Şimdi Ara

Router'ı ve adaptörü 802.11ax yapsak? 'Asus RT-AX58U router ve PCE-AX58BT Wi-Fi adaptör incelemesi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Son zamanlarda 802.11ax, daha bilinen adıyla Wi-Fi 6 revaçta. Bence artık üst segment, performans odaklı bir modem/router veyahut Wi-Fi adaptörü alınacaksa yeni nesile yatırım yapmak lazım. Asus RT-AX58U router ve PCE-AX58BT Wi-Fi adaptörü ileriye de yatırım diyebileceğim üst segment cihazlar.

Router'ı ve adaptörü 802.11ax yapsak? 'Asus RT-AX58U router ve PCE-AX58BT Wi-Fi adaptör incelemesi'

İkisinin de siyah-gri temalı, gayet detaylı kutuları var, raftayken temel ve detaylı özelliklerini öğreniyorsunuz.

Router’ın kutusundan öncelikle kendisi, 19V 1.75A minik bir adaptör, kısa bir RJ-45 kablosu ve alışılageldik dökümantasyonlar çıkıyor. Wi-Fi adaptörünün kutusunda da kendisi ve dökümanlar var.

Boyut ve tasarım. RT-AX58U aslında rakibi çoğu üst segment router’dan minimal bir yapıda, özel bir yere ihtiyacı yok, istenirse altındaki yuvalardan duvara da sabitlenebilir. Malzeme sert plastik, plastik var plastik var, bu kesinlikle sağlam olanlarından, elde kullanılan bir şey değil tabii ama üstüne 538 gramlık ağırlık da eklenince güven veren bir his oluşmuş.

Genel olarak keskin çizgilere sahip, önü olsun, altında ve üstündeki havalandırma ızgaraları olsun bir spor araç havası var. 4 anten var, bunlar çıkarılamayan antenler ama istediğiniz gibi yönlendirebileceğiniz türdeler.

Üstünde durum LED’lerini görüyoruz, sağında veya solunda herhangi bir detay yok. Arkasını çevirdiğimizde güç girişi, güç anahtarı, bir tane USB 3.1 1. jenerasyon portu, 4 tane Gigabit RJ-45 portu ve bir tane WAN portu var. WPS ve Reset butonları da burada. Altında bilgilendirme etiketi ve şifresini hızlıca temin edebilmek için QR kodu var. USB portu üzerinden mesela flaş bellek, harici bir disk takabilir, küçük bir medya sunucusuna çevirebilirsiniz. 3G/4G dongle ile internet yedeği alabilirsiniz veya yazıcı bağlanabilir, ağın kullanımına sunarsınız.

Kalbinda Broadcom markalı bir yonga var, 3 çekirdekli, evet pek alışılageldik bir çekirdek sayısı değil ve 512MB RAM eşlik etmiş. Deneyimlediğim kadarıyla cihazı yeterince serin tutabilecek pasif soğutma bloklarıyla da soğutulmuş, cihazın ağırlığını bunlar oluşturuyor.

Dediğim gibi 802.11ax standardında bir cihaz, 2.4GHz ve 5GHz olarak çift bant yayın yapabiliyor. 2.4GHz bandında 574Mbit, 5GHz bandında 2402Mbit’e kadar potansiyel bir hıza sahip. WPA3 güvenlik protokolünü desteklemesi çok önemli, zira 2004’ten beri hayatımızdaki WPA2 protokolünü kırmanın güncel ve etkili yolları var, kısaca WPA3 önemli.

Beamforming destekli, yani alıcıya doğru sinyal alanını şekillendirebiliyor. MU-MIMO da destekli, alıcı başına bir sinyal hattı ayrılması olarak özetlenebilir. Ayrıca, LTE hücresel veri baz istasyonlarında kullanılan bir teknoloji OFDMA destekli, bu da her MU-MIMO hattının 4’e parçacıklı bir şekilde ayrılmasını sağlıyor, potansiyel olarak ortalama verimi 802.11ac’nin MU-MIMO’suna göre 4 kat attırdığını söyleyebiliriz.

Gelelim kuruluma. Öncelikle bu cihazı baştan bir AiMesh birimi olarak ayarlamak mümkün, AiMesh birden fazla Asus marka yönlendiriciyle Mesh Wi-Fi sistemi oluşturmanın Asus tarafındaki ismi. Çalışma modlarında varsayılan olarak elbette kablosuz yönlendirici modu, sinyal tekrarlayıcı, erişim noktası, medya köprüsü ve AiMesh modları var. Bağlantı kullanıcı adı ve şifresi ayarı, bağlantı türü ayarı, ağlarınıza vereceğiniz isim ve şifre şeklinde adımlar var.

