- x
cep telefonunun ilk şarjı kaç saat olmalı?
102 Cevap127124 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

938 Mesaj
10 Mayıs 2007; 19:13:06 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

merhaba arkadaşlar,
samsung u600 aldım bugün.cep telefonumun ilk şarjı acaba ne kadar yapılmalı onu bilmiyorum.
bu doğru mu?
PİLİNİZİ TANIYIN: LİTYUM PİLLER İLE NİKEL PİLLER ARASINDAKİ FARKLAR

Günümüzde cep telefonlarında nikel pillere oranla lityum piller daha yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk kullanımdan önce nikel pillerin 10 saat şarj edilmesi gerekirken, şarj süreci lityum pillerde cep telefonu pilin dolduğunu belirtene kadar devam eder.
http://bekchur.blogcu.com/rss.php?u=bekchur
teşekkür eder,iyi surfler dilerim

Apple MacBook Air 13" Mid 2013 1.7Ghz i7 8GB 512SSD Apple iPad Air 4G Wifi 32GB Space Gray Apple iPhone 5s 32GB Gold Hyundai i20 Troy 1.2 DOHC Team Gri 2012

128 Mesaj
10 Mayıs 2007; 19:15:46 

bence kapalı şekilde 8 saat yeterli

18584 Mesaj
10 Mayıs 2007; 19:15:49 

Bir süre önce dizüstü bilgisayarlarda ve cep telefonlarında ''Nikel Kadmiyum'' piller kullanılıyordu. Telefonu ilk aldığımızda pili en azından 9 ile 16 saat arası şarj etmek ve pil tam olarak boşalmadan şarj etmemek zorundaydık. Eğer pili uzun şarj etmezsek ya da telefonun şarjı bitmeden pili şarj edersek ''Bellek Etkisi'' denen bir olay gerçekleşiyordu. Böylece pil şarj tutma kapasitesini yitiriyor, bekleme süresi zamanla ciddi oranda azalıyordu.

Günümüzde telefonlar ''Lityum Polimer'' ya da ''Lityum İyon'' piller kullanıyor. Nikel kadmiyum pillerde yaşanan tüm problemler bu pillerde büyük ölçüde aşılmış bir durumdadır. Telefonu ilk aldığınızda şarjı tamamen bitirip telefonu şarj edebilirsiniz. Telefonun şarjı dolunca da telefonu şarj cihazından çıkarabilirsiniz. Pil dolar dolmaz şarj aleti düşük akım göndermeye başlar. Kısacası pil dolduktan sonra telefonu hala şarj cihazında tutmanın herhangi bir anlamı bulunmuyor. Ancak pil çok uzun süre şarjda kalırsa bu sefer ''sürşarj'' dediğimiz bir olay gerçekleşir ki bu da pile zararlıdır. Pilin esas performansı göstermesi için ilk 4-5 şarjı pili tam boşaltıp yapmanızı tavsiye ederim.

2019 Mesaj
10 Mayıs 2007; 19:18:55 

Bence Telefon Kapalı 8 İla 12 SAAT Arası Şarj Edilmeli Bu Şekilde 2 3 Gün Yapılmalı İlk Şarj İçin Geçerli .

3911 Mesaj
10 Mayıs 2007; 22:11:13 

12 saat felan şarj olması lazım

VW Scirocco 1.4 TSI 160 PS Man. Sportline black oak brown
Citröen DS4 1.6 e-HDİ 112 HP DSPORT MCP Black

985 Mesaj
10 Mayıs 2007; 22:29:05 

quote:

Orjinalden alıntı: elsen_gasimov

Li İon pillerde bildiğim kadarıyla uzun süreli şarjların pek bir anlamı yok...

bildiğin şey doğru olmakla beraber,samsunglar için bir istisna sözkonusu..

çünkü samsunglar (ben de bir samsung kullanıcısıyım..ve buradan başka forumlarda da gözlemlediğim

sorunlarda hep bu konu gündemdeydi..) ilk şarjlarda tam performanslarını bulmuyorlar..

bi kaç tane 12-16 saatlik şarjdan sonra(tel.kapalı bi şekilde..) samsungların pili açılıyor..

ben de bu pil sorununu bizzat yaşadığım için tecrübeyle sabittir.. ama şimdi iyi çok şükür..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luc Skywalker -- 10 Mayıs 2007; 22:29:45 >

ÜYE PROFİLİ GİZLİ OLANLARA KIL'IM!! CIA MİSİNİZ,FBI MISINIZ???

18584 Mesaj
10 Mayıs 2007; 22:33:19 

quote:

Orjinalden alıntı: Luc Skywalker

bildiğin şey doğru olmakla beraber,samsunglar için bir istisna sözkonusu..

çünkü samsunglar (ben de bir samsung kullanıcısıyım..ve buradan başka forumlarda da gözlemlediğim

sorunlarda hep bu konu gündemdeydi..) ilk şarjlarda tam performanslarını bulmuyorlar..

bi kaç tane 12-16 saatlik şarjdan sonra(tel.kapalı bi şekilde..) samsungların pili açılıyor..

ben de bu pil sorununu bizzat yaşadığım için tecrübeyle sabittir.. ama şimdi iyi çok şükür..

