Şimdi Ara

Araç alım satımında yeni dönem: Taşıt Takas Sistemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
4.269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Takasbank, noterler bünyesinde gerçekleştirilecek araç alım satım işlemleri için “Taşıt Takas Sistemi” geliştirdi. Taşıt Takas Sistemi, 3 Şubat 2020 itibarıyla uygulamaya alınacak.

Takasbank’tan yapılan açıklamaya göre, Taşıt Takas Sistemi ile noterler bünyesinde gerçekleştirilecek araç alım satım işlemlerinde, alım satıma konu olan nakit tutar, araç mülkiyetinin el değiştirmesiyle eş zamanlı olarak güvenli bir şekilde karşı tarafa transfer edilebilecek.

15 TL işlem ücreti

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Takasbank Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Elibol, Taşıt Takas Sistemi’ne www.tasittakas.com.tr üzerinden veya mobil uygulamalar aracılığıyla erişim sağlanabileceğini aktardı. Elibol, kurulan yapının taşıt alım satım işlemlerinde taraflara güvenli, nakit taşıma riski olmadan, 15 lira maliyetle hızlı transfer imkanı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Ayrıca Bkz.Wuhan’daki Türkler Türkiye’ye getiriliyor

Riskleri ortadan kaldıracak

Taşıt Takas Sistemi’nin tüm geliştirme süreçlerinin tamamlandığını ve hizmet vermeye hazır olduğunu ifade eden Elibol, “Taşıt Takas Sistemi ile noterler bünyesinde araç alım satımına ilişkin nakit tutarların karşı tarafça ödenmeme riski ortadan kalkacak ve ilgili tutarın taraflar arasında hızlı ve güvenli bir biçimde el değiştirmesi sağlanacak” şeklinde konuştu. Ayrıca, “Taşıt Takas Sistemi'nin kullanımının benimsenmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla işlem maliyetleri minimum seviyede tutuldu” dedi.

• notere 15e sattık diyip 45e sattığımız için kimse bu sistemi kullanmayacak

• Resmi bir uygulama değil sanırım. Devlet için çok zor olmasa gerek böyle bir uygulamayı kendilerinin geliştirebilirlerdi. Birde isim nedense itici geldi çiftlikbank gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blue_Knight

Resmi bir uygulama değil sanırım. Devlet için çok zor olmasa gerek böyle bir uygulamayı kendilerinin geliştirebilirlerdi. Birde isim nedense itici geldi çiftlikbank gibi
    Takasbank i sanırım ilk kez duydunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Like a Sir kullanıcısına yanıt
    Neden öyle yapılıyor acaba merak ettim.
    Yani neden gerçek satış tutarıni belirtmiyor satici

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Devletin bu işten karı olmazsa mızıkçılık yapar😂😂😂

• Beyler, taşıt gelir vergisine hazır mısınız?

• Devlet bu sistemi zorunlu kılarsa ortada gezinen 50 binlik aracı 30 bine satmiş gibi gösteren galerici çakalların sonu gelir

• Sistemi mecbur mu tutuyorlar?
    Değilse bile yakında mecburi olur. Devlete para lazım 🤔

• Haftalar önce duyum almıştım, konulardan birine yazmıştım ve sanırım gerçek olacak. Beyan edilen tutarlar arasındaki farkın vergisi alınacak ona hazırlık heralde. Al sat yapan vergi levhası olmayan vatandaş satın alırken beyan edilen tutar ile satarken beyan ettiği tutarın arasındaki farkın belli bir yüzdesini vergi olarak verecek. Sistemin oturması, zorunlu olması ve beyan edilen değer ile takasbank üzerinden gerçekleşecek satış tutarının aynı olması gerekecek. Ha eksik söyleyen olur ama bu da bir tarafın zararlı çıkması anlamına gelir ki kimse bunu kabul etmez.

• _Köroğlu_ kullanıcısına yanıt
    Olsun zaten şahıstan vergi alınmıyor senede 3 kere şansı var alıp satmak için burda canı yanacak vergi mükellefi galerici çakallar. Git hepsinin arkasında odmanlı tuğrası var. Ama araç satarken vergi kaçırmak için hepsi %20-30 aracı daha düşük fiyattan gösteriyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: OturanKuş

Olsun zaten şahıstan vergi alınmıyor senede 3 kere şansı var alıp satmak için burda canı yanacak vergi mükellefi galerici çakallar. Git hepsinin arkasında odmanlı tuğrası var. Ama araç satarken vergi kaçırmak için hepsi %20-30 aracı daha düşük fiyattan gösteriyorlar
    Onların Osmanlı sevdası STAR TV deki diziden gelme. Yoksa Osmanlı'nın tırnağı olamazlar. Araç alırken galeriden araç alanlar ne akla alıyorlar zaten merak ederim. (iyileri tenzih ederim).

• master3426 kullanıcısına yanıt
    Sattığı tutar üzerinden komisyon faizi kesiyor..ne kadar düşük ücret onladar düşük vergi

• 15 TL ile başlar, yakın zamanda 1500 TL olur.

Bkz. Cep telefonu kayıt ücreti

• Bence şimdiye kadar yapılmadığı kabahat kaç kişinin canı yandı. Hatta aracı ikinci el satarken bi uzmanın inceleyip öyle alıcıya teslim edilmesi lazım. 3 gün geç olur ama uzman raporu sonrası alan bilerek alır.

• quote:

Orijinalden alıntı: master3426

Neden öyle yapılıyor acaba merak ettim.
    Yani neden gerçek satış tutarıni belirtmiyor satici
    galericiyse vergi çıkacağı için düşük gösterir
  • arac veya ev alinacagi zaman odeme yapacak adam noterin hesabina yatirsin, noter de saticiya odesin bu kadar basit

• msuermarta kullanıcısına yanıt
    Bu yalnızca galericiler için geçerli değil mi?

• Şükür düzelttiler sonunda

• ulashcan U kullanıcısına yanıt
    Anladık ulan anladık , bi yazıyı dikkati üstüne çekmek için 10 defa yazma.. Gereksiz..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.