802.11ax modunu kapatıp açabilirsiniz, telefon, tablet, televizyon, konsol, akıllı aydınlatmalar, hiçbirinde bağlantıyla alakalı problem yaşamadım. Oturum adı ve şifresinden sonra kurulum tamamlanıyor.

Arayüzünde ilk tavsiyem şu, güncellemesini yapın arkadaşlar. Anasayfada 2.4GHz ve 5GHz bandının durumu, işlemci ve RAM kullanımı gibi temel istatistikleri görüyoruz. Misafir ağı ayarları sekmesinden sonra Ai Protection var, ömür boyu lisanslı Trend Micro güvenlik duvarıyla geliyor cihaz. Spam mailler, fidye yazılımları, bunlardan öte bence en önemlisi DDos saldırılarına karşı koruma sağlıyor. Evebeyn denetimi de mevcut, kara liste oluşturulabiliyor, cihaza göre kullanım süresi girilebiliyor. QOS var, uygulamaya göre bant genişliği ve önceliğini belirliyor, modlar da var aslında, ben oyun modunu seçtim. Tabii burada en önemli faktör internet altyapınız ve hat kaliteniz.

Trafik çözümleyici ağı en çok neler kullanıyor, hangi uygulamalar kullanıyor bunu görebiliyorsunuz, “interneti ne böyle yavaşlatıyor” dediğinizde faydalı bir şey. USB uygulaması sekmesinden taktığınız belleği, taşınabilir diski internetle paylaşabilirsiniz, medya sunucusu haline getirip ağla paylaşabilirsiniz, yazıcı bağlayabilirsiniz, 3G/4G dongle bağlanıp internet yedeği alınabilir, Time Machine cihazı olarak kullanabilir ve en önemlisi de Torrent indirmeleri için kullanabilirsiniz. Ai Cloud yine bu harici bellekleri, diskleri daha çok bulut depolama hizmetleriyle paylaşmayı sağlıyor.

Temel ayarlarda ihtiyacınız olabilecek her şey var, WPA2 ile kurulmuştu ağlar, WPA3’e çevirdim, ayrıca MU-MIMO kapalı haldeydi, kendim açtım, bunları siz de yapın. Cihaz IPTV destekli, gerekli ayarlar mevcut. DDNS var, cihaz Alexa destekli ama ülkemizde yok Alexa, IFTTT’den faydalanabilirsiniz, VPN var, ülkemizde VPN lazım oluyor, güvenlik duvarı ayarları ve detaylarını görüyorsunuz, Ddos korumasını özellikle açmanız gerek, anahtar kelime ve filtre detayları da burada.

Sıra PCE-AX58BT’de. Adından da anlaşılabileceği üzere PCI-e X1 üzerinden kullanabileceğiniz bir Wi-Fi adaptörü, genel olarak USB adaptörlerden çok daha performanslılar. Küçük bir kart, üzerinde pasif bir soğutması var. Kart ve anten modülünden oluşuyor, çift antenli gördüğünüz üzere.

802.11ax destekli, 2.4GHz bandında 574Mbit, 5GHz bandında 2402Mbit potansiyel hıza sahip, AX58U ile aynı. OFDMA ve MU-MIMO var, WPA3 destekli, AX58U ile aynı şekilde. Bluetooth 5.0 destekli, bu bence önemli, Bluetooth 5.0’lı kablosuz kulaklıklarda mesela 4.2 alıcıyla kullandığınıza bant genişliğinden, gecikmeden feragat ediyorsunuz, iki taraf da 5.0 olunca böyle bir sorun yok.

Sıra geldi hız testlerine. RT-AX58U’yu bir NAS’a bağladım ve üzerinden video dosyaları aktardım. Router ile aynı odada 2.4GHz bandında 90Mbit civarında yani 10MB/saniye sularında gezdi, 5GHz ise bandında 600-700Mbit aralığında, 75-85MB/saniye civarı.

75 metre karelik evde 3 duvar ardından 2.4GHz bandında 20Mbit suları 2.5MB/saniye civarı, 5GHz bandında ise ortalama 400Mbit yani 50MB/saniye civarı. İki bantta da aktarım hızı bir miktar dalgalı ama sorun oluşturmaktan uzak.

Kendi sistemimde, performans testleri için kullandığım PCE-AC88 ile de test ettim, aynı odada 2.4GHz bandında, 110-120Mbit, 5GHz bandında 900Mbit civarı bir hız elde ettim.