Lityum iyon bataryalar esas performansını bir kaç şarj sonrası gösterir. Ancak telefonun bataryasını 9-16 saat arası şarj etmek gerekmiyor.

4631 Mesaj
10 Mayıs 2007; 22:35:20 

o uzun süre şarj işi eskidendi artık öyle birşey yok yeni batarlar içinde elektrikle geliyor normal şarj süresi yeterli

985 Mesaj
10 Mayıs 2007; 22:36:48 

quote:

Orjinalden alıntı: ..Knight..

Lityum iyon bataryalar esas performansını bir kaç şarj sonrası gösterir. Ancak telefonun bataryasını 9-16 saat arası şarj etmek gerekmiyor.

ben de biliyorum bunu.. ama dedim ya.. bizzat ben de bu şarj problemini yaşadım..samsungta..

ve yaptığım kapalı şarjlar sonrasında bu sorunu hallettim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luc Skywalker -- 10 Mayıs 2007; 22:37:37 >

ÜYE PROFİLİ GİZLİ OLANLARA KIL'IM!! CIA MİSİNİZ,FBI MISINIZ???

877 Mesaj
11 Mayıs 2007; 0:20:18 

lityum piller sabit akım ve gerilimle şarj edilir ve şarj tamamlanınca pile akım kesilir.
bellek etkisi olmadığından tam şarj - deşarj etmek, ilk kullanımda 15-20 saat şarjda bırakmak anlamsız olur.
eski cadmiyum pillerden kalma alışkanlıklarınızı tatmin etmiş olursunuz sadece,
hatta lityum pilleri uzun süre kullanmayacaksanız yarı dolu şekilde saklamanız önerilir!

938 Mesaj
11 Mayıs 2007; 10:52:00 

merhaba,
değerli fikirleriniz için teşekkür ederim. dün teknik servise mail atmıştım. bana şu cevabı yazmışlar. ama ben dün 8 saat kapalı bir şeklide şarj ettim. bugün yine bitti pili. ama dün bluetooth,kamera,video, vs telefonun altını üstüne getirdim.
maili sizinle de paylaşayım.
selametle.

Değerli müşterimiz;
Cihazınızın ilk şarjı 16 saat olmalıdır.
Saygılarımızla,
Başarı Teknik Servis A.Ş.

Apple MacBook Air 13" Mid 2013 1.7Ghz i7 8GB 512SSD Apple iPad Air 4G Wifi 32GB Space Gray Apple iPhone 5s 32GB Gold Hyundai i20 Troy 1.2 DOHC Team Gri 2012

3170 Mesaj
11 Mayıs 2007; 11:53:46 

ben D900 ümü yeni aldığımda ilk başta kullandım pil bitti.sonra taktım şarja 3-4 saatte pil dolu uyarısını aldım.
ilk şarjda 1 gün anca gitti.iki hafta oldu şimdilerde 3-4 güne çıktı.
belki çok kurcaladım ondan bitti dicem ama hala kurcalıyorum.
demek ki belli bir şarjdan sonra pil ömrü artıyor.

107 Mesaj
11 Mayıs 2007; 13:19:52 

RAHAT 12 SAAT ŞARJDA BIRAKICAKSIN KAPALI OLARAK SONRA NORMAL ŞEKİLDE ŞARJ EDİCEKSİN

KURALLAR ÇİĞNENMEK İÇİNDİR...

5528 Mesaj
11 Mayıs 2007; 13:46:16 

li-on pillerde 3-4 saat yeterli bence

840 Mesaj
11 Mayıs 2007; 14:23:06 

ilk şarj süresi 16 saat olmalı

877 Mesaj
11 Mayıs 2007; 14:49:30 

lityum piller için İLK ŞARJ diye birşey yoktur.
Cihazınızı ilk aldığınızda hiç şarj etmeden pil bitene kadar kullanabilirsiniz.
"teknik servis dahi olsalar" ilk şarjı şu kadar bu kadar gibi söylemler, sadece kişilerin eskiden kalma bilgilerini update etmemelerinden kaynaklanır!

quote:

Orjinalden alıntı: febahadir

merhaba,
değerli fikirleriniz için teşekkür ederim. dün teknik servise mail atmıştım. bana şu cevabı yazmışlar. ama ben dün 8 saat kapalı bir şeklide şarj ettim. bugün yine bitti pili. ama dün bluetooth,kamera,video, vs telefonun altını üstüne getirdim.
maili sizinle de paylaşayım.
selametle.

Değerli müşterimiz;
Cihazınızın ilk şarjı 16 saat olmalıdır.
Saygılarımızla,
Başarı Teknik Servis A.Ş.

