVR Benchmark’ta da teste tabi tutulmuş. Modeli bilinmeyen bir erken mühendislik örneği işlemcinin eşlik ettiği Radeon GPU’su RTX 2080 Ti’ın önemli ölçüde önündeydi. Haliyle kırmızı ekipten beklenti bu sefer yüksek. Buna karşın Büyük Navi Nvidia’nın yaklaşan Ampere hamlesi karşısında tutunabilecek mi sorusu ise merak konusu.

• "100 dolar fazla verir Nvidia alır bakarım keyfime, keyfime bakarken foruma gelirim her Amd konusunda, "Amd sorunlu" yazarım kullananlarla tartışmalara girerim, sorun çözmek yerine Nvidia över dururum verdiğim paranın karşılığını alırım hacı. Onlara Amd'nin "bilinen sorunlar" listesini atarım, onlara "Amd ısıniy" derim bakarım keyfime."

!!!
    Rx 5700 xt yi çıktığı hafta aldım kaç ay olmuş kullanıyorum siz hesaplayın herhangi bir sorun yaşamadım. Hala amd sorunlu diye sallayan,yazılım vs diyenleri anlamıyorum.Cihaz sorunlu olsa aptal değilim herhalde bende,kullanmaya devam etmem.Yani anlayacağınız fan boyluğa gerek yok rekabet her türlü son kullanıcıya yarar.
    Amd de 1500 dolara kart satmıştı, onu napacaz?

2080'in gerisinde kalan VII daha pahalıya satıldı, o nolacak?

Nvidia yüksek fiyat çekiyor doğru ama bunun maliyetle de ciddi biçimde ilişkisi var. 2060'ın bile gpu büyüklüğü 445mm2 idi. 2080ti'ın ise daha önce olmadığı kadar büyük. Bu arada 2080ti'ın fiyatı 1000-1200 dolar olarak açıklandı. Tabi Asus, Evga vs firmalar üstüne çok daha fazlasını istedi, o ayrı. Aynısı Amd için de geçerli. VII'nin fiyatı, maliyeti sebebiyle yüksek oldu. Benzer şekilde 5700'ler aslında çok üst seviye kartlar değil. Ama maliyetleri yüksek. O yüzden en ucuzu 350 dolar oldu.

Amd'nin Nvidia'ya tokat atması için de üretim tarafında ciddi bir ilerleme kaydetmesi gerekiyor. Ama iki tarafın da üretim hattı olmadığı, aynı firmalarda benzer üretim nodlarını kullandıkları için geriye kalan tek şey mimarinin daha iyi geliştirilmesi oluyor. O tarafta da neredeyse 10 yıldır Nvidia önde ve Amd'nin öne geçmesi çok kolay görünmüyor. Çünkü ar-ge bütçeleri arasında devasa fark var.
  • Su nvidiaya da saglam bir caksaniz da intele donse. 1300 dolara kart satmak nedir gorsunler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Daha yeni 5700xt aldım peh...

• quote:

Orijinalden alıntı: eAkman

Su nvidiaya da saglam bir caksaniz da intele donse. 1300 dolara kart satmak nedir gorsunler.
    "100 dolar fazla verir Nvidia alır bakarım keyfime, keyfime bakarken foruma gelirim her Amd konusunda, "Amd sorunlu" yazarım kullananlarla tartışmalara girerim, sorun çözmek yerine Nvidia över dururum verdiğim paranın karşılığını alırım hacı. Onlara Amd'nin "bilinen sorunlar" listesini atarım, onlara "Amd ısıniy" derim bakarım keyfime."

!!!
  • ah AMD ah keşke şu yazılım konusunu da cozsen de insanlar gönül rahatlığıyla alsa seni

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tekel olunca fiyatlar coşuyor öyleki 1997 yılında diamond marka 3dfx oyun
    kartını 180 $ gibi bir fiyata almıştım o zamanlar bu oyun kartının üstüne kart
    yoktu teknolojinin gelişimi fiyatlar nisbeyen biraz daha dengeli olacağına fiyatlar uçmuş

• Rx 5700 xt yi çıktığı hafta aldım kaç ay olmuş kullanıyorum siz hesaplayın herhangi bir sorun yaşamadım. Hala amd sorunlu diye sallayan,yazılım vs diyenleri anlamıyorum.Cihaz sorunlu olsa aptal değilim herhalde bende,kullanmaya devam etmem.Yani anlayacağınız fan boyluğa gerek yok rekabet her türlü son kullanıcıya yarar.

• quote:

Orijinalden alıntı: eAkman

Su nvidiaya da saglam bir caksaniz da intele donse. 1300 dolara kart satmak nedir gorsunler.
    Amd de 1500 dolara kart satmıştı, onu napacaz?

2080'in gerisinde kalan VII daha pahalıya satıldı, o nolacak?