75 metre kare ve 3 duvar ardından 2.4GHz’de yine 90-100Mbit civarı, PCE-AX58BT’nin neredeyse 5 katı kadar daha iyi, 5GHz’de ise 450Mbit civarı, 5GHz’de çok fark etmedi. Özeti şu, 802.11ac veya 802.11ax değil de anten sayısı, gücü, yonga başarımı çok daha önemli. Modem ve router’ınızın tam potansiyelini kullanmak için de iyi alıcılar kullanmak önemli.

Asus RT-AX58U şu ana kadar gördüğüm, segmentine göre en az güç tüketen router’lardan biri oldu, boştayken 6W civarı, yük altındayken de 8W civarı tüketti. NAS’ıma bir seferde 350GB civarı veri aktardım, tabiri caizse nefesi kesilmedi, takılma çakılma yapmadı. Tabii bunlar inceleme ürünleri, aylarca kullanma fırsatımız olmuyor ama 1 aylık testimde herhangi bir stabilite sorunuyla karşılaşmadım, AX58BT için de aynı şekilde.

Asus RT-AX58U ve PCE-AX58BT. Bu videonun çekildiği tarih itibarıyla ülkemiz fiyatları kesinleşmemişti. 802.11ax, Wi-Fi 6 standardı özellikle çok fazla kullanıcının olduğu durumlar ve senaryolarda MU-MIMO ve bazı LTE baz istasyonu teknolojileriyle önemli bir adım. Modem’inden Router’ından veyahut Wi-Fi adaptöründen tam anlamıyla faydalanan biri olarak ben testlerimi yaptım, sonuçları aktardım, gözlemlerimi paylaştım, diğer incelemelerine bakıp performanslarını karşılaştırabilirsiniz. Özetle, ikisi de tercih listenizde bulunabilecek hızlı, stabil çalışan cihazlar.

• PCIe adaptörünün hem 7260 hemde 8260 versiyonlarını kullandım asusta güzeldi sorunsuz idi ama fiyatı yüksek tarafta bende ne yaptım kullandığım AC55BT-B1 kartındaki intel 8260 m2 modülünü aliexpress ten sipariş geçtiğim Fenvi AX200 kart ile değiştirdim 15 dolarlık bir maliyet ile sorunsuz çalıştı ama şuanki adaptör galiba PCB ye entegre geliyor gibi bu tarz durumlarda upgrade düşünülüyorsa üzecek cinsten olmuş. Aliexpressten DIY modüllere bakılabilir.

ayrıca Router da Broadcom yonga, Wifi adaptörde intel yonga olması hızları etkilemiş oysa ki Broadcom yongalı AC88 pci adaptörde de router uyumu ile nasıl şahlanma oluyor görüyoruz.

İntel Lantiq firmasını satın almıştı TPLinkte bazı AX routerlar intel yonga ile gelmekte AX200/201 kullanıcılar yada intel in wifi çözümünü kulananlar AX seçimi yaparken buna dikkat ederlerse verim daha da artabilir.

şuan için masaüstü bilgisayarımda AX200 kullanan biri olarak Routerdan ziyade AX modemlerin 2020 ortalarından sonra bizimle olacağını ve asıl rekabetin o zaman olacağını düşünüyorum.

son olarak PCE adaptöründe ek bir giriş mevcut usb üzerine bağlanıyor ve o kablo Bluetooth u çalıştırıyor bluetooth pci express hattına değilde geleneksel USB portlarından kullanılıyor atlanan bilgi olarak belirtmiş olalım inceleme için teşekkürler.

umarım imkan Dahilinde Qualcomm 6391 çözümü ülkemize de ulaşır da inceme şansı olur çünkü Qualcomm un AX çözümü olması yanı sıra PC tarafına BT 5.1 ve APTX HD gibi ses codeclerine destek vermesiyle önemli şuan için AIRETOS E63 olarak model var ve bir çok form faktörde ürünler çıkacak ilgilenenler için link

https://airetos.voxmicro.com/class/e63/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aceleciburak -- 21 Ocak 2020; 10:5:50 >

• Her şeyi sorarım da sana niye hayatla ilgili şeyleri anlatıcam.
    Samimi olayım derken itici oluyorsun. Profesyonelleşmek istiyorsan ergen ağzını bırakmalısın.

