Şimdi Ara

250 milyon Microsoft kullanıcısının verilerine yetkisiz erişim sağlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Birçok insanın yeni yılın başlangıcını kutladığı saatlerde, teknoloji devi Microsoft'un ekipleri, son derece önemli bir güvenlik açığını kapatmaya uğraşıyordu. Zira yaklaşık 250 milyon Microsoft müşterisinin, destek hizmetleriyle yaptığı yazışma ve kayıtlara yetkisiz erişim sağlanabildiği ortaya çıkmıştı.

Ayrıca Bkz.2030 yılında gelmesi beklenen 6G teknolojisi, 5G'den on kat hızlı olacak

Microsoft'a göre kötüye kullanım yok

Compareitech şirketinde çalışan güvenlik araştırmacısı Bob Diachenko, Microsoft sunucularındaki söz konusu güvenlik açığını 29 Aralık tarihinde keşfetti. Yazılım devinin sorunu iki gün içinde çözdüğü belirtilirken, güvenlik açığının müşteri destek veritabanlarından birinin yanlış yapılandırılmasından kaynaklandığı açıklandı. Ayrıca Microsoft'a göre bu veritabanında yer alan bilgilerin kötü amaçlı kullanımına dair hiçbir kanıt da bulunmuş değil.

Sadece web tarayıcı kullanılarak, yetkisiz bir şekilde erişilebilen sunucunun, 2005 yılından bu yana Microsoft destek ekibi ve dünyanın her ülkesinden müşteriler arasındaki konuşma günlüklerini içerdiği belirtiliyor. Ayrıca Compareitech'e göre veritabanı şifre korumalı da değildi ve e-posta adresleri, ip adresleri, gizli olarak işaretlenmiş notlar ve konuşma metinleri açık bir şekile görüntülenebiliyordu. Microsoft konuyla ilgili olarak müşterilerinden özür dilerken, veritabanında kayıtları yer alan kullanıcıları bilgilendirmeye başladı.

• esas guvenlik aciginin kendisi windows 10. arka plandan haril haril telemetri bilgisi, ozel bilgileri gonderiyor. ozellikle buyuk sirketler, devlet kurumlari icin tam bir truva ati.

• darkaura kullanıcısına yanıt
    Milyar dolarlık şirketler salak bir siz akıllısınız zaten...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • web tarayici ile disaridan nasil erisiliyor ya garip

Bende öyle düşünüyorum özellikle önemli kişiler ve yerli şirketler devlet kurumları kesinlikle kullanmamalı.
    Benim çalıncak önemli birşeyim olmadığımdan rahatça kullanıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rektifier -- 23 Ocak 2020; 13:54:21 >
  • adobe ve oyun dışında windowsun yanına yaklaşmam

• Hep Microsoft ve Google'mı erişecek ? Birazda başkaları erişssin.

• Çok ta önemli değil benim için. Forza h4 h3 ve m7 başarılarını görseler ne gormeseler ne olur

Enterprise sürümünde telemtry servisleri yok.

• andrid gibi olmalıydı :D

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.