877 Mesaj
11 Mayıs 2007; 15:00:24 

Lityum pil ilk olarak Gilbert N. Lewis tarafından 1912 yılında keşfedilmiştir. İlk yeniden doldurulamayan pil hücreleri ise 1970 lerin ilk yıllarında ortaya çıkmışlardır. Yeniden doldurulabilir lityum iyon pillerin piyasaya sürülebilmeleri yaklaşık 20 yıllık bir çalışmadan sonra mümkün olmuştur. İlk ticari versiyon 1991 yılında John B. Goodnogh yönetimindeki çalışma grubu Sony tarafından bulunmuştur.
-------------------
Avantajlar :
Li ion piller diğer diğer kimyasallarla hazırlanan denklerine oranla sıklıkla çok daha hafiftirler. Bunun sebebi lityum iyon pillerin en üst seviyede doldurulabilme yoğunluklarıdır. Li ion piller küçük ve taşınabilirdir. Li ion piller için hafıza etkisi sorunu yoktur, dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez, yine aynı nedenden dolayı şarjı yarıda kesmek pil için olumsuz bir etki yaratmaz.Ayrıca Li ion pilleri ilk şarj edildiğinde uzun süre şarj edilmesi gerekmez.
-------------------
Dezavantajlar :
Li ion pillerin en belirgin kusuru kullanım ömürlerinin üretim tarihlerinden itibaren başlamasıdır. Üretildiklerinden sonra şarj edilseler de edilmeseler de ömürleri üretim tarihinden itibaren azalmaya başlamaktadır. Ancak bu kusur muhtemel müşterilere (topluma) pek duyurulmaz.
%100 Şarj seviyesindeki ve çoğunlukla 25°C derece sıcaklıkta bulunan tam dolu tipik bir dizüstü bilgisayar pili, geri dönüşü olmayacak şekilde her yıl kapasitesinin %20 sini kaybeder. Bu kapasite kaybı ürünün üretim tarihinden itibaren başlar ve pil hiç kullanılmasa bile devam eder. Değişik depolama/saklama dereceleri değişik pil ömrü kayıplarına yol açmaktadır. 0°C derecede %6, 25°C derecede %20 ve 40°C derecede %35 kayıpla karşılaşılabilir.
Eğer lityum iyon pil %40 dolu olarak depolanırsa/saklanırsa pil kapasitesindeki kayıp değerleri düşer. Bu değerler %40 dolu pilde 0°C derecede %2'ye, 25°C derecede %4'e, 40°C derecede ise %15'e düşer.
Eğer pil %0 a kadar boşaltılırsa bu durum "tam boşaltma" olarak adlandırılır ve bu durum pilin kapasitesini düşürür. Yaklaşık olarak 100 tam boşaltma pilin kapasitesinde %75 ten %80'e kadar bir kapasite kaybına yol açar. Dizüstü bilgisayarlarda ya da cep telefonlarında kullanıldığında bu kayıpların anlamı üç-beş yıllık bir kullanımın ardından pilin kapasitesinin kullanılamayacak kadar düşecek olmasıdır.
Li-ion piller hafıza etkisinden etkilenmezler ancak nikel metal hidrür ya da nikel kadmiyum piller kadar uzun ömürlü değildirler. Hatalı kullanıldıklarında çok tehlikeli olabilirler. İleri kimya bilgisi ve gelişmiş çalışmalar gerektirdiklerinden çoğunlukla daha pahalıdırlar.

knk:tr.wikipedia.org

938 Mesaj
12 Mayıs 2007; 10:21:55 

merhaba arkadaşlar,
bu konuya son noktayı koyalım.telpa,başarı ve diğer teknik servislerden aradılar.yeni telin bataryası 0 arabaların motorunun açılması gibiymiş. pili takıp bitene kadar kullanıyoruz. ondan sonra ilk şarj 12 saat, bitince 10 saat ve 3. 10 saat de bittikten sonra piller kullanıma açılmış oluyor ve ilk gün 1 gün giden piller 3-4 günlük bir performans göstermeye başlıyorlar.
değerli fikirleriniz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür eder,iyi surfler dilerim.

1800 Mesaj
12 Mayıs 2007; 10:31:35 

quote:

Orjinalden alıntı: MrKutlu

"teknik servis dahi olsalar" ilk şarjı şu kadar bu kadar gibi söylemler, sadece kişilerin eskiden kalma bilgilerini update etmemelerinden kaynaklanır!

Katılıyorum.

157 Mesaj
12 Mayıs 2007; 22:39:30 

tam olarak 2 defa şarj 2 defa deşarj olması gereklidir. şarj süresi 8 saat ve kapalı

............................ LafLa DeĞiL İcRaATLa , YaLaN YoK DoğRuSuyLa............................

...................Bizim eLimiZiN uLa$tıĞı YeRe OnLaRıN HaYaLLeRi BiLe uLa$aMaZ.................

1271 Mesaj
13 Mayıs 2007; 16:11:53 

quote:

Orjinalden alıntı: Luc Skywalker

Alet 1,5-2 saat sonra şarjı otomatik kesiyor 12 saat ayrı bir cihazda mı şarjda tutuyorsunuz ?