• aceleciburak A kullanıcısına yanıt
    Hocam normalde laptop'umda Intel AC7260 vardı. Evde unifi AP-LR kullanıyorum (unifi wifi çipi Atheros AR9280 kullanıyor), elimde Hackintosh için aldığım Broadcom BCM94360CS2 vardı bununla da denedim. en iyi performansı Atheros QCNFA222 modeliyle aldım. Intel AX200 şu anda piyasada bulunan tek wifi ax kartı maalesef. Bahsettiğiniz Qualcomm 6391 çıkar çıkmaz almayı düşünüyorum. Fn-Link 8291M-PR modeli için alibaba üzerinden satıcı ile görüştüm ama henüz satışa çıkarmamışlar sanırım fcc lisansı bekliyorlar. Gelecek ay çıkacağından bahsetti. Benim durumumda 100 megabit interneti iki oda uzaklıktan 40mhz ile 100 megabit olarak alabiliyorum wifi n ile üstelik. Alıcı verici aynı marka olduğundanmıdır yoksa gerçekten atheros bu işin en iyisimidir bilemedim :)
  • İhtiyacım yok ama bu Asus'un Router'ları hep aklımı çeliyor. RT-AC68U'yu da yeni satmıştım. Hatta bayağı kar elde etmiştim. 400 TL'ye aldığımız cihaz 1000 TL olmuştu. Gerçekten geleceğe yatırım demek yanlış değil. Bu hiç değilse içerisinde daha gelişmiş teknolojiler barındırıyor. Düşünüyorum bakalım. Şu anda ABD'de ufak bir indirimle 159.99 dolara satılıyor. Türkiye fiyatı da küçük bir indirimle 1000 TL civarı. Fena değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Der Meister. -- 21 Ocak 2020; 16:29:7 >
  • WIFI 6E li olanlari almak daha mantikli olacak :) . Yani birazcik daha beklenmeli derim :) .
    https://www.donanimhaber.com/wifi-6e-standardi-tanitildi--117470

• AX de 10Gigabit çok fantezi güncel uygulamaları için. Gigabit AC ler halen yeterli sayılır. ileride yada çok özel uygulamalarda düşünülebilir, ancak WPA3 önemli. WPA 3 içinde gördüğüm kadarıyla sadece Keenetic de tüm ürünlerde var. N olanlarca bile, çok daha ekonomik elde edilebilir.

• smart1978 kullanıcısına yanıt
    wifi 6e'nin 6ghz kullanması dışında bir fark yokmuş, bence çok gereksiz neredeyse kablolu gibi kullanabilirsin 5ghz bile bir oda dışında zor çekiyor zaten 6 yı düşünemiyorum. AX in en önemli özelliği 2.4 ghz kullanıyor olması benim için. N gibi ama uzun mesafede N'den daha yüksek hız alabiliyor olacağız 5 ghz 6 ghz önemsiz benim için.
  • altuntepe2 kullanıcısına yanıt
    Saglikli bir arastir...

Daha da yuksek hizlar daha da dusuk latency demek ve daha fazla throughput demek ... Throughput kismina ozellikle odaklanilmalidir. DAha cok cihaz baglanmasi ile cihaz basina dusen performansinda da azalma olmamasinda daha da ciddi manada iyilestirmeelri mevcuttur .

Bir fark var ve ihtiyac olusmus ki WIFI 6E cikartilmistir ...

Yani alinacaksa WIFI 6E li almak en idealdir . Senin icin idrak edemedigin nice cok faydalari da vardir :( Ek olarak WIFI 6 icin ayrica saglikli bir arastir derim :) . Onemi anlasilacaktir.
    Araştırmadığımı nerden çıkardın? Kaldıki benim bahsettiğim şeylerle senin yazdıkların alakasız şeyler. Ben diyorum benim için menzil önemli sen diyosun yok gecikme yok daha fazla cihaz bağlanma.. Ghz arttıkça menzil düşüyor diyorum sana, yemişim hızını gecikmesini. Wifi 802.11 ad 60 ghz için çıkmıştı ama kullanılmadan yokoldu gitti çünkü aynı oda da anca çekiyor. Vericinin dibinde isterse 1tbit hız versin bir önemi yok dibinde duracaksam kablo takar kullanırım zaten. Herkes menzil istiyor, uzak mesafede yüksek hız istiyor bu sebepten 2.4 ghz de yüksek hız bir çok kişi için daha cezbedici. Senin idrak edemediğin şeylerde var gördüğün üzere. Wifi 6e hiç popüler olmayacak unutulup gidecek buraya yazıyorum. En çok wifi 6nın 2.4 ghz ve 5ghz frekansları çok kullanılacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altuntepe2 -- 22 Ocak 2020; 11:3:43 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Yok ben hepsi onemli diyorum . Benim yerime siz bahsettiniz diye ben de ayrica ifade etmeme vurgulamama gerek yok. Tamamlayici cevaplardi .

