Şimdi Ara

CacheOut: Intel işlemcilerdeki yeni açık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
915
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Yarı iletken üreticisi Intel’in işlemcileri son yıllarıda ardı ardına açık haberleriyle gündemdeki yerini koruyor. Yeni açık işlemcilerdeki donanımsal güvenlik önlemlerini pas geçerek istenilen veriye erişime imkan tanıyor.

CacheOut

Araştırmacıların keşfettiği yeni açık CacheOut şimdikilerin aksine önbellek sisteminde verinin açığa çıkmasını beklemek yerine saldırgana önbellekte nerede olursa olsun istediği veriye erişim sağlıyor. Bu nedenle yeni açık bir hayli tehlikeli.

CVE-2020-0549 koduna sahip açık CVSS skorlama sistemine göre 6.5 puana sahipken etkilediği işlemci listesi bir hayli kabarık. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden geriye doğru tüm modellerde bulunan açık araştırmacılara göre Intel’in ZombieLoad Variant 2’yi düzeltmek için yayınladığı mikrokod güncelleştirmeleri sayesinde 2018’in sonundan bu yana satışa sunulan modelleri tam olarak etkilemeyebilir.

İşlemcinin L1 tampon belleğindeki verilere erişim sağlanan yeni saldırı yönteminde kernel ve SGX gibi tüm donanımsal önlemler de çaresiz kalıyor. Intel’in yazılım güncellemesiyle düzeltilebileceğini iddia ettiği hata için hali hazırda mikrokod güncelleştirmesi de yayınlanmış durumda.

Mavi ekibin yayınladığı mikrokod güncelleştirmesinin kullanıcılara ne oranda ulaşacağı ve ulaşan kesimde de yamanın uygulanma oranı ise akıllarda soru işareti bırakıyor. Ayrıca donanımsal korumaları ve şifrelemeleri dahi pas geçebilmeyi sağlayan açığın yazılımsal düzeltme ile ne ölçüde giderileceği de belirsizliğini korurken Intel açığı kullanan herhangi bir saldırının rapor edilmediğini belirtiyor.

Ayrıca Bkz.PNY pasif soğutmalı Quadro RTX 6000 ve RTX 8000’i duyurdu

Son olarak açığa yönelik olarak İşletim sistemi katmanında da önümüzdeki günlerde bir yamanın yayınlanması beklenirken kötü niyetli kişilerin açıktan faydalanması için bilgisayara fiziksel olarak erişmesi gerektiğinin altını çizelim. Son olarak Michigan Üniversitesi’nin araştırma ekibine göre AMD işlemci kullanıcıları daha önceki çoğu açıkta olduğu gibi yine şanslı.

• Bende bi yerden esiyor diyordum meğer açık yer varmış.

• Fiziksel erisim sarti varmis... O sart varsa zaten her turlu islem yapilir :) .

• yeni işlemci satma politikası ama almıyorum, zaten alsam da artık intel işlemci almam.

• yahudi mikro işlemcisinin içindeki bu tip şeylere kusur değil arka kapı deniyor.
  • Olay gene AMD'ye yarıyor.

• İntel açıyor, AMD kapatıyor :D

• acik yerden usutmemislermi bunca zaman akılları nerdeydi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Her yeri delik deşik işlemcilerin. Arka kapıyı geçti iş, üstü açık arabaya döndü artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kreat -- 29 Ocak 2020; 17:57:47 >
  • firmalar korkmaya başlar :)))

• Intel, işlemci değil, işlemci açığı geliştiriyor anlaşılan. bu arada Metrobüste Filistinli bir intel mühendisi ile tanışmıştım.

• Şimdide L1 tamponların gücü düşer yama ile. Valla hala bu devirde yamalı bohçaya dönmüş intel işlemcileri sırf adı intel diye almaya kalkan aslan yürekli arkadaşları tebrik etmek gerekli. Hele daha da yeni gelecek olan ama hala pcie3 ile çıkacak olan 14nm++++ yeni nesil intelleri alacak arkadaşları da ekstra kutlamak gerekir.

• Intele geçtiğim günden beri beli doğrulurmuyor AMD e geçmez isem batacak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kreat

Her yeri delik deşik işlemcilerin. Arka kapıyı geçti iş, üstü açık arabaya döndü artık
    Cabrio intel
    Ulen işlemciyi aldıktan sonra açıklar çıktı. Olaylardan sonra amdye yakındım zaten, şimdi ilk fırsatta direkt elden çıkaracam bu nedir la
  • İntel ingilizce istihbarat demek bu haberlere şaşıran var mı :)

• lan yeter boşa para vermişiz işlemciye.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcwolf28

Cabrio intel
    Ulen işlemciyi aldıktan sonra açıklar çıktı. Olaylardan sonra amdye yakındım zaten, şimdi ilk fırsatta direkt elden çıkaracam bu nedir la

Alıntıları Göster
    Aynısı benim de başıma geldi. Laptopu aldım açıklar ortaya çıktı. Geri iade etmeyi düşündüm. Piyasa da amd işlemcili laptop yoktu. Devam dedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kreat kullanıcısına yanıt
    Ben de toplarken en son anakart ve işlemciyi bırakmıştım ve o ara ryzen işlemcileri beklerken baktım geleceği yok, aldım gitti parçaları. Sonrası açık üstüne açık
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcwolf28

Ben de toplarken en son anakart ve işlemciyi bırakmıştım ve o ara ryzen işlemcileri beklerken baktım geleceği yok, aldım gitti parçaları. Sonrası açık üstüne açık
    Olan oldu artık. Eskisinden daha iyi bakmak lazım cihazlara. Yeni makine almak daha zor. Dolar 4.5'tu ben pc alırken. Bu gidişle düşeceği de yok meretin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kreat kullanıcısına yanıt
    Öyle tabi iyi bakmak lazım, ben alırken 3.87 felandı...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.