462 Mesaj
13 Mayıs 2007; 17:07:59 

Bence 8 saat kafidir

938 Mesaj
13 Mayıs 2007; 21:56:08 

1-2 saat sonra zaten pil dolu uyarısı veriyor,ve biz hala şarjda tutuyoruz ilk bir kaç gün.

938 Mesaj
18 Mayıs 2007; 0:11:10 

merhaba arkadaşlar,
samsung u600ümün pili düzene girdi. ilk şarjı 10 saat ve akabinde pili bitince 10ar saat şarj ettim, şu an pilim 3-4 gün gidiyor normal kullanımda.şu an 2 saat kapalı bir şekilde şarj olduktan sonra tam dolu uyarısı veriyor ve normal kullanımda 3-4 gün gidiyor.
selametle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi febahadir -- 27 Mayıs 2007; 14:00:48 >

1061 Mesaj
18 Mayıs 2007; 9:45:09 

ewt burdanda şu sonuç çıkıyo;
li-ion bile olsa bataryanın kendini bulması için 2 kere enaz 8 saat şarjda doldur boşalt yapmak gerekiyor.. yeni tel alanlara duyurulur..

mobile expert
kumsaldaki kumlardan kale yapıp içine giren insanların kaleleri yıkıldığında sövecekleri ilk şey dalgalardır...
keep on bass

734 Mesaj
18 Mayıs 2007; 10:01:57 

siemens c62 telefonum vardı, kullanma kılavuzunda şu yazıyodu: "telefonunuzun pilinin tam performansına ulaşması 3-5 şarj sürer"... Li-ion pillerde böyle bi genelleme var ama ilk şarj konusunda kimse kesin bişey söyleyemiyor. Dolayısıyla ben cihazların ilk şarjını biraz uzun tutup, ilk 5 şarjı düzenli yapmaya dikkat ediyorum.
İlerleyen zamanlarda Li-ion pilleri tam boşaltıp tam şarj etmek, ömrünü azaltıyor. Ni-Cd pillerin aksine, düzensiz şarjı seviyolar. Bu konuda wikipedia dan veya google da aratıp başka sitelerden teknik bilgi alabilirsiniz..
Tabi ne olursa olsun herkes ortak bi noktada buluşmaz çünkü yıllardır süregelen alışkanlıklar ve çeşitli duyumlar var, ben sadece kendi görüş ve incelemelerimin sonucunu yazdım...

1061 Mesaj
18 Mayıs 2007; 10:12:21 

beyler kullandığı teknoloji ne olursa olsun batarya bitmeden şarja takmayın telinizi ve teliniz tam dolmadan şarjdan almayın..tecrübeler ile sabit (bataryayı etkin bir şekilde uzun süre kullanabilmek için)

mobile expert
kumsaldaki kumlardan kale yapıp içine giren insanların kaleleri yıkıldığında sövecekleri ilk şey dalgalardır...
keep on bass

734 Mesaj
18 Mayıs 2007; 10:39:43 

Eğer pil %0 a kadar boşaltılırsa bu durum "tam boşaltma" olarak adlandırılır ve bu durum pilin kapasitesini düşürür. Yaklaşık olarak 100 tam boşaltma pilin kapasitesinde %75 ten %80'e kadar bir kapasite kaybına yol açar.
Li-ion piller hafıza etkisinden etkilenmezler ancak nikel metal hidrür ya da nikel kadmiyum piller kadar uzun ömürlü değildirler. Hatalı kullanıldıklarında çok tehlikeli olabilirler. İleri kimya bilgisi ve gelişmiş çalışmalar gerektirdiklerinden çoğunlukla daha pahalıdırlar.

wikipedia dan alıntıdır...

3541 Mesaj
5 Haziran 2007; 21:05:41 

BENCE 2 KERE 24 SAAT SARJDA KALIRSA İYİ OLUR.İLK 24 SAAT DOLDURDUKTAN SONRA SARJ TAMAMEN BİTECEK ONDAN SONRA TEKRAR 24 SAAT SARJ EDECEKSİN ONDAN SONRA TELEFONU GÖNÜL RAHATLIĞI İLE KULLANIRSIN

389 Mesaj
5 Haziran 2007; 21:17:20 

Arkadaşlar neler yazmıssınız ya yok oyle 24 saat falan ne bu ya u600 aldım 1 hafta olcak işte ilk aldıgımda icindeki sarjı bitirdim sonra 2-3 saate tam dolu yazdı kulladım bunu 3 4 kere yaptım en fazla 3 saat max. suan kendi 3 4 gün gidiyor ne 24 saati ya max 2 3 saat yeter arkadaslar ...

Izmır Aegean Unıversıty State Conservatory of Turkısh Musıc | Turkısh Folkgame Department

3541 Mesaj
5 Haziran 2007; 21:25:36 

sarjın çok az ömürlü olur.mesela bizimki 5 yıl giderse seninki 2yıl gider
quote:

Orjinalden alıntı: 3@@@3

Arkadaşlar neler yazmıssınız ya yok oyle 24 saat falan ne bu ya u600 aldım 1 hafta olcak işte ilk aldıgımda icindeki sarjı bitirdim sonra 2-3 saate tam dolu yazdı kulladım bunu 3 4 kere yaptım en fazla 3 saat max. suan kendi 3 4 gün gidiyor ne 24 saati ya max 2 3 saat yeter arkadaslar ...

