Şimdi Ara

TSMC'nin bazı tesislerini ABD'ye taşıması konusunda büyük baskı var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Bugün yonga sektöründe tasarım yapan yüzlerce firma mevcut ancak döküm veya üretim dediğimiz kısım söz konusu olduğunda işin rengi değişiyor. BÜyük yatırım ve rekabetçi Ar-Ge çalışmaları gerektirdiği için döküm sektöründe oyuncu sayısı oldukça az.

Intel ve Samsung kendi tasarımlarını dökebilme yeteneğine sahip. Kapasite olarak da lider durumdalar. Tayvanlı TSMC ise herhangi bir tasarım yapmıyor ancak ileri döküm teknikleri sayesinde tasarım yapan yüzlerce firmanın ilk adresi oluyor.

Askeri tasarımlar endişe uyandırıyor

Gelir anlamında döküm sektörünün yüzde 50 civarında payına sahip olan TSMC sadece geleneksel yongaların dökümünü yapmıyor. Askeri anlamda yüksek öneme sahip yongaları da döküyor. Örneğin F-35 bilgisayar yongalarını TSMC döküyor. Bu denli birbirine girmiş üretim süreçleri ABD'yi rahatsız ediyor. Elbette Çinli firmaların olması da diğer bir tedirginlik konusu.

Ayrıca Bkz.Tam kablosuz kulaklık sınıfında Apple mutlak hakim

Gelen bilgilere göre ABD yetkilileri TSMC'nin belirli tesislerini ABD sınırları içerisine taşımasına yönelik yoğun baskıları var. Yetkililer kurumsal yonga dökümünün daha güvenli bir şekilde olmasını istiyor.

TSMC ise bu tarz tesis taşıma taleplerine soğuk bakıyor. Daha önce de Huawei belirli tesisleri kendi yaptırdığı 3 milyar dolarlık üretim merkezine kaydırması için talepte bulunmuştu. Büyük firmalar da döküm konusunda kendi açısından avantaj sağlamak istiyor. Bununla birlikte TSMC'nin her isteyen için başka ülkede üretim tesis kurması üretim entegrasyonunun geleceği açısından büyük riskler içeriyor.

Önümüzdeki dönemde bu tartışmanın bir krize dönüşüp dönüşmeyeceği bilinmiyor. ABD'li firmalar TSMC portföyünün neredeyse yüzde 60'ını oluşturuyor ve muhtemel bir boykotta Samsung'un bu boşluğu doldurma fırsatı var.

• Amerika’da işlemci ve baskılı devre üretim tesisi yokmuymuş?
  • Tayvan firmasını neden ülkesine götürmek ister. Madem güvenmiyorsun neden yaptırırsın? Bunun neresi yerli, neresi milli. Tsmc'nin suçu ne?
  • Ornek ulke Amerika. Kendi topraklarinda uretilmesi ile hem guvenlik hem de kendi vatandasina is istihdamini daha da artirmaktadir.

Elbette guvenlik en basta ...
  • smart1978 kullanıcısına yanıt
    aynı fikirdeyim. tüm ülkelere örnek olur umarım. Donanım olarak uzak durmak belki zor ama ilk etapta kamuda ve askeri tesislerde yerli yazılım kullanılmalı. Özellikle ABD yazılımlarından kaçınılmalı. bakınız "Zero Days" belgeseli
  • Intel var işte gitsin döktürtsün.
  • KOmplo Teroileridir degildir... Sonucta bir oneriniz varsa ikamesini de sunmalisiniz veya mevuct olmalidir :) .

Boyle birsey de yok...

Bircok sey bedava bir bedeli olmali ...

Sahsen kotu kisiler vs daha cok dert eder :) .

Intel AMD islemcileri hepsi Amerikan yazilimla kod satirina kadar Turkiye olsa ne yazar islemcisinden de her turlusu yapilir :) .

Bir de cakma yerli yazilim diye aslinda yerellestirilmis seyleri de veya sonradan birkac paket yazip kurmakla sozde yerli projelere de kanmamak gerek :) ...

Hepsini gectim internet kendisi altyapisi :) ...

ASlinda su aralar Turkiye gibi bazi muhtac ulkeler CIn altyapilarin yatirimlarim sinsiligine mahkum kalmistir...

Bir ara Amerika Rusy/ Sovyet kutuplasmasinda simdi de Amerika Cin kutuplasmasinda de-facto marifet Cin sevdalilarini da anlamak anlamsiz :) ... Sanki birsey degismis gibi :) ... Bir kucaktan otekine ....
  • quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

KOmplo Teroileridir degildir... Sonucta bir oneriniz varsa ikamesini de sunmalisiniz veya mevuct olmalidir :) .

Boyle birsey de yok...

Bircok sey bedava bir bedeli olmali ...

Sahsen kotu kisiler vs daha cok dert eder :) .

Intel AMD islemcileri hepsi Amerikan yazilimla kod satirina kadar Turkiye olsa ne yazar islemcisinden de her turlusu yapilir :) .

Bir de cakma yerli yazilim diye aslinda yerellestirilmis seyleri de veya sonradan birkac paket yazip kurmakla sozde yerli projelere de kanmamak gerek :) ...

Hepsini gectim internet kendisi altyapisi :) ...

ASlinda su aralar Turkiye gibi bazi muhtac ulkeler CIn altyapilarin yatirimlarim sinsiligine mahkum kalmistir...

Bir ara Amerika Rusy/ Sovyet kutuplasmasinda simdi de Amerika Cin kutuplasmasinda de-facto marifet Cin sevdalilarini da anlamak anlamsiz :) ... Sanki birsey degismis gibi :) ... Bir kucaktan otekine ....
    Doğrudur. ABD bile Çinden bir anda kopamıyor. benim demek istediğim Bir Devlet politikası olmalı. tam bağımsız olamasan bile adım adım yerliye geçmek lazım. bunun hemen olması mümkün değil. Bu konuda ABD yi örnek almak lazım. bu konuda 100 yıllık ve 1000 Yıllık planlar yapılmalı. bu planlar okullarda okutulmalı ne kadar bağımlı bir ülke olduğumuz ve bunun tehlikeleri anlatılmalı. bazı şeyleri değiştirmek elimizden gelmese bile en azından bir bilinç oluşmalı.
  • Yani neymiş en başta güvenlik miş. şuan güvende değiliz. bize ihtiyaç diye sunulan teknolojik ürünler aslında soğuk savaşın silahları tarafından atılan bir kurşun. bu kurşunlar hepimize isabet etmiş durumda. var mı aramız da yanına telefon almadan markete gidebilen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 18 Ocak 2020; 14:41:14 >
  • Yapilmasi gereken o kadar cok sey var ki. SAnki yeni devlet kurmak daha kurulsa daha seri olacak gibi !... Bircok sey icin kafa yapisi degismeli. Yani bircok sey ideal kivamda da ufak tefek ayarlar gerekiyor durumu yoktur.

Bagimsiz olabilmek tam bagimsizlik teknik olarak imkansizdir. Anca istila edilecek. Dusunsenize bazi urunler Turkiye de uretilemiyor iklimi vs .. Yani basit bir TARIM uzerinde bile BAGIMSIZ olunamiyor... Bu demek degildir ki yerli mevcut tarimi bagimli hale getiirilsin! Demek istedigim bagimsiz ifadesi her sektorde uygulanamaz olusudur ...
  • Yerli ve milli intel varken tsmc nedir yahu? 7 olmasin 10nm olsun amerikan mali intel uretsin cipleri.
  • ..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.