Şimdi Ara

Rockstar Games’in kurucularından Dan Houser, stüdyodan ayrılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
331
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• 1998 yılında kardeşi Sam Houser’in de aralarında bulunduğu bir ekiple Rockstar Games’i kuran Dan Houser, şirketten ayrılacağını açıkladı. Houser’ın ayrılışı, Rockstar’ın bağlı olduğu Take-Two Interactive’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapmış olduğu bir başvuru sonucu ortaya çıktı.

Aslına bakılırsa Houser’ın Rockstar Games’i bırakması pek de sürpriz olmadı. Zira Houser, 2019’un bahar ayları itibariyle stüdyoyla olan bağını zayıflatmıştı. Take-Two Interactive’in yapmış olduğu başvuruya göre Houser’ın stüdyodaki son günü 11 Mart 2020 tarihi olacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Katkılarından dolayı Dan’e şükran borçluyuz. Rockstar Games ticari anlamda en başarılı oyun dünyalarından bazılarını yaratan, inanılmaz yetenekli bir ekip. Stüdyo mevcut ve gelecek projeler için hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor.”

Ayrıca Bkz.Disney Plus platformunun abone sayısı açıklandı

Dan’in kardeşi Sam Houser’ın ise stüdyodaki pozisyonunu koruduğu ve görevine devam ettiği ifade ediliyor. Dan Houser, Rockstar Games’de görev yaptığı sırada baş senarist olarak da çalışıyordu. Houser; Bully, Red Dead Redemption 1 ve Max Payne 3’ün senaryosunu kaleme almıştı. Tecrübeli kurucu, piyasaya çıkan neredeyse tüm Grand Theft Auto oyunlarında da yazar ve yapımcı olarak görev almıştı.

• GTA'dan hikayeyi çıkarırsanız ortada koskoca bir hiç kalır. Çocuklar hariç GTA oynayanların büyük çoğunluğu görevler ve ana hikaye için oynuyor. Aynı Mafia'da olduğu gibi. GTA 5 ilk çıktığında Trevor ve Michael ortalığı kasıp kavurmuştu. GTA 4'te de Niko Bellic. San Andreas'ta Carl Johnson, Vice City'de Tommy Vercetti. GTA da, Mafia da türünün zirvesidir.
  • Rockstar bitti o zaman. Bu adam önemli biriydi gitmesi kötü olmuş.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dayı artık emekliye ayrılacak gibi görünüyor.

• Senaristlik dışında bu adamın firmada ne tür bir görevi varmış? Rockstarın en büyük başarısı gta serisi ama gta oyunlarının senaryosu çokta mükemmel değiller. Rockstar rip felan diyenler varda, ben pek bir şey olacağını sanmıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pizza Steve

Senaristlik dışında bu adamın firmada ne tür bir görevi varmış? Rockstarın en büyük başarısı gta serisi ama gta oyunlarının senaryosu çokta mükemmel değiller. Rockstar rip felan diyenler varda, ben pek bir şey olacağını sanmıyorum.
    Baş senarist ve yapımcı...

Senaryo konusunda sana katılmayacağım. Rockstar senaryolarını ayrıca severim. Bayılırım hatta.

Gta 6 için belki senaryo hazırdır bile, hiç bir değişiklik olmayabilir. Ama ben de eski rockstar döneminin kapandığını düşünüyorum...

• an agony A kullanıcısına yanıt
    Tek başımıza ordudan tank çaldığımız, gene tek başımıza area 51'e girip çok gizli bir projeyi çaldığımız görevler var gta oyunlarında. Gta 4 dısında hepsi uçuk kaçık şeyler. Açık dünya konusunda bir numaralar ve gta serisini popüler yapanda bu. Gta online firmanın iş modelini kökten değiştirir gibi. Koca nesile sadece 1 oyun yaptı adamlar. Ve onuda gta online gibi red dead online diye uzun süre çok oyunculu bir oyun tutma niyetinde gibiler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Pizza Steve

Tek başımıza ordudan tank çaldığımız, gene tek başımıza area 51'e girip çok gizli bir projeyi çaldığımız görevler var gta oyunlarında. Gta 4 dısında hepsi uçuk kaçık şeyler. Açık dünya konusunda bir numaralar ve gta serisini popüler yapanda bu. Gta online firmanın iş modelini kökten değiştirir gibi. Koca nesile sadece 1 oyun yaptı adamlar. Ve onuda gta online gibi red dead online diye uzun süre çok oyunculu bir oyun tutma niyetinde gibiler.
    Beklenti önemli tabii, kimse gta serisine gerçek hayat simülasyonu olarak bakmıyodur bence,
    Benim için senaryo sürükleyici ise güzeldir, yeterli.