389 Mesaj
5 Haziran 2007; 21:36:06 

quote:

Orjinalden alıntı: aliass

sarjın çok az ömürlü olur.mesela bizimki 5 yıl giderse seninki 2yıl gider

Tam tersi olmasın sakın o ?
24 Saat ne demek ya boyle sacma bişey olurmu akıl var mantık var kardeşm samsung salak mı! ne yani telefonu bigün kullan bigün sarj et.Sadece gülüyorum yani baskada bişey demicem 24 saat sarjda kalcaksa telefon ben ne yapayım oyle telefonu zaten adamlar bunu dusunmezmi calısan insanlar napcak sarj günüm bugun cep telim yokmu dicek.KOMİK.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3@@@3 -- 5 Haziran 2007; 21:37:15 >

Izmır Aegean Unıversıty State Conservatory of Turkısh Musıc | Turkısh Folkgame Department

3541 Mesaj
5 Haziran 2007; 21:50:18 

arkadaşım belki 24 saat diğil ama en az 16 saat durması lazım ilk sarjda
quote:

Tam tersi olmasın sakın o ?
24 Saat ne demek ya boyle sacma bişey olurmu akıl var mantık var kardeşm samsung salak mı! ne yani telefonu bigün kullan bigün sarj et.Sadece gülüyorum yani baskada bişey demicem 24 saat sarjda kalcaksa telefon ben ne yapayım oyle telefonu zaten adamlar bunu dusunmezmi calısan insanlar napcak sarj günüm bugun cep telim yokmu dicek.KOMİK.....

389 Mesaj
5 Haziran 2007; 22:10:00 

quote:

arkadaşım belki 24 saat diğil ama en az 16 saat durması lazım ilk sarjda

Tamam sen öyle yap bigün kullan telefonu bigin sarjda yatsun uyusun hadi kolay gelsin sana....

3541 Mesaj
5 Haziran 2007; 22:22:40 

BÜTÜN TELEFONCULAR VE SERVİSLER ÖYLE DİYOR.İLK SARJ 16 SAAT OLMALIYMIŞ BEN DEMİYORUM YANİ
quote:

Tamam sen öyle yap bigün kullan telefonu bigin sarjda yatsun uyusun hadi kolay gelsin sana....

2933 Mesaj
6 Haziran 2007; 0:15:50 

şu saaatlerce şarj olayı saçm suçm geldi bana walla

10615 Mesaj
6 Haziran 2007; 0:50:43 

Bu pillerde bende mantıksız buluyorum bu teknolojinin gelişme sebebi bu olmustu zaten yukarda wikipedia dan alıntı yapılan bilgileri okuyun derim yani ilk şarj 16 saat, 24 saat bunlar bence de saçma ama isteyen bırakır gönlü rahat olur bu kadar basit neden yargılayalım bırakıyorlar diye.

Bende telefonu aldım eve geldim şarjı bitti 2-3 saat karıştırınca, sonra 3 saat şarja bıraktım doldu dedi çıkardım.

Zaten batarya dolu diyince, artık enerji almıyor alet , pile enerji vermiyor zaten şarjda dursa ne olacak böyle düşünmek gerek.

Not olarak eklemek istedigim şey ise
İlk 4-5 şarjı düzenli yapmanız yeterli olacaktır.

Yani bitince şarja koymak gibi .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Negative -- 6 Haziran 2007; 0:52:26 >

Maxi Cep

2743 Mesaj
6 Haziran 2007; 9:51:12 

evet lityum pillerde öyle bir mantık yok, benim w800 ü ilk şarjında kaç saat koydum bilmiyorum ama yazan sadece 2-2,5 saat koymamdı -ki bu da dolma süresi zaten, şu an az kullanıldığı zamanlar 1 hafta gittiği oluyor

athlon ii x4 635 ecs 780 4x1G DDR2 800 5770 high power 350w lg 2360v mx3200 falan filan

2743 Mesaj
6 Haziran 2007; 9:53:20 

aliaas doğru diyor, telefoncular "bataryayı şoklamalısın" diyorlar ama aslında bir mantığı yok...

athlon ii x4 635 ecs 780 4x1G DDR2 800 5770 high power 350w lg 2360v mx3200 falan filan

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Haziran 2007; 10:02:00 

quote:

BÜTÜN TELEFONCULAR VE SERVİSLER ÖYLE DİYOR.İLK SARJ 16 SAAT OLMALIYMIŞ BEN DEMİYORUM YANİ

3 yıl önce aldığım k700 imi telefoncudan alınca 40 dk şarj ettim kullanım kılavuzunda dolunca çıkar diyordu bende dolar dolmaz çıkardım ve bugün 3. senesi ve telefonum 4 günden fazla gidiyor şarjı bunlar çok eskide kaldı yok 24 saat yok 16 saat salalyın gitsin dolunca çekin fişini bu kadar