Nvidia yüksek fiyat çekiyor doğru ama bunun maliyetle de ciddi biçimde ilişkisi var. 2060'ın bile gpu büyüklüğü 445mm2 idi. 2080ti'ın ise daha önce olmadığı kadar büyük. Bu arada 2080ti'ın fiyatı 1000-1200 dolar olarak açıklandı. Tabi Asus, Evga vs firmalar üstüne çok daha fazlasını istedi, o ayrı. Aynısı Amd için de geçerli. VII'nin fiyatı, maliyeti sebebiyle yüksek oldu. Benzer şekilde 5700'ler aslında çok üst seviye kartlar değil. Ama maliyetleri yüksek. O yüzden en ucuzu 350 dolar oldu.

Amd'nin Nvidia'ya tokat atması için de üretim tarafında ciddi bir ilerleme kaydetmesi gerekiyor. Ama iki tarafın da üretim hattı olmadığı, aynı firmalarda benzer üretim nodlarını kullandıkları için geriye kalan tek şey mimarinin daha iyi geliştirilmesi oluyor. O tarafta da neredeyse 10 yıldır Nvidia önde ve Amd'nin öne geçmesi çok kolay görünmüyor. Çünkü ar-ge bütçeleri arasında devasa fark var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 23 Şubat 2020; 16:30:2 >

• İşlemci konusunda her zaman AMD tercih ediyorum hem performans hem fiyat bakımından makul oluyor. Ekran kartı konusunda kararsızlığımdan ötürü NVIDIA kullanıyorum daha önce FX'li GTX 960'lı sistemim vardı perte çıkınca yeni sistem toplamak zorunda kaldım şuan için memnunum.

• mamad kullanıcısına yanıt
    maliyeti yıllara göre gösteren bir topla var mıdır ? teşekkür ederim bilgi için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Whitebeard.

maliyeti yıllara göre gösteren bir topla var mıdır ? teşekkür ederim bilgi için
    Doğrudan kart üretimini değil ama 250mm2'lik gpunun üretim maliyetini gösteren bir tablo olarak şunu ele alabiliriz:

RX 5950XT, RX 5900 ve RX 5800 XT sertifika sürecinde listelendi: VR’da RTX 2080 Ti ile kıyaslama

Tablo geçen yıla ait. Bu yıl 7nm'nin durumu biraz daha düzelmiştir tabi. Tabloya göre 14/16nm ile üretilen 250mm2'lik bir gpu, 7nm ile üretilen 250mm2'lik bir gpunun neredeyse yarısına mâl oluyor. Ama tabi 7nm ile daha küçük bir alana daha fazla transistör sığdığı için daha yüksek performans alınabiliyor. O sayede 251mm2'lik navi gpusu, 445mm2'lik tu106 gpusu ile yarışabiliyor. Maliyetleri de benzer seviyede oluyor.

• AMD rakibinin fiyatını düşürsün 100 dolar(610TL) ucuza al. Afiyet olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: NOR0C

İşlemci konusunda her zaman AMD tercih ediyorum hem performans hem fiyat bakımından makul oluyor. Ekran kartı konusunda kararsızlığımdan ötürü NVIDIA kullanıyorum daha önce FX'li GTX 960'lı sistemim vardı perte çıkınca yeni sistem toplamak zorunda kaldım şuan için memnunum.
    Kesinlikle. Işlemcide AMD su goturmez bir kesinlik içeriyor benim için. Ama ekran kartında günümüzün fp si 1660 super kullanacağım. Gönül ister daha üst şeyler kullanmak ama napalim :)

• Erkka kullanıcısına yanıt
    Bende GTX 1660Ti var çok memnunum her oyun 60fps üstü şimdilik :)
  • sadece sşmsiyah bir görüntü aktarabildiği için gayet normaldir =P

• NOR0C kullanıcısına yanıt
    Red dead redemption 2'yi denediniz mi?

• Yok denemedim

• mamad kullanıcısına yanıt
    295x2 gibi cift gpu lu enthusiasts kartlar ana akim urunler degil. Keza nvidia da titan kartlar icin yuksek fiyatlar istiyor, isteyebilir onlara bir sey diyemem. Benim sozum rekabetin olmadigi yerde ana akim urunlere de kafama gore fiyat bicerim dusuncesine.
    Rekabet halinde isteyen istedigi fiyati versin, sonucta son sozu kullanici verecek.
    VII icin verdiginiz ornek sacma. Yerine gore performansi daha dusuk diye daha dusuk fiyatli olmasi gerekiyorsa bugun intelin fiyatlarini yariya indirmesi lazim.
    Orada 7nm den vurmak istediler ama olmadi. Yani bunun uzerinden kazanamadilar, iyi de oldu.

• Yeni xbox galiba 5800xt içeriyor.

Not : 5700xt 9.75tflops

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 25 Şubat 2020; 7:13:44 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.