Online konusunda haklisin, paranın nereden aktığını gördüler. 6 yıllık oyun hala satış rekorları kırıyor,senaryo için değil online için.

Senaryo dlc si gelecek diye açıklama vardı, tarih oldu, ümidi kestiler senaryodan ,online dlc leri milyonlarca satıyor..

Sonraki oyunlar online ağırlıklı olur belki de

• Pizza Steve kullanıcısına yanıt
    Hayır, GTA serisini popüler yapan aynı zamanda senaryosu ve hikayesidir. Hatta can damarıdır. GTA 3, Vice City, San Andreas, 4, 5. Hepsinin senaryosu harikaydı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Venomstr

Hayır, GTA serisini popüler yapan aynı zamanda senaryosu ve hikayesidir. Hatta can damarıdır. GTA 3, Vice City, San Andreas, 4, 5. Hepsinin senaryosu harikaydı.
    Mafyanın parasını kaybeden tommy yeraltı dünyasında ayak işleri yapıyor. Ama, kızına şoförlük yaptıran albay koleksiyonuma tank ekliyeceğim git çal diyor. Tek başına havai gömleğimizle ordu konvoyunu durdurup tank çalıyoruz.

Uzun süre sonra evine dönen carl ailesinin mensup olduğu çetenin zayıfladığını görüyor ve yeniden yükselmesi için sokak çatışmalarına tekradan karışıyor. Hikaye ilerlerdikçe mafyaya felan karısıyoruz tamam ama aşırı korunaklı bir üsse girip aşırı gizli bir projeyi çalıyoruz.

Durum gta 5'de de aynı. Defalarca milyonluk vurgunlar yapıyoruz. Tren vagonu çaldığımız görev vardı. Dandik hollywood filminden hallica bir şeydi.

Ben oyunlara kötü demiyorum. Defalarca bitirdiğim oyunlar bunlar. Ama, just cause serisinin senaryolarına kötü diyoruz. Çünkü oyunun tamamı bu bahsettiğim görevlerle dolu. Nice bağımsız oyunlar var, üç beş insanın elinden çıkmıs ama çok güzel hikayeler anlatıyor. Gta serisi bir oyun ve oyun dinamikleri çok iyi olduğundan oyunu oynarken senaryonun böyle uçuk kaçık şeyler içermesi oyun zevkini baltalamıyor.

Burada mevzu, bütün serinin senaryosunu yazan adam firmadan ayrılmış. Bu adamın gidişi rockstarı bitirir diyenler felan var. Adam tolkien değilki. Firmayı bitirecek şey varsa o da online kısmıdır. Online'dan parayı vurunca oyun yapmayı bıraktılar. Ben yanlış anlaşıldım. Gta serisinin 4. oyunu hariç diğer oyunlarının senaryosunun kötü hollywood filmlerinden pek farkının olmadığına değinmekti.

• Pizza Steve kullanıcısına yanıt
    GTA'dan hikayeyi çıkarırsanız ortada koskoca bir hiç kalır. Çocuklar hariç GTA oynayanların büyük çoğunluğu görevler ve ana hikaye için oynuyor. Aynı Mafia'da olduğu gibi. GTA 5 ilk çıktığında Trevor ve Michael ortalığı kasıp kavurmuştu. GTA 4'te de Niko Bellic. San Andreas'ta Carl Johnson, Vice City'de Tommy Vercetti. GTA da, Mafia da türünün zirvesidir.
  • 2-3 ay önce yazmıştım zaten foruma, yine söylüyorum kimse GTA 6 falan beklemesin. Bu saatten sonra rockstar tekrar o büyüklükte oyun yapmayacak muhtemelen.

Bunun sebebi ise sektörde ismi epey kötüye çıkmış olması.

Hiçbir tecrübeli insan rockstar ile çalışmak istemiyor.

Çalışma şartları çok ağırmış ve rdr2 nin yapımından sonra en az 30 kadar senior insan stüdyodan ayrılmış.

• Dan Houser gidişi hiç iyi olmadı
  • Yaw zaten adamın yaptığı senaryoların hangisi tuttu ki ; To the Moon, Bioshock 1-2, half life 1 ,mgs 1-2-3 ,Grim Fandango, Get even ,Life is Strange, clock tower, Halo, Call of Duty, Neverwinter Nights, Tomb Raider, Uncharted ,fallout ,Shadow of the Colossus ,Spec-ops, zelda, Prince of Persia, Gow, her oyunda hikaye önemliydi eskiden şuanda millet hikayeye önem vermese de eski günlerine dönecek diye umuyorum. Bence şuan en mantıklı şey en azından bağımsız yapımcıların kaliteli yazarlarını toplamak!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.