3541 Mesaj
6 Haziran 2007; 15:43:44 

arkadaşım bu sarjlar kutunun içinde dura dura içindeki akım donuyor bu akımı harekete geçirmek için ilk sarjda biraz fazla doldurmak gerekiyorki sarj kendine gelsin
quote:

Orjinalden alıntı: Turkish Samurai

3 yıl önce aldığım k700 imi telefoncudan alınca 40 dk şarj ettim kullanım kılavuzunda dolunca çıkar diyordu bende dolar dolmaz çıkardım ve bugün 3. senesi ve telefonum 4 günden fazla gidiyor şarjı bunlar çok eskide kaldı yok 24 saat yok 16 saat salalyın gitsin dolunca çekin fişini bu kadar

1135 Mesaj
6 Haziran 2007; 20:30:32 

quote:

arkadaşım bu sarjlar kutunun içinde dura dura içindeki akım donuyor bu akımı harekete geçirmek için ilk sarjda biraz fazla doldurmak gerekiyorki sarj kendine gelsin

ben telefonumu 16 saat şarj etmiştim.şu an gayet sorunsuz.
babamınki de 16 saat şarjda kaldı ve şu an bataryası bozuk.

3541 Mesaj
6 Haziran 2007; 21:38:55 

16 saat sarj etmekle bataryasının bozuk olmasının bir alakası yok zaten bataryanın bozulacağı varmış
quote:

Orjinalden alıntı: Veloci

ben telefonumu 16 saat şarj etmiştim.şu an gayet sorunsuz.
babamınki de 16 saat şarjda kaldı ve şu an bataryası bozuk.

3541 Mesaj
10 Haziran 2007; 10:40:06 

AKŞAM 11DE KOYDUM SARJA ŞİMDİ SAAT SABAH 10:40 VE BİRAZDAN ÇIKARACAĞIM U600 Ü SARJDAN ÇÜNKÜ DAYANAMIYORUM YENİ TELEFONUMU KEŞFETMEYE BAŞLAMAK İSTİYORUM .YANİ ANLAYACAĞINIZ BEN 12 SAAT SARJDA TUTTUM UMARIM YETER.

SAYGILARIMLA..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliass -- 10 Haziran 2007; 10:41:37 >

18584 Mesaj
10 Haziran 2007; 11:53:03 

Cep telefonlarında ilk şarj hakkında pek çok farklı yorumda bulunulmuş. Ancak ilk şarjı kesinlikle uzun süre yapmak zorunda değiliz. Lityum iyon ve lityum polimer bataryalar daha farklı bir yapıya sahiptir. Cep telefonlarıyla birlikte verilen kullanma kılavuzlarında dahi uzun süre şarj önerilmiyor. Batarya da esas performansı bir kaç şarj sonrası gösterir. Wikipedia gibi sitelerde de doğru olan belirtilmiştir. Telefon satış mağazalarındaki görevlilerin çoğu nikel kadmiyum bataryalarla lityum iyon bataryaların çalışma prensibini karıştırıyor.

İyi forumlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ..Knight.. -- 11 Haziran 2007; 11:53:19 >

503 Mesaj
12 Haziran 2007; 15:59:51 

hemşerim bu konuda iki görüş var

1-) ilk sefer 8 saat şarj etmek, pil sonuna kadar bittiğinde yeniden 8 saat şarj etmek ve bunu birkaç bir kaç kez tekrarlamak

2-) ilk sefer 12 saat şarj etmek, pil sonuna kadar bittiğinde yeniden 12 saat şarj etmek ve bunu birkaç bir kaç kez tekrarlamak

ikisininde ortak kanısı ilk şarj dediğimiz olay aslında ilk bir kaç şarj olduğu ve şarj süresinin 8-12 saat olması gerektiği

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simavli3443 -- 12 Haziran 2007; 16:07:15 >

2457 Mesaj
12 Haziran 2007; 16:10:54 

Bitene kadar kullanıp normal şekilde şarja takmanız yeterlidir 12 saat şarj günleri eskide kaldı

Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Mustafa Kemal Atatürk

573 Mesaj
25 Haziran 2007; 18:09:40 

Bence işi garantiye alıp 12 saat şarjda tutmanın bir sakıncasının olmadığını düşünüyorum.

7075 Mesaj
26 Haziran 2007; 12:56:44 

bildiğimiz gibi telefonu ilk aldığımızda pili biraz dolu olarak gösteriyor telefon.Onu tam boşaltıp ondan sonra şarja takmakta bir problem var mıdır? Yoksa alındığı gibi şarja takılmalı mı??

257 Mesaj
26 Haziran 2007; 14:00:36 

d900i 24 saatiçinde 3 kez şar koydum kurcaladı mbitti şidmi arkadaşar size sevisle görüşmeleri copy paste edicem.

