Şimdi Ara

Half-Life: Alyx duyurusu Valve Index satışlarını patlattı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• 13 yıl aradan sonra belki de tüm video oyun dünyasının merakla beklediği yeni Half Life oyununu sanal gerçeklik olarak hazırlayan Valve, VR sektörüne büyük yatırımlar yapmak istediğinin işaretlerini vermişti. Valve Index gözlüğü ile sektörde yer alan firmanın stratejisi işe yaradı.

Riskli bir strateji

SuperData tarafından yapılan analize göre yılın son çeyreğinde Valve Index sanal gerçeklik kaskının satış rakamı 103 bin oldu. PS VR aynı dönemde 338 bin satarken Oculus Quest gözlüğü de 317 bin rakamına ulaşmayı başardı.

Ayrıca Bkz.Katlanabilir Galaxy Z Flip basın görselleri karşınızda

Aslında ilk bakışta Valve'ın satış rakamları pek ümit vadedici görünmüyor gibi ancak gözlük piyasaya çıktığı ilk üç ayda 50 bin civarında satmıştı. Half-Life: Alyx duyurusu sonrasında bu rakamın ikiye katlandığı görülüyor. Valve Index satışa çıktığı tüm bölgelerde stokları bitirmiş durumda. Yine elde edilen rakamların stok değişimleri nedeniyle bir miktar daha yüksek olabileceği de ifade ediliyor.

Pek çok eleştiri gelmiş olsa da Half-Life: Alyx oyunu için hayranların VR hazırlığı yaptığı anlaşılıyor. Ne olursa olsun bu macerayı yaşamak isteyen oyuncular gözlüklere akın etmiş durumda. Elbette bunda Valve Index sahiplerinin oyuna biraz daha indirimle ve daha önceden sahip olacak olması önemli. Valve'ın bu yıl içerisinde önemli satış rakamlarına ulaşması bekleniyor.

• VR gözlüklerin iki büyük problemi var hala; hantallar ve çözünürlükleri düşük. Bunlar düzeldiği zaman olay başka bir boyuta taşınacak işte..

• sadrag S kullanıcısına yanıt
    Bence esas sıkıntı oyuncuların oturduğu yerden klavye ve fare kontrolleri ile yorulmadan oynamaya alışık olması. VR ayakta olmayı gerektirebiliyor, farklı hareketler yapmayı gerektirebiliyor ki, uzun süre yapmak her oyuncu için olmayabilir. Çakma gözlüğümde sadece 360 derece fotoğraflar izlemek için bile sağa sola bakınırken bir süre sonra dıştaki konum algımı kaybedip oraya buraya çarptığım oluyordu. Hani bunlarla hareket ederek oynamak vs. de her ortamda yapılacak şey de olmayabilir.
  • yani kimse kusura bakmasın da , bi half life alyx oynayacam diye ONNN BİNNN TEEELEEE veremem. Türkiye'de de verecek kişi sayısı azdır.

• Dolaplara kaldırılan tozlanmış VR gözlükler tekrar kurulacak. VR'ın yerini sağlamlaştırması için Multiplayer uzun soluklu AAA oyunlar lazım. Single player Alyx bittikten sonra gözlüğü yine dolaba kaldırmak istemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: koskoca_BK

yani kimse kusura bakmasın da , bi half life alyx oynayacam diye ONNN BİNNN TEEELEEE veremem. Türkiye'de de verecek kişi sayısı azdır.
    Bi half Life Alyx oynayıp emekliye ayırmayacaksın,diğer oyunlarını da artık onunla oynayacaksın,oyun deneyimin bambaşka bir deneyim olacak da gene de o para verilirmi şu an?Bence verilmez.Biraz daha gelişmesi ve gfiyatının insan fiyatına gelmesi lazım.
  • koskoca_BK kullanıcısına yanıt
    Sana göre 4 asgari ücretten fazla. Muz Cumhuriyetinde yaşamayan insanlara ise asgari ücretin yarısından bile az...
    Ama merak etme. Valve bunu Türkiye'deki insanlar alsın diye yapmıyor. Global bir şey. Alan olursa ne ala. Olmazsa mualla...

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

Bi half Life Alyx oynayıp emekliye ayırmayacaksın,diğer oyunlarını da artık onunla oynayacaksın,oyun deneyimin bambaşka bir deneyim olacak da gene de o para verilirmi şu an?Bence verilmez.Biraz daha gelişmesi ve gfiyatının insan fiyatına gelmesi lazım.

Alıntıları Göster
    Tabii ki katılıyorum, ama şu an VR oyunlar normal oyunlara göre çok çok çook geride her açıdan. O yüzden şu an bu cihaza bu kadar para vermek için çok erken. İlerleyen zamanlarda, teknoloji daha alınabilir fiyatta olduğunda ve daha çok oyun çıktığında tabii ki alınır. Zaten geleceğin teknolojisi kesinlikle sanal gerçeklik.

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Sana göre 4 asgari ücretten fazla. Muz Cumhuriyetinde yaşamayan insanlara ise asgari ücretin yarısından bile az...
    Ama merak etme. Valve bunu Türkiye'deki insanlar alsın diye yapmıyor. Global bir şey. Alan olursa ne ala. Olmazsa mualla...
    Biliyorum, o yüzden Türkiye'de diye belirttim.
    Ama yurt dışı için bile 1400 dolar az para değil. Playstation'ın 4-5 katı neredeyse , öyle düşünün.
  • Umarım Alyx başarılı olur, yeni bir devrim yaratırlarsa şu oyunun üçüncüsünü görebiliriz. 3, VR olursa o zaman bakarız artık. Ülkemizde 400 dolarlık VR'lar maalesef 5000-6000 TL.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu Türk donanım piyasasında benim anlam veremediğim birşey var zaten. Şimdi bir mal Amerikada 100 dolar.Almanyada da 100 Euro. İngilterede 100 poun diyelim.
    Şimdş bu adamlar üzerine vergi kar koyup satıyor bunu.Onlarda da AB hariç gümrük vergisi var onlarda da KDV benzeri vergiler var.Yani bunu satarken masrafları katıp üzerine bir de kar koyup öyle satıyor.
    Bizde niye doları 6 liradan hesaplasak 100 dolar eşittir 600 liraya alamıyoruz bu malı?Neden 600 liranın üzerine bir de o kadar ekleyip bunun içinde vergi var kar var deyip kandırıyorlar insanları?
    Alırken 100 dolara almıyorlarkji bunu Avrupalı ,Amerikalı satıcı nasıl alıyorsa bizimkilerde öyle alıyor?Hadi ekstra vergiden vergiden olsun olsun 600 değil de 700.
    Neden 1200 liraya alıyoruz kardeşim bu malı biz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: koskoca_BK

Biliyorum, o yüzden Türkiye'de diye belirttim.
    Ama yurt dışı için bile 1400 dolar az para değil. Playstation'ın 4-5 katı neredeyse , öyle düşünün.

Alıntıları Göster
    999 Dolar diye gördüm ben. Tabi yüksek fiyat ama daha bunlar gelişme aşamasındaki cihazlar oldukları için AR-GE masrafları yüksek ve kullanıcıya kitliyorlar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.