Şimdi Ara

Türkiye'de geliştirilen gözlem radarı göreve başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• TÜBİTAK BİLGEM ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından geliştirilen Milli Gözetim Radarı (MGM) göreve başlıyor. Gaziantep Havalimanı’nda kullanılacak radarın inşaatı tamamlandı. Test çalışmaları ise yakında başlıyor.

Milli Gözetim Radarı (MGM), Türkler tarafından geliştirilen ilk sivil havacılık amacıyla kullanılacak ilk yaklaşım radarı olma özelliği taşıyor. Hava trafik kontrolünde kullanılmasıyla birlikte uçakların iniş ve kalkışının Türkiye’de geliştirilen radarla takip edilmesi sağlanacak.

Saha kabul testleri haftaya başlıyor

Milli Gözetim Radarı, tam yedekleme özelliğine sahip birincil gözetleme radarı PSR ve ikincil gözlem radarı SSR'den oluşuyor. PSR radarı, S bantta çalışarak 112 kilometre menzile ve 8,5 kilometre azimut kapsama alanına sahip bulunuyor. SSR radarı da MODE-S desteği sağlıyor.

Ayrıca Bkz.Virgin Galactic’in uzay aracı, yeni evine taşındı

MGR; hava hedeflerini, yağış şiddetini ve yağış bölgelerini tespit edebiliyor. Statik kargaşayı azaltma, uzaktan izleme, video kayıt ve ASTERIX formatında raporlama yeteneklerine sahip.

PSR sisteminin tam yedeklilik testleri ve fabrika kabul testleri tamamlandı. Sistemin saha kabul test süreci ise 24 Şubat'ta başlayacak.

• Tebrikler...

Çok önemli bir gelişme, inşallah daha uzun menzilli ve taşınabilir askeri modellerde çok yakında gelecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nebulabado -- 17 Şubat 2020; 19:15:43 >
  • Hangi devletlerin gozetiminde vs ? ...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.