Fatih GÜRSOY İstanbul (Avrupa) 21.06.2007 16:22
Gönderilmesinden bu yana geçen süre: 4 gün 21 saat 37 dk. 54 sn.

Geçtigimiz cuma (15.06.2007) tarihinde Vatan Bilgisayar (topkapi)
'dan almiş olduğum d900i modelinde şarj problemi yaşıyorum. Mp3,Video,Raydo dinlemedigim halde günde 30-45dk konusma ile ve 4-5 foto cekimi ile sarj tam bir gün den az gidiyor. Öyleki Akşam 8 de sarj ediyorum ertesi günü akşam 6'da kapaniyor. Araştırmalarıma göre D900i modeli d900 modeline göre şarjın dağa iyi gittiği ve kullananlardan duyduğuma göre sürekli kullanimda 3 gün gitiği söyleniyor ve bu problem ilk aldigim günden beri devam ediyor. Yeni bir telefon (1 hafta olmadi daha) icin bu durum bana göre hiç te normal bir durum degil. Cihazda bir problem olabilceğini düşünüyorum ve servisinize getirmek istiyorum uyguladığınız prosedür nedir? Cihazi değiştiriyormusunuz?

Berkay KILIÇ TELPA destek 22.06.2007 16:44
Önceki mesaj ile arasındaki süre: 1 gün 22 dk. 14 sn.

Sayın Fatih GÜRSOY,

D900i için belirtilen konuşma ve bekleme süreleri, labarotuvar şartlarında, sabit baz istasyonu mesafesinde ve görüşme yapılmaksızın gerekleştirilen standart test ve ölçümlere dayanmaktadır.

Bu sürelerin değişiklik göstermesine sebep olan faktörler bulunmaktadır: Cihazınızın ekran ayarları, kapağının açılması/kapanması, fotoğraf çekimi, MP3, Bluetooth, video kullanımı, vb. telefon işlevleri yanısıra, bulunulan noktadaki baz istasyonuna uzaklık gibi faktörler konuşma ve beklem sürelerini etkileyebilir.

Cihazınızın bekleme süresi sizi rahatsızedici düzeyde az ise kontrollerinin yapılması için Telpa Teknik Servis ile iletişime geçmenizi öneririz.

Gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

Fatih GÜRSOY İstanbul (Avrupa) 23.06.2007 15:42
Önceki mesaj ile arasındaki süre: 22 saat 58 dk. 19 sn.

Bügün (23.062007) tarihinde nişantaşındaki servisinize geldim. Bana Telefon pillerinin fabrikada bekleme sürelerine farklılık gösterdiği hatta günlük şarjın 2 saat gitme ihtimalinin bile olduğu ve yaklaşık 2 hafta içerisinde pilin toparlaıdğı söylendi bu doğrumu?

Ayrica telefonun açılır kapağında boşluk var. Öyleki telefonu açınca kulağıma dayancı telefonun Z ekseni yönünde +-1mm harake edip çık çık sesleri çıakrtıyor ve üst kapakta bulunan kapa açma düğmlerine basınca çık çık sesi geliyor. (baskı
ile kapağın altındaki bölmeye temes edip çekiliyor) bütün açılır kapaklı telefonlarınızda böyle birşey mevcutmu?

Berkay KILIÇ TELPA destek 26.06.2007 09:36
Önceki mesaj ile arasındaki süre: 2 gün 17 saat 54 dk. 21 sn.

Sn. GÜRSOY,

Bekle süresi daha önce belirttiğim parametrelerden etkilendiği için değişikliğe uğrayabilir. Samsung Kore tarafından bu şekilde bir açıklama gelmemesine rağmen, kullanım ile birlikte bekleme süresinin arttığı belirtebileceğim bir özellik.

Kayan kapaklı modellerde darbeleri emme amacı ile bir esneme payı mevcuttur. Cihazınız serviste iken bu esneme payının normal olup olmadığıda gözden geçirilecektir.

Saygılarımla.

Fatih GÜRSOY İstanbul (Avrupa) 26.06.2007 10:13
Önceki mesaj ile arasındaki süre: 36 dk. 14 sn.

Sn Berkay KILIÇ

Telefonu dağa servise bırakmadım bana bir hafta dağa kullanmamı şikayetin devamı hususunda tekrar servise getirmem söylendi. Şuanda hala şikayetim devam etmekte olup önümüzdeki cumartesiye kadar servise götüreceğim. Öyleki geçtiğimiz pazar telefonu hiç konuşma yapmayım kurcaladığım ve 24 saat içinde 3defa şarza taktım. Benim asıl merak ettiğim konu bu tip kontrollerin yapılması serviste nekadar zaman alır? Bu zaman içinde yeni bir cihaz temin edilirmi? sorunun tespiti halinde yeni ürün verilirmi? ( Yaklaşık 15 günlük bir ürün)

Fatih GÜRSOY İstanbul (Avrupa) 26.06.2007 13:58
Önceki mesaj ile arasındaki süre: 3 saat 45 dk. 6 sn.