Sonucta WIFI 6 ve WIFI 6E her halukarda mevcut WIFI5 lerden her turlu her acidan ustundur yenidir ...

WIFI AD yok olmadi :) . Bircok cihazda mevcuttur ayarlarindan aktif edilmesi gerekir :) ...

Qualcomm mobil cihazlarinda da bu destek donanimsal olarak vardir ama insanlar WIFI AX e odaklaniyor .

WIFI AD 60 Ghz olayi bilindigi uzere KISA mesafeler icin yuksek hiz elde etme uzerine yani bir tur data kablosu ile cok yakindaki baska cihaza veri transferi odakli diyebiliriz...
    Yeni olan tabiiki daha geliştirilmiştir buna karşı çıktığım yok zaten, ama yeni diye popüler olacak değil. Şu anda en popüler wifi n dir. Wifi ac bile yıllardır var olduğu halde bir çoğu için menzili kullanışsız olduğundan pek tercih edilmiyor insanlar her odaya ap, router koymak istemiyor. Wifi AD yok olmadı ayarlardan aktif etmeniz gerekir demişsiniz kusura bakmayın ama dalgamı geçiyorsunuz? Ben nasıl akıl edemedim ayarlardan aktif etmeyi allah allah? Sırf yorum yapmak için yazmışsınız resmen. Tekrar ediyorum bu mesajımı 5 sene sonra okuyacak olanlar zaten görecektir, gelecekte popüler olarak kullanılacak n yerine geçecek teknoloji wifi 6 ax dir. 6e falan donanım desteklese bile 6 ghz kullanacak kişi çok az olacak. Mu-mimo beamforming ve 2.4 ghz + 5ghz bir çok kişi için en kullanışlısı. Neyse daha fazla uzatmayım saygılar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Popularite uzerinden bir kazanim yoktur. Wifi AN tam bir rezalettir... Eski teknolojiler de-facto popularitesi talep ediliyor manasinda degildir. Cop teknolojisi olduklari icin yayginlardir...

Wifi AD 2016 yilindn beri var.
    https://www.anandtech.com/show/10796/wifi-alliance-begins-to-certify-80211ad-wigig-devices

Bir cihazimda da bu ozellik vardi. Alienware 17 cihazimdaki Killer wifi modemini terfi ettirmistim Intel WIFI6 AX ile umarim o eski wifi modulunde degildir. Bir baska cihazimda da halen firsatim olmadi WIFI6 modulu terfi ettirmedim ona da bakacagim o cihaz da 2016 yilinda uertilmisti ... Wifi ayarlarina bakarken aklimda kalmisti WIFI AD ozelligi vardi.

Dedigim gibi genis menzillerde olmasa da yuksek bant genisligi istegen bircok cihazin baglanmasinda transfer edilmesinde idealdir.

Telefonlarda da WIFI AD var olsa gerek . Bakmak gerek ...

5 sene sonrasi neler neler cikacaktir :) ...

Sadece tuketici bilinci ile WIFI 6 li cihazlarda Multi MIMO ( 2x2 hatta 3x3 4x4 ) lu cihazlar hangilerinde varsa onlari tercih ederek pekala WIFI 6 ve WIFI 6E in hakkini verebilir...

Olay birazda tuketicinin bilinci ile alakali...

• sen 400 tl ye aldığında dolar kuru kaç paraydı, sattığında kaç paraydı ona bakacaksın.

• ax eve alınacak teknoloji değil şu anda. deli saçması paralar isteniyor. 2-3 sene sonra üç otuz paraya alır koyarız.

• quote:

Orijinalden alıntı: murdocklawless

sen 400 tl ye aldığında dolar kuru kaç paraydı, sattığında kaç paraydı ona bakacaksın.
    Bakmayacağım. Kahvede arkadaşınla konuşurmuşcasına cümleler yazarsan sen de böyle ters cevabı alacaksın.
  • burası ne egolu acaip insanlarla dolu ya? çok enteresan. ha bakmazsan bakma, üç kuruşluk ekonomi bilginle çok acaip kar ettim diye sevinedur sen. haa bu arada ban sana çok yakışacak be, valla.
  • murdocklawless kullanıcısına yanıt
    Ruh hastası mısın nesin. Hak ettiğini alınca saçmalamaya başladın. Ne seviniyorum ne de ekonomi bilgim konusunda iddia da bulunuyorum. Kendi kuruntun. Anca olmadık yerlerden bir şeyler üret. Hadi kendi işine bak.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.