Sayın Kılıç bide birşey sormak istiyorum ilk şarj nasıl olmalı 12 saat deniliyor lityum ion pillerde bunu yapmak doğrumudur?

cevap bekliyorum şimdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SimSir -- 26 Haziran 2007; 14:01:15 >

393 Mesaj
28 Ekim 2007; 17:04:07 

arkadaşlar ben şöyle bir soru sormak istiyorum.

elimde samsung E740 modeli var. ilk aldığımda şarjı bitirdikten sonra 14 saat sarj ettim, bundan sonrada 3 kez normal şarj ettim ortalama bir kullanımlar yaklaşık 2 gün gidiyo (belki ortalamanın altında bir kullanım)

şimdi bazı arkadaşlar; 1. 12 saat, 2. 10 saat, 3. 10 saat demişler. ben ilkinde 14 saat, sonra 3 kez de normal sarj yaptım. Bu kullanımdan sonra 2 kez 10'ar saat şarj etsem de aynı sonucu alabilir miyim.

VURDUM DUYMAZ ;)

18584 Mesaj
28 Ekim 2007; 17:19:28 

quote:

arkadaşlar ben şöyle bir soru sormak istiyorum.

elimde samsung E740 modeli var. ilk aldığımda şarjı bitirdikten sonra 14 saat sarj ettim, bundan sonrada 3 kez normal şarj ettim ortalama bir kullanımlar yaklaşık 2 gün gidiyo (belki ortalamanın altında bir kullanım)

şimdi bazı arkadaşlar; 1. 12 saat, 2. 10 saat, 3. 10 saat demişler. ben ilkinde 14 saat, sonra 3 kez de normal sarj yaptım. Bu kullanımdan sonra 2 kez 10'ar saat şarj etsem de aynı sonucu alabilir miyim
.

Yeni nesil cep telefonlarında lityum iyon ve lityum polimer bataryalar kullanılıyor. Bundan dolayı telefonları uzun süre şarj etmek gerekmiyor. Batarya tamamen dolduktan sonra şarj cihazı akımı otomatik olarak kesecektir.

393 Mesaj
28 Ekim 2007; 17:34:50 

quote:

Orjinalden alıntı: ..Knight..

Yeni nesil cep telefonlarında lityum iyon ve lityum polimer bataryalar kullanılıyor. Bundan dolayı telefonları uzun süre şarj etmek gerekmiyor. Batarya tamamen dolduktan sonra şarj cihazı akımı otomatik olarak kesecektir.

Yanlız şöyle bir tezatlık var. 12-14 saat şarjla dolum yapanlar tel şarjlarının 3-5 gün gittiğini söylüyor ve herkese tavsiye ediyorlar. Bu yeni mimarinin özelliğinin az sürede çok kullanım sunduğunu savunan ve yeni nesil batarya mimarisininde, anlatılanlara göre uzun şarj sürelerinin mantıksız olduğunu gösteren yanları var.

Ama neden bu işlemi yapanların kullanım süreleri uzun, yapmayanlarınki onlarınkine göre kısa. işte tezat burada.

Okuduklarıma göre bu şekilde uzun süre dolum yapmamış ama şarjı uzun giden arkadaşlar da var. Ama "yok" denecek kadar az. Ben bu 2 düşünceyi de savunmuyorum. Tek istediğim batarya kullanım süremin artması. yaklaşık 1 hatadır kullanıyorum fakat kullanım süremde hiç bi değişiklik olmadı.

Eee mantıklı olarak da, bir de diğer grubun söylediği gibi yapmayı planlıyorum. Farkındayım herkes kendi yaşadığından örnek veriyo. Ama bir arkadaş da teknik servislerin de bu konuda hemfikir olduğunu belirtmiş. Umarım bu uzun süreli şarj işe yarar.

*Ve bi önceki sorum da belirttiğim gibi; normal dolu yaptım başlarda, ama şimdi uzun süreli şarj yapsam batarya süremde artış olur mu? Bu düşünceyi savunan arkadaşlarıma soruyorum???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redcock -- 28 Ekim 2007; 17:46:31 >

VURDUM DUYMAZ ;)

220 Mesaj
28 Ekim 2007; 17:50:26 

benim telefonumu aldığım yerdeki görevli bana ilk 2 şarjını 12 saat etmemi söyledi ve ben de öyle yapcam.ne olur ne olmaz.

( BARIŞ AKARSU - SENİ UNUTMAYACAĞIZ...! )

116 Mesaj
28 Ekim 2007; 18:17:03 

benim sorum biraz acayip olacak ama
mesela telefonu 1 sene kullandın ve yeni pil aldın.
yeni pille pil ömrün gene telefonu aldığın ilk gün ki gibi olur mu?
saçma biraz ama
kullandığım eski telefon 2 sene önce aldım ve ilk zamanlarda şarjı 3 günü geçiyodu.sonra yeni pil aldım ve gene ilk şarjları aynı şekilde yaptım ama 3 güne asla yetişemedi.

18584 Mesaj